А получавали ли се шамар срещу добринка

  • 5 001
  • 94
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 138
не знам дали са озверели. аз не губя надежда, че не са.
но преди да правиш добро, трябва доста да се замислиш. защото доброто за едни е лошо за други.

аз например имам съседка, която след дълги питания подари на детето една плюшена играчка, която тя е имала с години на леглото си. сто пъти попита дали няма да ми е неприятно, ако ни я подари. и аз го намерих за мил жест, въпреки че жената е алкохоличка и нямам особено желание да си другарувам с нея.
сега си мисля, как да и върна жеста. най-умното, което ми хрумва е да и купя една бутилка добро червено вино. и тъй като не съм сигиурна за реакцията и, а не искам да я обидя, изчаквам.

за мен принципно е неприемливо да се подаряват на почти непознати хора неща за ядене. лично мнение........има хора с непоносимост към дадени продукти или начин на приготвяне, а има и безумно гнусливи хора.
затова и си мисля, че въпросната случка не е показателна за това, дали народа е озверял. изнервен, да. но не и озверял.

просто е плод на недотам добре измислен жест на благодарност. а лицемерието да приемеш тортата, за да не обидиш някого и после да я хвърлиш в кофата ми е още по-неприятно.


близначе, казвай коя е съфорумката, да я разнищим..............и какво е сгафила

# 16
  • Мнения: 1 447
а лицемерието да приемеш тортата, за да не обидиш някого и после да я хвърлиш в кофата ми е още по-неприятно.



Но ти няма как да знаеш дали тортата е хвърлена.
Аз бих я взела,за да покажа,че отчитам жеста който е направен към мен,а какво ще направя с тортата си е моя работа.

# 17
  • Мнения: 4 965
... а има и безумно гнусливи хора.
...

Това също е вариант. Например, моята любима баба, която изпитва неистов ужас да яде неща, правени лично от други хора. Почти всичко си приготвя сама или купува пакетирано /с убедеността, че основно машини са участвали в приготвянето и пакетирането/. Когато ходи на гости, пие само кафе и хапва пакетирани сладки или соленки /никога домашно приготвени/. Дори и неща, приготвени от мен, майка ми или леля ми яде с неохота - да не ни обиди. Приятелките й знаят, че не бива да настояват да си вземе сладкиш за вкъщи след гости у тях. Просто това е вид мания...

а лицемерието да приемеш тортата, за да не обидиш някого и после да я хвърлиш в кофата ми е още по-неприятно.

Но ти няма как да знаеш дали тортата е хвърлена.
Аз бих я взела,за да покажа,че отчитам жеста който е направен към мен,а какво ще направя с тортата си е моя работа.

Не бих приела храна, за да я хвърля. Още повече, ако неприемането е свързано със страх от заразяване или нещо подобно. Бих искала човекът насреща да се усети сам защо отказвам...

# 18
  • Мнения: 15 619
а лицемерието да приемеш тортата, за да не обидиш някого и после да я хвърлиш в кофата ми е още по-неприятно.



Но ти няма как да знаеш дали тортата е хвърлена.
Аз бих я взела,за да покажа,че отчитам жеста който е направен към мен,а какво ще направя с тортата си е моя работа.
Приемала съм дарове от хора, които не познавам дотам добре...не съм връщала никого. За мен е важен жестът, който е направен за да ме зарадва и нищо не ми пречи да покажа усмивка, радост и да стопля нечие сърце с приемането на този дар.... Получавала съм дрехи за децата, които никога не съм им слагала, сладкиши, които те не са опитали, но не това е важното в случая.... Важен е актът на даруване и приемане. Еднакво очистително действа и в двете посоки.  bouquet

Аз съм от безумно гнусливите хора...между другото... Mr. Green 

# 19
  • Мнения: 4 138
добре де, представи си следната ситуация. тортоправителката отива да хвърли боклука и случайно поглежда в контейнера, където вижда произведението си. как мислиш, дали ще и стане по-приятно..........
защото е напълно възможно. и отново повтарям. за мен да приемеш жест, който не оценяваш, а напротив, отхвърляш, си е чисто лицемерие.
така се подиграваш не само с доверието, но и с труда на човека.

хубаво е, че мислим за това, какви са станали хората. само че е добре да се замислим и какви сме станали ние. фалшивата куртоазия, особено в тези времена е напълно неуместна и не говори за добро възпитание, а за липса на такова.

азаф, на теб баба ти е така, а на мен мъжът ми е такъв.............

# 20
  • Мнения: 15 619
Напротив, matakosmata!!!
Аз оценявам жеста и затова приемам дара. Не бих върнала човек, дошъл до вратата ми за да дари с положителни емоции, а аз да го натиря да си ходи....много е обидно и боли.
Ще ти дам пример: Една съседка подари дрешки на детенцето ми, които аз не харесвам...по една или друга причина....приех ги, благодарих й, и никога няма да ги изхвърля....
Ако това е лицемерие, приемам да бъда лицемерна.

# 21
  • Мнения: 1 447
Луна напълно добре ме е разбрала какво искам да кажа. Hug
Това е моето мнение и не казвам,че другите трябва да мислят като мен.

