Кога ще ги забранят тия боклуци?!

  • 14 061
  • 181
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 217
Аз малко в страни от темата.....Директорките имат ли право да не допускат родителите вътре в у-щето? Питам, защото вие поне имате "щастието" да видите лавките, а нашата директорка не ни дава да припарим даже вече. До миналата година при влизане на външни лица искаха ЛК-ОК, съгласна съм да има контрол, но сега тотално не може да се влиза, пък камо ли да знам какво продават вътре. 100% пак същите ла*на.
Е,не е норамално,и нашата понякога се опитва за да не видим неразборията вътре,но не се отказваме лесно,иначе охраната никога почти не ми е искала карта,пускат ме без проблем.
Тео,скоро и аз ще се обадя да попитам Peace Освен защо се продават вредни за здравето и с занижен контрол храни ще попитам и защо в нашето училище примерно цените са драстично завишени.Уж конкурси,незнам си к'во и накрая вместо да има отстъпка за децата се получава така,че от който и да било магазин ти излиза по-евтино да си купиш зрънчо например.Защото децата просто нямат избор! Иначе гумени бонбонки,червейчета за по левче,чипсове,близалки и тем подобни има в изобилие.
Сега се сетих да пишем до Господари на ефира Peace

# 16
  • Мнения: 2 401
И в нашата лавка  някои от боклучетата са два пъти по-скъпи от тези в кафенето до училището.
Шума, който ще вдигнем е добре да бъде координиран, за да постигнем по-бърз ефект. Нека се преброим.

# 17
  • Мнения: 47 993
Ами ние влизаме в нашето училище, след няколко родителски срещи и различни варианти, просто защото на нашата госпожа така й е по- лесно  Joy, така тя си седи в стаята с децата, ние го водим, или взимаме от там, и сами си купуваме купоните за стола също, така виждаме много добре какво има в стола, а и в другата лавка съм надзъртала- има същите боклуци, които имаше и когато аз бях ученичка
Даже има и наливна кола например , сладолед  и изобщо...

# 18
  • Мнения: 3 835
Гита, според мен, няма логика да има такъв законов текст, на който директорката да се позове и да ви забрани влизането в училището. Просто трябва да я попиташ, на какво основание ви забранява. Има вътрешен правилник на училището, но той е съобразен със закона. Не могат да ви забранят да влезнете да видите лавката, стола, класната стая, може да има някакво изискване да не се мотаят родители напред-назад из училището, но ваше право е да следите какво се случва и става в училището, в което оставяте по цял ден детето си.

В нашата лавка продават много хубави закуски, прясни, всяка сутрин ги карат (изобщо у-щето ни е много хубаво), продават дори ябълки, курабийки.........., много хубави и полезни неща има. Но при наличието на зрънчовци 5 вида, чипсове 20 вида, бомбони, близалки............., децата не купуват полезните храни, а си харчат парите за боклуците. Кошчетата преливат от тях. Аз съм научила дъщеря ми, тя знае много добре защо и колко са вредни тия неща, обяснява и на другите, но обяснете ми как мога да й се разсърдя, ако и тя си купи такова нещо, като всички около нея нагъват чипс и зръчно, ми то и аз да съм, и на мен ще ми се дояде. Да, навсякъде другаде ги продават тия глупости, какво да се прави това е, реклама, пари, индустрия, тровят ни масово за пари, това е положението. Обаче училището е държавна институция и поне там трябва да има контрол някакъв, поне в храненето на децата ни. Ние нямаме възможност да контролираме в училището децата си, затова разчитаме на учители, директори и министерства. Не може само поради факта, че са преотстъпили лавките и столовете под аренда на частни фирми, да вдигнат ръце училищното настоятелство и да кажат детското хранене на територията на училището не е наша отговорност.
Има още нещо, от което съм много озадачена и ми е много болно, масовото безхаберие, апатичност, незаинетересуваност, абе все им е тая на родителите. Аз бях като гръмната в началото на учебната година. Знаете дъщеря ми сега е 1 клас, се обърнах към някои родители, мислейки, че всички сме на едно мнение за боклуците в лавката, да ги питам дали са ги видяли и да направим нещо. Изобщо не ме разбраха за какво говоря, какво им било на чипсовете и зрънчовците?! Казвам аз какво им е - Е, ами какво да направим, тооооо, нищо не може да се направи.
Затова сме на това дередже, заради собствената си безотговорност, безхаберие и апатия. Все ни е тая, не ни пука!

