Съжителство без брак и бебе на път

  • 13 672
  • 91
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 270
И при нас беше в болницата.И двамата попълнихме декларации и от там нататък те си движат документите. Peace

# 61
  • Мнения: 70
Уф, в тази нашата държава няма нещо стандартно май. Като чета на всякъде различно. Аз родих в Габрово и  подписахме декларации в болницата - другаде не сме ходили. Снаха ми обаче роди в частна клиника в Пловдив и ми бе казала, че бебчо първо го записали с нейните име и фамилия и след половин час го преименували вече с имената на таткото.

# 62
  • Мнения: 70
Имам предложение: Пишете кой къде и в коя болница е раждал, за да можем да сме полезни за тези които им предстои.

# 63
  • BG
  • Мнения: 2 217
Имам предложение: Пишете кой къде и в коя болница е раждал, за да можем да сме полезни за тези които им предстои.

Ако може да го допълня: създателката на темата да създаде анкета с опции болниците, които представляват интерес за раждане и потребителките, които имат опит от там да гласуват дали на място или чрез нотариус се записва детето.  Peace (дали го обясних разбираемо?!)

# 64
  • София
  • Мнения: 673
Във болницата ти дават една бланка за попълване, в която се указват майката и бащата. Болницата изпраща тази декларация по местоживеене и след 10 дена си взимаш от общината готовия акт за раждане. Поне при мене беше така, родила съм преди 2 месеца и половина.

# 65
  • София
  • Мнения: 673
Раждах във болница Вита

# 66
  • Мнения: 7
здрвейте, момичета Simple Smile
Аз съм едно бъдещо мамче (за м.09) , което също няма брак с бъщещия татко.
Това, което разбрах от написаното по темата е че се поълва декларация направо в болницата или пред нотариус (все още не съм питала как стоят нещата в моя град).
Но искам да попитам друго: 1. след като нямаме брак и таткото припознае бебето, това значи ли че той може да използва 15-дневен отпуск по бащинство?  2. детето ни ще има ли всички законови права, които би имало ако сключим брак?  3. ще може ли таткото да подава документи в различни инстанции вместо мен-примерно след разждането ще може ли той да подаде документа в общината за еднократната помощ, ще може ли той да подава за детски и др.подобни?  4.ако в родилното все пак го запишат с моето име, след това плаща ли се да се смени името?   5.след като нямаме брак детето на моя адрес по лична карта ли ще бъде записано?
Поне засега това се сещам да попитам...Ако има някой, който може да ми отговори, много благодаря предварително!
Ако се сетите и нещо друго важно, което съм забравила да питам, ще съм благодарна да го споделите с мен Simple Smile
Приятен ден и много усмивки  Hug

# 67
  • Мнения: 84
да таткото има право на отпуск за новородено същотака и правата които има дете на родители сключили брак след като го запише има право да подава документи  да търси права и всякакви други формалности свързани с детето.По добре да го запише веднага в родилното ако няма пречка за това и преди исписването на теб и бебето ще доидат да те питат на кои адрес отиваш с детето

# 68
  • Мнения: 6 274
1. след като нямаме брак и таткото припознае бебето, това значи ли че той може да използва 15-дневен отпуск по бащинство? 
2. детето ни ще има ли всички законови права, които би имало ако сключим брак? 
3. ще може ли таткото да подава документи в различни инстанции вместо мен-примерно след разждането ще може ли той да подаде документа в общината за еднократната помощ, ще може ли той да подава за детски и др.подобни? 
4.ако в родилното все пак го запишат с моето име, след това плаща ли се да се смени името?   
5.след като нямаме брак детето на моя адрес по лична карта ли ще бъде записано?
 

1. Да, може да го използва.
2. Децата, родени извън брак, имат същите права, като деца, родени в брак. (Почти ти цитирам Закона, но в момента не ми се рови).
3. Зависи от инстанциите, но за някои няма проблем.
4. За това не съм сигурна, но мисля, че ще трябва нещо да платите, обаче си говоря на изуст, нека каже някоя запозната мама.
5. И да имате, и да нямате брак, детето ще бъде записано там, където е твоя адрес по лична карта.

# 69
  • BG
  • Мнения: 2 217
Детето може да бъде записано, както на адреса по местоживеене на майката, така и на бащата. По-удобно е на този на майката, защото при необходимост от изваждане на документи се изискват и получават от едно и също място.  Peace

# 70
  • Мнения: 6 274
Глава четвърта.
АДРЕСНА РЕГИСТРАЦИЯ
Раздел I.
Общи положения

Чл. 90. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Всяко лице, подлежащо на гражданска регистрация по този закон, е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес.
(2) Постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му. Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.


Една корекцийка. Wink
Да, може и на бащата, освен в случаите, когато те с майката имат различни настоящи адреси.
Тогава се взима този на майката.

# 71
  • Мнения: 780
Май навсякъде е различно.Месец- два преди да родя, отидохме при адвокат, който написа нещо като декларация за припознаване - аз....еди кой си, ЕГН...., признавам детето заченато от ...еди коя си....ЕГН...подпис.Заверихме го при нотариус.В болницата не са искали лична карта на бащата.Адресната регистрация на детето ми е като моята/с таткото имахме различни адресни регистрации/.Ако си решила къде ще раждаш, попитай там какви са им изискванията, да не ви разкарват после.

# 72
  • Мнения: 96
В окръжна болница в София където раждах аз,си имаха готова декларация за припознаване на дете.Съпругът ми я завери нотариално и я предадохме в болницата.След 20 дни си взех акта за раждане и всичко беше наред.

# 73
  • Мнения: 7
благодаря на всички  Hug

# 74
  • BG
  • Мнения: 2 217
Глава четвърта.
АДРЕСНА РЕГИСТРАЦИЯ
Раздел I.
Общи положения

Чл. 90. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) Всяко лице, подлежащо на гражданска регистрация по този закон, е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес.
(2) Постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му. Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.


Една корекцийка. Wink
Да, може и на бащата, освен в случаите, когато те с майката имат различни настоящи адреси.
Тогава се взима този на майката.


Благодаря за уточнението ... Изпаднах в чудене защо тогава не ми направиха проблем като записахме детето на адреса на бащата  Thinking Живеем заедно на трети адрес където нито той, нито аз сме регистрирани. Понеже общината на бащата е по-близо до настоящият ни адрес решихме и записахме детко на неговият по лк.  Никой не ни уведоми, че според закона не може  #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт