Разликата между простак и глупак

  • 9 868
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 398
А какъв е този,добре образован ,на висока позиция в същото време крещи по телефона,орига и пърди пред по нисшестоящите и е много "интелигентен" пред себеподобните.
Аз го наричам интелигентен простак.
Имах един менаджер който като говореше с някой който според него е втора категория слагаше телефона на високоговорител и поне още 10 човека слушаха разговора докато отсрещния му говореше с респект.

И другата група.Момче от село,учило за тракторист.Положил много усилия за да живее друг стандарт но каквото и да прави не може да избяга от себе си и след 20 год незнае,че черен панталон не се носи с бели чорапи.
Някои от вас знаят,че едно време белите чорапи,ризи,бельо,чаршафи бяха признак на превъзходство над другия.Като си простреш дрехите на терасата и който мине ги гледа колко са бели.По старите хора по селата и до днес робуват на това съответно и тези млади хора които са избрали този начин на живот.
Аз и тези наричам простаци въпреки,че не са арогантни.

# 31
  • Мнения: 194
Прост и глупав, са ми долу - горе на кантар.


Простак и простакеса са едни други титли обаче Mr. Green

# 32
  • Мнения: 742
В градския транспорт, например, простака ще изцомби лелята отпред, а глупака даже няма и да се опита.

# 33
  • Мнения: 2 716
Глупав е такъв, който не помни, не може да се научи, не може да съобрази, не знае.
А простак смислово е доста отдалечен от дкорена си "прост". Става дума за агресивно поведение. Показно, нахално, демонстрация, привличане на внимание, невъзможност за оставане в сянка. Ако трябва, ще пръдне, но ще го видят.
Човек може да бъде простак, глупак, или и двете.
Може и нито едното да не бъде.

# 34
  • Мнения: 4 380
Точно в това е парадокса, че умните и интелигентните са фини, деликатни хора и обикновенно им липсва голямо самочувствие, а простака е непобедим, както се казва. При него има огроооомно самочувствие, нищо че е без никакво покритие и наистина околните ги заболяват главите, както се е изразил вълкът с дълъг ник   bouquet

На умен човек самочувствие никога не му липсва. Там където липсва самочувствие, липсва като правило всичко останало. Това е комплексар човек.

Фин и деликатен не е равносилно на липса на самочувствие. Тактичност и деликатност са друга категория качества, по-близки до дипломатичност и като крайност, до лицемерие.

# 35
  • Мнения: 940
Аз думата глупак много рядко използвам. Но виж--простак...Ама само на ум де. Никога не си позволявам да категоризирам хората.

# 36
  • Мнения: 776
Аз знам, че нищо не знам, беше казал Сократ - това имах пред вид. Пазнанието е на практика безкрайно, няма човек на земята, който да знае всичко. Като казвам, че умните хора често са скромно или че не винаги имат достатъчно самочувствие , исках да кажа точно това. Един умен човек много добре знае, че ще се учи и усъвършенства докато е жив, затова не прекалява и не се бие в гърдите с това , което знае.
Това обаче в никакъв случай не важи за простака, той не само че не е достатъчно компетентен, но може да спори по дадени теми или дори да критикува, да прави опити да се подиграва и т.н.

Имах познат, който смяташе, че музиката на Пинко розовата пантера е написана от Гершуин и не само не искаше да повярва, че не е вярно, но се подиграваше на всеки, който се опита да го обори.

Определение за интелигентност : Умствена развитост, подготвеност към разбиране на теоретичните въпроси, към усвояване на научните познания;културност.  - Това не предполага непременно високо самочувствие, по - скоро коефициента на емоционалност предполага такова. PeaceЗа да стимулираме емоционалната интелигентност в нас и в близките ни, можем да започнем така:

*
да създаваме нови познанства и приятелства и да ги запазваме;
*
да работим в група;
*
да понасяме шеги и подигравки;
*
да зачитаме правата на другите;
*
да се мотивираме в трудни ситуации;
*
да приемаме разочарованията и да се учим от тях;
*
да превъзмогваме отрицателни чувства като гняв и обида;
*
да придобием високо самоуважение;
*
да владеем чувствата си и да ги изразяваме по адекватен начин.

