Йорданка Фандъкова отговаря на вашите въпроси

  • 4 750
  • 95
  •   1
Отговори
Добър ден на всички!
Както се договорихме миналия път, в рамките до 16.00 ч. ще бъда на разположение да разговаряме по въпроси, които ви вълнуват и са в моята компетентност.
   Нека ви разкажа за реалната ситуация по отношение изпълнението на инвестиционната програма на Столична община.   
В София има 198 общински детски градини и 27 самостоятелни детски ясли, които се ръководят от Дирекция „Здравеопазване”.
Като цяло това са сгради, строени преди много години специално за тази дейност. За съжаление през годините след 1989 г. не само не са строени детски заведения, независимо от засиленото жилищно строителство в столицата, но много от съществуващите са загубили предназначението си.
Над 40 сгради са били реституирани или приватизирани и отдавна са частна собственост. Голяма част от сградите не отговаряха на изискванията за безопасност и предстоеше да бъдат спрени от експлоатация.
В същото това време броят на децата в предучилищна възраст беше започнал да нараства бързо, на което като че ли никой не беше обърнал внимание.
   Ние отчетохме този съществуващ проблем, на който обръщаха внимание само родителите, но не и отговорните институции.
   Поставихме го публично и разработихме мерки за неговото постепенно решаване. Тези мерки залегнаха в Програма, която периодично се актуализира, но ни помага да защитаваме сериозни финансови средства от общинския бюджет.
   Какви задачи си поставихме в най-обобщен вид?
-   Да използваме всички съществуващи резерви за допълнителен прием на деца. Приехме риска да бъдем упрекнати, че децата в групите са много, но благодарение професионализма на учителите и възпитателите като цяло смятам, че това е добро решение.
-   Спешно да строим нови сгради и да събаряме опасните постройки след това, за да не останат изведнъж около 1000 деца навън.
-   Да освобождаваме заети от други структури (частни, общински и държавни) и да им връщаме предназначението.
-   Да започнем строителство на нови сгради, както в рамките на дворовете на детските градини, така и на нови терени. Този процес е по-дълъг, защото изисква изготвяне на проекти след конкурс, отреждане на терени, конкурси за изпълнение и време за строителство. От 2008 година процесът вече е в ход и през тази година ще бъдат готови част от тези нови сгради.
Междувременно обаче, броят на децата продължи да нараства с много бързи темпове и откриването на нови места не може да компенсира този прираст.
   Според доклада на Националния статистически институт за 2008 г. отново става ясно, че изпълнението на нашата програма можеше да бъда в състояние да реши проблема с недостига по отношение нарастването на раждаемостта в София (между 1000 и 2000 деца в последните години). Но големият механичен прираст ни изправи пред проблем, който би трябвало да заангажира и държавните институции. В София се събират децата от цялата страна и общината не трябваше да остава сама, да решава този въпрос.
   Ние знаем, че за родителите, които не могат да намерят място е много трудно и правим всичко, което е възможно. Но проблемът изисква време и финансови средства.
   По отношение на средствата Общинският съвет подкрепя всеки проект, свързан с детските градини и не само че в условията на криза не намалява средствата, но е готов да намери и резерви.
   Но не можем да изпреварим времето.
   Затова за мен е важен този разговор, ако всички вие ни помогнете с конкретна информация от вашия район или квартал. Може би има неща, които не сме видяли. Вчера получих информация за терен в кв. Витоша, който проверяваме в момента.
   От вас получихме и списък от терени, които предадохме на архитектите за проверка.
   До дни ще бъде готова и картата, която главният архитект изготвя с всички възможни места за строителство, включително такива, които са подходящи за публично – частно партньорство.
   Аз много искам нещата да стават по–бързо и без грешки, но това разбира се, не винаги е възможно.
   Ще се радвам, ако можем да водим разговор, който да помогне на всички да ускорим максимално този процес.

Последна редакция: вт, 28 апр 2009, 11:20 от Yordanka_Fandakova

# 1
  • Мнения: 1 849
-   Да използваме всички съществуващи резерви за допълнителен прием на деца. Приехме риска да бъдем упрекнати, че децата в групите са много, но благодарение професионализма на учителите и възпитателите като цяло смятам, че това е добро решение.
.......
   Затова за мен е важен този разговор, ако всички вие ни помогнете с конкретна информация от вашия район или квартал. Може би има неща, които не сме видяли. Вчера получих информация за терен в кв. Витоша, който проверяваме в момента.
   От вас получихме и списък от терени, които предадохме на архитектите за проверка.
   До дни ще бъде готова и картата, която главният архитект изготвя с всички възможни места за строителство, включително такива, които са подходящи за публично – частно партньорство.
   .......

Здравейте!

Първото ви твърдение е меко казано смешно, защото колкото и да е добър професионалист човек, той има граница на своите възможности. Гледането на деца не е толкова лесно, още повече ако са много в група. И как ще се плаща на тези учители. Във всички случаи те ще се чувстват ощетени, защото ще вземат много по-ниски заплати от учителите в частните градини, ще са добри професионалисти и в същото време ще работят повече...

Всъщност очаквате конкретна информация за терени...? Не трябва ли Общината да има база данни на имотите, чия собственост са и всички останали параметри... Не е ли по-добре да стегнете персонала и ИТ специалистите си и да се създаде такава база, за да не е необходимо да очаквате хората от форумите да ви помагат...

