Монтесори-мнения

  • 163 444
  • 887
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 107
Здравейте,
Бих искала да помоля, ако някой, чието дете посещава или е посещавало Casa Dei Bambini на Българска легия, може да сподели по-актуално впечатление от градината и развитието на децата там.
Предварително благодаря!

# 856
  • Мнения: X
Здравейте,
Бих искала да помоля, ако някой, чието дете посещава или е посещавало Casa Dei Bambini на Българска легия, може да сподели по-актуално впечатление от градината и развитието на децата там.
Предварително благодаря!

Моето дете я посещава в момента. Нямам нито една забележка - организацията е отлична, грижата за децата е много топла, има достатъчно допълнителни занимания (включително плуване, балет, фотография за деца, готварство и т.н.) Кажи какво те интересува конкретно. И имай предвид, че трудно се намират места.

# 857
  • Мнения: 107
Здравей, благодаря за отговора! За местата знам, ние имаме още време, а и скоро ни предстои среща в градината. Въпросите, които ме вълнуват са може би едни от най-дискутираните относно приложението на метода Монтесори, чета внимателно темата, но ме интересува информация от хора, които са имали възможност от първа ръка да наблюдават нещата на практика - и то конкретно за Casa dei Bambini, тъй като натам сме се насочили за детето си /а доколкото знам разликите между отделните Монтесори градини не са малки/. И така, ето какво мен лично ме вълнува, ще съм благодарна много, ако споделиш:
1. Заниманията в градината изцяло по Монтесори методиката ли са или не само? Тоест, дали децата работят само с Монтесори материали или играят и с играчки като всички други деца, тичат ли, забавляват ли се навън, общуват ли достатъчно едно с друго? Това, което ме притеснява, са коментарите, че в тези градини не се чува детски смях, няма игри, а всяко дете си стои самичко и концентрирано се занимава с някой материал. Имам близка, която доскоро беше учителка в друга Монтесори градина и напусна по ред причини, но сподели, че наистина там е било така и малко или много така се ограбва от детството на децата. За Casa dei Bambini нямаше впечатления, затова моля да споделите.
2. Когато споделям намерението си да запиша детето си в Монтесори градина, около мен започват да валят коментари, че ще го направя аутсайдер и в училище ще му е много трудно да се адаптира. Вие имате ли впечатления от други майки, чиито деца от градината вече са тръгнали на училище? Доколкото разбрах от Деси /с която говорих по телефона/, градината има и предучилищна група, подготвяща децата за формата с чинната система в бг училищата - тоест това би трябвало да означава един по-плавен преход от Монтесори градина към БГ училище?
3. Ако може да кажете, доволни ли сте от храната, кетъринг ли е само и от коя кухня, тъй като за мен балансираното и правилно хранене на детето е от голямо значение.
4. Спят ли децата в градината и как?
5. Ако може да споделите дали детето с удоволствие ходи на градина, как приема учителките, както и какви са наблюденията ви за развитието на детето в социален аспект, как общува с други деца извън градината?
Извинявам се за дългото изложение, надявам се не те притеснявам. Предварително благодаря за отделеното време Simple Smile 

# 858
  • Мнения: X
По първия въпрос - няма играчки в смисъл на кукли Барби, камиончета и колички. Но има купища образователни играчки, които за децата са страшно интересни и увлекателни (независимо какво си мислят по въпроса външните наблюдатели). Днес например бяха поканили дърводелец, който пред тях беше сглобил дървено камионче, дъщеря ми цяла вечер разказваше за това. Ще видиш и двора им като отидеш - има много хубави дървени съоръжения за катерене, баланс, включително въжен тролей; има колелета, има и оборудвана малка кухничка с истински тигани и тенджери, с които децата си играят. Децата общуват много, не само докато играят на двора, и много се забавляват.

По втория въпрос - имам и по-голяма дъщеря, която след Монтесори градина тръгна на училище и не бих я нарекла аутсайдер в никакъв случай. Адаптацията й беше дори по-лека, отколкото очаквах. На практика нямаше никакъв проблем, дори с това да свикне да говори на учителите на "вие" и фамилия.