Бъдете интелигентни емоционално и емоциални интелигентно!

Последна редакция: пт, 24 апр 2009, 16:05 от Mlyna

# 37
  • Мнения: 4 380
Цитат
Един умен човек много добре знае, че ще се учи и усъвършенства докато е жив, затова не прекалява и не се бие в гърдите с това , което знае.
Това обаче в никакъв случай не важи за простака, той не само че не е достатъчно компетентен, но може да спори по дадени теми или дори да критикува, да прави опити да се подиграва и т.н.

Спорът и критиката са основите на интелектуалното усъвършенстване. Най-новите американски модели на университетско обучение са построени точно на това- критика и спор в групи. Така се ражда истината, така си задаваш въпроси, които в други ситуации не би си задал.  Когато не си подложл на съмнение даден факт, няма как да прозреш, че има и други възможни отговори от очевидните. Критиката помага да подложиш на съмнение. И съответно да търсиш решение.

А нискоинтелигнтния се характеризира с това че не възприема критиката като градивна. Той изобщо не я възприема, за него всеки критикуващ е враг номер 1.

Самооценката и техниките за нейното повишаване се изучават още от начално училище, а високата самооценка като качество, е практически основополагащо при оценяване на качествата ти за висше образование. Във всяка моя работа е оценявано и нивото ми на самооценка. Това е също така и много чест фактор при интервюта за работа. Ако кандидат ми каже че да имаш самочувствие не е много добре и трябвало да си по-скромен, може да си тръгне още на секундата. Без самочувствие- само на село.

Последна редакция: пт, 24 апр 2009, 18:51 от xenia

# 38
  • Мнения: 2 716
Интелектуалецът, знаейки, че нищо не знае, губи самоувереността на простака: мене жокер ми не требе! я си го знам! http://vbox7.com/play:05744328

# 39
  • Мнения: 776
Интелектуалецът, знаейки, че нищо не знае, губи самоувереността на простака: мене жокер ми не требе! я си го знам! http://vbox7.com/play:05744328

Ъхъ  Joy

xenia, прочети внимателно поста ми, аз казвам същото. Умният човек не чувства необходимост да се бие в гърдите и винаги е отворен за нови идеи и градивни критики, но без да е нахален, докато простака не понася критика, той винаги е прав и пак повтарям , затова казват , че простака е непобедим. Явно спорът е излишен , защото сме на едно мнение  Peace

# 40
  • Мнения: 1 517
Аз само ще добавя, че глупакът е по-малкото зло от простака. Освен отва "прост човек" не е равно на "простак". Простия според мен е по-близо до глупак....

# 41
  • Мнения: 306
Простакът пита, а глупакът винаги отговаря... Whistling
 bowuu

Последна редакция: сб, 25 апр 2009, 00:27 от Териса

# 42
  • Мнения: 4 380
Интелектуалецът, знаейки, че нищо не знае, губи самоувереността на простака: мене жокер ми не требе! я си го знам! http://vbox7.com/play:05744328

Ъхъ  Joy

xenia, прочети внимателно поста ми, аз казвам същото. Умният човек не чувства необходимост да се бие в гърдите и винаги е отворен за нови идеи и градивни критики, но без да е нахален, докато простака не понася критика, той винаги е прав и пак повтарям , затова казват , че простака е непобедим. Явно спорът е излишен , защото сме на едно мнение  Peace

"Биене в гърди"  за мен значи самочувствие.
Умният може да е умен, но ако няма самочувствие да го покаже, чудо голямо че е умен.

Помниш ли и в песен на Слави:

Българин си тате, всичко си видял
научи ме тате
как да победя

Сине майчин сине
тайната помни
и сме по-красиви
И сме по-добри

Това е тайната на победата- самочувствие и пак самочувствие. Wink Не е достатъчно умен този на който му липсва ум да побеждава.

# 43
  • Мнения: X
Винаги са възможни комбинации между двете. Такива невероятно хибриди се получават и роят, че е трудно да се опишат с две толкова простички думи.

# 44
  • Мнения: 776
Добре xenia, за да ме разбереш ще го формулирам така : Простакът е много нахален, а умният човек не е  Peace  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт