много грозни униформи

  • 15 357
  • 88
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 39
По добре да няма униформи,защото се дажат напразно пари като после няма да се слагат

# 16
  • вкъщи
  • Мнения: 704
още не съм видяла нашите униформи но до колкото разбрах били черни

# 17
  • Мнения: 349
Уж нямаше да има, но..... и в нашето у-ще ще има униформи  Crossing Arms Нито аз съм съгласна, нито детето, но са взели решение  Thinking Незнам как ще изглеждат

# 18
  • Мнения: 38
Хич не се притеснявай, постави нещата ребром. Искай решение на Педагогическия съвет, протокол от ХЕИ, че материята не е вредна за децата, протокол или сертификат от фирмата за качеството на плата, конкурсни документи за обществена поръчка и т.н. ох не се сещам още, ама си карай по реда всички институции. Хич не им цепи басма, те ще те гонят, че с тия делегирани бюджени се борят за всяко дете. Вие напускате и - губят парите за него, а ако сте повече родители, тогава какво става. СМело и хич не им се бой. Говори с другите майки. Те ще ви търсят. И този тъпак няма да си върти стола, а ще тича след вас, защото не само ще му падне заплатицата, ама щи си я загуби даже. Както разбрах училището е малко и ако паднат деца и паралелки - и пом. директор няма да има.

# 19
  • Мнения: 123
Хич не се притеснявай, постави нещата ребром. Искай решение на Педагогическия съвет, протокол от ХЕИ, че материята не е вредна за децата, протокол или сертификат от фирмата за качеството на плата, конкурсни документи за обществена поръчка и т.н. ох не се сещам още, ама си карай по реда всички институции. Хич не им цепи басма, те ще те гонят, че с тия делегирани бюджени се борят за всяко дете. Вие напускате и - губят парите за него, а ако сте повече родители, тогава какво става. СМело и хич не им се бой. Говори с другите майки. Те ще ви търсят. И този тъпак няма да си върти стола, а ще тича след вас, защото не само ще му падне заплатицата, ама щи си я загуби даже. Както разбрах училището е малко и ако паднат деца и паралелки - и пом. директор няма да има.
Peace
И защо ли в мен се прокрадва еретичния въпрос, че въпросният директор ще "гушне" нещичко от тази поръчка. Mr. Green

# 20
  • Мнения: 38
Хич не ти е еретичен въпроса даже. Че то ако не гушне нещо, в някой си малък град ,от какво ще си допълни заплатицата. Я да му видим документите за обществена поръчка. И дали той я прави или настоятелството. Кои са кандидатите за изпълнение, какви са критериите?

# 21
  • Мнения: 824
 Оказа се, че съответната фирма е ''спечелила ''търг в повечето населени места в общината .Само Каварна си търсят фирма която ще удовлетвори желанието и на родители и на деца.

# 22
  • Мнения: 18
В  училището на дъщеря ми още не са ни показали униформите, но видях тези на гимназията и хич не ми харесаха.Сако във винено с карирана пола!!!!!!!!
Как ще ги харесат децата и ще ги носят? Thinking
За съжаление и аз мисля ,че много фирмички ще се нагушкат с парички от тази акция #Cussing out
Не съм чула министерството на образованието да има някакви изисквания към материите и удобството на дрехите.
А колко по добре би било униформите да бъдат например тениски с лого ,суитчери или други дрехи които децата ни харесват и биха носили с удоволствие? Peace
Какво бихме могли да направим?Иска ми се да не оставяме така нещата и само да си плащаме! #2gunfire

# 23
  • Мнения: 18
mama 123 -Желая ти успех и не се отказвай!
Дано да събереш значителна подписка та да се вдигне шум и да се промени нещо!

# 24
  • Мнения: 824
Повечето са дали вече пари,но нашия клас ще си поръчаме пак сиви елеци,но друга материя поне Crossing Arms

# 25
  • Мнения: 76
На когото и да пишете и да се оплачете, няма да ви помогне. Аз вече писах до МОН,по повод ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО въвеждане на униформите, техните материи и модели, след месец чакане получих този отговор :
 
Р Е П У Б Л И К А   Б Ъ Л Г А Р И Я
М И Н И С Т Е Р С Т В О  Н А  О Б Р А З О В А Н И Е Т О  И  Н А У К А Т А
ДИРЕКЦИЯ “ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА И ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНТЕГРАЦИЯ”
№……….………………….       
……………………. 2009 г.      
ДО
Г-ЖА
ВАРНА

   



УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ,
Във връзка с Ваше писмо с вх. № 94НН-125 от 11.02.2009 г. Ви информираме следното:
Националната програма „Училището – територия на учениците” предоставя възможности на училищата в страната да участват с проекти по ритуализацията на училищния живот. Решението да се участва с проект на училището по различни програми, е доброволен акт и се взема от Педагогическия съвет и от Училищното настоятелство. Никъде в текстовете на Националната програма не се заявяват униформите като задължителни.
Предприемчивостта на училищното ръководство трябва да е синхронизирана с мнението и съгласието на училищното настоятелство и родителите. Изборът на модел, материи, дизайн и фирма за изпълнение, както и разпоредбите за носене на униформите, са от компетенциите на училищното ръководство. 
Тези задължения на училището са регламентирани в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета:
1. В чл. 150, ал. 1, т. 12: „Чл. 150. (1) Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:
т. 12. (нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) утвърждава униформено облекло, училищни символи и ритуали, по предложение на училищното настоятелство.”
   2. В Чл. 153. ал. 3) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) „С цел изграждане облика на училището, училищното настоятелство предлага на педагогическия съвет за утвърждаване униформено облекло, училищни символи и ритуали.”
Възраженията си трябва да отнесете и обсъдите с училищното ръководство

