Разликата между простак и глупак

  • 9 852
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 776
Точно в това е парадокса, че умните и интелигентните са фини, деликатни хора и обикновенно им липсва голямо самочувствие, а простака е непобедим, както се казва. При него има огроооомно самочувствие, нищо че е без никакво покритие и наистина околните ги заболяват главите, както се е изразил вълкът с дълъг ник   bouquet

# 16
  • Мнения: 24 467
...умните и интелигентните са фини, деликатни хора и обикновенно им липсва голямо самочувствие, а простака е непобедим, както се казва. ...
Не винаги, не винаги...

Именно защото "простак", определено не означава "глупак" и "неинтелигентен". Не са синоними тези понятия, не се припокриват изцяло. Познавама интелигентни и доста умни простаци.

# 17
  • Мнения: 776
...умните и интелигентните са фини, деликатни хора и обикновенно им липсва голямо самочувствие, а простака е непобедим, както се казва. ...
Не винаги, не винаги...

Именно защото "простак", определено не означава "глупак" и "неинтелигентен". Не са синоними тези понятия, не се припокриват изцяло. Познавама интелигентни и доста умни простаци.

Затова употребих думата "обикновено", а не думата "винаги"  Peace

За интелигентни и доста умни простаци не знам, може би думата арогантни, цинични, вулгарни е по-правилно, ако имат някакво ниво, но всичко е възможно, не отхвърлям възможността, все пак сме в България  Joy

Последна редакция: пт, 24 апр 2009, 09:23 от Mlyna

# 18
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
На глупака му е "простено" .......

# 19
  • Мнения: 335
Умните малко по-рядко са "простаци".

Ако са много умни, биват "простаци" само с други "простаци", които от своя страна често са глупаци  Laughing.

А най-умните никога не биват  по отношение на другите"простаци".

# 20
  • Мнения: 211
Прост - най-го свързвам с думата елементарен. Т.е. не-сложен. Нищо обидно.
Виж, глупак си е глупав човек, нямащ мозък. Простак може би се
асоциира с глупак относно това, че мозъкът му (интелектуалният му капацитет) е опростен. 
По същата логика казваме на някой, че е цървул или.............. лимон hahaha
Но тия думи не са обидни сами по себе си, нали?

# 21
  • Мнения: 606
Аз не съм много глупав, ама съм простак.
Не със всеки обаче.

# 22
  • Мнения: 24 467
Аз не съм много глупав, ама съм простак.
Не със всеки обаче.

Анджък.
Иначе лично за мен е трудно да спетенувам "по- умен" и "най- умен", както и "по- простак", "най- простак".
Интелигентен беше човек, който се справяше с лекота в непознати и разнообразни ситуации. Ама нищо не му пречи на иначе умният човек да е простак, да ти отиде на сватбата по дънки, когато форматът й е по- различен, да си изтръска пепелта на терасата ти.
Вярно е и че по- често умният няма да се проявява като простак, защото той осъзнава, че е важно как ще бъде приет от околните, при положителен прием ще му бъде определено по- лесно да постинге целите си.

# 23
  • Мнения: 606
при положителен прием ще му бъде определено по- лесно да постинге целите си.
Ако изобщо има цели.  Laughing

# 24
  • Мнения: 24 467
А, всеки си има цели, ако щеш и намазване и захранване на собственото его.

# 25
  • Мнения: 9 438
Ох замисляла съм се.
Свекърва ми е проста а дъщеря и глупава  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 24 467
Ох замисляла съм се.
Свекърва ми е проста а дъщеря и глупава  Mr. Green
Остава свекърът пък да е простак.

# 27
  • Мнения: 2 759
                           За мен са много различни неща. Ако трябва да употребя подобна дума, бих се спряла на 'глупак', 'простак' не ми харесва. А и на човек, който би заслужил втората дума, не бих му говорила. Харесвам 'глупачето ми'.

# 28
  • Мнения: 2 011
За мен е тънка  разликата - но за по-обидна смятам "простак", за мен просташко поведение може да има и умен човек ( макар че ако  е наистина умен няма да се държи просташки... т.е. значи  е глупав .... Ама че каша  стана  ooooh! Shocked
 Простака за мен е по-скоро циничен и арогантен индивид!  newsm78

# 29
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
Интересна е разликата между смисъла при руснаците на думата "простой" и нашето "прост". Mr. Green ........ Нямаме аналог в българския, най-близката по звучане е обиден епитет.

Имаме, как да нямаме - хубавата българска думичка "семпъл"  Whistling

За съжаление май не е българска - струва ми се, че идва от английската simple  Wink
За мен простак = невъзпитан, груб, нагъл; глупак - ниско интелигентен. Простак е по-лошо.

Общи условия

Активация на акаунт