За сестра ми

  • 3 290
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 79
Много жалко за момичето, за съжаление този абсурд е ежедневие в нашата държава, макари и да се срещат свестни хора. В деня, в който лекарят потвърди, че съм бременна бях на две интервюта за работа и на двамата работодателя им казах, че очаквам дете и за моя голяма изненада те го приеха съвсем нормално и не оттеглиха предложенията си за работа, но такива хора са единични случаи и се моля все повече да има като тях. Но като цяло трябва да си търсите правата до край и да не оставяте така нещата. Успех ви желая   bouquet

# 16
  • Мнения: 1 558
Ей такива работодатели правят за разстрел #2gunfire #2gunfire
А за осигуровките,мисля че трябва да има общо 1г.внесени осигуровки,не е задължително да са през последната година Peace

# 17
  • Мнения: 60
Аз доколко знам ня,ат право да я уволняват.Записана ли е в здравната каса ли беше като бременна....ако не е да пробва да и издадът документа със задна дата....и да ги съди...по закон нямат право да я уволняват.А за усигуровките нямате ли някой познат който да я води фективно на работа...за да и текът усигоровките поне..

# 18
  • Мнения: 346
цялата ни държава такава - тарикати на дребно  #2gunfire

А колкото до болничните - знам, че ако излезнеш в болничен до 3 месеца (мисля, че беше горе-долу срока) след като си прекратил последната си работа и не си започнал друга, болничните се "изплащат" (представят) на последния работодател.

Иначе - Съдете ги!  #2gunfire Такива мизерници разчитат, че няма да ви се разправя и ще им се размине!

# 19
  • Мнения: 3 621
Такива работодатели са наистина за  #2gunfire
Ако сестра ти има как да докаже че не е виновна за кражбата да си потърси адвокат, ако обаче няма как , няма смисъл да наемате такъв, сама казваш че е имало 3-ма свидетели
Иначе е добре да намерите фирма в която да се осигурява

Аз доколко знам ня,ат право да я уволняват.Записана ли е в здравната каса ли беше като бременна....ако не е да пробва да и издадът документа със задна дата....и да ги съди...по закон нямат право да я уволняват.А за усигуровките нямате ли някой познат който да я води фективно на работа...за да и текът усигоровките поне..
Няма да стане защото са и устроили номер и са я уволнили дисциплинарно, тогава закрилата при бременност не важи

# 20
  • Мнения: 636
Е направо не е истина какви боклуци има!!!
Извинявам се, ама не се сдържах  #Cussing out #Cussing out #Cussing out


А откъде знаеш дали не е крала? Чули ли сте другата страна?

# 21
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Такива работодатели са наистина за  #2gunfire
Ако сестра ти има как да докаже че не е виновна за кражбата да си потърси адвокат, ако обаче няма как , няма смисъл да наемате такъв, сама казваш че е имало 3-ма свидетели
Иначе е добре да намерите фирма в която да се осигурява

Аз доколко знам ня,ат право да я уволняват.Записана ли е в здравната каса ли беше като бременна....ако не е да пробва да и издадът документа със задна дата....и да ги съди...по закон нямат право да я уволняват.А за усигуровките нямате ли някой познат който да я води фективно на работа...за да и текът усигоровките поне..
Няма да стане защото са и устроили номер и са я уволнили дисциплинарно, тогава закрилата при бременност не важи


Направо цитирам закона:


Цитат
Прекратяване на трудовия договор от работодателя без предизвестие
Чл. 330. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят прекратява трудовия договор без предизвестие, когато:
1. (т. 1 отм., предишна т. 2 - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) работникът или служителят бъде лишен с присъда или по административен ред от право да упражнява професия или да заема длъжността, на която е назначен;
2. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) на работника или служителя бъде отнето научното звание или научната степен, ако сключването на трудовия договор е станало с оглед на придобитото звание или степен;
3. (нова - ДВ, бр. 83 от 1998 г., доп. - ДВ, бр. 46 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г.) служителят е заличен от регистрите на съсловните организации по Закона за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина или от регистъра на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи по Закона за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти;
4. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 3 - ДВ, бр. 83 от 1998 г., отм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.)
5. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 4 - ДВ, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят откаже да заеме предложената му подходяща работа при трудоустрояване;
6. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5 - ДВ, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;
7. (нова - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) работникът или служителят не изпълни задължението за уведомяване по чл. 126, т. 12;
8. (нова - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) е налице несъвместимост в случаите по чл. 107а, ал. 1.


