"Не,няма!"

  • 1 575
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 7 821
На мен много ми помогна едно просто правило - не задавай въпрос, на който можеш да получиш отговор с да или не  Wink. Напр. Не питам  "искаш ли да ходим до баба?", а "преди да тръгнем към баба какво искаш да се полюлееш или да наберем цветя за нея?" , не казвам "хайде да обядваме", а " покажи ми какво голямо момче си станал и сложи вилиците на масата, за да обядваме"  Wink и т.н.

# 16
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
От 3 години чета из форума и моята тактика със сина ми беше да не го уча на думата "няма".
"Няма" се използва, само за нещо или някой който липсва. Аз също не я използвам вече.
Почти на всичко отговарям положително и детето се научи така.
Незнам до колко осъзнава отговорите си, защото понякога навън го питам - Топло ли ти е ? - да, Студено ли ти е? - да, навсичко отговрът е да, със всичко е съгласен  Laughing  наивничкото ми то! Ако отвреме на време отговори с "Не", прекратявам разговора в тази насок и гледам да го залъжа с нещо около нас, играчка, минаващ самолет, облаче. В момента в който е разсеян спокойно му обяснявам ситуацията. Следващият път когато го попитам, той е съгласен с мен.

# 17
  • Мнения: 4 555
И моят е на тая фаза. На 2г.4м. е. Понякога направо се побърквам. На всичко се отговаря с не. Дори "Искаш ли да излезем?". Когато е в особено бунтарско настроение, пиши когато излизаме и когато се прибираме. Трудно овладявам нервите си, честно! Надявам се да отмине и по-рядко задавам въпроси. Просто казвам "Излизаме" или "Прибираме се".  Като го питам дали иска да яде, казва НЕ, аз му оставям чинията пред него и обикновено почва да яде.

Пробвай вместо "Искаш ли да излезем?", да питаш "Сега ли ще излезем или когато направиш/направя еди какво си?".
Вместо "Искаш ли да ядеш?", кажи "С хляб или без хляб предпочиташ яденето?"
Пробвай.

# 18
  • Мнения: 1 367
И моят е на тая фаза. На 2г.4м. е. Понякога направо се побърквам. На всичко се отговаря с не. Дори "Искаш ли да излезем?". Когато е в особено бунтарско настроение, пиши когато излизаме и когато се прибираме. Трудно овладявам нервите си, честно! Надявам се да отмине и по-рядко задавам въпроси. Просто казвам "Излизаме" или "Прибираме се".  Като го питам дали иска да яде, казва НЕ, аз му оставям чинията пред него и обикновено почва да яде.

Пробвай вместо "Искаш ли да излезем?", да питаш "Сега ли ще излезем или когато направиш/направя еди какво си?".
Вместо "Искаш ли да ядеш?", кажи "С хляб или без хляб предпочиташ яденето?"
Пробвай.
Опитах да поставям нещата по този начин.Например-"На люлката ли искаш или на пързалката?".Не ме разбра,защото не каза нищо.Пробвала съм и с други такива въпроси-това ли искаш или онова?Все още не разбира какво го питам.Но ако питам само за едно нещо-например "Искаш ли на люлката?" и отговори с "Не",после питам "Искаш ли на пързалката".Ако пак отговори така предлагам още каквото се сетя в същата насока и накрая питам "Какво искаш да правиш?".Понякога се получава-казва какво иска.

# 19
  • София
  • Мнения: 978
При моят син този период беше около 4-5 месеца. От сутрин довечер повтаряше "не, няма" като някаква мантра. Не съм влагала излишни емоции /въпреки, че ме е побърквал/, съобрзявала съм се с него и дори си мислех, че започва да ми се качва на главата. От две седмици забелязвам сериозна положителна промяна. Става по-сговорчив. На въпросите и предложенията  ми отговаря с "Да, добре мамо".

# 20
  • Мнения: 1 817
И малкият от сега за някои неща протестира с едно мееко варненско "Ньееееееееее !' Много е категоричен. Обикновено обаче е когато не му се яде нещо или прекратим "любимо' негово занимание. За да го  избегнем в по-сериозни ситуации за сега му отвлиам вниманиети или го заигравам.
А големият/на 7г./ знае, че с " Не! Няма"  нищо не се постига.  Знае, че и той може да получи същото от среща.  Питала съм го как ли ще се почувства тогава. Това за сега действа. Каквото повикало, такова се обадило.
С малки деца добре, но с пубертети как ли ще се справим Rolling Eyes Като ни се водят, ни се карат. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт