КОЗУНАЦИ - вкусни, дъхави, разкошни! (Козуначена тема)

  • 281 827
  • 1 422
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 115
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=361460


  Toва са козунаците,на този който е разрязан се вижда че е като хляб,може би наистина е трябвало повече брашно,но мен ме беше страх да отварям машинката и да проверявам как е брашното.На вкус не са лоши,но не са ми сладки,рецептата е точно ,като тази на max-mama,иначе не очаквах да  се надуят толкова.

   Благодаря ви момичета за съдействитео и наистина няма да се отказвам,ще пробвам пак  Peace

# 316
  • Мнения: 832
Да се отчета и аз.Направих козунак по рецептата на pina и ми се получи доста добър резултат.Само конците нещо ги няма.Незнам те как се получават - от месененто ли, от маслото ли, незнам и аз  newsm78
А ето и снимки:





Приемам забележки и напътствия  Grinning

# 317
  • Мнения: 115
 dion ,гледам,че козунака ти е също като моя-без конци,като хляб,нали?
 Аз като мазнина сложих равни количества масло и олио,за това си мисля ,че може и да не е от мазнината,другия път ще сложа мас,да видим какво ще стане  newsm78
  Чакам да се включат майсторките и да кажат,дано да е само от брашното...
  и да ви питам вие проверявате ли тестото повреме на месене,отваряте ли машинката да го пипнете?
 Стори ми се,че мойта почна много да се тормози по време на месене и дори не си помислих да добавям брашно  Cry иначе количеството което пое е около 600гр.

 И аз чакам и приемам забележки и напътствия  Hug

# 318
  • Мнения: 832
Аз също сложих 600гр,че даже и малко отгоре.А по рецепта беше 450-500гр.Но ми стоеше много меко тестото, много се разтичаше. Аз си отварям машинката докато меси, проверявам си го. Иначе козунака не ми е съвсем като хляб, но няма така ясни конци.  Rolling Eyes

# 319
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Конците се получават от глутеновите нишки на тестото и от белтъка на яйцата. Затова трябва да са добре разбити яйцата, още по-добре ако белтъците са отделно разбити, но аз не ги отделям. Конците се получават от месенето и оплитането, усукването на тестото,когато се правят фитили и самата мазнина, когато тестото е хубаво, при второто измесване се получават балончета по него и се чува едно пукане при месене. Пускайте 2 пъти машината да меси, става по-добро тесто.

Ето ви малко цитати, които съм си копирала от нета:

Дали един козунак е хубав, може да се прецени по бухването. Той трябва да се къса на конци. Става ли на трохи, щом се реже, значи, че сте прекалили със захарта. Дори и да сте спазили всички препоръки дотук и да сте омесили идеалното козуначно тесто, всичко може да рухне при печенето.

Правило номер едно е тавата да се слага в слаба фурна. Да се пече бавно - поне четиридесет минути. Най-добре се разбира дали козунакът е добре опечен, като се мушне в него клечка за зъби. Ако тя излезе суха, значи козунакът ви ще е страхотен и всички ще си оближат пръстите.


 

# 320
  • Мнения: 79
Привет и от мен.Правих козунак по рецепта на Танита.Много хубаво тесто ми се получи,лесно се работи с него,от мен добавих малко брашно и увеличих малко маята.Танита  bouquet
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=361681&pid=11452560

# 321
  • Мнения: 1 440
ivka_i,  страхотно изглеждат козунаците ти Peace и отвън, и отвътре...точно на конци и леко тестяни...Идеалните козунаци. Поздравления Hug

# 322
  • Мнения: 79
 Simple SmileБлагодаря и аз много им се радвам.Наистина е сполучлива рецептата на Танита.Като памук са.

