Цените в България и в чужбина

  • 21 994
  • 777
  •   5
Отговори
  • Мнения: 107
Здравейте Мами,
Пускам тази тема, която смятам, че е много актуална, но по-скоро ме интересува и мнението на други хора. Какво смятате за цените на абсолютно всичко в момента в България, в сравнение с другите държави в Европа.  На всички ни е ясно, че цените вървят нагоре, но нали в цяла Европа имало уж инфлация. Правят се статистики, които не смятам, че отговарят на истината, защото са някакво Basic сравнение. Голяма част от продуктите, които са вносни дори не са на двойна цена, която да кажем, че трябва да отговаря на стойноста при превалутиране от евро.

Давам лек пример:
Машина аерочино на Nespresso в Испания е 85 евро, а в България е 200 лв. и то в официалния сайт на Неспресо и за двете държави:
Цена за Испания - https://www.nespresso.com/es/es/order/accessories/original/aeroc … spumador-de-leche
Цена за България - https://www.nespresso.bg/bg/milk-devices/478-aeroccino-4

Ако вземем за пример цена на масло President  в България, Англия и Испания - още по-голяма разлика....
Масло Президент в България - 12,69 лв. https://www.ebag.bg/krave-maslo-president-82/8944
Масло Президент в Испания - 4,59 евро https://www.elcorteingles.es/supermercado/0110118815100377-presi … a-pastilla-250-g/
Масло Президент в Англия - 2,70  паунда https://www.tesco.com/groceries/en-GB/products/250760137?preserv … er=www.google.com


И така мога да давам примери още 3 дни. Интересувам се какво ви е мнението по темата и докога ще върви тази спекула, че уж има огромна инфлация в целия свят, а всъщност цените в България да са 3 пъти по-високи от тези в близки държави.

# 1
  • Melmak
  • Мнения: 2 979
Мисля, че такава тема сме имали много пъти. Има някои неща, които наистина са по-скъпи, но никой не се оплаква от 10% данък, като в някои държави той е в пъти по-висок.

В България потреблението е доста по-малко в сравнение с по-многолюдни държави като Испания и Германия. Мога още много да пиша, ще се включа по-късно.

# 2
  • Мнения: 227
Англия НЕ е близка държава, кога ли ще го проумеете при тези сравнения... Огромна част от трафика на стоки и суровини за Европа минава през английските и холандските пристанища, които са таман на другия край на континента. Затова в Бг ядем полски "Президент", ама това е друга тема. Та - транспортът е едно голямо перо до България, другото е вече споменатото малко потребление. Спекула има навсякъде.

# 3
  • Мнения: 107
Да, населението е по-малко и данъка е 10%, само че това не трябва ли да е стимул и големи производители като Nestle, President и т.н. да се възползват също от този по-нисък данък, за да намалят съответно цената. Данъкът, който те плащат в Испания/Германия или Англия в сравнение с този в България също трябва да се вземе предвид в такъв случай и при ценообразуването.

П.С. Съжалявам ако е имало подобна тема, опитах се да потърся с търсачката, но последната тема, която открих е от 2009 година, а напоследък тази толкова огромна разлика ми прави силно впечатление. Дори при етикетите на H&M  последно ми направи впечатление, че 1 блуза струваше 10 евро, а в лева мисля, че беше около 23-25/ по бледи спомени, нямам етикета при мен/, докато преди две години примерно цената си беше еквивалентна с еврото.

П.С. 2 Допълвам също, че през лятото бях на почивка във Франция, където в турски магазин имаше лютеница на Дерони на цена доста под тази, на която се продава в България. Там обяснението какво е? Просто на етикета пишеше отзад, че е за международен пазар. И там ли е далече като Англия и затова цената е така? Мисля, че имам някъде снимка ако на някой му е интересно.

Последна редакция: нд, 10 дек 2023, 17:33 от Elissabeth

# 4
  • София
  • Мнения: 2 130
В Норвегия чаша бира - 7 евро, а в България - 3 лева. Не е ли спрямо местоположение, търсене, консумация и т.н., а не толкова двоен аршин?

# 5
  • Мнения: 227
А защо да не е стимул? Концерните си гледат печалбата и се чудят как да не плащат и толкова данъци, и това не е новина. Дреме им на шушоните, че на Андрешко не му харесва.

