Поредната бомба-противозачатачни!!!

  • 5 276
  • 87
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 585
Добре де, какво не им харесвате на презервативите? Вървят си намазанки с лубрикат,
има стотици видове. Слагаш си презерватива и шац!
Като екстра е предпазване от разни венерически гадории.

# 16
  • Мнения: 1 517
Добре де, какво не им харесвате на презервативите? Вървят си намазанки с лубрикат,
има стотици видове. Слагаш си презерватива и шац!
Като екстра е предпазване от разни венерически гадории.

Еее, друго си е на голо  Grinning

# 17
  • Мнения: 25 643
Откога стана новина фактът, че народът масово гълта хапове, без да чете листовките? Най-редовно се пускат теми с питане за схемите за прием на противозачатъчните, камо ли пък питащите да се интересуват от противопоказанията.
Пуснах в Гугъл първото име, за което се сетих и ето какво излезе:

ПП Няма да се извинявам за огромния чаршаф, така или иначе няма да го прочетете.  Mr. Green

2. Кога не трябва да употребявате Ясмин ?

Не употребявайте комбинирани Таблетки, ако страдате от състоянията, изброени по-долу. Ако някои от тях се отнася за Вас, съобщете на Вашия лекар, преди да започнете употреба на Ясмин. Вашият лекар може да Ви посъветва да използвате друг вид Таблетки или друг различен метод на контрол на раждаемостта (не хормонален).

• Ако имате или сте имали някога нарушения на кръвообращението: Обикновено те са свързани с тромбоза (образуването на кръвен съсирек) в кръвоносните съдове на краката (дълбока венозна тромбоза), белите дробове (белодробен емболизъм), сърцето (инфаркт), или в други части на тялото (Виж раздела "Таблетката и тромбоза").

• Ако имате или сте имали в миналото инсулт (причинен от кръвен съсирек или руптура на кръвоносен съд в мозъка).

• Ако имате или сте имали в миналото белези на сърдечен пристъп (като стенокардия или болка в гърдите) или инсулт (като преходна исхемична атака или малък обратим инсулт).

• Ако сте страдали от мигрена придружена със зрителни симптоми, говорни нарушения или слабост или парализа на части от тялото Ви.

• Ако боледувате от захарен диабет с увреждане на кръвоносните съдове.

• Ако имате или сте имали панкреатит (възпаление на панкреаса)придружен от високи нива на кръвните липиди.

• Ако имате жълтеница (пожълтяване на кожата) или тежко чернодробно заболяване.

• Ако имате или сте имали рак, който може да нараства под влияние на полови хормони (напр. на гърдите или половите органи).

• Ако имате или сте имали тежка бъбречна недостатъчност или остра бъбречна недостатъчност.

• Ако имате или сте имали доброкачествен или злокачествен тумор на черния дроб

• Ако получавате вагинално кървене с неясен произход.

• Ако сте бременна или смятате, че има вероятност да сте бременна.

• Ако сте свръхчувствителна (алергична) към ethinylestradiol или drospireneone или към някоя от останалите съставки на Ясмин.

Ако някое от тези състояния се появи за пръв път докато използвате Таблетката, прекратете веднага приема и се консултирайте с Вашия лекар. Междувременно използвайте не-хормонални контрацептивни методи. Виж също и "Общи бележки" в следващите раздели.

• Преди да започнете употребата на Ясмин

Ако отговаряте на някое от условията, изброени по-долу и използвате комбинирани таблетки, може да се наложи да бъдете под непосредствено наблюдение. Вашият лекар ще Ви обясни всичко. Затова, преди да започнете приема на Ясмин, уведомете го ако:

• пушите;

• страдате от диабет;

• имате наднормено тегло;

• имате високо кръвно налягане;

• имате нарушение на сърдечна клапа или ритъмни нарушения;

• страдате от възпаление на вените (повърхностен флебит);

• имате варикозни вени;

• някой от близките Ви в семейството е имал тромбоза, сърдечен удар или инсулт;

• страдате от мигрена;

• страдате от епилепсия;

• имате увеличени плазмени нива на калий (напр.поради бъбречни проблеми) и допълнително приемате диуретици, които могат да увеличат нивото на калий в кръвта (попитайте Вашия лекар);

• Вие или някой от семейството Ви имате или сте имали високи нива на холестерол или триглицериди (мастни вещества) в кръвта;

• някой от семейството Ви е страдал от рак на гърдата;

• имате чернодробно заболяване или заболяване на жлъчката;

• страдате от болестта на Crohn или от улцерозен колит (хронично възпалително заболяване на дебелото черво);

• страдате от системен лупус еритематозус (SLE заболяване, засягащо кожата на цялото тяло);

• имате хемолитико - уремичен синдром (HUS: нарушение в кръвосъсирването, което води до остра бъбречна недостатъчност);

• страдате от сърповидно-клетьчна анемия;

• страдате от състояния, които са се появили за първи път или са се влошили по време на бременност или предишна употреба на полови хормони (напр. загуба на слуха, метаболитно заболяване, наречно порфирия, кожно заболяване, наречено гестационен херпес, неврологично заболяване, наречено хореа на Sydenham);

• имате или сте имали хлоазма (жълтокафяви пигментни петна по кожата, най-вече по лицето), в такива случаи избягвайте прекаленото излагане на слънце или на ултравиолетови лъчи.Ако някое от изброените по-горе състояния се появи за пръв път, рецидивира или се влошава по време на употребата на Таблетката, трябва да се свържете с Вашия лекар.