Аз съм работила в община, знам как се работи там и с какви специалисти се разполага...
Не искам да се почувствате засегнати, приемете мнението ми като конструктивна критика.  Hug
Приятен ден!

# 2
Картата на София, съдържаща настоящи и бъдещи терени за училища и детски градини, която главният архитект изготвя, ще бъде публикувана и в този форум.

# 3
  • Мнения: 20
До къде ще доведе закриването на ДГ беше ясно още преди 10-15години.Сега най-горещия въпрос е-дори и да се разкриват нови кой ще работи там?В момента почти 90% от помощния персонал са пенсионери ,а  и почти  във всяка градина има и поне по 1-2 пенсионирани учителки.Състава като цяло е застаряващ и след само 5 години  проблемът ще е крещящ!

# 4
  • София
  • Мнения: 8 932
Имам един въпрос относно таксите в ДЗ. Какви популистки причини налагат задържането им на смешно ниски нива? Сигурна съм, че една анкета сред родителите би показала, че повечето от тях биха платили двойно повече, в името на по-добре заплатен персонал и по-добри условия за децата.
Друг проблем е отсъстващите деца, които не плащат такса или плащат половин такава, за да пазят места. По него мисли ли се?

# 5
  • Мнения: 7 821
Моля, да се спазва добрия тон в темата! Моля, въздържайте се от безкрайни дуплики и стрелящи емотикони  Wink!

Последна редакция: вт, 28 апр 2009, 13:43 от .Ели.

# 6
Как реално смятате да проконтролирате отговорността която поверихте в ръцете на директорите на ДГ-ни?
Врегламента ясно е посочено, че те са длъжни да правят проверка на достоверността на подадената от родителите информация, както и да спазват стриктно регламента.
Посочено е че отдел Образование контролира процеса, но след като няма никъде посочена санкция, нито възможността едно дете да бъде отписано или да се анулира записването му в ДГ, всяка последваща проверка  ще е "безполезна"
Благодаря за отговора.
Лек и успешен ден!

# 7
И още един въпрос

Възможно ли е да съдействате на екипа поддържащ системата да синхронизира данните подадени от родителите с тези в ЕСГРАОН?
Става въпрос за елементарно съгласуване: коректни ЕГН-та, имена на деца само на кирилица, ЕГН на родители, настоящи и постоянни адреси на родители/деца.
Все пак мисля и за Вас е важно данните да са коректни, дори като статистически такива.
Предварително Ви блаодаря от името на всички за отговорите.
Л. Илиев

# 8
Възпитанието и отглеждането на децата в ДГ е социална дейност на Столична община. Съгласно нормативната база посещението на децата в ДЗ е задължително само в подготвителните групи - 1 година преди тръгване на училище.
През останалото време децата отстъстават по уважителни причини.

# 9
  • Мнения: 353
Бихте ли обяснили защо се промени плана за строеж на нови и разширение на стари детски градини?

Ето го стария : СПИСЪК НА ДЕТСКИ ГРАДИНИ, КОИТО ЩЕ БЪДАТ ИЗГРАДЕНИ ПРЕЗ 2009 ГОДИНА
Ето го новия: СПИСЪК НА ОБЕКТИТЕ ЗА СТРОИТЕЛСТВО 2009/10 Г.

Може ли да ни обясните градина по градина защо няма да е готова в срок, имам предвид първоначалния такъв? Какво прави общината в случая? Взима ли неустойки, ако е по вина на изпълнител? Къде ще инвестира тези пари? За нови разширения на градини и/или нови градини?

# 10
Възможно е да синхронизираме информационната система за обслужване на детските градини със системата ЕСГРОН. В момента сме в процес на уточнямане на данни.

# 11
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
 Здравейте.
 Като как във Варна ще построят две градини за 4 месеца, а в София -не четири,не година, ами втора година се строят и още няма резултат?
http://www.moreto.net/novini.php?n=43593

 И още .
 Г-жо Фандъкова, как ще гарантирате,че при следващата кампания за кандидатстване след 1 година, пак няма да се окаже ,че има групи по 35 деца?
 При положение,че втора година се обявяват по 20-25 места и се твърди,че норматива трябва да се спазва.
 В чии правомощия е увеличаването на месечната издръжка на дете в ДГ, за да не закъсват директорите с бюджета и да раздуват групите, за да свържат двата края?

# 12
Списъкът за строителство на ДГ е разширен и актуализиран и касае строителството на всички нови сгради за детски градини за периода 2009-2010 г.
Сроковете за изпълнение на строителството са на база сключени договори с фирмите-изпълнителки. В договорите е предвидане клауза за налагане на санкция при неспазване срока.

# 13
  • София
  • Мнения: 169
В сградата на 78 ОДЗ-ж.к. "Дървеница"-община Студентска се помещава частно училище.В същото време свободните места за прием набор 2006 за септември за само 3.Имате ли информация кога изтича договорът и ще бъдат ли освободени помещенията?

# 14
  • у дома
  • Мнения: 1 581
Бихте ли обяснили защо се бави вливането на ДЯ 66 и ЦДГ 161 Ласка в район Овча купел, при положение, че има такава заповед?

факт е, че двете заведения се помещават в една сграда! готви се в една кухня! (ДЯ и ДГ си имат отделни готвачки?!), да не говорим, че всичко е по 2?!

факт, е че деца навършващи 3 години този месец ще останат на улицата, вместо да се прехвърлят директно в детска група, както е при ОДЗ-тата.

Общи условия

Активация на акаунт