Ще оцелея ли с БДЖ?

  • 4 296
  • 129
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Шегата настрана, пиша тук, защото имам нужда от помощ Grinning

Предстои ми пътуване с БДЖ. Дотук прекрасно, но на ЖП гара не съм стъпвала през живота си. Наистина не съм запозната как да се ориентирам там.

Проблема е, че линията ми ще има две прекачвания. На втората спирка пристигаме 11:23 и тръгваме 11:30 (Господи, опази).

Въпросът ми към по - опитните е, има ли табло, което показва къде се намира влака, на който трябва да се прикача? Имам само 7 минути, а както ви казах, гари съм виждала само във фантазиите си. Да не взема да си остана там??

Просто моля за разяснение как да се ориентирам и как да разбера къде се намират влаковете, на които трябва да се прикача.

Благодаря ви предварително, досега съм била редовен пътник на всички автобусни компании, но това вече ще ми бъде за първи път и наистина се притеснявам да не се изгубя и да не си остана там сам - самичка..

# 1
  • Мнения: 19 014
Има да, на Пристигащи/Заминаващи показват на кой перон и коловоз ще е съответният влак. Ама за коя жп гара става въпрос? Като се изключи Централна гара, много от гарите имат по 2 коловоза.

# 2
  • Мнения: 40 927
7 минути са много малко, а и влаковете закъсняват. Шансът да изпуснеш влака е огромен, само докато търсиш табло и ще минат тези минути. Ако е голяма гара може да пробваш предварително по интернет евентуално да провериш. А ако е малка то наистина са 2-3 коловоза и няма да е проблем. Все ще има и някой железничар да питаш.

# 3
  • Мнения: 4 208
Когато правят връзка влаковете се изчакват. Освен това, ако има повече от два коловоза, съобщават по високоговорителя номера на влака, за къде пътува, в колко часа тръгва и от кой коловоз. На билета ще имате номерата на влаковете, на които ще се прикачвате. Можете да питате и кондукторите.
Спокойно, ще оцелеете.

# 4
  • Мнения: 19 014
Номера на влаковете за целия маршрут може да го видиш и в сайта на БДЖ.

# 5
  • Мнения: 1 430
Най-добре ще е да кажете на кондуктор, че трябва да се прикачите в еди коя си гара, така ако влака на който трябва да се качите подрани, ще Ви изчака. Обикновено кондукторите си звънят при такива ситуации.

А вие преди да слезете от единия не знам дали има как да проследите къде се намира 7мин по-късния 😬

# 6
  • Мнения: 54 441
Какъв е маршрута? Да помагаме.

# 7
  • Мнения: 9
Благодаря на всички!

Маршрута е Русе - Синдел - Карнобат - Бургас, като на Синдел и Карнобат са ми прикачванията. Не съм запозната колко са големи, но ако трябва да бъде честна нямам никакви идея какво се има предвид под коловоз.


Другия вариант е да хвана Русе - Стара Загора, пристигам в 12:00 часа, и хващам Стара Загора - Бургас...който тръгва в 18:00 часа. Може би това е по - добрия вариант, въпреки часовата разлика 😁поне са директни влакове, няма да рискувам да спя по чакалните

# 8
  • Мнения: 19 014
Ами, Синдел е село, не очаквай да има коловози и перони като в София и Пловдив, че да се объркаш. Най-вероятно  са си 2 коловоза (жп релси) и няма как да се объркаш. Карнобат също не е голяма гара.

Ако ще имаш 6 часа повече да чакаш, аз бих избрала първия маршрут.

# 9
  • Мнения: 9
Ами, Синдел е село, не очаквай да има коловози и перони като в София и Пловдив, че да се объркаш. Най-вероятно  са си 2 коловоза (жп релси) и няма как да се объркаш.


Мерси! А как да различа кой коловоз е...кой? Предполагам има някакви табели или нещо от този сорт?


Бонус въпросче ако случайно не съм втръснала 😁: наистина ли ще имам 5-8 минути да се прикача? Действително ли изчакват или просто трябва да съм бърза?

# 10
  • Мнения: 1 403
Моят съвет е да не гледаш какво пише в интернет, защото не си отговарят много. Особено това електронно табло. На мен ми се случи при прикачване точно на Карнобат, в интернет пишеше един коловоз, а пък влака дойде на друг и го изпуснах. Освен това на Карнобат таблото в самата гара не е електронно, а от старите. Ако решиш да правиш тия еквилибристики с прикачванията, моят съвет е да питаш директно на гарата като пристигне влака.
Коловоз е релсовият път, по който се движи влака.
Варианта ти за Стара Загора е добър, ако някой ще те посреща там, защото иначе по тъмно не знам колко ще се ориентираш сама там, освен ако не познаваш добре града.
Да, за прикачванията трябва да си бърза - никакви цигари и тоалетни. И, да, имат си номера коловозите по гарите обикновено, на табели или екетронни табла.

# 11
  • Мнения: 335
Моят съвет е в деня, в който ще пътувате  да се обадите на гарата на която ще се прикачите и да попитате на кой коловоз ще тръгне влакът за Бургас. Така ще имате поне някаква яснота. Също така може да попитате и кондукторите те със сигурност ще знаят. Успех и приятно пътуване.

# 12
  • INFJ
  • Мнения: 9 361
По тези малки населени места, няма как да се объркаш, те са с 2-3 коловоза. А защо такава мъка, Русе-Бургас може и с автобус, и доста по-бързо се стига?

# 13
  • София
  • Мнения: 1 616
Аз бих избрала по-сигурния маршрут, ще се разходя няколко часа в Стара Загора. Возих се веднъж на влак, на инат, защото аз всичко знам и мога и се качих на грешния, разбрах го след два часа, когато дойде кондуктор да ми провери билета. Първо ме глобиха, след това слязох в едно село и се обадих да идват да ме прибират, вече нямах желание да се доказвам.

# 14
  • Мнения: 40 927
На гарата има две основни понятия за пътника - коловоз и перон.
Коловоз са релсите, по които върви влакът. Перон е площадката, от която пътниците се качват. Когато има няколко перона един обслужва два коловоза (от двете страни).
При големи гари преминаването от един перон на друг е бавно - подлези, надлези - и отнема време. На малките гари се цепи напряко.

https://www.moreto.net/novini.php?n=445092

https://www.capital.bg/biznes/transport/2022/03/12/4322282_jp_ga … tvo_i_komfort_na/

Общи условия

Активация на акаунт