Как готвите коприва?

  • 32 655
  • 71
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 726
"Яйца на очи с копривен сос" ми е любимото. Попарва се копривата, изцежда се, пасира се и се запържва с малко зелен лук, натрошени орехи, чер пипер и джоджен. Когато е готово се сервира като сос за "яйца на очи", аз добавям и хрян. Много е вкусно  bowuu

# 16
  • София
  • Мнения: 312
Само на крем-супа, леко сгъстена с препечено брашно и счукан чесън накрая.

# 17
  • Мнения: 110
1. или с ориз - като първо задушавам ситно нарязан лук с черен пипер, после добавям ориза: 1 чаша ориз към 3 чаши вода, после като изври водата почти, добавям запарената коприва и настъргвам един малък домат, посолявам още малко - на вкус, разбърквам и оставям да покъкри на слаб котлон;

2. или с лук, яйце и сирене - като мош-маш от коприва;

3. Или на салата - запарена коприва, отцедена и изстинала, леко поръсвам със сол, зехтин, сокът на един портокал и нарязани парченца от месото на портокала, една кафена чаша белени семки от слънчоглед, но това главно става за гарнитура на картофи - соте с ким и ситно нарязан магданоз!   

# 18
  • Мнения: 694
Здравейте момичета по това време къде мога да си намеря коприва но прясна има ли вече по пазарите? Wink
Има,продават бабите по пазарите вече...Ако можеш да си набереш отнякъде е най-добре,защото ще си сигурна ,че е брана от чисто място..
Благодаря , а къде мога да си я набера?Къде да я търся? Mr. Green

# 19
  • Мнения: 930
аз правя супа от коприра, прибавям и спанак или лапад

# 20
  • Мнения: 678
Аз я готвя на супа или с ориз.Дъщерята много я обича
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=354194&pid=11122108

# 21
  • Мнения: 2 110
Е това е доказателство за добре сготвена супа щом детето така сладко си хапва ! Peace
Браво Пепито !

# 22
  • Мнения: 4
Здравейте!Аз  към запържената коприва слагам малко бекон или там каквото обичате.Така може би ще я харесат повече.Аз така правя.

# 23
Спаначено-копривена супа с кремвирши

250г  коприва
250г спанак
кубче бульон или опаковка суха пилешка супа
3 кремвирша нарязани на кръгчета
3 сл сметана или кисело мляко
2 сл брашно
масло колкото орех
сол на вкус

В тенджерка разтапяте маслото на огъня, запържвате брашното и добавяте литър вода да заври. Копривата се попарва предварително. Като заври водата в тенджерката, слагате вътре нарязаните коприва и спанак, кубчето бульон (или супата) и оставяте да ври на слаб огън 30мин. После добавяте кремвиршите и оставяте да къкри още 5 мин. Добавяте сметаната (или киселото мляко).
Като сервирате, в купичката може да добавите малко трошено сиренце, поръсено с млени орехи.


Фритата с коприва

250г коприва
5 яйца
шепа киселец, но става и със спанак
1 кч кашкавал или сирене, настъргани
1 кч сирене крема или моцарела
1 1\2 сл галета (или 1 препечена филийка минала през блендера)
2 сл прясно мляко

Копривата се слага в тенджерка с вода, да кипне. Отцежда се и се нарязва.

 Киселеца се нарязва и заедно с кашкавала, кремата, галетата и млякото се смесват в купичка като се разбъркват добре. Добавя се изстиналата коприва.
Отделно чукнете яйцата в друга купичка и ги разбийте с вилица. Може да сложите сол на вкус. Сега добавете яйцата към основната смес.
На котлона се слага тиган (30см диаметър) с олио - да покрие добре дъното. Оставя се да се загрее много силно (иначе фритатата ще залепне).
 В силно загрятото олио се изсипват омешаните продукти. Сместа се разстила по тигана да стане като омлет.
Ако сте сръчни, може да обърнете фритатата по средата на печенето, така че да се получи коричка и от двете страни.


Ризото с коприва

2 чч коприва,
1\2 връзка магданоз
1\2 връзка зелен лук
1\2 връзка зелен чесън
2 сл нарязан наситно праз лук
2 сл нарязан наситно кромид лук
200г ориз
500мл бульон (или просто вода)
1 винена чаша бяло вино
сол и чер пипер на вкус

Копривата се бланшира във вряла вода за няколко минути, отцежда се и се нарязва на ситно.
Останалите зелени подправки също се нарязват наситно и се смесват с копривата.
Бульона (водата) сложете в тенджерка да кипне. През това време в тиганче запържете всичкия лук. Когато кромида стане прозрачен, добавете ориза и запържете да стане прозрачен и той. Сега добавете бульона и оставете да къкри.
Когато оризът поеме всичката течност, добавете копривената смес и бялото вино. Оставете да къкри до пълно увиране на ориза. Ако е необходимо, добавете още вода.







# 24
  • Мнения: 1 282
С ориз.  eat

# 25
  • Мнения: 120
Аз готвя най-често каша от коприва.
Сварявам измитата коприва с 3-4 сухи червени  чушки/който обича -може и малко люти/.Когато чушките се сварят- пасирам до гладко пюре.Отделно запържвам праз лук + 2с.л. бяло  брашно+1/2 буркан пасирани домати.Изсипвам копривата. Разтварям 1/2  чаена чаша царевично брашно с 1/2 ч.ч. хладка вода -да стане гладка каша и добавям към основната тенджера.Подсолява се.Вари се още 20минути на тих огън,като се бърка ,да не загори.Разбиват се 2 яйца и се изсипват в още врящата каша-да се пресекат ,като за курбан-чорба.Маха се от котлона и като леко изстине се добавя натрошено сирене и нарязан магданоз.
Това е рецепта на свекърва ми- уверявам ви много е вкусно.
За постещите - без сирене и яйца-също е много добре.
А как чистите прясната коприва -за да не ви "жъка"?

# 26
  • Мнения: 1 437
копривена каша  - много  я обичам, но за съжаление само аз я хапвам Crazy

# 27
  • Мнения: 3 372
Аз я обичам на манджичка с ориз и цели яйца Peace Също и панирана с брашно и яйчице Peace

# 28
  • Мнения: 804
Готвя копривена супа и с като ястие с ориз.Става и с охлюви,но аз не съм им почитателка.

# 29
  • Мнения: 751
Правя супа от коприва.

Общи условия

Активация на акаунт