Имате ли домашни помощници?

  • 31 416
  • 285
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 5 710
аз отказах цигарите например за да си позволя този "лукс" Wink
Дори маы за цигари давах повече пари, отколкото за чистачка

аз не мога без този 'лукс'. мъжът ми не помага почти нищо вкъщи, аз работя много и тежка работа, нямам сили, като се прибера да хващам парцала. от близо 3г. сме заедно жената ни е вече като семейство, аз ако не намирам нещо къде е й звъня и тя ми казва:. много са ни топли отношенията, аз парите винаги ги 'слагам' някак си така че да не става в-с за пари под цигарите й примерно и гледам да ме няма, когато ги взима:)))) тя предпочита да ни няма вкъщи, докато чисти да не сме й се пречкали, има си ключ, много съм доволна..

# 256
  • Мнения: 134
В последните две години не се е случвало да имам помощничка в домакинството.
Преди това да.Два пъти седмично,30 евро на посещение.
Без готвене и гладене от нейна страна.
На обяд винаги оставаше да обядваме заедно.Още си се чуваме по телефона.
Но освен,че сега ни е малко трудно да си го позволяваме редовно,аз съм си у дома в повечето часове,та ми е някак си странно да идва момичето, за да свърши моята работа.
Винаги съм била в почти приятелски отношения с момичетата,които са идвали у дома.
3 са минали.Последната задържах за почти 4 години.
Другите не бяха лоши.
Но не можеха да идват в дните,когато аз имах нужда.
А миналата година на 3 май ни окрадоха дома.Полицията веднага пита дали сме имали дом.помощница.Отказах да дам техните телефони и адреси,защото знам,че не са били те или техни познати.
П.С. Още не са намерили крадците.А ми очерниха стените и всичко,за отпечатъци,казвайки,че скоро ще ги хванат.Едни и същи били//в квартала ни///---българи и албанци.
Но...... много се разприказвах....
Дано всички,които имат нужда от дом.помощница, имат и финансите, за да си го позволят.
Нито е лошо,нито срамно.

# 257
  • Мнения: 67
 Аз по принуда на съдбата съм домашна помощница от 5 гд .Ние българите сме малко консервативни в това отношение , но аз лично го намирам доста практично за хората които могат да си го позволят .Домакинската работа е много неблагодарна работа и ако имаш кой да те отмени, можеш да си използваш времето за нещо по-интересно и полезно .Само не мога да разбера. как си оставят децата да бъдат гледани от разни латиноамериканки и темподобни , които нямат и трети клас образование .Аз лично бих търсила някоя по- интелигентна .
 Тук в Испания има закон за домашните прислужници , но така е направен , че няма установено колко часа трябва да работиш .Единственото установено за помощниците които живеят в къщата където работят е , че имат 2 часа обедна почивка и 36 часа за края на седмицата и 30 дена за годината платен отпуск .С документи или на черно това е еднакво .Разликата единствено ,че на едните плащат осигуровки , а от другите си го спестяват .
 Изобщо тук има всякакви вариянти - по часово , 8 часа , 12 часа за майки които работят и се прибират към 19 часа , такива които живеят в къщата ...
 Тук това е нещо абсолютно естествено и нормално , едно , че имат традиции от край време и друго , че ги е треснала здравата еманципацията в последно време .