 

Таблетката и тромбоза

Тромбозата представлява образуване на кръвен съсирек, който може да запуши кръвоносен съд.

Понякога се получава тромбоза в дълбоките вени на краката (дълбока венозна тромбоза). Ако съсирекът се отдели от вените където се е образувал, може да достигне и да запуши белодробните артерии и да предизвика така наречената "белодробна емболия". Дълбоката венозна тромбоза се среща рядко. Рискът от венозен тромбоемболизъм е по-висок през първата година на употреба на Таблетката.Венозен тромбоемболизъм може да се развие независимо от това дали употребявате Таблетки или не. Може да се появи и по време на бременност. Рискът е по-висок при употребяващите Таблетки в сравнение с не употребяващите, но не толкова висок както по време на бременност.

Много рядко могат да се получат съсиреци в кръвоносните съдове на сърцето (предизвиквайки инфаркт) или в мозъка (предизвиквайки инсулт). В много редки случаи съсиреци се образуват в съдовете на черния дроб, червата, бъбреците и очите.

Много рядко тромбозата може да причини трайна инвалидизация или дори да завърши със смърт. Рискът от сърдечен или мозъчен удар се увеличава с възрастта и с употребата на цигари. Когато употребявате Таблетки, трябва да спрете тютюнопушенето, особено ако сте над 35 годишна възраст.Ако по време на употреба на Таблетки кръвното Ви налягане се повиши, може да се наложи прекратяване на приема им.

Рискът от дълбока венозна тромбоза временно се увеличава след операция или обездвижване (ако напр. крака Ви е гипсиран или с шина). При жените, употребяващи контрацептиви, този риск е по-висок. Уведомете Вашия лекар, че употребявате Ясмин предварително, ако очаквате прием в болница или операция. Вашият лекар може да Ви посъветва да прекратите употребата на Таблетки няколко седмици преди операцията или по време на обездвижването. Той ще Ви каже също кога може да възобновите приема, след като се възстановите.

Ако забележите вероятни признаци на тромбоза, спрете приема на Таблетката и незабавно се консултирайте с Вашия лекар (Вижте "Кога трябва да се консултирайте с Вашия лекар?")

 

 

Таблетката и рак

Рак на гърдата се установява малко по-често при жени употребяващи контрацептивни таблетки, отколкото при жени на същата възраст не използващи таблетки. Това слабо увеличение на броя на случаите с рак на гърдата постепенно изчезва в периода от 10 години след прекратяване употребата на таблетките. Не е известно дали разликите се дължат на Таблетката. Може би се дължат на факта, че жените се изследват по-често, така че ракът на гърдата може да се открие по-рано.

Съобщава се за редки случаи на поява на доброкачествени чернодробни тумори и още по-редки -злокачествени чернодробни тумори при жените, употребяващи Таблетки. Тези тумори могат да доведат до вътрешен кръвоизлив. Незабавно се свържете с Вашия лекар, ако почувствате силна коремна болка.Най-важният рисков фактор за развитие на рак на шийката на матката е повтаряща се инфекция с човешки папилома вирус. В някои проучвания се съобщава за увеличен риск от рак на маточната шийка при продължителна употреба на Таблетки, но те все още са противоречиви относно степента до която тази находка може да се дължи на други фактори, напр. цервикален скрининг и сексуално поведение, включващо употреба на бариерна контрацепция.

 

Таблетката и бременност

Ясмин не трябва да се използва при доказана или подозирана бременност. Ако се съмнявате, че сте бременна докато приемате Ясмин, трябва да се консултирате с Вашия лекар колкото е възможно по-скоро.

_ Таблетката и кърмене

Употребата на Ясмин не се препоръчва по време на кърмене. Ако желаете да продължите приема на Таблетката докато кърмите, посъветвайте се с лекар.

 

Таблетката и шофиране


Не се наблюдават ефекти върху способността за шофиране. Таблетката и други лекарствени продуктиНякои лекарства намаляват ефективността на Таблетката. Към тях спадат антиепилептични средства (напр. примидон, фенитоин, барбитурати, карбамазепин, окскарбазепин, топирамат, фелбамат), туберкулостатици (напр.рифампицин, рифабутин) и при HIV инфекции (ритонавир), антибиотици (напр.пеницилин, тетрациклини, гризеофулвин), които се прилагат при някои инфекциозни заболявания; растителни продукти от жълт кантарион (предимно използвани за лечение на депресивни промени в настроението). Някои лекарствени продукти (напр. кетоконазол, еритромицин, циклоспорин) могат да инхибират метаболизма на Ясмин. Таблетката може да повлияе на механизма на действие и на други лекарства.