# 22
  • Мнения: 4 138
абе, аз гледам да се придържам към истината. за дрешките, не е същото. няма да ги изхвърлиш, нали. ама тортата няма как да се пази. това са пари, труд, продукти. да не говорим, че винаги са ни учили, че да се хвърля храна е голям грях.

и какво излезе най-накрая, че една жена, помислила за съседката си и дала и мартеничка, е лоша............
дето има един лаф, направи добро, да из...ш л...но.

# 23
  • София
  • Мнения: 7 806
Преди няколко дни съседка ми даде мартеничка, която каза, че е от църквата Свети Мина......

Когато се намесват религиозни чувства - трудно е да се разбере какви са точно подбудите за даването на подарък и за отказа за приемане на ответен жест на внимание.

Ако мартеничката беше подарена ЛИЧНО от съседката - друго кино... 
Бих се чувствала огорчена и обидена от това, че ми тръшкат вратата, все едно прося или досаждам.
А на мястото на съседката - бих приела жеста на благодарност, дали ще изям тортата е друг въпрос. Не е лицемерие, а елементарна вежливост. Може да не я ям, защото съм на диета, алергична към яйца или още 101 причини, които никой не е длъжен да знае. В случая е по-важно да се покаже, че е оценено вниманието, което ми е оказано - никой не е примрял за една торта - нито даващия, нито получаващия...

Е, поне аз мисля така.

# 24
  • Мнения: 15 619
абе, аз гледам да се придържам към истината. за дрешките, не е същото. няма да ги изхвърлиш, нали. ама тортата няма как да се пази. това са пари, труд, продукти. да не говорим, че винаги са ни учили, че да се хвърля храна е голям грях.

и какво излезе най-накрая, че една жена, помислила за съседката си и дала и мартеничка, е лоша............
дето има един лаф, направи добро, да из...ш л...но.

Не, не е! Но ситуацията не е била от най-приятните....
 Mr. Green Ама аз не бих могла да се придържам към твоето верую... Mr. Green Ще страдам после неимоверно, че съм обидила човек....  smile3537

# 25
  • Мнения: 4 138
май не говорим на един и същ език.
не става дума, за това че вниманието е върнато, а за това как. и че трябва да се замисляме как и какво подаряваме. защото да подариш неподходящо нещо е себично. много по-похвално е да мислиш дълго преди да станеш добротворец. защото едно неподходящо добро може да е зло. и не го подаряваме за да начешем нашето его, а за да благодарим на човека, който е помислил за нас.

# 26
  • Мнения: 4 965
Преди няколко дни съседка ми даде мартеничка, която каза, че е от църквата Свети Мина......

Когато се намесват религиозни чувства - трудно е да се разбере какви са точно подбудите за даването на подарък и за отказа за приемане на ответен жест на внимание.
...

Погледнато пък през тази призма, жената може да е силно религиозна, а сега са пости. Тортата - правенето и яденето й са в разрез с идеите на поста. Това също е повод за по-рязко отхвърляне на подобен жест.


май не говорим на един и същ език.
не става дума, за това че вниманието е върнато, а за това как. и че трябва да се замисляме как и какво подаряваме. защото да подариш неподходящо нещо е себично. много по-похвално е да мислиш дълго преди да станеш добротворец. защото едно неподходящо добро може да е зло. и не го подаряваме за да начешем нашето его, а за да благодарим на човека, който е помислил за нас.

 Peace

# 27
  • Мнения: 15 619
Ха, ха, matakosmata,  на един и същ език говорим, ама нюансите, дето сме ги подхванали са различни...
Съгласна съм с последния ти постинг....

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 3 033

Преди да сте се задълбочили и разпердушинили моралните категории, искам да ви предложа и друга гледна точка.
Направи ми впечатление това:  s_sunny в Неделя, 15 Март 2009  и особено това:10:35
Предполага се, че действието се е разиграло известно време преди този час.
Сигурен съм, че не искате да присъствате на сцена, при която на мен ми се звъни на вратата в неделя по това време.

Приемете го просто като друг поглед върху ситуацията.
Истината не винаги живее там, където вие предполагате.
Често обяснението на подобни ситуации е простичко и не в посоката в която гледаме.
Simple Smile

ПС. Оставете религията, защото "мартеничка, осветена в манастир", извадено от контекста, може само по себе си, да запълни много теми с размисли. Peace

# 29
  • Мнения: 4 138
добре. хайде тогава една друга ситуация.
лятото подарих старата си кола на един приятел. верно, на 14 години, но запазена и гледана колица. беше член на семейството.
та, след като му казах специално, че колата все пак не е първа младост и може да му прави номера. попитах го дали е наясно и дали ще се справи. той рече и отсече - да.

последствието беше, че тръгна за морето, трябваше да е на точно уречен ден там. и колата даде фира, а той я заряза в първия сервиз, при едни батковци, които разбораха отлкова от коли с компютри, колкото и аз...........
та, обаждат ми се те и викат, како, дължиш ни 150 лева, колата не работи Mr. Green
няма да казвам какви одисеи бяха да пътуваме по най-големите жеги до созопол и да се разправям с онези сладури, които не стига че не бяха оправили нищо, ами бяха оакали цялото копм управление, вадили кабели, връзвали...........


я кажете сега, кой е крив. аз или моят приятел, който ме подведе newsm78

Общи условия

Активация на акаунт