# 258
  • Мнения: 67
 А за тези които се чудят какво прави една чистачка да обясня - първата ми къща в която работих беше 4 етажа , двор около 500кв.м с басеин , 3 деца и куче което се извежда 3 пъти на ден по 20 мин .Понеже започнах без език шефката ми беше написала на един лист всекидневните задължения и после по дни от седмицата .Имах по един етаж за всеки ден , като в сряда беше стълбата и кухнята .Обикновено в понеделник имах 4 перални и съответно 4 сушилни и поне 2 часа гладене и това без да съм сменяла чаршафите (сменях ги във вторник ,абе шефката ми беше много практична в управление на къщата си ) Ако се поназорех някой ден с гладенето , можеше четвъртък да ми остане свободен от към гладене. Баните бяха 6 , като 4 се чистеха всеки ден , защото испанците нямат много навика да си пускат водата .Общо взето обслужването от моя страна беше като на хотел .По едно време(към третата година) ми писна да и подсушавам седалката на клекалото , но след като шефката си намокри няколко пъти дупето ми беше направена забележка , защото тя последните години не работи , а преди това работеше до обед в собствената и на съпруга и фирма . Не е ходила подир мрн да гледа къде е чистено и къде не , но и аз съм чистила без да я чакам да ме моли , което осъзнавам , че от моя страна е било грешка .Първата година съм работила с 1 час почивка на обед , докато един ден майката на шефката не ми каза , че така не се работи в Испания ! След обед само се глади и се дава закуска на децата и да си вървя в стаята , никой няма да ме закача до времето за вечеря .Явно в очите на моята шефка съм била голяма глупачка ,защото като я напусках и и поисках да ми плати всичко което ми се полага се смая .Общо взето с нея се понасяхме до в момента в който и поисках да ми вдигне заплатата с 50 ев , а тя ми каза че е криза и че трябва да си намалят разходите . След една седмица се прибра от разпродажбите със покупки на стойност месечната ми заплата превърната в ботуши и боти .Малко след това ми излезе друга работа с разлика в заплатата от 100 ев и я напуснах за 3 дена .Направи си устата да не ми плаща осигуровката ,а да ми я плаща на ръка ,но мен това не ме устройва. защото на другото място започнаха да ми  я плащат от първия работен ден .
Общо взето не съм недоволна от жената , защото започнах със 700 ев и стигнах до 800 ев и осигуровка . ,незнаех езика  и ме взе след моя обява във вестник .И тук определено предпочитат някой да те е представил .

# 259
  • Мнения: 67
 Тук в Испания нормалната заплата на една домашна помощница с преспиване в къщата е около 800ев , като осигурителната ставка за тази година  върху която плащат е 750 ев .Самата осигуровка е 168 ев .За мен, моите работодатели плащат около 115 ев и държавата поема другите 50 ев защото имат 3 деца.
 По- добри пари се изкарват когато се работи по часово (между 8 и 12 ев - обикновено 9,10 ев ), но се изисква доста дълъг период от време за да си напълниш всичките работни дни по 8 часа .Осигуровката си я поемаш ти , но когато се паднат почивни дни не работиш а и гледат да не ти го платят , а също така нямаш право на никаква платена отпуска  в повечето случеи.
 Филипинките са доста търсени тук и им плащат  около 1000ев заради английския .
 Първата ми работодателка ми правеше хубави подаръци за Коледа и рожденният ми ден .Нови неща - парфюми , пижама , халат ...от скъп магазин на стойност между 50 и 100 ев .Определено имаше добър вкус.
 Втората ми работодателка ми прави по-евтини и не дотам харесвани от мен неща , но аз не и предирям , защото при нея имам възможност понякога да работя в събота след обед или неделя , което ми се плаща допълнително и съм доволна .

# 260
  • Мнения: 3 066
Ами не, нямам, но жената, която гледа свекър ми е на разположение за чистене, готвене ...
Мн. рядко, ако  имам нужда от помощ разчитам на нея, готви ни понякога , помага ми в чистенето, в градината.
Бих искала да мога да й плащам 1-2 часа дневно работа у нас, но засега не мога нищо постоянно да й предложа.
аз отказах цигарите например за да си позволя този "лукс" Wink
Дори маы за цигари давах повече пари, отколкото за чистачка
аз не мога без този 'лукс'. мъжът ми не помага почти нищо вкъщи, аз работя много и тежка работа, нямам сили, като се прибера да хващам парцала. от близо 3г. сме заедно жената ни е вече като семейство, аз ако не намирам нещо къде е й звъня и тя ми казва:. много са ни топли отношенията, аз парите винаги ги 'слагам' някак си така че да не става в-с за пари под цигарите й примерно и гледам да ме няма, когато ги взима:)))) тя предпочита да ни няма вкъщи, докато чисти да не сме й се пречкали, има си ключ, много съм доволна..
Не разбрах-имаш или нямаш помощ?
Засега нямам -мъжа ми иска ,защото няма време да ми помага,но все още се справям и сама.
Като ми дотегне-ще си наема !

