Има ли право директорката да записва колкото си иска деца?

  • 6 102
  • 81
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 391
                   Тотална грешка е заглавието на темата! Laughing То трябва да звучи така :"Може ли директорката да откаже на общинските началства и сещайте се за още инстанции , които и изпращат деца за прием извън регламентираната бройка?"
                   Това е истината.Нито една директорка не е приела на своя глава дете извън бройката , тъй като са задължени да вписват в системата всяко дете ,посещаващо ДЗ.Да не говоря,че ги принудиха да обявят повече места от 16 за ДЯ и от 22 за ДГ.Не коментирам факта,че има нова наредба за числеността в групите,която въпреки желанието ми не мога да открия никъде.

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 10:16 от Didia

# 16
  • Мнения: 591
                   Тотална грешка е заглавието на темата! Laughing То трябва да звучи така :"Може ли директорката да откаже на кмета,районните кметове,общинските началства и /сещайте се за още инстанции/ които и изпращат деца за прием извън регламентираната бройка?"
                   Това е истината.Нито една директорка не е приела на своя глава дете извън бройката , тъй като са задължени да вписват в системата всяко дете ,посещаващо ДЗ.Да не говоря,че ги принудиха да обявят повече места от 16 за ДЯ и от 22 за ДГ.Не коментирам факта,че има нова наредба за числеността в групите,която въпреки желанието ми не мога да открия никъде.
Party Hug Joy  bouquet Аплодисменти!

Този въпрос го повдигнах в темата за кандидатстването в ОДЗ - в нашата група бяха 36 деца до януари при норматив 20 - навсякъде е така, си мисля... Но другите родители не подеха възмущението ми, че това е нездравословно за самите деца, всъщност бебета от 1 до 3 години, макар че поставих въпроса на родителската среща. Всеки вдига рамене и мълчи... Sick А така децата на всички ще са изпотени и непреоблечени, ненахранени, с пълни памперси... Щото една сестра и една лелка не могат да се справи с физиологията на цял клас от бебета, повечето от които  - ощ несамостоятелни. Да не говорим за вирусообмена в стая с 36, а не с 20 деца.... #Cussing out Още по-тревожен е въпросът дали тези 16, които са влезли извън регламентираните 20 в системата, са законни и същите имена от виртуалната опашка...или парашутистчета! Crossing Arms Ами, ако сега се направи проверка по списъците?! Защо родителските представители в работната група към общината не проверят това нарушение на наредбата? newsm78

# 17
  • Мнения: 636
Нали осъзнавате, че ако във всяка група имаше максимум 12 деца, вероятно вашето въобще нямаше да ходи на ДГ ...

# 18
  • Мнения: 45
Нали осъзнавате, че ако във всяка група имаше максимум 12 деца, вероятно вашето въобще нямаше да ходи на ДГ ...

Не става въпрос за 12 деца, а за някакъв здравословен максимум и да не се заобикалят наредбите и всичките класирания да се опорочават.

# 19
  • Мнения: 486
Леле, като чета за тез безумни бройки  #Crazy деца в група се плаша.До сега се молех да приемат Били в държавна градина, сега съм сигурна ,че няма да я пусна в група 30 деца и 2-ма души персонал.
На тези дето защитават тезата 'Нали осъзнавате, че ако във всяка група имаше максимум 12 деца, вероятно вашето въобще нямаше да ходи на ДГ' - ми мойто дете няма да ходи и в група 30 деца -това определено не здравословно за него.Добре,че имам възмоцност да я пращам на частна градина.То вярно ,че нямяме избор, при тази липса на места, но ...не бива да продължава това 30- деца в група.Похвално ще е за персонала , ако ги опази живи и здрави, а да ги научи на нещо - едва ли ще успее.

# 20
  • Мнения: 3 718
Нали осъзнавате, че ако във всяка група имаше максимум 12 деца, вероятно вашето въобще нямаше да ходи на ДГ ...

Осъзнавам, че ако групата на детето ми беше останала 18 + 2 както май беше по закон, детето ми щеше да ходи на ясла и най вероятно да получава грижите, които заслужава. Осъзнавам също, че при 30 деца на грижите на две жени е напълно логично детето ми (както и много други) да е болно през седмица, да виждам как сестрата ходи болна на работа и дори не се притеснява от това. В интерес на истината ще кажа, че и сестрите и лелите от групата на Алекс се справят учудващо добре за ситуацията, но нищо повече не могат да направят. А и все пак те получават заплата за гледането на 20 -22 деца, а гледат 30. Явно допълнителните грижи са им бонус  Wink

Още по-тревожен е въпросът дали тези 16, които са влезли извън регламентираните 20 в системата, са законни и същите имена от виртуалната опашка...или парашутистчета! Crossing Arms
Потърсих името на детето, което видях, че постъпва мин. седмица в списъка с чакащи. Нямаше го. Може и да е било записано и отлагано до сега, но знам ли.
Честно казано разбирам родителите на т.нар. "парашутисти". Ако бях в подобна ситуация щях да се възползвам. Въпросът е законите да се спазват и да няма как да се възползваме от вратичките. Ама това май пак е пожелание в сферата на научната фантастика.

# 21
  • Мнения: 636
Какъв е проблемът тогава? Не си водете децата на детска градина! В групата на сина ми са 25-26 деца и аз съм изключително доволна!!!

# 22
  • Мнения: 45
Какъв е проблемът тогава? Не си водете децата на детска градина! В групата на сина ми са 25-26 деца и аз съм изключително доволна!!!

Не мога да разбера, защо е необходим този заядлив тон. В нашата група също бяха 25 в началото, но сега са вече към 30 и всичките ходят (което от друга страна е добре, защото означава, че дечицата са здрави). Сега разликата е, че са малко изнервени и понякога недоспали. Аз се чудя на учителките как се оправят. Те си се оплакват от време на време, но бройката не зависи от тях. Като цяло става въпрос за здравословен максимум на бройката, та това дори и в наредбите е записано, само не мога да разбера защо се отминава и пренебрегва.

Последна редакция: ср, 25 мар 2009, 10:11 от Blue Rush

# 23
  • Мнения: 636
Ами защото всеки гледа себе си. На целия този зор с липса на места, ако се съкратят местата наполовина това означава още по-сериозен голям проблем. Всеки може да избира - да води детето си в такава група или да не го води.

 Всеки иска детето му да е в малка група, но точно пък неговото дете да е в групата. Това означава 10 деца примерно да са навън. Съгласни ли сте точно вашето дете да не ходи на градина, за да може другите, които ходят да имат по-нормални условия ...

# 24
  • Мнения: 45
Изопачавате нещата. Не говорим за съкращение на групите наполовина. Става въпрос за това, да не се заобикаля наредбата с включването на деца извън списъците и раздуване на бройката до нездравословни граници.

Ами защото всеки гледа себе си. На целия този зор с липса на места, ако се съкратят местата наполовина това означава още по-сериозен голям проблем. Всеки може да избира - да води детето си в такава група или да не го води.

 Всеки иска детето му да е в малка група, но точно пък неговото дете да е в групата. Това означава 10 деца примерно да са навън. Съгласни ли сте точно вашето дете да не ходи на градина, за да може другите, които ходят да имат по-нормални условия ...

# 25
  • Мнения: 2 280
Ами защото всеки гледа себе си. На целия този зор с липса на места, ако се съкратят местата наполовина това означава още по-сериозен голям проблем. Всеки може да избира - да води детето си в такава група или да не го води.

 Всеки иска детето му да е в малка група, но точно пък неговото дете да е в групата. Това означава 10 деца примерно да са навън. Съгласни ли сте точно вашето дете да не ходи на градина, за да може другите, които ходят да имат по-нормални условия ...
Пробелма е още по-сериозен..
Защото става дума за запълване основно на яслените групи.
Така...сега от една яслена група с 18-20 деца по план, имаме група с по 36 деца..т.е..все едно две групи в една.
Чудесно, ще кажете вие, дето сте за това да се приемат повече деца, НО...какво става следващата година?
Следващата година, в първа група, групите трябва да са по 25 деца.
Ако има само една първа група, то тя си продължава "уплътнена"...с 36 деца до предучилищна..
НО, ако са две групите, то децата се разпределят..
Би трябвало да има обявени още 50-36=14 места, но НЕЕЕЕЕЕЕЕЕ...те също се напълват с парашутисти, още преди да са обявени официалните бройки за новата учебна година и..сега се обявява, че места за първа група няма!
И какво излиза?
Групите са "уплътнени" от парашутисти, за сметка на нормалните деца и родителите им, които си късат нервите по опашката..
На всичкото отгоре, АКО някой родител не е кандидатствал за ясла и успял да пробия системата в ОДЗ миналата година, то..тази година вече няма никакъв шанс в ОДЗ за място в градинска група, поради "уплътнението"...
И това ви се струва нормално?
На мен не..

# 26
  • Мнения: 2 280
Изопачавате нещата. Не говорим за съкращение на групите наполовина. Става въпрос за това, да не се заобикаля наредбата с включването на деца извън списъците и раздуване на бройката до нездравословни граници.


Аз основно се интересувам КЪДЕ СПЯТ тия 36 деца? В една спалня с 20 креватчета... newsm78

# 27
  • Мнения: 636
Какво означава "парашутисти" и какво означава "нормални" деца?

Щурчо, ако сестра ти беше директорка на детската градина до вас, нямаше ли да се възползваш от това? Или щеше да стоиш без работа вкъщи и да чакаш 2 години, за да се освободи евентуално място? Моля за честен отговор...

# 28
  • Мнения: 45
*щурчо*, аз мога да кажа това, което съм видяла. Слагат се походни легла и по две деца ползват една гардеробче. Това го написах и в другата тема.
Изопачавате нещата. Не говорим за съкращение на групите наполовина. Става въпрос за това, да не се заобикаля наредбата с включването на деца извън списъците и раздуване на бройката до нездравословни граници.


Аз основно се интересувам КЪДЕ СПЯТ тия 36 деца? В една спалня с 20 креватчета... newsm78

# 29
  • Мнения: 758
Съгласни ли сте точно вашето дете да не ходи на градина, за да може другите, които ходят да имат по-нормални условия ...
Ами да! Аз съм съгласна - ако няма места, да кажат, че няма и толкова! Предпочитам като си записвам детето на ДГ, където ми казват, че ще са 20 деца, наистина да е така. Аз лично се отказах от други варианти за гледане на детето, тъй като ни приеха във въпросното бленувано ОДЗ, и да ви кажа, че сега съжалявам. Можех да я запиша във самостоятелна ясла (където поне храната е по-свястна), можеше и едната баба да се включи по програмата "В подкрепа на майчинството". Но сега тези шансове са пропуснати и няма връщане назад.
Явно само с оплакване няма нищо да постигнем. Освен да помислим има ли начин за разрешаване на тази ситуация - жалби, разговори с общинари, съд (за неспазване на наредби)..Знам ли.... Но ако си мълчим, положението няма да се промени към добро в скоро време....
А, и ако сестра ми беше директорка на ДГ до нас, щях да се възползвам, само ако е законово регламентирано...Стига с тия роднински истории....

Общи условия

Активация на акаунт