може ли идея за кумство

  • 11 355
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 342
Това за което споменаваш аз го знам като "кушии"  Laughing. Обяснено ми е, че тъй като кумовете са най-важни за младоженците, то на тях им е позволено всичко. Съпругът ми е музикант и ходи на извеждания и ми е разказвал за много такива примери. Ето една от тях - дълъг път, булката е на почти 100 км, пътя е със завои и понеже музикантската кола и тази на операторите е от първите, та след един завой се оказва, че зад тях няма никой, колоната от сватбари я няма  Shocked. Обаждат се на едини сватбар, с който поддържат връзка и се налага да се върнат няколко метра на зад и що да видят- едно хоро а в средата на хорото кума и кумата седнали на столчета (от тези рибарските), една масичка пред тях, а на масата ракийка  Laughing.
Що се отнася до подаръците - на нашата сватба имахме невероятна изненада от кумовете. Не бяхме говорили нито за подаръци, нито бяхме искали нещо като чаши, букет и т.н., просто тяхното присъствие, защото много ги уважаваме. Само, че те ни изненадаха като в частта за подаръците от гостите ни поднесоха един чадър, и на него имаше наши снимки като десен. Когато го отворихме да го разгледаме по-добре от долу увиснаха парички  Wink
Общо взето ако се обърнеш към забравените народни традиции може да изровиш автентични ритуали, но оригинални за днешно време.
А що се отнася до кумуването, смятам, че това е голяма чест.

# 16
  • Мнения: 678
 И на нашата сватба се бяхме погрижили за веселие.
След като ме взеха се отправихме към ритуалната  зала/преди това проверихме къде е удобно паркирането на толкова много коли,това го знаехме само ние с кумовете/ и след като спряхме точно там другите коли се учудиха какво има слязаха хората започнаха да питат какво става,кръсника му се пиела Кола,започнаха да търсят по колите,намериха разбира се,през това време кръсницата искаше да й изиграят едно Еленино.
И разбира се в ресторанта също стана интересно/това го знаех само аз и кръсницата/
Приготвихме едно списание което аз щях да чета,а през това време мъжо да изкъпе бебето,да го облече и нахрани.За това беше необходимо-/кукла леген, хавлийка,памперс,боди,чорапки и шишенце с биберон.

И да ви кажа само детето е вече на 3 год.,и до ден днешен мъжо я къпе и приготвя за лягане , аз така  typeuu

# 17
  • Мнения: 627
ей ама голям е човешкият егоизъм..
не разбирам как някои хора очакват да бъдат уважавани,обичани,да имат приятели..а да са такива пънове.
да те поканят за кум/а е жест,уважение,повод за хубави емоции.
не мога да проумея защо някои сте толкова против кумството и бихте отказали веднага. Shockedкакви сте вие,бе,хора,скрънзате се да направите подарък или пък се притеснявате да сте в центъра на вниманието,защото сте много зле?
както виждам никой не е поискал нещо от кумовете си-никаква финансова помощ,скъпи подаръци или прекалена ангажираност със сватбата.просто жест,с който ви се показва,че сте близки и важни за тях.
ние от кумовете не сме искали нищо,нито помощ,нито сме очаквали кой знае какви "кумски подаръци"-това са отживелици.
важното е,че най-близките ни приятели ни станаха кумове и споделихме заедно с тях най-важният ни ден-първият от съвместния ни живот.
към авторката-не се притеснявай,нищо кой знае какво да не трябва да правиш.подарък за младоженците,хубав тоалет и много усмивки-това ти трябва за сватбения ден.някой по-горе ти беше казал-весели се-това е най-важното,една кума трябва да е засмяна все пак!
успех и честито кумство!