Храната е кетъринг, но е много добра. След предложения от родители миналата година поканиха няколко кухни, които доставяха храна по една седмица и всеки можеше да опита проби като си взима детето вечер. В крайна сметка сегашният доставчик беше избран с мнозинство Simple Smile

Децата спят в нормални двуетажни легълца, имат си отделни спални за различните групи. Дъщеря ми ходи с удоволствие на градина и трудно я прибирам следобед от там. Споменах ти за допълнителните занимания - сега например сформираха група за балет след предложения от родители. Всъщност, никъде не съм виждала подобен диалог между родители и учители, както тук.

Отговорих ти на всички въпроси, не знам дали няма да ти прозвучи твърде тенденциозно позитивен поста ми. Истината е, че те разбирам, аз самата имах същите притеснения преди години. Това, което мога да кажа, е че коментарите за суха, стерилна, безрадостна среда обикновено идват от външни хора, които нямат никакви наблюдения отвътре за този тип подход. А характерното за него е безкрайното уважение към децата, както и доверие в преценката и способностите им. И това върши чудеса по отношение на развитието им. И ако с голямото си дете се тревожех дали няма да е стресов преходът към училище, сега вече нямам грам притеснение Simple Smile Отиди на информационната среща и ако имаш нужда от повече "вътрешна" информация, може после да поговорим офлайн.

# 859
  • Мнения: 107
Много благодаря за отзивчивостта и за подробния и изчерпателен отговор! Вероятно по-нататък ще се появят и други въпроси, ще пиша в лично съобщение. Лека нощ!

# 860
  • Мнения: 45
Здравейте, момичета,извинявам се, ако темата зо яслите е вече коментирана, но бихте ли споделили къде в София има ясли по Монтесори и какви са им цените. Сърдечно благодаря на отговорилите.

# 861
  • Мнения: 107
Здравейте, Артистите на Монтесори на бул. Бъкстон приемат деца от 1 до 5 години, тоест няма отделна яслена група, а както е според принципите на Монтесори, всички са заедно. Когато през април се поинтересувах, цената беше или 400, или 500 лв. с храната /не си спомням точно сумата вече/. Групата мисля беше 15 деца с 2 учители. Нямат сайт, а само фейсбук страница. Почти никъде не успях да открия мнения за градината, така че ако някой има впечатления, моля нека сподели, мен също би ме заинтересувало.

# 862
  • Мнения: 8
Изключително съм недоволна от Монтесори Варна. И не само аз. Бездушни учители. В държавните градини учителите  дават повече от себе си.

# 863
  • Мнения: 2
Момичета направо се шашкам като Ви чета и се чудя за личния подход и къде е той във всеки един от нас. Няма да подчертавам ролята на майката, нито ще споря за този метод, но всичко това скрито под шапката на Монтесори ми изглежда рекламен сценарии за печелене на пари. Простички неща от типа как да приобщя детето си да се храни с прибори и на маса, идва да ни подскаже че откриваме топлата вода на ново. Как занималните по приложни изкуства станаха центрове за обучение по Монтесори. Как обикновени на практика игри като дама да скачаш в ориентир за координация и баланс се обясняват пак с Монтесориии... егати безброй примери, дано найстина помага на някого и е по джоба му да прехвърли собствените си задължения и отговорност към възспитанието на най ценното си пък после да каже ми те така го научуха. Успех

# 864
  • Мнения: 3 675
За моя голяма изненада и шок, детето ми когато тръгна на училище се оказа, че ще е в монтесори паралелка.
В началото бях много скептично настроена и разочарована. Веднага започнах да се интересувам за този метод на работа с деца. Говорих с доста родители, гледах филми и стигнах до заключението, че монтесори е много хубаво нещо, но не е за всяко дете. Едни деца се развиват блестящо, а други тотално затъпяват.
За детските градини нищо не мога да споделя. Моето дете не беше в монтесори градина, а неговият приятел идваше от такава и не забелязах да има някаква разлика между децата.

