Витоша - забравената планина

  • 7 629
  • 129
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
Вярно е, че не съм се качвала на Витоша, но въпросът е принципен. Не е нужно да е застроено като на Банско, а да има добри съоръжения без да е лъскаво търговско. Не искам да смятам за меродавни снимките, които показаха тази сутрин в предаването, но видях потресаваща разруха. Кому е нужно един разбит заслон да стои там в развалини, вместо да бъде постегнат или да се направи нов? Ето, за такива неща говоря.

Селтакис,
Змиите бяха плъзнали и из града. А ако правозащитниците бяха толкова загрижени за змиите като ценен вид щяха да направят нещо. А точно там змии почти не е имало от поне сто години.

# 16
  • Мнения: 5 228
С това не съм съвсем съгласна. Например базата в близост до Златните мостове е тотално изоставена. Масово пътеките не се поддържат. Аз също съм против прекаления лукс. Но пък еколого-хипарливия модел нещо не ми е по вкуса.

Сигурно е така. През последните години съм ходила само около Алеко, Черни връх ... Моя колежка скоро беше ходила над Златните мостове и беше отседнала в някаква много приятна хижа.

България имаме проблем с умереността - или ще е разруха, или ще се застрои и бетонира. За Витоша аз предпочитам сегашния вариант, не че някой ме пита. Естествено, че е по-добре всичко да се поддържа, да се почиства, да има удобства, но крачката е много малка и опитът показва, че не е невъзможно да се съсипе и природен парк.

# 17
  • Мнения: 12 665

България имаме проблем с умереността - или ще е разруха, или ще се застрои и бетонира. За Витоша аз предпочитам сегашния вариант, не че някой ме пита. Естествено, че е по-добре всичко да се поддържа, да се почиства, да има удобства, но крачката е много малка и опитът показва, че не е невъзможно да се съсипе и природен парк.

И аз не вярвам в златната среда, затова предпочитам така. Сандвичи мога да си взема от къщи, точно както едно време,правехме си пикник на полянка, а не в ресторант. Но ме е страх, че няма да продължи дълго. Ще се намери някой да го "стопаниса".

ПП. Има ли някой достатъчно стар да си спомня какво кътче беше Златни мостове - кръстоска между показен магадин и кореком.

Последна редакция: пт, 27 мар 2009, 10:27 от Мадам Х

# 18
  • Мнения: 14 654
Да си остане така - не искам модерни подобрения. Гнус ме е от мазните хорица, които се качават с колите си до Алеко и там засядат да се наядат, пък после се хвалят как са се качили на високо  Crazy  Който иска да ходи на планина - слага раницата на гръб и изобщо не припарва до гнусната скара.
Достатъчно места има, където да се преспи, няма нужда всичко да е луксозно. Има предостатъчно пътеки и поддържани маршрути за походи, няма опасност от змии и бурени  Laughing

# 19
  • Мнения: 1 849
Много пъти съм се изумявала защо цялата тази база от хижи, хотели , заслони, пътеки и т.н е в такова окаяно състояние.Според директора на НУГ никой досега не е проявил интерес за възстановяване и поддържане, което аз лично не го вярвам.В цялата планина няма едно нормално място за хранене, човек няма къде спокойно да изпие едно кафе

Не знам от какъв "еколог" сте, ще се радвам да споделите занимавала ли сте се с това изобщо. Или сте от новата "НПО" на Вежди Рашидов и и сие, която не е ясно коя политическа сила и плаща. Това което сте гледали по телевизията е поредния опит да се хвърли прах в очите на хората.
Интересно тази телевизия не отрази протестите срещу уволнението на директорите на Природните паркове, защо ли? Защото има явен интерес някой да "стопанисва" парка и да се гушка от това!!
Ако Вие сте еколог, бихте предпочели природата да е в непокътнатия си вид, тогава тя е привлекателна за хората. Това което се мъчат да превърнат Витоша е паркче от градски тип, за да могат мързелите софянци да се поразкършат след тежката седмица.
А не на последно място заслоните и пътеките са в това състояние, защото вандалите са на всякъде! Може ли да обвинявате Директора на природния парк, без изобщо да знаете кога последно е правен ремонт на едикой си заслон и дали след това не са минали хайка келеши и да потрошат всичко.
Само да попитам госпожо еколог,   случвало ли Ви се е да слизате от планината и да носите торбичка в която да събирате отпадъците оставени от други преди Вас? Защото човека който се опитвате да омаскарите го прави, независимо, че е Директор!
Смешно е информацията да я черпим от манипулирани репортажи по телевизията. Който иска може да отиде и да види на място.