# 6
  • Мнения: 107
В Норвегия чаша бира - 7 евро, а в България - 3 лева. Не е ли спрямо местоположение, търсене, консумация и т.н., а не толкова двоен аршин?
Дай пример къде е 7 евро и къде 3 лева? Мисля, че това сравнение е много неточно. В България също можеш да платиш 2 лева за бира в кварталното заведение и за същото количество бира на морето да дадеш 10 лева. Говорим за еднакви продукти, на еднакви производители, които се продават в супермаркети или ако сравняваме бира на морето да е със същия тип заведение.

# 7
  • Мнения: 149
Elissabeth, тук не става дума за персонално мнение, а за икономически следствия. Не виждам каква полемика може да съществува по така зададената тема.
Учила ли сте икономика, чела ли сте по темата нещо?

# 8
  • Мнения: 4 761
Ценообразуването е доста по-сложна материя от това да сравниш цената на маслото ‘Президент’ в две-три държави, които нямат нищо общо. Не може да се сравнява 80-милионната Германия със 7-милионната България (може по-малко да сме, не знам).

С авторката съм съгласна само за едно - в България храната е скъпа на фона на доходите. Говоря за обикновено бяло сирене, краставици и домати и българско масло.

# 9
  • Мнения: 107
Elissabeth, тук не става дума за персонално мнение, а за икономически следствия. Не виждам каква полемика може да съществува по така зададената тема.
Учила ли сте икономика, чела ли сте по темата нещо?

Не съм сигурна дали в учебниците по икономика е обяснено как с 1 и същ резервоар догоре в България минавам 200 км на газ, а в Испания 350 км. Един и същи автомобил. Един и същи резервоар. Газ догоре. И после по икономически ще кажем, че цената на горивото в България е по-ниска.

# 10
  • Melmak
  • Мнения: 2 979
В България има бизнеси, които работят за износ. Сещам се за mondelez, мой приятел работи там. Доста стоки се правят само за износ, разказваше ми за кроасаните. Има вкусове, които не се предлагат в България. После се сетих, че съм виждала в чужбина кроасани с непознати тук пълнежи.

Като цяло икономиката не е да сравним просто едни цени на хляб, масло или друга масова стока. В България излизането на заведение е доста по-достъпно, от това в държави с по-висок стандарт. Има и доста културни различия, поне относно начин на живот.

Предполагам, че за горивото става дума за качество. Преди години се е случвало да ни излъжат на бензиностанция, че са ни заредили повече гориво от това, което събира резервоара.


В Норвегия чаша бира - 7 евро, а в България - 3 лева. Не е ли спрямо местоположение, търсене, консумация и т.н., а не толкова двоен аршин?
Дай пример къде е 7 евро и къде 3 лева? Мисля, че това сравнение е много неточно. В България също можеш да платиш 2 лева за бира в кварталното заведение и за същото количество бира на морето да дадеш 10 лева. Говорим за еднакви продукти, на еднакви производители, които се продават в супермаркети или ако сравняваме бира на морето да е със същия тип заведение.

Вероятно бирата в Барселона, на плажа ще ти е по-скъпа от тази в Созопол, примерно. И да се сравняват еднакви стоки, пак има доста фактори, които са определящи, а не просто “лидл в Германия е по-евтин”. Пак казвам, че в България сме под 7 млн, а в Германия, Испания са с пъти по-голямо население.

Храните тук са скъпи на фона на заплатите. И пак “фона на заплатите” е относителен, защото статистиката стъпва на реални данни, а сивата икономикав България процъфтява.

# 11
  • Мнения: 9 701
Пак сравняваме ябълки с круши.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 14 406
На фона на заплатите са скъпи стоките (не толкова услугите) в сравнение със Западна Европа, много ясно; някои стоки са по-скъпи в абсолютни стойности също; твърдението за 3 пъти по-високи цени в България в абсолютна стойност е направо абсурдно.

# 13
  • Мнения: 107
Пак сравняваме ябълки с круши.

Ще ми бъде интересно да чуя по ясен отговор. Така и отговорът е като да продадеш круши на клиент,който иска ябълки.

# 14
  • Мнения: 9 701
Не ми допада пасивно-агресивният тон, с който ''водиш'' темата и ще пропусна лекцията на тема "Търсене и предлагане''. Звучиш като дървен философ, убеден единствено в собственото си мнение.

Общи условия

Активация на акаунт