# 19
  • Мнения: 1 217
Писах на електронната поща на предаването,ако искате да ви копирам писмото,дано има ефект! Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 3 835
И ние влизаме в у-щето и водим децата до статята, купувам й даже закуски от лавката. Ходила съм и в стола, така веднъж видях кремвирши за обяд. Mr. Green Laughing Отидох просто при зам. директорката, с нея отидохме при момчето дето държи стола и помолих повече да не сервират кремвирши за обяд на децата. Всички знаем за какъв боклук говорим, момчето се съгласи и каза, че повече няма да сервира. Laughing Помолих и да увеличат порциите на децата, защото дори злоядо момиче не може да се наяде с това количество ядене, момчето каза, добре, ще ги увелича. Simple Smile

# 21
  • Мнения: 3 835
Писах на електронната поща на предаването,ако искате да ви копирам писмото,дано има ефект! Rolling Eyes

Давай! Hug

Аз имам тел. на някои журналисти, мога да се пробвам да видя дали ще ги заинтересува темата. Според мен е актуална, защото нали сега бистрят и проектозакона за здравеопазването, и текстовете в него за училищните лекари и прочие. Предложенията са много добри, дано го приемат това.

# 22
  • Мнения: 1 217
Тео,ето:
Относно:   Вредни храни в училищните лавки
Здравейте! Пише Ви една най-обикновена майка.Напоследък все по-често много родители си задават въпроса защо не се прави нищо за здравословното хранене на децата в училище и непрекъснато се спекулира не само с цена на продуктите,но и с това,че често децата нямат избор.Непрекъснато се водят дискусии,вдига се шум и в крайна сметка-нищо.Децата ни отново купуват чипсове и близалки,които са не само вредни,но и със завишени цени.Ето малко информация по въпроса,само голи обещания!
"
06 Ноември 2007г.Продажбата на чипсове, снаксове и газирани напитки в училище ще бъде забранена от догодина. Това ще стане след промени в наредба №26 за здравословното хранене, които ще бъдат направени след 2-3 месеца, съобщи националният консултант по хранене и диетика проф. Стефка Петрова, цитирана от „Монитор”. Министерството на здравеопазването ще състави група от специалисти, които ще преценят кои от предлаганите в училищните столове и лавки храни са вредни за здравето на децата и трябва да се забранят.
Чипсовете и газираните напитки, съдържащи голямо количество захар, със сигурност ще бъдат първи в списъка на вредните храни, каза началникът на отдел "Опазване на общественото здраве" в Министерството на здравеопазването-д-р Маша Гаврилова. Мазните банички и тутманиците, с които децата основно закусват, също може да бъдат забранени, ако не бъде сменена рецептата, по която се приготвят. В момента те със сигурност не са полезни, защото плуват в мазнина, обясни Гаврилова.
Особено внимание ще се обърне и на лакомствата. Много от вафлите и десертите съдържат голямо количество захар и са опасни за здравето на децата. Вместо сладките и мазни храни в училищните будки и столове трябва да се увеличи предлагането на плодове и млечни продукти. "

Винаги има нещо по-спешно от живота и здравето на децата ни,което да привлече вниманието на депутатите...тези,които все още посещават пленарната зала. Ще бъдем безкрайно благодарни да чуем мнението на онези,от които зависи приемането на наредбата за забраната на вредни храни в училищните лавки и бюфети.Поздрави! Бъдете здрави!"

# 23
  • Мнения: 1 575
Чета и ме свива стомаха от безсилие.Дайте да напрвим петиция срещу лавките изобщо и да изброим 5 неща, които сме съгласни да се продават.Идея си нямате (а вероятно имате)колко родители хранят децата си по начина като в стола или лавката.Това е модерният начин на живот за съжаление.Моят син ходи без пари - нахранен, с пълна чанта с храна.Малък е - за това, нататък не ми се мисли.Ходят на у-ще за няколко часа - задължително ли е да има лавка.Крайност, но това, което е в момента също е крайност...

# 24
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Че и моята дъщеря яде в стола. Не знам колко е качествено, но и продуктите в къщи не са БИО. Поне яде готвено, а не сухоежбини. Иначе нямам нищо против да няма лавки.

# 25
  • Мнения: 3 835
Ето тук трябва да се звъни! Най-вече на г-жа Маша Гавраилова.

http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid= … amp;articleid=984

Отдел "Опазване на общественото здраве" към МЗ

Началник отдел д-р Маша Гавраилова 9301-183 mgavrailova@mh.government.bg
Държавен експерт д-р Христина Николова 9301-269 hmileva@mh.government.bg
Главен експерт Илияна  Захариева 9301-267 
Главен експерт Вилия Великова 9301-267 vvelikova@mh.government.bg

Ето думите на Гавраилова:

"Чипсовете и газираните напитки, съдържащи голямо количество захар, със сигурност ще бъдат първи в списъка на вредните храни, каза началникът на отдел "Опазване на общественото здраве" в Министерството на здравеопазването-д-р Маша Гаврилова. Мазните банички и тутманиците, с които децата основно закусват, също може да бъдат забранени, ако не бъде сменена рецептата, по която се приготвят. В момента те със сигурност не са полезни, защото плуват в мазнина, обясни Гаврилова.
Особено внимание ще се обърне и на лакомствата. Много от вафлите и десертите съдържат голямо количество захар и са опасни за здравето на децата. Вместо сладките и мазни храни в училищните будки и столове трябва да се увеличи предлагането на плодове и млечни продукти.
Искаме да бъдат ограничени основно храните, богати на сол, захар и мазнини, защото точно те водят до затлъстяване и са най-вредни за подрастващия организъм, коментира консултантът по хранене проф. Стефка Петрова. Тя смята, че промените няма да откажат децата от лакомствата, но поне ще бъде ограничена продажбата им в училище. "

Просто звъннете и обяснете проблема си, тези хора работят и получават заплата именно за да се грижат за здравето на децата ни. Да не ви обяснявам, че имало даже и Национална стратегия за храненето на децата от 7 до 19 г., от 2..и нам коя си до 2100год.. И каква наредба трябва да чакаме още, специална, ейййй това най-ме вбесява, честно, че всички ми вдигат рамене и казват, ами като вкарат наредбата, тогава ще се загрижим и заинтересуваме за децата ни! Все едно трябва да ми издадат наредба да вдишвам и издишвам въздух, иначе ще спра да дишам.


# 26
  • Мнения: 3 835
А решенията са толкова прости, лесни и елементарни! Има начини колкото искаш, стига да сме отговорни и да ни пука за децата ни, ние, родители, учители, директори, всички. Днес намерих време, та се отбих за две думи при нашата директорка.  Договорът на арендаторите на лавката и стола сега е подписан м/у кмета на района и тях. Директорката каза, че скоро ще се преподписва, вече м/у нея и арендаторите и съвсем спокойно може да се заложи и такава клауза в договора. Ето, може, ако сме и повече родители, които искаме това, проблем никакъв. После, предложих й, да направим образователни часове за вредните и здравословните храни. На децата да се разкаже по забавен начин, да направят сами табла, разделяйки вредните и опасните за тях храни. Тази идея особено много й хареса, защото точно мислеха някаква програма за училището, в която трябвало да намерят какво да се прави в свободните часове. Аз й казах да поканим и гост-лектор, та и това ще питам тази Гавраилова, трябва ми лектор. То не е зле и на родителите една лекция да се изнесе. Други ден ще ходя на съвета на настоятелството, за да повдигна този проблем, ще гледам да намеря и други желаещи.

