спане на новородено - на страни или по гръб

  • 11 660
  • 118
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 569
Направо се очудвам на някои мнения тук. Щом някои хора, учили доста повече от нас с много повече опит, писали в хиляди книги, че за новороденото е опасно да спи по гръб, дали пък няма някаква истина в думите им???  newsm78 Разбира се, че има и варианта по гръб, но с извъртяна главичка, само и само да не се върне граната назад АКО недай си боже се задави! И аз да съм се наяла ей сега и легна по гръб и аз мога да се задавя вероятно!  Shocked Всичко е логика!

# 91
  • София
  • Мнения: 17 595
На страни, посоката се сменя след всяко хранене.

# 92
  • София
  • Мнения: 2 508
Направо се очудвам на някои мнения тук. Щом някои хора, учили доста повече от нас с много повече опит, писали в хиляди книги, че за новороденото е опасно да спи по гръб, дали пък няма някаква истина в думите им???  newsm78 Разбира се, че има и варианта по гръб, но с извъртяна главичка, само и само да не се върне граната назад АКО недай си боже се задави! И аз да съм се наяла ей сега и легна по гръб и аз мога да се задавя вероятно!  Shocked Всичко е логика!

Хаха, питай Американската педиатрична асоциация за тяхната логика за спането по гръб... Лекарите там също са писали много книги... Grinning Лично за мен аргументът "АМА НА ТЕБ БИ ЛИ ТИ БИЛО УДОБНО ТАКА КАКТО НА БЕБЕТО" е смешен, защото бебетата са доста различни от нас и естествената им поза за сън е тази:



На теб удобно ли ти е да спиш в поза "предавам се"? Laughing Е, на тях им е. Simple Smile

# 93
  • Мнения: 3 497
На страни, посоката се сменя след всяко хранене.

Поне за това сме на едно мнение Wink Laughing

# 94
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Дъщеря ми спеше по гръб с обърната на страни главичка.

# 95
  • Мнения: 915
Направо се очудвам на някои мнения тук. Щом някои хора, учили доста повече от нас с много повече опит, писали в хиляди книги, че за новороденото е опасно да спи по гръб, дали пък няма някаква истина в думите им???  newsm78 Разбира се, че има и варианта по гръб, но с извъртяна главичка, само и само да не се върне граната назад АКО недай си боже се задави! И аз да съм се наяла ей сега и легна по гръб и аз мога да се задавя вероятно!  Shocked Всичко е логика!

Това е вярно, но теорията е остаряла. Поне така пише, в книгите, които аз чета (именно защото искам да видя какво казват хората, които са учили и знаят повече от мен). Казват, че трябва да спи по гръб, главичката предполагам, че на страни застава.  Пише също, че откакто се е сменила концепцията и са публикувани проучвания, че бебето трябва да спи по гръб случаите на внезапна смърт са намалели. (Това е позата за здраво бебе. Ако има проблеми с рефлукс има описани варианти -  по корем и с лек наклон на матрака, например) 
 Аз не съм гледала бебе досега, нямам собствено мнение, а споделям какво съм чела (поне в 4ри различни книги).  Не знам от къде идва това разминаване. Единствената книга, в която видях да пише по корем е българска и очевидно морално и всякак остаряла, и изобщо е под всякаква критика (Христо Михов, ако не се лъжа беше автора - не си я купувайте).

Последна редакция: нд, 10 май 2009, 22:02 от инкс

# 96
  • Мнения: 381
Според мене сега спорът е по-скоро по гръб или на една страна...
Мене също много ме интересува въпроса,
записвам се да следя, ако някой може да каже аргументите и за двете становища ще съм много благодарна, а и не само аз сигурно!

# 97
  • Мнения: 108
Винаги съм редувала ту на едната, ту на другата страна. Даже и в количката я слагах настрани. Първо, за да се оформя главичката, второ - често се случва малките бебета да повърнат. Спейки настарни няма опасност да се задавят и да глътнат от повърнатото.

# 98
  • BG
  • Мнения: 2 217
Винаги съм редувала ту на едната, ту на другата страна. Даже и в количката я слагах настрани. Първо, за да се оформя главичката, второ - често се случва малките бебета да повърнат. Спейки настарни няма опасност да се задавят и да глътнат от повърнатото.

Това е правилният начин!   bouquet
Мен не ме бяха предупредили, че трябва да сменям страните, и че може да се деформира главата на детко ... Сама осъзнах важността да се сменя позцията на главата след като започна да се променя формата на черепът му. Добре, че не беше много късно този момент!  Peace

# 99
  • Мнения: 377
Когато се прибрахме от родилния дом , и доки дойде в къщи да види бебо , ни каза :Задължително детето да спи обърнато на една страна. А в последствие , когато се установи , че ще се храним изцяло на АМ , беше още по-категорична , даже леко повдигнато на 30 градуса на възглавницата си
 за да не се получи връщане на храната и евентуалното й попадане в дихателните пътища . Аз съм категорично "ЗА" спането на една страна , а когато бебето само започне да се върти ще си избира най-удобното за него положение .

# 100
  • Мнения: 4 335
Само настрани,редувах ги на 2-3 часа.Дори и в количката,като новороден не сьм го слагала по грьб.

# 101
  • Мнения: 329
Както си му е удобно на бебето  Hug Мони по гръб въобще не можеше да спи като новородено до към 3 месеца. Подскачаше постоянно и се стряскаше, както го обърнеш настрани и заспиваше дълбоооооооко-дълбоко. Редувахме страните-не изключително стриктно, тъй като се случваше да забравям на къде е спал последно, но горе-долу спазвахме принципа, до момента в който започна да се върти сам. Сега абсолютно сам си избира позата и спи и по гръб, но когато на него му е удобно така. Колкото до главичката-въобще не му е сплесната настрани и си е супер симетрична, въпреки че е спал много малко по гръб.

# 102
  • Мнения: 718
Аз личен опит все още не мога да споделя, но наистина се интересувам кой е по-правилният начин - по гръб или на страни. За мен е логично детето да спи на страни, за да не се задави на сън, но книгите които чета и акушерката, която следи бременността ми поддържат тезата, че рискът за бебето е много по-малък, ако спи по гръб. Но никой не обяснава защо, само че това било по последни изследвания...  newsm78

# 103
  • Мнения: 5 183
Тук лекарите ме съветваха да е на страни, а не по гръб, т.е може и по гръб, но главата на страни и дюшечето да е повдигнато на 30-45 градуса.

# 104
  • Мнения: 571
Нашата педиатърка дойде 2 часа след изписването на малката.СЛед прегледа я облече и я сложи настрани,и то не по дължината,а по ширината на леглото newsm78Каза да редуваме страните и всяко спане да е на различна трана.Така откарахме до 3 месец.След това тя започна да си се обръща както на нея и е удобно.Сега спи главно по корем.
П.С. тя никога не е връщала на сън,но ние решихме,че настрани ще е най-добре Peace
В болницата пък ми я носеха все легнала по гръб newsm78

Общи условия

Активация на акаунт