# 323
  • Разград
  • Мнения: 3 110
max-mama и джема много ви благодаря за отговорите. Само ако може да ми кажете дали може да намажа козунака с масло и поръся със захар, или само да го поръся със захар?
  bouquet

Винаги съм намазвала втасалите козунаци или с разбито яйце,или само жълтък,или пък разбит белтък.Скоро някой беше забравил да намаже с нещо и пак беше станал много добър.

ivaa71 ,определено са превтасали козунаците.Още брашно е било необходимо в началото.Като правих козунак по рецепта на Лебедуна бях малко прекалила с брашното,след което прибавих много малко прясно мляко+св.мас(беше се втвърдила по стените на чашката,която ползвах,сложих вътре малко мляко и затоплих в МВ-то и прибавих по мъъничко,докато се оформи тестото).Границата е много тънка,но с малко опит всичко ще си дойде на мястото.

Момичета,не се притеснявайте да отваряте машинката по време на месене,моята докато меси постоянно е отворена.Чак като ми хареса тестото затварям капака и оставям.
По съвет на Пина,като мазнина за козунаците винаги слагам св.мас+олио.Въобще не се усеща маста след изпичането на козунаците.Харесвам резултата от тази комбинация и пак така ще ги правя.

# 324
  • Мнения: 115
max-mama ,префтасало  и малко брашно,не са ли две различни работи  newsm78
на мен ми се стори че е доста топло тестото, извадих го точно както си описала-след последното премесване от 10сек.,но машината я бях изтепосала на плота,на слънцето,та може и по-бързо да е станало втасването...и наистина ,когато ги меся на ръка  тестото е по-твърдо.
 За другия път ще знам и ще действам по-смело  Peace благодаря   bouquet



 ivka_i ,козунаците ти са станали чудни,поздравления  smile3525 ти в машината ли ги меси или на ръка?

# 325
  • Мнения: 93
neka i az da se zapisha vchera pravih kozunaka s kafe i shokolad no opredeleno nemi haresa na vkus mislq che mu e malko zaharta a nie si padame po sladkoto i opredeleno nqma da go pravq za veligden.

# 326
  • Разград
  • Мнения: 3 110
max-mama ,префтасало  и малко брашно,не са ли две различни работи  newsm78
на мен ми се стори че е доста топло тестото, извадих го точно както си описала-след последното премесване от 10сек.,но машината я бях изтепосала на плота,на слънцето,та може и по-бързо да е станало втасването...и наистина ,когато ги меся на ръка  тестото е по-твърдо.
 За другия път ще знам и ще действам по-смело  Peace благодаря   bouquet

От едното следва другото.По-малко брашно-по-меко тесто,от там пък много бързо втасва(както си описала,след втасването лепне)и още по-бързо превтасва.Аз предпочитам мъъъъничко повечко брашно да сложа и от това да удължа с малко втасването,защото при това положение,ако не съм сгафила с нещо друго,резултатът ще е добър.

# 327
  • Мнения: 79
ivka_i ,козунаците ти са станали чудни,поздравления  smile3525 ти в машината ли ги меси или на ръка?

Благодаря ти иваа71,но и аз още се уча.Да в машината ги месих,но прибавих малко брашно,защото мажеше под бъркалките.Другото,което промених е, че ги правих със свинска мас.И направих отделно силно тесто.Тук има много полезни съвети,от които се учих.Благодаря момичета  bouquet

# 328
  • Пловдив
  • Мнения: 21
Да дам и моя отчет. Докато месих тестото (пуснах машината на месене два пъти) стана страхотно. Гладко, еластично. После като втаса и го извадих да го плета беше меко и си мисля, че беше превтасало. Защото като го сложих да втасва втория път от плетеницата не остана и помен, а и като се изпече вътре стои като хляб. При това твърдичък хляб. Някъде сбърках. Другия път няма да го оставям толкова да втасва първия път.

# 329
  • Мнения: 471
Да ви питам в какви съдове печете козунаците?
Дали ще стане в йенска тава? А кое е по-добре кексова или тортена форма?

Общи условия

Активация на акаунт