Има теоретична вероятност за увеличаване нивата на серумния калий при употреба на Ясмин едновременно с други лекарства, които увеличават нивата на серумен калий. Към тези лекарства принадлежат ангиотензин-II-рецепторни антагонисти, диуретици, които увеличават калия в кръвта Ви, както и алдостеронови антагонисти. Въпреки това в проучвания с жени, приемащи drospirenone (комбиниран с estradiol) заедно с АСЕ инхибитори или индометацин, не са наблюдавани значителни разлики в серумните калиеви нива.

Винаги съобщавайте на Вашия лекар, който Ви предписва перорален контрацептив, какви други лекарствени и растителни продукти използвате в момента. Също уведомете всеки друг лекар или зъболекар, който Ви предписва друго лекарство, че употребявате Ясмин. Те ще Ви кажат дали трябва да предприемете допълнителни противозачатъчни мерки и ако се налага, за колко време трябва да ги прилагате.



# 18
  • Мнения: 2 259
А аз пък съм убедена ,че над 50% от лекарите не са запознати с тези листовки и ефекта от евентуална комбинация!
Гениколожка незнае какво е Имуновинин ,а за действието му #Crazy?

# 19
  • София
  • Мнения: 547
Това не е новина. Доста опасна е и комбинацията - противозачатъчни и цигари.
ooooh! знам го тва - все си казвам, че скоро трябва да ги откажа и двете..

# 20
  • Мнения: 2 388
А аз пък съм убедена ,че над 50% от лекарите не са запознати с тези листовки и ефекта от евентуална комбинация!
Гениколожка незнае какво е Имуновинин ,а за действието му #Crazy?


Откъде си сигурна? Някаква статистика ли чете?

# 21
  • Мнения: 9 990
ГЕнИколожка е нормално да не знае , споко. Grinning
АЗ, като посещаваща онкологията от години сега кво, кат са ми забранени противозачатъчни каквито и да е, ще трябва да се примиря-или от рак, или от старост, ама инсулт-не може...все си мислех обаче, че ще инфарктирам преждевременно предвид ежендевието ми. Laughing

# 22
  • Мнения: 1 517
Аз пък редовно си чета листовките на лекарствата  Crossing Arms И затова веднъж забелязах как ми изписаха лекарство против разстройство и повръщане, което имаше за странични ефекти посочени същите неща в листовката  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 25 643
А аз пък съм убедена ,че над 50% от лекарите не са запознати с тези листовки и ефекта от евентуална комбинация!

А аз не съм убедена. Поне досега не съм попадала на такъв, който да не ме е питал дали пуша и дали имам тромбоза и другите по-изявени противопоказания, преди да ми предпише противозачатъчни. Точно лекар ме посъветва навремето да си сложа спирала, защото пушех. Само заради това.

ПП Все пак, говоря за лекарите от по-старото поколение. За завършилите наскоро не ми се коментира точно тук.

# 24
  • Мнения: 2 388
Аз пък редовно си чета листовките на лекарствата  Crossing Arms И затова веднъж забелязах как ми изписаха лекарство против разстройство и повръщане, което имаше за странични ефекти посочени същите неща в листовката  Mr. Green

Аз също.
На хормоналните обикновено са наистина безкрайно дълги, ама аз си ги изчитам от до.
Както и на всякакви други, които не приемам аз, а някой от семейството.
Използват ме, така да се каже. Crossing Arms

# 25
  • Мнения: 25 643
Аз и на витамините чета листовките. Не за друго, ами защото ми е интересно, пък!  Crossing Arms

# 26
  • Мнения: 1 517
Аз и на витамините чета листовките. Не за друго, ами защото ми е интересно, пък!  Crossing Arms

И аз чета от любопитство  Mr. Green И затова знам, че и витамин С понякога е вреден. Утре може да пусна сензационна тема  Grinning

# 27
  • Мнения: 804
Противозачатъчни - инсулт?!?Нищо ново под слънцето,гарнирано със стрес,нерви,цигари и.......още и още...........Всичко що е лекарство има странични действия,затова са указанията,трябва да се четат,иначе - ще има глава да пати.Всеки трябва да се замисли за това какво приема и какви са страничните действия,а и при жени приемали контрацептиви/в това число бях и аз/ се наблюдават по често ракови заболявания на гърдата.

# 28
  • Мнения: 17 407
Противозачатачните водят до липса на чат. Онези, другите, си имат странични ефекти, сред които и споменатият.
На гениколожката й обясни ти, щом  не знае що е то Имуновенин. После й фърли един бой и  се успокой.

# 29
  • Мнения: 830
И какво сега, инсулт  ooooh! а аз тайничко се надявах да умра от свръхдоза..... секс  Mr. Green Crazy
пп. остават ми още има няма 2,3 годинки да мръсувам Flutter

Общи условия

Активация на акаунт