# 27
  • Мнения: 3 835
Тео,ето:
Относно:   Вредни храни в училищните лавки

Супер е! Давайте до всички да пуснем, всеки свободен текст, както ти си го написала. Всеки каквото му хрумне. Hug

# 28
  • Мнения: 3 835
Моят свободен текст е тоз: Laughing

Здравейте! В края на миналата година по всички медии беше отразена новината, че в началото на 2009 г. влиза в сила нова Наредба на Министерство на здравеопазването, с която се забраняват вредните и опасни храни в училищните лавки, чипсове, зрънчо, снаксове, близалки, бомбони, газирани напитки, мазни и съдържащи прекалено много захар и сол продукти. Беше съобщено, че тези храни ще бъдат първи в списъка на забранените за продаване в училищата. Същевременно стартира Трета национална седмица за борба със затлъстяването, съобщиха тържествено от Министерство на здравеопазването, официално с Дискусионен форум на тема “Ролята на училището за създаване на здравословен модел на хранене и физическа активност при децата”. Националната седмица за борба със затлъстяването била да алармира родителите, учителите, както и цялата общественост за значението на правилното хранене на децата от най-ранна възраст.
Е, няма лошо, нека да ни алармират, свикнали сме на всичко, но нямаме никакво обяснение, защо при такава високо алармирана „загриженист”, въпросната наредба се предъвква още от 2007 г., а сега сме март месец 2009 и все още не е приета. Защо училищните лавки преливат от ОПАСНИ за децата ни всевъзможни продукти, последна гениална приумица на химията и рекламата, с която не стига, че се тровят децата ни, ами и ги облъчват всекидневно с рекламирането им, да не би случайно да пропуснат някой ден да се натровят. Не стига това, ами и Национална стратегия за храненето имаме, Националния план за действие "Храни и хранене", Националната здравна стратегия 2008-2013 г.....?!? Както казват хората, думи нямаме, ум да ти зайде! И всичко това на фона на действителността в нашите скромни обикновени училищни лавки и столове, където децата ни се тъпчат безконтролно с вредни и опасни храни. Защо, защото Държавата има национални планове и стратегии всякакви, коя от коя по-превъзходни, но нямаме Национална държава дето наистина да й пука за децата, освен като понятие от разните му там хартии, с които са се затрупали. Колко са реалностите, в които живеем? Няма да е зле да напишем и една Национална стратегия за влизане в час на стратегонаредбописците ни! Да вземат малко да се приземят, че високото летене не е полезно за здравето, особено ако си си забравил крилцата. А решенията на проблемите са толкова простички, като задачки за първолаци, и нямаме нужда ни от писания, ни от стратегии, ни от наредби, а само от най-елементарна загриженост и отговорност, ако ти пука за поверените ти, твоите собствени, изобщо за децата ни, пет пари няма да даваш издал ли е някой наредба, заповед, да се грижиш за здравето на децата, ще си го правиш без никой да те кара. И понеже всички сме се докарали до хала да чакаме да ни начукат канчетата с поредната наредба, питаме барем, ще ли ни го...., или не ще, че да се успокоим накрая!

# 29
  • Мнения: 1 217
 Laughing Hug
Забравих да кажа,понеже бързах и по природа съм си заспала заборАвих да редектирам писмото и има някои повторения и дребни грешки,но се надявам от екипа на Господарите да не ми се смеят много,поне не в ефир Mr. Green и да са разбрали какво съм искала да кажа.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт