За забрадките в училище.

  • 26 015
  • 299
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 871
ножът, за който писах, се нарича кирпан

# 16
  • Мнения: 5 710
имате ли толерантност към такива религиозни символи в образователна институция  Close

е, не разбира се.
нямам никаква търпимост към оръжия , нито в училище, нито извън него ...

# 17
  • между морето и небето
  • Мнения: 885
Доколкото знам в Испания не са разрешени религиозните символи в светските училища, включително носенето на забрадки. И на работа също. Познавам мароканки, които на улицата са забрадени, но на работното си място не.
А в носетето и вида на забрадките също има големи различия. Някои са прозрачни шалове, колкото да имат нещо на главите. Но нинджи не съм виждала.

# 18
  • Германия
  • Мнения: 8 099
При нас в университета няма проблем, от всичките сирийки, които имаме тук само 2-3 слагат забрадки, остатъка не се различават от германките. В училищата, мисля, също е позволено, имаше преди време доста медийна дандания по въпроса.

# 19
  • Мнения: 489
В нашата провинция (NRW) май забраниха религиозните символи в училищата (на обществени места?!), но не съм съвсем сигурна. Определено имаше голям дебат по въпроса. Тук са толкова много забрадките, че съм съгласна със забраната! Не искам детето ми да свиква, че това е нормално и да го има за пример от учителката в детската градина, да кажем.

# 20
  • Мнения: 353
Във Франция носенето на религиозни символи -независимо от кой вид,е забранено със закон от 2005 година.
Франция от 1905 година е светска държава и това е записано дори  в конституцията й.Между другото, французите много се гордеят с този факт.Този закон официално къса връзката между държавата и църквата.Благодарение на него хората могат да се развеждат и да изповядват тази религия,която желаят-даже имат право да  бъдат атеисти.Борбата нравите да се променят и законът да се приеме е продължила  над 150 год-началото е с началото на  Френската революция.Една от идеите е да накарат обикновенният човек да ходи на доктор,не да чете молитви в случай на болест...То и второто помага,ама като си вземеш хапчетата  Laughing
Естествено в 1905 година Франция е била христианска държава с много силно влияние на църквата и почти незначителна мюсюлманска общност.
През 2005  сегашният Президент-г-н Саркози предлага за гласуване въпросният закон.Идеята е постигането на етнически мир-тоест всеки е своободен да практикува култа,който желае,но да се въздържа да го афишира публично,за да не се изостря социалното напрежение.Публични места се смятат учебните заведения,болниците, сградите на държавната администрация...На улицата всеки е свободен да си носи каквото си иска.

Доколкото знам Турция също е светска държава от оправлението на Ататюрк и това също е записано в конституцията й,но може и да греша.Нека някоя мама от турските да потвърди(или отрече)

На мен лично жените,които са силно религиозни и се нуждаят от воалите си не ми пречат(преиграването не удобрявам обаче).Все пак не искам да ме преглежда "нинджа" или такава да преподава на детето-да не го плаши.Така, че намирам законът за коректен.

# 21
  • Мнения: 1 062
И тук е разрешено. Като на някои работни места са си измислили хиджаб със собствен дизайн. Наскоро имаше обаче скандал за носенето им от полицайки - имаше толкова голям обществен отпор, че правителството трябваше да си преразгледа решението. Иначе има и някои сомалийки, които са изцяло покрити, като дори очите им не се виждат ( материята стои като много малки квадратчета) - това не е разрешено и искрено се надявам да не го разрешат! Бурка - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Burqa_Afghanistan_01.jpg
По принцип хиджабите не ми пречат, но смятам че има професии, при които не би трябвало да се използват.

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 07:38 от rkb

# 22
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
10cent's -за това става въпрос,така ходят най вече в Саудитска Арабия

http://patdollard.com/wp-content/uploads/cpsmos54090308201426photo00photo.jpg

Вечната дискусия тук е за тях (облечените с бурки). В Холандия е на моменти: обсъжда се дали може или не, след това отшумява и пак отново, докато не стане нещо. В нашата част няма много от тях, както и по-малко от забрадените жени (може и да не ми правят впечатление вече). Много е интересна моята турска съседка: когато я натисне семейството се забражда, ако е в по-мирен период с родата, си ходи без.

