Майчинство

  • 1 030
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
Всичко се повтаря отново. Преди да родя питах в НОИ за май4инството и за моя изненада не можаха да ми кажат нищо конкретно. Сега ми изтича 1 год. майчинство, което получавах от социалните, тъй като ме уволниха след като разбраха, че съм бременна. Когато миналата година лятото направиха промяна в закона, след като се запознах с него, останах с впечатление, че ако имам 6 мес. трудов стаж имам право на 2-ра год. майчинство. В крайна сметка всеки казва различно.

# 16
# 17
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Да попитам и аз. Знае ли някой в какъв срок НОИ изплащат болничните, след като е подадено искане към тях? Става въпрос за обикновените болнични и за този, който се издава 45 дни преди раждане. И още, 45-дневният кога го изплащат - като го получат, като изминат тези 45 дни, след това или на части?

Между 2 и 4 работни дни в зависимост от банката. Превеждат парите след внасяне на всички осигуровки, дори и тези на собственика. Трябва правилно да са изчислени сумите и дните, иначе отказват превода.
Болничния от 45 дни не го превеждат накуп. Той се изчислява за всеки календарен месец. Би трябвало да се иска от работодатуля също за съответния месец, но ако има 1 или 2 дни от някой месец може да се комбинира искането със следващия. Работодателя трябва да ти изплати болничния на датата на която плаща заплатите на другите работници независимо дали го е получил от НОИ.

# 18
  • Мнения: 248

Между 2 и 4 работни дни в зависимост от банката. Превеждат парите след внасяне на всички осигуровки, дори и тези на собственика. Трябва правилно да са изчислени сумите и дните, иначе отказват превода.
Болничния от 45 дни не го превеждат накуп. Той се изчислява за всеки календарен месец. Би трябвало да се иска от работодатуля също за съответния месец, но ако има 1 или 2 дни от някой месец може да се комбинира искането със следващия. Работодателя трябва да ти изплати болничния на датата на която плаща заплатите на другите работници независимо дали го е получил от НОИ.
Цитат


Благодаря за информацията.
Значи, ако евентуално не са ти внесени осигуровки, няма да изплатят болничните? Точно от това се страхувах. Ако е така, какво да правя? Ще бъде ли същата ситуация и с майчинството?

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Всичко се повтаря отново. Преди да родя питах в НОИ за май4инството и за моя изненада не можаха да ми кажат нищо конкретно. Сега ми изтича 1 год. майчинство, което получавах от социалните, тъй като ме уволниха след като разбраха, че съм бременна. Когато миналата година лятото направиха промяна в закона, след като се запознах с него, останах с впечатление, че ако имам 6 мес. трудов стаж имам право на 2-ра год. майчинство. В крайна сметка всеки казва различно.
Сега можеш да започнеш работа някъде фиктивно и ако имаш тези 6-месеца стаж, не е задължително да е непрекъснат, можеш да си подадеш документите да ползваш и втората година от майчинството. Номера минава, друг е въпроса, че много колеги не им се занимава.
Колкото до това дали стажа е прекъснат или не, изискването на закона е да имаш 6 месеца стаж по принцип, а не непрекъснат стаж, така че няма за какво да се заяждат от НОИ. В старата редакция на закона имаше изискване три месеца от този стаж да са от последните 12 преди излизане в майчинство, но по-късно това отпадна. Но при всички случаи за да се ползва този отпуск за раждане и бременност, а след това и за отглеждане на дете до 2 години майката трябва да работи някъде на трудов договор/или самоосигуряваща се, или своб.професия - т.е. да е осигурена и за общо заболяване и майчинство/ към датата на започването на тозии отпуск. Ако има необходимия стаж може да започне работа и предходния ден, въпроса е да е осигурена. Колкото до изчисляването на болничните за периодите без доход се взема МРЗ, но като се има предвид масовата практика да се водят хора по договор на МРЗ едва ли това е от съществено значение.

Общи условия

Активация на акаунт