Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 5-та тема

  • 49 868
  • 363
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 394
Веси,Сънрайз,Лабрекс-страхотни питки!
Пепика-благодари ти много за рецептата!  bouquet
Пина,дай и тази рецепта за кроасаните де!

# 151
  • Мнения: 11 747
Пина,дай и тази рецепта за кроасаните де!

Веднага давам  Flutter   Аз не смея да си натрапвам рецептите, но има ли желаещи - веднага.
Имам 2 рецепти за кроасан тесто (както сега е модерно да се нарича) или блундер тесто (както се е казвало преди 30години в БГ) Първо ще напиша тази, която съм изпробвала лично. Става една идея по- пухкаво от стандартните кроасани, защото е с повече мая и малко по- малко масло, но пък е просто някаква разкошотия  Crazy Леко топли са душички! Правила съм със сирене, кашкавал, кренвирш. Разбира се класика е с шоколад  Peace

Кроасани

1кг брашно
50гр мая
10гр. сол
400гр. кр. масло
50гр захар
3 яйца

Замесваме тестото от брашно, вода (400мл - студена), сол, захарта (която се слага в маята с малко вода да шупне предварително). Оставяме 30мин да се отпуска. Обработваме маслото с 100гр брашно - намачкваме маслото, омесваме с брашното и оформяме правоъгълен калъп от тази смес, сравнително плоско и тънко да стои.
Готовото тесто го разточваме с дебелина 3-4см; поставяме калъпа масло по средата; сгъваме тестото като плик, маслото да остане вътре; оставяме в хладилник да се стегне (10-20мин, зависи от сезона).
Вадим и както е сгънато разточваме на кора по- тънка от първоначалната и сгъваме на 3 или 4.; пак оставяме в хладилника. Това го повтаряме около 3-4 пъти.
Накрая разточваме тънък лист, поставяме пълнежа и оформяме по желание - кифли, триъгълници, правоъгълници, рулца...  Реже се с остър нож. Отрязаното трябва да не е завито навътре, а да стои открито, защото там се разлиства.
Готовите изделия се нареждат в тава и втасват 1 час (на хладно!)
Изпичат се на 250 градуса за 15мин.

Кроасан тесто II вид

брашно - 500гр
брашно за маслото - 150гр
яйце - 1бр
сол - 10гр
мая - 20гр
вода - 150гр
кр. масло - 250гр

Технологията е същата. Дозата тук е по- малка, но маслото идва повече като количество и маята по- малко. Получават се по- силно изразени слоеве, а обема е една идея по- малък в сравнение с горната рецепта.
Може тестото да не се оставя да почива 30мин след замесване, а веднага да се обработи, но тогава оформените изделия втасват 2 часа преди печене  Peace

# 152
  • Мнения: 1 394
Благодаря ти,Пина!  bouquet
Май ще пробвам втората,защото първата рецепта ми идва множко количеството /е да то може и половин доза/,но втората по- ми допадна,че има по-малко мая.Такъв човек съм аз-хем искам да бухне много хем да не мирише силно на мая...

# 153
  • Мнения: 11 747
Да, първата рецепта може просто да се раздели на 2 дозата  Peace Не ми се е случвало да мирише на мая  Thinking
После непременно да споделиш резултата със снимка и коментари  Peace

# 154
  • Мнения: 1 394
Е аз няма веднага да го правя,понеже снощи изнамерих една рецепта в нета и правих,ама нещо не ми хареса или аз сгреших,че последният път изкарах бутертестото от хладилника и след 15 мин. чак направих баничките,а и супер глупаво постъпих и като намазах тавата с масло.....май не трябваше-станаха едни мазни и хрупкави,като ,че ли са пържени.Ще я пробвам тази рецепта-децата много обичат кроасани,но шоколад не им давам да ядат-най-вероятно ще са със сиренце или шунка например....Непременно ще ги покажа,като правя!

# 155
  • Бургас
  • Мнения: 133
Момичета имам питане.
Ще правя питка,когато започнете разточването,с брашно ли работите или с мазнина??
Благодаря ви прдварително.

# 156
  • Мнения: 11 747
И с двете става. Съветвам те, да разточвах върху наръсено брашно, защото върху мазнина се пързаля и се събира кората и пак точиш и така - по-неудобно е.

# 157
  • Бургас
  • Мнения: 133
Благодаря ти за експресния отговор.
Навивам ръкави и започвам.
Дано стане за показване Laughing

# 158
# 159
  • Бургас
  • Мнения: 133
Kолко пъти ви изчетох
и на питки най-красиви
се нагледах.
Месих,втасва и сега от моите ръце
роди се това Grinning






И докато се печеше втората,рървата започна да свършва.