# 865
  • Мнения: X
Момичета направо се шашкам като Ви чета и се чудя за личния подход и къде е той във всеки един от нас. Няма да подчертавам ролята на майката, нито ще споря за този метод, но всичко това скрито под шапката на Монтесори ми изглежда рекламен сценарии за печелене на пари. Простички неща от типа как да приобщя детето си да се храни с прибори и на маса, идва да ни подскаже че откриваме топлата вода на ново. Как занималните по приложни изкуства станаха центрове за обучение по Монтесори. Как обикновени на практика игри като дама да скачаш в ориентир за координация и баланс се обясняват пак с Монтесориии... егати безброй примери, дано найстина помага на някого и е по джоба му да прехвърли собствените си задължения и отговорност към възспитанието на най ценното си пък после да каже ми те така го научуха. Успех

Кой те ядоса, Диляна Матева? Монтесори има точно толкова общо с храненето на маса и скачането на дама, колкото всяко друго училище или детска градина. Тоест, има общо, доколкото децата вършат и такива неща, но не му е това основният замисъл.

Скрит текст:
Постът ти е пълен с правописни грешки, които ми бодат очите.

# 866
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 774
Монтесори има точно толкова общо с храненето на маса и скачането на дама, колкото всяко друго училище или детска градина. Тоест, има общо, доколкото децата вършат и такива неща, но не му е това основният замисъл.

Айде да пробваме пак. методът е създаден за работа с деца с проблеми и е целял да ги научи точно нещата от ежедневния живот.

А за да се нарече едно училище, градина Монтесори, не е достатъчно условие да имат някакви занимания от типа Монтесори ( които ги има във всяка детска градина). задавали ли сте си въпросът, защо никой от тези училища/градини не е лицензиран?

# 867
  • Мнения: 395
...задавали ли сте си въпросът, защо никой от тези училища/градини не е лицензиран?
От години има лицензирани градини, вече и училище. (За Бг говоря)

# 868
  • Мнения: 6 550
Титина, хайде да пробваме пак.  Laughing методът не е създаден за работа с деца с проблеми. при въвеждането му в бг обаче първоначално (началото на 20 в.) е прилаган при работа с деца с проблеми в развитието, при които е давал много добри резултати. вспоследствие (поне у нас) остава разбирането, че е метод за работа с деца с проблеми.
разбирам, че има хора, които не харесват метода, но нападките с измислени факти не помагат на никого. всеки родител е свободен сам да си вземе решение как и къде да се обучава детето му. ако някой има негативни наблюдения или опит, ще е полезно да го сподели.  Peace
повечето монтесори градини са лицензирани и издават удостоверения за завършена пуг.
в момента се сещам за новооткритото монтесори училище - “откривател“, има лиценз от мон от тази година.

# 869
  • Мнения: 107
А за да се нарече едно училище, градина Монтесори, не е достатъчно условие да имат някакви занимания от типа Монтесори ( които ги има във всяка детска градина).
А какви според вас са заниманията от типа Монтесори, които ги има във всяка детска градина?? За да изразявате подобно мнение би следвало да сте се поинтересували преди това, а ако сте посетили поне една детска градина, която работи по този метод, щяхте да можете да направите разликата. Както написа и Dandelion, изобщо не е вярно, че храненето на маса и скачането на дама са типични Монтесори занимания. Индивидуалният подход чрез наблюдение, изграждането на самостоятелност и навици чрез практически дейности, работата със специализирани Монтесори-материали в предварително подготвена среда, свободният избор на детето за занимания са в основата на прилагания метод, и смея да твърдя, че това далеч не се прилага във всяка детска градина, особено в държавните - въпреки че в Пловдив вече има инициатива за въвеждане на Монтесори методите в държавните детски градини, което лично приветствам.

Общи условия

Активация на акаунт