# 261
  • Мнения: 5 710
идва да -  от известно време всяка седмица, преди това всеки ден.
преди нея на повикване имаше една жена, но от есента на 2009та досега сме с настоящата ( мислих, че са 3г, но са две, като гледам кога е писан 1вия постинг, който не се отнася за нея)

ПС: щом ти предлага, пробвай.

Последна редакция: нд, 24 юли 2011, 00:31 от 10 c's

# 262
  • Мнения: 67
Tanyatais. ако съпругът ти плаща тази услуга изобщо не се чуди .Тук има жени , които не работя и викат жена да им чисти .Мислиш ли , че те са по глупави от нас ?

# 263
  • Мнения: 3 066
Tanyatais. ако съпругът ти плаща тази услуга изобщо не се чуди .Тук има жени , които не работя и викат жена да им чисти .Мислиш ли , че те са по глупави от нас ?
Не,просто не ми се занимава ,а и съм доста перфекционист,та предпо4итам сама да се оправям засега.
идва да -  от известно време всяка седмица, преди това всеки ден.
преди нея на повикване имаше една жена, но от есента на 2009та досега сме с настоящата ( мислих, че са 3г, но са две, като гледам кога е писан 1вия постинг, който не се отнася за нея)

ПС: щом ти предлага, пробвай.
Разбирам,просто ми стана интересно,заради разли4ните постинги. Peace
В БГ имах по голяма нужда и бяхме в по-голямо жилище ,а тук сме  само в две спални,хол и кухня ,а и работя само 3 дни,та ще видим ако ми дотежи:()

# 264
  • Мнения: 3 241
Писала съм и аз в тази тема, но нещата се промениха. Simple Smile
Преди имахме жена на черно, после за около 2 години нямахме и сега пак имаме. Но този път декларирана. Оказа се, че част от тези разходи можеш да си ги приспадаш от данъците, така че ни излиза също толкова колкото преди. Освен това ако е болна или в отпуска идва заместничка.

Аз изобщо не съм много голяма чистница и съм доволна от жената, която идва. Виждам, че не чисти по инерция, а се съобразява с това, което е мръсно. Единственият ми проблем е, че не може да чете добре и за да я помоля нещо конкретно трябва да я видя лично, което по принцип не правя.  Tired

# 265
  • Мнения: 3
Имаме идва три пъти седмично да чисти прахосмукачка, миене, пране и гладене,смяна на чаршафи и т.н и един път месечно основно почистване на цялата къща.

# 266
  • Мнения: 1 086
Мисля да си наема всеки момент, просто не успявам! Не обичам чистенето, не ми е приятно да работя по 12 часа и събота и неделя да слугувам....
Единственото ми притеснение е, че ме е срам да пусна жената в къщи  Joy
Наистина много е разхвърляно и мръсно  Blush

# 267
  • Мнения: 67
Единственото ми притеснение е, че ме е срам да пусна жената в къщи  

Това да ти е най-малкото притеснение!Аз като отида в понеделник ,в къщата където работя , се хващам за главата и винаги се чудя как го постигат това за ден и половина , но на тях не им пука ,а на мен това ми е работата все пак ...

# 268
  • Мнения: 2 311
nninka, я кажи, как ги пускат тези филипинки в къщите си?

Те запознати ли са, че там все още си живеят под навеси, без течаща вода и канализация, а на много от островите няма и ток?

Само тези, които са в големите градове може би имат някаква представа от съвременният живот.

Така се случи, че съм живяла наблизо да едни филипинци - живееха в една къща под наем може би около 30 души- Спяха по 5-6 човека в стая, нямаха печка, пералня. Само една микровълнова, за която идваха да питат как да я ползват... #Cussing out #Cussing out #Cussing out

И такава  мръсотия беше като влязох, че не знам после собственикът как я е изчистил.newsm50newsm50newsm50

# 269
  • Мнения: 9 912
въз основа на 30 души си вадиш изводи за цял многомилионен народ?

Общи условия

Активация на акаунт