Трябва ли детските храни отново да се продават в аптеките?

  • 1 534
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 634
Именно според последните промени във въпросния закон това е забранено

Лечебната АМ не се ли води диетична храна за специални медицински цели? Изписва се с рецепта от педито и се купува от аптеката.

# 16
  • Мнения: 3 157
Защото е лечебна,затова може,но за другите храни-пюрета,каши,АМ-не може
Реално от аптека вече можеш да си купиш само лечебна Хумана,лечебната храна на Милупа и за Фризопеп май.За друго не се сещам,а и те се изписват при заболяване,не се пият регулярно като обикновените млека.

# 17
  • Мнения: 3 634
Аз какво по-различно съм казала?

ЛЕЧЕБНИТЕ каши се намират по-лесно в аптеките отколкото в детските магазини.

Те ще продължат да се продават в аптеките и по новия закон.

# 18
  • Мнения: 3 157
А каква е тази лечебна каша,че не се сещам?Сещам се за лечебно мляко,ама за каша?

# 19
  • Мнения: 3 634
А каква е тази лечебна каша,че не се сещам?Сещам се за лечебно мляко,ама за каша?

Аз не съм купувала, но мисля че на Хумана имаше такава каша. Опаковката прилича на лечебните АМ, но много отдавна не съм я виждала.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 734
Лечебната храна на Хумана и Милупа може да се прави и като мляко, и по-гъста - като каша.

# 21
  • Мнения: 3 157
Да,може и това е имала предвид скубиду под ,,каша''.

# 22
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Става въпрос за каши, които са за стомашно-чревни разстройства - има на Хумана, на една испанска фирма /в момента не се сещам името/  newsm78 - моркови и ориз, има на Нестле - Здраво стомахче и др.

# 23
  • Мнения: 3 634
на една испанска фирма /в момента не се сещам името/  newsm78 - моркови и ориз

"Blevit" ли?

# 24
# 25
# 26
  • София
  • Мнения: 165
Здравейте! И аз мисля , че е добре храните и АМ да се продават в аптеките. Аз лично купувам за дъщеря си само от аптеки.

# 27
  • У дома !
  • Мнения: 700
Разбира се Naughty

# 28
  • Мнения: 3 157
Какво се разбира?

# 29
  • Мнения: 3 157
АПТЕКИТЕ ВЕЧЕ ЗАКОННО ЩЕ МОГАТ ДА ОТПУСКАТ ХРАНИ ЗА КЪРМАЧЕТА И ПРЕХОДНИ ХРАНИ
НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПОПРАВИ ПРОПУСК В ЗАКОНА ЗА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ПРОДУКТИ И ГАРАНТИРА ДОСТЪПА НА ПАЦИЕНТИТЕ ДО ХРАНИ ЗА КЪРМАЧЕТА И ПРЕХОДНИ ХРАНИ

С приетите на второ четене от Народното събрание разпоредби на Закона за здравето бе дадена възможност в аптеките да се отпускат храни за кърмачета и преходни храни. Така бе поправен големият пропуск в действащото българско законодателство, който забраняваше на аптеките да отпускат храни за кърмачета (деца до 12 месечна възраст), въпреки че две директиви на Европейския съюз и действаща наредба възлагаха на магистър-фармацевтите да консултират пациентите при отпускането на тези храни. Така се достигаше до абсурдния резултат, че тези специализирани храни се отпускат след консултация с магистър-фармацевт, без последния да може да ги отпуска.

В резултат на усилията на Управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз, който получи подкрепа  и от Изпълнителната агенция по лекарствата и внесения от народния представител д-р Руденко Йорданов законопроект, се възстанови практиката  в България аптеките да отпускат специализирани храни за кърмачета.

По този начин българското законодателство е в синхрон с директивите на Европейския съюз и практиката в другите държави-членки. Практически, след публикуването в Държавен вестник на измененията и допълненията на Закона за здравето, аптеките ще отпускат законно храни за кърмачета и преходни храни, което ще улесни родителите на деца до 12 месеца.

гр. София, 21.05.2009г.                           

 

Общи условия

Активация на акаунт