# 20
  • Мнения: 335
В тази тема сякаш са се събрали само хора, които не са стъпвали на Витоша.

Ми тя, откъм симионовския лифт напр., прилича на "Младост 4" при отпочването на застрояването.
Мръсотия, боклуци, строителни складове, истински кооперации с балкони между въжетата на лифта...
Паркинг - 5 лева, еднократен билет за лифт - 14 лева, за дете на четири - 10 лв.

Добре ли сте?

Авторката да не е от фирмичка, тип "Витоша ски"?

Има нишички още, а? Я за "бели манастири", я за взривяване на хижи-емблеми за цели поколения...
 "Щастливеца"

Колко му е да се циментира планината и окончателно да се сложат бариери тип "Паркинги и гаражи".



# 21
  • Мнения: 673
Много пъти съм се изумявала защо цялата тази база от хижи, хотели , заслони, пътеки и т.н е в такова окаяно състояние.Според директора на НУГ никой досега не е проявил интерес за възстановяване и поддържане, което аз лично не го вярвам.В цялата планина няма едно нормално място за хранене, човек няма къде спокойно да изпие едно кафе

Не знам от какъв "еколог" сте, ще се радвам да споделите занимавала ли сте се с това изобщо. Или сте от новата "НПО" на Вежди Рашидов и и сие, която не е ясно коя политическа сила и плаща. Това което сте гледали по телевизията е поредния опит да се хвърли прах в очите на хората.
Интересно тази телевизия не отрази протестите срещу уволнението на директорите на Природните паркове, защо ли? Защото има явен интерес някой да "стопанисва" парка и да се гушка от това!!
Ако Вие сте еколог, бихте предпочели природата да е в непокътнатия си вид, тогава тя е привлекателна за хората. Това което се мъчат да превърнат Витоша е паркче от градски тип, за да могат мързелите софянци да се поразкършат след тежката седмица.
А не на последно място заслоните и пътеките са в това състояние, защото вандалите са на всякъде! Може ли да обвинявате Директора на природния парк, без изобщо да знаете кога последно е правен ремонт на едикой си заслон и дали след това не са минали хайка келеши и да потрошат всичко.
Само да попитам госпожо еколог,   случвало ли Ви се е да слизате от планината и да носите торбичка в която да събирате отпадъците оставени от други преди Вас? Защото човека който се опитвате да омаскарите го прави, независимо, че е Директор!
Смешно е информацията да я черпим от манипулирани репортажи по телевизията. Който иска може да отиде и да види на място.
  Не разбирам защо ми се зъбите. Казах ,че съм еколог по образование, а не по професия, т.е. не се занимавам с това професионално. Пуснах темата ,защото съм най-обикновен жител на София , който обича от време на време да се разхожда с децата си в планината и съм виждала  разрухата там. Очевидно не ме разбирате правилно , уважаеми съфорумци. Пуснах темата ,за да изкажем мнение всички и аз уважавам всяко едно, написано от вас без да съм мнителна.Разбирам опасенията ви и аз също ги споделям, но не разбирам и защо нещо трябва да бъде доведено до пълен крах. Смятам ,че баланс може да бъде установен така, както е бил някога. Не разбирам концепцията за отхвърляне всичко човешко и да живеем като диваци на всяка цена.

# 22
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Не разбирам концепцията за отхвърляне всичко човешко и да живеем като диваци на всяка цена.

Дивакът не познава бетона, взривовете и паркингите. Mr. Green
Сутринта това ..... Милен Цветков ме вбеси  #Sniper

# 23
  • Мнения: 22 905
На мен Витоша си ми харесва такава,както е.Може само да се погрижат за съществуващите съоръжения,които имат нужда.

# 24
  • Мнения: 673
На мен Витоша си ми харесва такава,както е.Може само да се погрижат за съществуващите съоръжения,които имат нужда.
  Ами точно това имам предвид и аз, но ...

# 25
  • Мнения: 63
Мен лично ме издразни това, че нападат Тома Белев за нещо, което не е в компетенцията на ДПП "Витоша". Т.е. дирекцията на парка няма права над разрушените сгради. Не могат да задължат никой с оправянето им.
Милен Цветков ме издразни с некомпетентността си, като не знаеше дори че планината Витоша е защитена територия. Не може непрекъснато да се строят писти. Просто Витоша не е Пирин и не може да се строят писти, като тези в Банско.
Ясно е, че целия материал беше лична нападка срещу Тома Белев, тъй като има заинтересовани от махането му. Ако бяха така загрижени за планината, смятам че беше редно да поканят и представители от МОСВ.
А само за информация на авторката - няма вече НУГ, сега е Държавна агенция по горите - ДАГ. И в предаването беше директора на природен парк Витоша, а не директора на НУГ. Не го приемай за заяждане, като еколог смятам, че трябва да го знаеш. Между другото - колежка си ми по образование.

# 26
  • Мнения: 335
...Може само да се погрижат за съществуващите съоръжения,които имат нужда.

Може, я!
Държавата можеше да се погрижи за всичко, без да превръща морета, планини, паркове и пр. в частна собственост.
Може и да печели даже - толкова, колкото да си пази планината и това да излиза почти безплатно за хората.
Щото (ако някой се е объркал от много "цивилизационен избор" напоследък) да се разхождаш из планината и просто да дишаш, трябва да е безплатно, а не както е в момента: за 3 часа с дете на разходка да си ипотекираш къщата.



ПП После - как се раждали приказките и легендите?!
Ами така. Викам на хлапето: Тук навремето идвахме всяка събота и неделя, а понякога и през седмицата. Пускахме се до припадък - директно от училище или от работа грабваме рейсчето - и до вечерта.
Е? Не е ли легенда, за който не е го е живял?!



# 27
  • Мнения: 212

Ясно е, че целия материал беше лична нападка срещу Тома Белев, тъй като има заинтересовани от махането му.

. Между другото - колежка си ми по образование.

Здравейте колежки по образование. Simple Smile Аз освен образование и работя тая работа.
Вероник много точно е схванала задачата на цялото това упражнение - задвижена е доста голяма машина за да се дискредитира работещия директор на ПП "Витоша" Тома Белев и да се изкара по-черен и от дявола и най-сетне да могат да го уволнят защото бърка работата на много хора. Самия Тома е природозащитник идеалист който наистина милее за природата и е последния човек който ще разреши Витоша да се застрои. Може да се каже че точно той е пречката пред желанието на доста хора да бетонират Витоша.
Започнали са много гнусна кампания лично срещу него с една единствена цел - да се оттърват най-сетне от природозащитника Белев и да сложат на негово място някоя послушна мижитурка.
Лошото е че щом са му вдигнали мерника ще му намерят рано или късно цаката и ще го уволнят.
Отвратителния Милен Цветков ми падна сутринтта още повече в очите (макар че една ли има накъде повече) Отвратителен мазен нагляр е Цветков....

# 28
  • Мнения: 63
То и Томата не е "света вода ненапита", но и не можа да се защити, както трябва.

# 29
  • Мнения: 4 555
Като чета за това предаване оставам с впечатление, че е кампания срещу Тома Белев или бизнесменът-опонент е искал да си направи реклама. Щом като хора, дето не са стъпвали на Витоша в живота си, взеха такова отношение по темата само от покъртителните кадри, които са показали, значи ми е ясно какво е представлявало предаването.
Пък и авторката на темата, дето е и еколог, и нея са успели да я настроят по ''правилния' начин. Просто Бтв са сред тези с интересите и едва ли ще можем дълго да ги удържим. Усещам, че Витоша ''ке падне" скоро.

Общи условия

Активация на акаунт