# 26
  • Мнения: 76
Ето и моето писмо до тях, ще изтрия моето име и името на училището, за да няма излишни емоции  Peace

Уважаеми господин министър,
Пиша Ви, по повод въвеждането на задължителните униформи в ОУ „.............” гр. Варна.
Родител съм на първокласник и несъм съгласна детето ми да носи униформа, която е направена за пролетно-есенния сезон, през зимата и за това, че не е с униформа да бъде връщано от училище. Абсурдно е подрастващите да ходят при минусови температури с такива униформи, които дори не струват парите, които даваме, защото на доста от учениците жилетките и пуловерите се разплетоха а материалите освен, че са тънки са и некачествени. Срамно е да даваме по 60-70 лева на месец или през месец, за тези боклуци, защото те не издържат 1 седмица та какво да кажа за цяла учебна година. Освен това, искам да попитам: Кой ще плаща за лекарствата на децата ни ? Едва ли аз съм човекът, който ще ви обяснява какви са последствията от простуда в детско-юношеската възраст, но несъм и безотговорна към здравето на детето си. Униформите на момичетата и те са абсурдни, няма да говорим за цвета, че е като на казармена униформа, защото това е най-малкото, което мога да кажа а за късите полички, с които мииченцата ходят! Не е възможно хора като вас, заемащи постове, на които трябва да решавате бъдещето на децата ни, да не мислите и за тяхното здраве. В крайна сметка ние ги изпащаме в училище да учат, а не да ни ги връщат вкъщи, защото някоя част от униформата е заместена с топла дреха. Крайно съм възмутена и от отношението на шивачките на фирмата изпълнител на тази поръчка ТПК „РОДИНА”, когато се оказа , че на голям процент от децата униформите са или много големи или много малки и поискахме да бъдат заменени или коригирани, те върнаха доста деца с извинението че всичко си им е наред, което доведе до допълнителни разходи на родителите за поправка на униформите. Толкова ли неможахте да решите проблема с униформите поне да бъдат от кръста нагоре и моделите да бъдат малко по-практични за малките учници, поне да нямат толкова копчета, вратовръзките все ще ги оправим някак. От училището ни предложиха и друг вариант, в който ситуацията е следната:
Двадесет и пет деца в една паралелка отиват сутрин на училище с дрехи, които родителите са решили да ги облекат, в ръцете си носят торбичка с униформата си.
Преди да започне първия час, започват да се преобличат. Тъй като немогат да закопчеят копчетата на ръкавите си сами, класния ръководител им помага, което означава 25 деца по 2 копчета са 50 копчета и 25 вратовръзки. Извода е първия час е пропуснат в преобличане и това само за да бъдат с униформа.
Не е важен часът, в който нещо ще научат, важна е униформата. Същото се случва в часа по Физическо възпитание и спорт, преобличане и пак преобличане и те часовете им минали само в това.
Капака на всичко е анонимната анкета до деца и родители по повод униформите в която се пита:
1. Красиви ли са униформите?
2. Горди ли са децата с униформите?
3. Чувстват ли се децата от училищната общонст?
Мисля че по правилните въпроси биха били тези:
1. Качествени ли са униформите?
2. Удобно ли се чувстват в тях ?
3. Студено ли им е ?
Едно не ми е ясно, ако всеки месец ще броим по 60-70 лева за униформи, които не струват, къде е логиката на оправданието за тяхното въвеждане ? Нали идеята е заличаване на различията по отношение на материалното състояние на учениците ?
Аз логика в това не намирам, защото ако всеки месец давам 60-70 лева за облекло на детето си то нито ще изглежда като войник, нито ще е вечно болно!

С уважение: ...................

# 27
  • Мнения: 824
знаех,че не бихме стигнали до никъде,защото си прехвърлят топката.Затова взехме решението само за нашия клас

# 28
  • Мнения: 2 013
Уф, егати...
А аз под ентусиазирания натиск на дъщеря ми се подписах, че съм съгласна с въвеждането на униформи. Макар и да знам, че тя самата ще пропищи от тях само след една седмица.

# 29
  • Мнения: 76
Имайте предвид, че една униформа изобщо не е достатъчна за да изкара седмицата детето, трябва да са поне две за да се подменят. Аз всеки ден пера униформата и тя избеля за отрицателно време. Взеха мерките ноември месец а униформите дадоха през февруари. Платовете са с дефекти, но не се учудвам, явно фирмата е имала платове за изхвърляне, ама що да не спечели някой друг лев, вместо да ги бракува. Като има балами да плащат и министри да измислят, добре дошло. Тази година при нас за първа униформа платихме 20 лева а за всяка следваща, пълната цена. Догодина няма да е така, ще си плащаме пълната цена и за първата. Те ако изкарваха цяла учебна година разбирам, ама как да изкарат при положение, че качеството изобщо го няма  Naughty Уж, дизайнерските модели няма да коментирам, защото са под всякаква критика, още повече са нефункционални при началния курс на учениците. Имат прекалено много копчета за закопчаване  ooooh!  Нямам думи, но пък има училища в които униформите са свежи и практични, сещам се за едно в което униформата е само дънки и жилетка, което е страшно удобно. На жилетката е сложен знака на училището, а дънки можеш да купиш под път и над път, без да си длъжен да се съобразяваш с някоя фирма изпълнител. Другото удобно нещо е, че няма риза и вратовръзка, а детето може спокойно под жилетката да носи фанелка или тениска по избор, евала на това училище в подбора, явно все още има училища, в които педагозите мислят и за децата Peace

Общи условия

Активация на акаунт