Може пък и пън да съм, щом казваш, няма да ме лъжеш я...
Определено не ми хареса цялото това лицемерие, фалш и показност. Стълпотворение от хора, които и младоженците виждат за пръв път в живота си, и вероятно никога повече няма да видят, но всички се правят, че много се радват. После сядат на масите и почват да клюкарстват родата на отсрещната маса. Зяпат и клюкарстват...Следва кичено хоро, н"ам кво хоро, простотии какви ли не...В църквата попът те вика преди церемонията и предупреждава, че сте кумуве и трябва да дарите такава сума, която да служи за пример на другите...
Така и не разбрах какъв е смисълът на сватбата... С парите, които се пръскат за сватба, хората могат да си купят много полезни неща, или да отидат на екскурзия и да получат спомени за цял живот.

# 18
  • Мнения: 2 617
Определено не ми хареса цялото това лицемерие, фалш и показност. Стълпотворение от хора, които и младоженците виждат за пръв път в живота си, и вероятно никога повече няма да видят, но всички се правят, че много се радват. После сядат на масите и почват да клюкарстват родата на отсрещната маса. Зяпат и клюкарстват...Следва кичено хоро, н"ам кво хоро, простотии какви ли не...В църквата попът те вика преди церемонията и предупреждава, че сте кумуве и трябва да дарите такава сума, която да служи за пример на другите...
Така и не разбрах какъв е смисълът на сватбата... С парите, които се пръскат за сватба, хората могат да си купят много полезни неща, или да отидат на екскурзия и да получат спомени за цял живот.

Ами зависи как ще си го направиш. Нашата сватба беше прекрасна, отрязахме всички елементи, които не ни харесваха, не дадохме на никого да ни се бърка, поканихме само хората, които ние двамата искахме, и определено нямаше лицемерие, фалш и показност. Беше един прелестен празник, който споделихме с най-близките си хора. И кумовете ни бяха част от това изпълнено с обич и радост събитие.

Към авторката - дали са ти тук идеи, щом искаш, така го направи. Както го усещаш. Все пак ти познаваш младоженците, ти си знаеш най-добре дали ще им хареса, или не (признавам си, че на мен подобни изненади не са ми по вкуса, но въпрос на лично виждане). Най-важното е да се веселите и да изкарате добре. За всичко останало - както се разберете с двойката, на която кумувате.

# 19
  • Мнения: 342
Извинете, но който си е "спекан" в живота и сватбата му ще е такава, ще има и показност и фалш и лицемерие, ако хората са такива!
Непринудените хора не, че не позволяват това, просто това не им е в природата. Така смятам аз  Grinning

# 20
  • Мнения: 800
Била съм кума три пъти - не разбирам някои от постовете ("откажи се", "не се набутвай" и т.н.).
Първият път бях на 19 год. и нямах кой знае какви финансови възможности, младоженците искаха просто да изглеждаме с гаджето ми тогава готино ... Веселбата беше пълна без петли и бебета, просто си изкарахме страхотно .... Вторият път бях кума на най-добрата си приятелка с друг мъж (приятел на млъдоженеца) - тогава купихме букета, обувките, жартиера, чашите, цветенцата за гостите ... и подарък (микровълнова) ... Пак много танци и забавления - въпросът е да ти се купонясва. Третият път бяхме вече женени с мъжа ми и с едното дете, а аз бременна с второто - пак бяхме много готина сватба - Катя беше с шаферска рокля същата като на булката (тя беше на 3 г. тогава) - тогава се поизръсихме пак доста (рокли, букети, обувки, бельото на мадоженката .... чашите с надписи и т.н.)

# 21
  • Мнения: 293
 Кума пита младоженеца : Кажи поне 10 неща,заради които искаш да вземеш тая жена за съпруга?Малдоженеца почва да мисли, кумът го прекъсва : Е,добре ,де кажи поне 5! , Младоженеца отговаря едно нещо и пак млъква почва да мисли, кумът пак го прекъсва ,,Е,добре,де поне 2 кажи айде,, ....  Joy

# 22
  • Мнения: 59
моите изживявания като кума са прекрасни. Имам си изградена вече и система за вълнуващите събития. Много усмивки, много любов и много внимание към младоженците. Говоря с булката за очакванията й за букета, взимам панделка от роклята й и букета остава изненада до сватбата. Поръчвам и бутониерата за младоженеца. Поръчвам букетите от едно и също място, където внимателно се съобразяват с всяко изискване и всеки детайл. Наемам допълнителен фотограф. Съобразявам изцяло обеклото си с тематиката на сватбата. С кума се стараем да допренесем максимално за изискаността на щастливия момент. Кумът непрестанно асистира на булката, а аз давам наставления на младоженеца Simple Smile. Залагаме на значим подарък, в знак на благодарност за оказаното уважение.

# 23
  • Мнения: 342
моите изживявания като кума са прекрасни. Имам си изградена вече и система за вълнуващите събития. Много усмивки, много любов и много внимание към младоженците. Говоря с булката за очакванията й за букета, взимам панделка от роклята й и букета остава изненада до сватбата. Поръчвам и бутониерата за младоженеца. Поръчвам букетите от едно и също място, където внимателно се съобразяват с всяко изискване и всеки детайл. Наемам допълнителен фотограф. Съобразявам изцяло обеклото си с тематиката на сватбата. С кума се стараем да допренесем максимално за изискаността на щастливия момент. Кумът непрестанно асистира на булката, а аз давам наставления на младоженеца Simple Smile. Залагаме на значим подарък, в знак на благодарност за оказаното уважение.
Браво на теб Laughing! А колко пъти си била кума?

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 157
На нашата сватба кумците ни бяха подготвили една изненадка, на която гостите доста се смяха: преди да започнат танците разпръснаха по земята монети, след това връчиха на мен метла, а на мъжа ми лопатка и.... 'Хайде сега да видим как се събира семейното имане!" Наистина много весело се получи.
Скоро пък една приятелка и гаджето й ставаха кумци. Когато младоженецът дошъл да взема кумецът, се оказало че ... него просто го няма. Приятелката ми ги посрещнала, сипала им да пийнат и почнала да се оправдава че не го знае къде е и т.н. И изведнъж кумецът се появява... в пълно рибарско снаряжене и носи един току-що уловен шаран (а те с младоженецът са страстни рибари). Голям смях паднал. Младоженецът в знак на уважение към кумеца трябвало да изчисти шарана (всъщност едва ли го е направил Wink)

# 25
  • Мнения: 1 844
едно уточнение да направя кум и кума са тези,които кумуват,а младоженците са кумци на кумовете..

# 26
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Приготвих подарък за сватбеното пътешествие за младоженците. Предварително проучих колко дни ще трае пътешествието. За всеки ден опаковах малки, закачливи подаръчета- пакетчета чай, презерватив, сметанки, близалки, захарчета, бонбони, придружени с послания. Идеята е всяко подаръче да се отваря в различен ден. Може и да се означат - 1 ден, 2 ден....
На самата сватба разигравахме на търг вратовръзката на младоженеца. Събраните парички бяха за младоженците. Карахме свекъра и свекървата да покажат на младото семейство как да се целуват най-добре. Е, после ни го върнаха  Heart Eyes В балони бяхме сложили обещания :" Ще мия чиниите", "Ще приготвям зимнина", "Ще изхвърлям боклука"... Младоженеца и булката си избират балонче, пукат го и прочитат "обещанието", като обещават ,че ще вършат това в домакинството. Peace

# 27
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Честито кумство на авторката!  Hug
И нас ни удостоиха с честта да бъдем в най-важната роля, след тази на младоженците. Събитието ще е на 15.05. Нищо не искат от нас, освен да сме там и да се забавляваме. Булото го подариха от магазина, от който булаката си купи роклята, чашите си ги купиха сами, а букета ще го прави майката на булката от естествени цветя(тя с това се занимава). Все пак и ние бяхме в чудене за изненади. (Булката не иска от тези игри с балоните, бебета и др.) В крайна сметка ето какво измислихме ние: 3 бутилки - червено вино, шампанско и ракия - за първата годишнина, за първата рожба и за златната сватба. Бутилките са с махнати етикети и нарисувани  тематично с бои за стъкло (благодарение на една съфорумка Heart Eyes), като на шампанското има окачен биберон Mr. Green , а и на 3-те бутилки има прикрепени папирусчета с пожелания и заръка кога да се отворят, например: "Бутилката с ракия отворете на златната си сватба с кумовете...и т.н.".  Само трябва да уговоим с DJ-я в кой момент ще ги поднасяме. Другата изненада е "Книга за гостите" - красиво декорирана тетрадка с бели листи, която по някое време ще се пусне по масите всеки да напише по нещо за спомен на младоженците. Следващата изненада е една група деца, които играят народни танци и ръководителя им ги води по такива събития - те ще танцуват за младоженците за всички гости. Ние ги гледахме на друга сватба - програмата им е невероятна. Към това ще има и подарък - голям изискан сватбен албум в кутия и още нещо към него, но не сме измислили какво... А и на следващия ден заминаваме заедно на сватбено пътешествие за 1 седмица.
А ето още една идея за изненада: гравирани нож и лопатка за рязане на тортата с имената на младоженците и датата на сватбата. Ако са почитатели на игрите може да се направи и играта с обувките:  Младоженците сядат на два стола с гръб един към друг и си разменят по една обувка. Кумовете им задават въпроси от сорта на "Кой кого целуна пръв?", "Кой пръв предложи да се ожените?", "Кой се сърди повече?", "Кой дава повечето весели идеи?" и т.н., а ние с те едновременно трябва да вдигат съответно мъжката обувка, ако мислят, че отговорът е младоженеца, и дамската обувка - ако е булката. Обявява се, че така кумовете искат да проверят доколко младоженците се познават.  Crazy
Това се сещам , дано съм била полезна.  Hug Весело изкарване на сватбата - усмихвайте се и танцувайте - това е най-важното и най-голямия подарък.  Heart Eyes

Последна редакция: пн, 04 май 2009, 12:03 от mar4ela5

# 28
  • Мнения: 398
Ние бяхме 4-то поколение кумове на семейство което приемаме като много близки.
Сватбата беше много скъпа (като сума) за нас,но приехме заради традицията.
Сватбен агент се беше погрижил и за другите кумове,на родителите на момчето (майка и татко) и на бабата и дядото на младоженеца (моите баба и дядо).
Живеят в друго населено място но нищо не ги спря да дойдат да ни заберат с оркестър и 10 коли гости.
По късно спазиха и някогашната традиция да дойдат да ни питат за името на детето си.
Прабаба ми е кръстила таткото на момчето на себе си,самия младоженец също е кръстен на кума-моя дядо,ние им "позволихме" да го кръстят както си решат.Кръстиха бебето с първата буква на баща си и вярват,че е и на стария кум.
Доста объркано с тези толкова много кумове,дано ме разбрахте .
 
Идея не мога да ти дам.Според мен това е едно страхотно и незабравимо изживяване.

Наемете си ваш оператор.

# 29
  • Мнения: 25
моите изживявания като кума са прекрасни. Имам си изградена вече и система за вълнуващите събития. Много усмивки, много любов и много внимание към младоженците. Говоря с булката за очакванията й за букета, взимам панделка от роклята й и букета остава изненада до сватбата. Поръчвам и бутониерата за младоженеца. Поръчвам букетите от едно и също място, където внимателно се съобразяват с всяко изискване и всеки детайл. Наемам допълнителен фотограф. Съобразявам изцяло обеклото си с тематиката на сватбата. С кума се стараем да допренесем максимално за изискаността на щастливия момент. Кумът непрестанно асистира на булката, а аз давам наставления на младоженеца Simple Smile. Залагаме на значим подарък, в знак на благодарност за оказаното уважение.
Браво на теб Laughing! А колко пъти си била кума?


досега не съм ставала кума и много се вълнувам  Simple Smile  и благодаря на всички които така бързо ми отговориха smile3525

Общи условия

Активация на акаунт