Има ли право директорката да записва колкото си иска деца?

  • 6 128
  • 81
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 1 067
Нашата яслена група е само от 22 деца...и май това е някакъв прецедент като ви чета.

Отдавам го на това, че директорката ни се водела за неподкупна.

# 61
  • Мнения: 758
Много се радвам, че има и такива директорки.  Peace

# 62
  • Мнения: 9 814
Много се радвам, че има и такива директорки.  Peace

Не са виновни само директорките.
В повечето случаи не си позволяват сами такива своеволия, налагат им се "от горе".

# 63
  • Мнения: 1 320
И така какво се случва при нас - когато кандидатствахме за ясла, обявените места в интернет бяха 20. После ни казаха, че по списък децата са 24 /откъде дойдоха тези 4 не знам/, а сега пак по списък са 35. Как става тая работа и как се разтегля тази група?! И докога ще расте?! Не очаквам да ми отговорите точно на тези два въпроса, а да споделите какви са вашите наблюдения, може ли да се направи нещо по въпроса и какво.
И съм ядосана, и съм притеснена! Легълцата са само 20, столчетата за хранене и те не са много, помещението не може да поеме нито повече легла, нито повече деца, за обслужващия персонал да не говорим. Как издържат, как обръщат внимание на децата си нямам и на идея. А в крайна сметка пак децата страдат. Дайте акъл, моля!

# 64
  • Мнения: 164
Момиче, при нас - 37-мо ОДЗ, Първа яслена група "Патето яки" положението е същото. Обявени места по интернет 20, групата обаче била за 25 деца, та дори и за повече newsm78 моето дете ходи точно 3 дена там и засега мисля изобщо да не ходи повече на ясла, не и в държавна ясла #2gunfire това не са нормални условия за отглеждане на деца и то на деца, които са си още бебета. Аз тъй като не можах да измисля нищо друго по въпроса, я дадохме на частна и така вече пети месец. Дано да можем да си го позволяваме и вбъдеще, защото хаоса и безочието в държавните ясли е стигнало връхните си точки...

# 65
  • Мнения: 758
Момиче, прочети темата назад и ще видиш какво споделят другите.  Peace. Май нищо неможе да се направи, освен да се оплачем някъде. Но къде - в общината ли, откъдето се спускат деца парашутисти или някъде другаде? Накрая май ще се окаже, че можем да се оплакваме единствено на арменския поп.

# 66
  • гр.София
  • Мнения: 4 166
 Момиче,предлагам да пишеш във виртуалното деловодство на Столична община, до зам-кмета по образование-Й. Фандъкова.
http://www.sofia.bg/virtdelovodstvo.asp
 Ще ти отговорят с общи приказки-за децата-специални случаи, за многото нуждаещи се и недостига на места, за уплътнявяне на групите...
 Да не говорим,че именно от районните общини идват основно децата НАД обявените бройки и че Фандъкова прекрасно знае,по колко са децата в групите.
 Но поне да знаят,че всичко се вижда  и че родителите ги касае.
 Може пък за в бъдеще   да пресечете тази практика.

# 67
  • Мнения: 1 320
Благодаря за отговорите. След като пуснах моята тема видях, че въпросът вече е дискутиран /трябваше първо да потърся информация, но честно казано, не очаквах, че това е масова практика/. Сега, освен ядосана и притеснена, съм и отчаяна. Ще се съберем родителите и ще помислим какво да направим, но като чета, май е кауза пердута. А и идват избори, както и нов прием и се опасявам, че на общинските чиновници ще им е все тая по моите въпроси. Ще пиша какво сме направили.

# 68
  • Мнения: 7 821
Благодаря за отговорите. След като пуснах моята тема видях, че въпросът вече е дискутиран /трябваше първо да потърся информация, но честно казано, не очаквах, че това е масова практика/. Сега, освен ядосана и притеснена, съм и отчаяна. Ще се съберем родителите и ще помислим какво да направим, но като чета, май е кауза пердута. А и идват избори, както и нов прием и се опасявам, че на общинските чиновници ще им е все тая по моите въпроси. Ще пиша какво сме направили.

Не им е все тая. Но, няма места за 8 000 деца. И тъй нареченото "уплътняване" на групите е единствения начин, бързо и сега да се приемат повече. Не ни харесва, но това е положението.
И да се оплакваш изобщо нищо няма да се промени. Виж какво пише вчера Фандъкова в темата си - "това ощетява само персонала, услугата е на ниво" - цитирам по памет.
Не само, че нищо няма да направят, а и за тях това е политиката за повече места и справяне с проблема. Да, кауза пердута е!

А и проблема става наистина проблем едва в по-горните групи на градината, когато децата масово започват да ходят непрекъснато, не боледуват и т.н. В яслата дори по списък децата да с 25-30 едва ли се събират повече от 18-20, особено в зимните месеци,а те са повечето.
Така че рано е да си отчаяна  Wink има време.

