Как ще отговаряте днес на радостния възглас прослава...

  • 1 714
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 212
И аз съм съгласна,че много го изповядват като заучена фраза.. уви.

Мен това ме дразни повече от всичко друго. Да ми каже "Христос Воскресе" някой искрено вярващ човек който цял живот живее според каноните на православието и десетте Божи заповеди това го разбирам.
Обаче 99% от всички тия които днес ще ми кажат че "Христос Воскресе" при тях си е живо лицемерие и го казват не че толкова го вярват дълбоко в себе си, а защото "така трябва"... Ей това лицемерие и позьорство ме дрази не друго. Хора които не знаят нищо за Иисус Христос, хора които даже не са чели Библията да видят там какво и как го пише, точно тия хора да ми заявяват че е възкръснал малко много ми идва....

# 16
  • Мнения: 194
А ти с какъв аршин мериш вярата на хората...?

По принцип, не те чета, но с тази тема се н...а, без извинение.

# 17
  • Мнения: 15
Христос возкресе!
Да си подадем ръце,
да се чукнем със яйце,
та да бъдем живи, здрави,
с бодри, румени лица,
с чисти мисли и сърце!




# 18
  • Мнения: 212
А ти с какъв аршин мериш вярата на хората...?
По принцип, не те чета, но с тази тема се н...а, без извинение.

За коя вяра питаш. Ако питаш за традиционната източно-православна вяра аршина е много ясен и точно определен. Първо ЗАДЪЛЖИТЕЛНО всеки вярващ християнин трябва да е прочел от край до край БИБЛИЯТА защото да казваш че си вярващ без да си прочел ЦЯЛАТА Библия е все едно да си лекар без да познаваш анатомията на човека. Библията е в основата на вярата.
И втория аршин е човек цял живот да живее само и единствено по каноните на православната църква и да спазва стрикно изискванията на Библията. Това е. Нещо неясно да има по аршините КАМ...

А относно темата ми продължавай да не ме четеш... Ще ти е по-леко на душата като не ме четеш...
И какво точно значи думата "н......а" без извинение че не мога да я разгадая.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 457
Борис, не е точно така.
Да си прочел Библията, само по себе си, не е достатъчно. Аз го направих в един много ранен етап от живота си и определено ми беше безкрайно безмислено, но с воля и упоритост достигнах до края.
С днешна дата, не ми остава много време да препрочитам, но със сигурност откривам различен смисъл, т.е изобщо смисъл, което преди ми убягваше.
Както и да е, въпросът се свежда до сблъсъка на ума и на вярата и вечните въпроси, които поражда ума, докато вярата не търпи анализи, а изисква .. просто вяра.
Во истина воскресе!

# 20
  • Мнения: 1 470
Когато някой те поздрави с добър ден,ти какво му отговаряш,макар и за повечето напоследък да не е вярно...

Що за глупава тема?!

# 21
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Зависи кой ми го казва. На познатите си казвам "Честит ти празник", на малко познатите смутолевям нещо, но точно днес не ми се обяснява на религиозни теми. И аз мисля, че болшинството го правят не от вяра, а защото е 'на мода'. Не виждам защо трябва да участвам във всеобщото лицемерие.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Когато някой те поздрави с добър ден,ти какво му отговаряш,макар и за повечето напоследък да не е вярно...

Що за глупава тема?!
smile3501 Eй това си беше точно на място!Браво,Шапчице,добре го каза.И си е много хубаво сравнението.Наистина,за поне 50% от нас,деня ни не е хубав,но тоза не значи,че когато ни поздравят с ''Добър Ден'',не отвръщаме по същия начин.То тогава може да се пусне и тема от сорта на ''Казвате ли  за поздрав ''Лош ден'' когато деня ви не е добър?''

# 23
  • Мнения: 2 388
Гледам да кажа първа - Честит празник!
Ако ме изпреварят, отговарям - Во истина воскресе!
Няма да ми се изкриви езика толкова.

# 24
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Отговарям с "Честит празник!" или "Честит Великден!"
Най-близките ми знаят, че няма да им отговоря подобаващо и не ми честитят изобщо.
За мен това си е традиция и празник и така го приемам, изключвам истинския смисъл.

Аз не приемам поздрава "Христос воскресе" като "Добър ден". Добър ден го чувам от малка, но другото от скоро. Има разлика. И освен това пожеланието за добър ден е едно и е казано искрено, докато възкръсването не ми е познато и не мога да го потвърдя в отговор.

# 25
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Отговарям с "Во истина воскресе" защото вярвам , че е така. Не го подлагам нао съмнение щото не съм го видяла. То не съм била свидетел на по-голямата част от историческите факти - трябва ли да ги отричам , че не съм ги видяла. newsm78

# 26
  • Мнения: 5 710
Верният отговор го няма в анкетата.
Во истину воскресе.
В името на истината, а не наистина.

# 27
  • Мнения: 4 892
Защо днес? До Спасов ден ще Ви затормозяват, Борисе! Би трябвало поне.

Отговарям според поздрава.

# 28
  • Мнения: X
Мен пък никой не ме дразни. Дори и атеистите, които познавам се кефят супер много на Великден, ядат си дроб сърми и козунаци наред с другите, чукаме си яйцата и се радваме на хубавото време,а на чаша вино си изясняваме кой точно в какво вярва. Все пак Великден е тържество на доброто и аз наистина го забелязвам да взема връх сред хората точно в тези дни.

# 29
  • Мнения: 4 068
Днес пак ще се почне едно поздравяване едно чудо... не ти е работа... Куцо и сакато, познато и непознато ще започнат да ни уверяват че "Христос Воскресе" и ще очакват от нас уверено и щастливо да потвърдим радостния възглас.
Да го чуеш това от някоя баба или силно вярващ човек който живее според каноните на църквата го разбирам, ама някой дето не знае откъде се влиза в църква, някой дето си мисли че Гетсиманската градина е име на нов СПА център, е такъв да ти каже че "Хростос Воскресе" направо е върха на наглостта и простотията... И на всичкото отгоре всеки чака от теб радостно и уверено да заявиш "Во истина Воскресе" сякаш си бил там и си го видял с очите си.
Вие какво правите на днешния ден, как се измъквате от ситуацията хората около вас да ви поставят в неудобно положение и да ви принуждават да потвърждавате нещо в което не сте съвсем сигурни че е станало да не говорим че няма никакви научни доказателства в подкрепа на това твърдение....

Отговарям с Во истина Воскресе, защото така го чувствам и вярвам.
И Борка, да ти кажа, че понякога тия дето уж живеят според канона и близо до църквата хич не са чак такива светци. Вярата е вътре в сърцето на човека без значение дали я демонстрира ходейки всеки ден на църква или не. Мисля, че дори Господ е казал "Във всяко дърво и под всеки камък ще ме намерите" сиреч не е нужно да ходите в храмовете, за да ме откриете и общувате с мен.

Общи условия

Активация на акаунт