Цитат
(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.

Доколкото прочетох, сестрата на авторката е уволнена без разрешение на ИТ

Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 13:06 от Гита Ог

# 22
  • Мнения: 1 565
Много съжалявам за това което се е случило на сестра ти Sad.
Ако наистина са успели да я уволнят по този долен начин:
1) може да ползва болнични до 75 календарни дни.
2) трябва да си вземе заповедта за напускане. Ако не й я дадат - да се обърне към инспекцията по труда. Те или ще принудят работодателя да им даде заповедта или ще и издадат ксерокопие вярно с оригинала. (Минала съм по този път.) Ще и трябва и бележка за доходите. Общо взето от БТ ще й кажат какво ще й трябва. Мисля че трябваше да се регистрира до 2 м, но не съм сигурна.
3) да се запише в бюрото по труда, за да може от там да почнат да й изплащат обезщетение за безработна.
Ако има 1 година трудов стаж - всичко става леко по-лесно. Към края на бременността си, трябва да си намери фирма, към която да я осигуряват, за да може нормално да си излезе в майчинство. Ако няма, ще трябва по-отрано да се зачисли към фирма и да се осигурява чрез нея.
Надявам се да не съм объркала нещо  newsm78. Желая и успех, леко раждане и здраво и красиво бебче. Peace

P.S.:Ако реши да си наеме адвокат, с цел доказване че е невинна за кражбата - ще й е безплатно, защото тези дела са безплатни за работниците.

Все пак попитай и в "майчино счетоводство".

# 23
  • Мнения: 636
Има всякакви. Не се чудете. Рядкост са работодателите, които освен заплатата се интересуват от работниците си.
По въпроса - адвокат и да ги гони до дупка.

Аз пък не знам нито  един случай работник да се интересува от работодателя си  Peace

# 24
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Лилия. Н Wink
Като не можеш да помогнеш поне не "пречи"  Wink

Стискам палци за полжителна развръзка  Hug


# 25
  • Мнения: 3 268
Обърнете се към "Господари на ефира",може да помогнат и да разнищят случая.

# 26
  • Мнения: 297
По въпроса - адвокат и да ги гони до дупка.

# 27
  • Мнения: 636
Лилия. Н Wink
Като не можеш да помогнеш поне не "пречи"  Wink

Стискам палци за полжителна развръзка  Hug




Много е наивно така да защитавате нещо, без да сте наясно със ситуацията. Тъй като и аз не съм, не бих използвала емотиконки с пистолетчета. За да не се окаже, че те са за крадливите работници.  Все едно не се случва служител да краде - всеки работник, който може го прави. За съжаление това е действителността в България... На нас ни се е случвало и бременна да краде, така че успокойте малко топката.

# 28
  • Мнения: 3 268
Лилия е права.Нека не бързаме да разстрелваме работодателя.Не знаем какво се е случило.

# 29
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Много съжалявам за това което се е случило на сестра ти Sad.
Ако наистина са успели да я уволнят по този долен начин:
1) може да ползва болнични до 75 календарни дни.
2) трябва да си вземе заповедта за напускане. Ако не й я дадат - да се обърне към инспекцията по труда. Те или ще принудят работодателя да им даде заповедта или ще и издадат ксерокопие вярно с оригинала. (Минала съм по този път.) Ще и трябва и бележка за доходите. Общо взето от БТ ще й кажат какво ще й трябва. Мисля че трябваше да се регистрира до 2 м, но не съм сигурна.
3) да се запише в бюрото по труда, за да може от там да почнат да й изплащат обезщетение за безработна.
Ако има 1 година трудов стаж - всичко става леко по-лесно. Към края на бременността си, трябва да си намери фирма, към която да я осигуряват, за да може нормално да си излезе в майчинство. Ако няма, ще трябва по-отрано да се зачисли към фирма и да се осигурява чрез нея.
Надявам се да не съм объркала нещо  newsm78. Желая и успех, леко раждане и здраво и красиво бебче. Peace

P.S.:Ако реши да си наеме адвокат, с цел доказване че е невинна за кражбата - ще й е безплатно, защото тези дела са безплатни за работниците.

Все пак попитай и в "майчино счетоводство".
Peace На мен не ми подновиха договора малко след като родих. Още ползвах последния болничен от педиатъра. Ходих и ИТ и с адвокат се консултирах. Оказа се, че няма закон, който да ме пази и ме посъветвах, за да мога да получавам майчинство да си намеря фирма. Така и направих

Общи условия

Активация на акаунт