# 69
  • Мнения: 1 320
Уф! За съжаление май наистина нищо не може да се направи, но все пак ще опитаме. Обаче не искам вече да чета изречения "не ни харесва, но не можем нищо да направим" /Ели, абсолютно нищо лично, това е към държавата/. Иска ми се да можем да правим нещо.
Иначе за протокола - в яслената група и сега ходят по 24 деца - всеки ден! Повече деца ще стане още по-кошмарно, защото в момента при моето дете ситуацията е следната: три дни ходи, три дни е болна. Ако не е болна, изпада в истерия, когато я взимаме - реве, тръшка се, сърди се. Очевидно е изморена, защото ляга на пода и не иска да става. А тя е кротко дете! Преди яслата не е правила така. Нека ми обясни сега г-жа Фандъкова как не била влошена услугата. Ми, ако на едно пространство, определено за 20 деца, има 2 пъти повече, е няма начин, просто няма начин услугата да е същата! И как ще се ощетява само персонала - ми нали точно този персонал се изнервя и си го изкарва на нашите деца. Не е едно и също да забършеш 2 дупета или четири за същото време, нито пък да нахраниш две деца вместо четири.

# 70
  • София
  • Мнения: 3 249
Дъщеря ми ходи в ОДЗ и в нашата яслена група в момента са 19 деца. По едно време бяха стигнали 22, но после бройката намаля. Съдя по списъка, който виждам, когато плащам таксата, както и по това, че имаме 20 гардеробчета и на 19 от тях има залепено име.  Thinking Явно сме някакво изключение от правилото...

От сигурен източник знам, че деца допълнително се вкарват съвсем официално с нареждане на кмета. Пуска заповед дадено дете да се приеме и това е. Няма информационна система, няма мърдане. И нещата се случват съвсем легално, ако мога така да се изразя.

# 71
  • Мнения: 758
Аз немога да разбера, как това "уплътняване" става официално, като има наредба, в която пише, че децата в групите трябва да са 16? Честно казано ми е свито сърцето всеки ден, докато оставям детето на ясла - това за мен не са нормални условия, а зверилници някакви.
Момиче, ако ходят 24 деца, а има 20 легла, къде спят останалите деца?

# 72
  • София
  • Мнения: 3 249
Момиче, ако ходят 24 деца, а има 20 легла, къде спят останалите деца?

Не че въпросът е зададен към мен, но аз не виждам друго логично обяснение, освен да слагат по две деца в едно легло. Или имат походни легла, които да разпъват за тези извънредни случаи, когато групата е пълна и няма отсъстващи по болест.  Thinking

# 73
  • Мнения: 2 280
Най-трагичното е,че децата вероятно спят в леглото, което е свободно!
Нали не мислите,че всеки ден се перат ВСИЧКи чаршафчета?
Добре де...днес там спи моето, утре твоето, а вдругиден на комшийката..После..защо били болни и трите..
Нямам думи просто!
..
Зададох този въпрос на Фандъкова, по повод на конкретно ОДЗ, където от 40 деца в две яслени групи, в момента има 74 деца..!! 34 деца приети извън системата като парашутисти с цел "уплътняване"..
НИКОЙ не е в състояние да ме убеди,че това не е за сметка на качеството на услугата.
Само да споделя,че норматива 18 деца е направен с ясното съзнание,че децата боледуват и няма да посещават 100% от времето ДЯ..
В този смисъл..ако ходят 10-15 деца, грижата за тях може да е и по-персонална и по-отговорна и..децата могат по-лесно да се адаптират и да научат НЕЩО, различно от това да си лапат ръцете, да се тръшкат и да си бършат нослетата с ръкав (понеже няма кой да види,че им текат сополите )
Децата в яслите масово са изнервени, стават агресивни и...това в следствие на копиране поведението на възрастните..т.е. сестрите, които се грижат за тях..
Не съм съгласна цял ден да се вика по децата от сестрите, и като го взема да го чувам как вика :"Отивай наказан в ъгъла", "Млъкнииииииии".. и да бъде набеден за агресивен , защото не му се обръща адекватно внимание..
..
Изобщо.. искам нормални условия за децата в яслите и в детските градини.
Като е казано 18 места, нека са 20, но не повече..
Просто е възмутително да ги натъпкват в едно затворено помещение и да се надяват да боледуват по-често!

# 74
  • sofia
  • Мнения: 8 949
Само да споделя,че норматива 18 деца е направен с ясното съзнание,че децата боледуват и няма да посещават 100% от времето ДЯ..
В този смисъл..ако ходят 10-15 деца, грижата за тях може да е и по-персонална и по-отговорна и..
И гаранция, че ще боледуват по-малко.
С колкото майки съм говорила, чийто деца са раждани 1992-1996.....определено не си спомнят непрекъснато боледуване

Общи условия

Активация на акаунт