Защо ми потъват украсите???

# 160
  • Мнения: 400
Здравейте!

И аз правя питки, но нямам снимки в момента. Искам да си купя нова тава, защото тази, в която пека в момента е големичка. Ако може да ми препоръчате подходящ диаметър, за да стават високи като вашите ще съм ви много благодарна?!

# 161
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Днес се трудих над това(и не само това)
и

Сутринта направих първата и понеже не ядем много хляб намалих дозата почти наполовина.За моя изненада питката свърши още на обяд и се наложи да правя втора.
Рецептата-основните продукти за питка,но на око.
Плетката е на Пина,за първи път я правя,много ми хареса.

Здравейте!

И аз правя питки, но нямам снимки в момента. Искам да си купя нова тава, защото тази, в която пека в момента е големичка. Ако може да ми препоръчате подходящ диаметър, за да стават високи като вашите ще съм ви много благодарна?!


За втората питка ползвах тава с диаметър 28 см,висока около 8-10 см(не съм я мерила,но е някъде там висока).

Последна редакция: сб, 11 апр 2009, 20:11 от max-mama

# 162
  • Мнения: 90
Пина,дай и тази рецепта за кроасаните де!

Веднага давам  Flutter   Аз не смея да си натрапвам рецептите, но има ли желаещи - веднага.
Имам 2 рецепти за кроасан тесто (както сега е модерно да се нарича) или блундер тесто (както се е казвало преди 30години в БГ) Първо ще напиша тази, която съм изпробвала лично. Става една идея по- пухкаво от стандартните кроасани, защото е с повече мая и малко по- малко масло, но пък е просто някаква разкошотия  Crazy Леко топли са душички! Правила съм със сирене, кашкавал, кренвирш. Разбира се класика е с шоколад  Peace

Кроасани

1кг брашно
50гр мая
10гр. сол
400гр. кр. масло
50гр захар
3 яйца

Замесваме тестото от брашно, вода (400мл - студена), сол, захарта (която се слага в маята с малко вода да шупне предварително). Оставяме 30мин да се отпуска. Обработваме маслото с 100гр брашно - намачкваме маслото, омесваме с брашното и оформяме правоъгълен калъп от тази смес, сравнително плоско и тънко да стои.
Готовото тесто го разточваме с дебелина 3-4см; поставяме калъпа масло по средата; сгъваме тестото като плик, маслото да остане вътре; оставяме в хладилник да се стегне (10-20мин, зависи от сезона).
Вадим и както е сгънато разточваме на кора по- тънка от първоначалната и сгъваме на 3 или 4.; пак оставяме в хладилника. Това го повтаряме около 3-4 пъти.
Накрая разточваме тънък лист, поставяме пълнежа и оформяме по желание - кифли, триъгълници, правоъгълници, рулца...  Реже се с остър нож. Отрязаното трябва да не е завито навътре, а да стои открито, защото там се разлиства.
Готовите изделия се нареждат в тава и втасват 1 час (на хладно!)
Изпичат се на 250 градуса за 15мин.

Кроасан тесто II вид

брашно - 500гр
брашно за маслото - 150гр
яйце - 1бр
сол - 10гр
мая - 20гр
вода - 150гр
кр. масло - 250гр

Технологията е същата. Дозата тук е по- малка, но маслото идва повече като количество и маята по- малко. Получават се по- силно изразени слоеве, а обема е една идея по- малък в сравнение с горната рецепта.
Може тестото да не се оставя да почива 30мин след замесване, а веднага да се обработи, но тогава оформените изделия втасват 2 часа преди печене  Peace


А дали мога да завия тестото на кифлички и чак след изпичането да ги напълня с крем?
Тестото позволявали да се замразяват кроасани в суров вид newsm78

# 163
  • Мнения: 11 747
Лелеее, max-mama , голяма красота!  Crazy Ей така най- ги харесвам - бухнали, пухкави и светли на цвят!  Crazy

desi_go , да, могат да се замразяват, после се размразяват, оставят се да втасат и се пекат. Понякога резултата не е много добър, поне на такива съм била свидетел  Thinking
За пълненето - да, разбира се, може да се изпече, може да се среже и да се пълни или със шприц, като мъфините - импровизации много  Thinking Аз лично не съм пробвала.

# 164
  • Мнения: 389
The_Sunrise, Labrex, KIKI_nik, max-mama, много красиви питки  Peace

Общи условия

Активация на акаунт