Иначе веднъж пътувах и от влака се смаях на едно училище, където ученичките в 100% бяха забрадени. Тук няма такива училища и ми беше за пръв път тази гледка. Аз имам кръстче и дори забравям, че го имам...така съм свикнала с него. Сигурно и за забрадките  е същото....

# 23
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Как стои въпросът при вас  - влизат ли със забрадки в училище девойки, забранено ли е, разрешено ли е ... Какво мислите вие - трябва ли да влизат със забрадки, или не. 
На мен откровено казано ми е безразлично дали някой ще носи кръстче на врата или забрадка, или друг религиозен символ, приемам го съвсем спокойно и не виждам заплахи за останалите ( на училище, или на работа).


За да не заключат темата на 5тия постинг, нека се опитаме да не изпадаме в крайности, а  да предадем личното и общественото настроение в страните, в които живеем с респект към чуждата вяра, религия, порядки и т.н.



не съм виждала, но забрадките не са ми проблем.
виж, изцяло покритите са ми проблем, особено в детска градина и у4илиЩе. все пак не мога да знам какво и кой е отдолу. смятам, 4е предпазните мерки са задължителни и не би трябвало да го допускат.

# 24
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Стана ми любопитно, ако такива изцяло покрити жени пътуват- как минават през разните паспортни контроли и т.н. Проверяват ги само жени или какво?

# 25
  • Мнения: 4 916
Стана ми любопитно, ако такива изцяло покрити жени пътуват- как минават през разните паспортни контроли и т.н. Проверяват ги само жени или какво?

Зависи от летището. Но по принцип ги проверяват само жени.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 522
Всеки би трябвало да е свободен как да се облича.

# 27
  • Мнения: 3 521
"Зелените"(партия) в Байерн вдигаха доста шум за забрана на носенето на религиозни символи в училище през 2008ма. Като минаха изборите и всичко утихна.
Конкретно по въпроса - не е забрането - виждала съм момичета(може би 14-17 годишни), които са с покрити глави. Виждала съм и африкански девойки с шарени тюрбани. Изобщо пъстричко е тук. Wink

# 28
  • Мнения: 4 399
Стана ми любопитно, ако такива изцяло покрити жени пътуват- как минават през разните паспортни контроли и т.н. Проверяват ги само жени или какво?

А дали трябва да си покажат лицето или могат да минат покрити? newsm78 И какво става ако например отидат да полуЧат колет в пощата? Длъжна ли е пощата да им осигури помещение където да се идентифицират и служителка жена? Или те може би не се занимават стакива светски дейности като полуЧаването на колет... Thinking Изобщо така като се замисля, има доста неща в ежедневието на една модерна държава, които не са пригодени за такива нрави.

На мен като цяло не ми преЧат. Докато не хвърлят боклуци в градинките, не крещят по петте деца, така Че да ми нарушават спокойствието и не окупират площадката за игра все едно е тяхна, нямам нищо против. За мен забрадката е вид манталитет, не предмет, и много жени които не са забрадени (вклюЧително и българки) го проявяват. А като религиозен смвол, не ме дразни. В някаква степен ми е смешно обаЧе като видя забрадена жена да кара мерзцедес и да говори по мобилен телефон, не ми се връзва някак...
Такива каквито е показала rbk обаЧе и аз не бях вижала и направо се стреснах.

Тук забрадки и май всякакъв вид покривала са разрешени навсякъде. ОбаЧе от тези най-скритите не съм виждала някъде да работят. Предполагам в техните общества така или инаЧе не е прието жените да работят. Но все пак ако тук трябва да отида при такава скрита лекарка или пък да отглежда детето ми в детската градина, не бих го приела. Разбира се никой не ме пита, но съм за светска държава, който държи на религиозните си символи, може да ги демонстрира на всиЧки останали места.

За Турция Четох Че в университетите забрадките са забранени (не знам как е е в уЧилищата). Най-религиозните студентки ходели със забрадки и си слагали перуки над тях. Не знам колко е достоверно, Четох го във вестник. Но ще е интересно да се вклюЧи някой от Турция да ни разясни как е там.

# 29
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Бях се запознала с една туркиня, която учеше при нас за 6 месеца. Беше ми казала, че тукашните турци са много по-различни от тамошните, включително и за забрадките. Младото поколение туркини, обаче, тук е все по-малко със забрадка.

Общи условия

Активация на акаунт