Цезарово сечение на термин по НЕмедицински причини

  • 20 758
  • 503
  •   1
Отговори
# 15
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Аз малко се обърках newsm78 (днес не съм май много в час Wink) - за какво говорим, дали ако съберем 1000 жени родили по желание със секцио и 1000 жени родили поради медицински показания със секцио ще има съпоставимост на рисковете? Защото ако е така е нормално при вторите да е повишен, нали за това те са в групата с показание за операция....

говорим, че ако съберем 1000 жени, родили по желание със секцио и 1000 жени, родили вагинално по желание ще получим резултати, каквито досега НЯМА. не говорим за рискове, а за резултати (усложнения, последствия и т.н.) има единични наблюдения, но не и добре структурирани контролирани проучвания.
секциото по мед. показания не се коментира.

# 16
  • Мнения: 1 107
Аз малко се обърках newsm78 (днес не съм май много в час Wink) - за какво говорим, дали ако съберем 1000 жени родили по желание със секцио и 1000 жени родили поради медицински показания със секцио ще има съпоставимост на рисковете? Защото ако е така е нормално при вторите да е повишен, нали за това те са в групата с показание за операция....

говорим, че ако съберем 1000 жени, родили по желание със секцио и 1000 жени, родили вагинално по желание ще получим резултати, каквито досега НЯМА. не говорим за рискове, а за резултати (усложнения, последствия и т.н.) има единични наблюдения, но не и добре структурирани контролирани проучвания.
секциото по мед. показания не се коментира.

добре, но това е безсмислено -поне според мен. Така или иначе целта на подобно сравнение ще е дали ще има повече усложнения- ами естествено, че няма защото най-малкото голяма част от избралите цезарово сечение нямат да имат особенности, които да доведат до усложненията на другата група жени.

# 17
  • Мнения: 705
Аз малко се обърках newsm78 (днес не съм май много в час Wink) - за какво говорим, дали ако съберем 1000 жени родили по желание със секцио и 1000 жени родили поради медицински показания със секцио ще има съпоставимост на рисковете? Защото ако е така е нормално при вторите да е повишен, нали за това те са в групата с показание за операция....

говорим, че ако съберем 1000 жени, родили по желание със секцио и 1000 жени, родили вагинално по желание ще получим резултати, каквито досега НЯМА. не говорим за рискове, а за резултати (усложнения, последствия и т.н.) има единични наблюдения, но не и добре структурирани контролирани проучвания.
секциото по мед. показания не се коментира.

А има, има и то не едно. Ето ти: http://www.lamaze.org/institute/advancing/docs/elective_cesarean_consequences.pdf

# 18
  • Мнения: 4 362
Аз съм раждала и по двата начина ,първият път нормално,а вторият секцио/по медицински причини/,е каквото и да ми говорите,по човек се чувствах родила секцио,съжалявам че и първият път не си родих така.Възстановяването ми бе еднакво.

# 19
  • Мнения: 3 415
Ще следя темата!Само да кажа,че аз съм секцио именно защото сама пожелах-страхлива съм и не се усмелявам да раждам нормално.Обичам да знам какво ще става-някак може би от шубе наистина предпочитам и се чувствам по спокойна когато не разчитам на случайността и времето да покаже!Бих родила още 5 деца така (само да има кой да ги гледа всичките Simple Smile )..... доволна съм и не мога да кажа,че имам лоши спомени дори и един от дните прекарани в болницата.Разбира се организми,физика и психика много и различни-аз съм от силните физически,възтановявам бързо и лесно,но това само когато съм спокойна духом!
едно към едно с моята ситуация.  Peace не съжалявам нито за миг за секциото.  единствените ми лоши спомени от родилно са от виковете, които се носеха от родилна зала  #Crazy месеци наред сънувах кошмари  Confused

# 20
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
зозима, прочетох целия книгопис, не намирам подобно контролирано проучване head to head, то и наблюдение няма. тези неща, които пише са ок, наистина но нямат нищо общо с темата.

# 21
  • Мнения: 705
Моля: http://www3.interscience.wiley.com/journal/119954079/abstract?CR … RY=1&SRETRY=0 Тук не става въпрос за елективно цезарово сечение, но както прочете в предния линк, повечето от рисковете при секцио за свързани с рисковете от самата операция като медицинска интервенция. Затова няма значение дали секциото е по медицински прияини или елективни такива.

# 22
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
елективно секцио = не-спешно секцио!
има разлика от това да има плацента превия и да няма. и в двата случая операцията може да е елективна, т.е. планова. но при предлежащата плацента рисковете  са по-големи, а следоперативния период може да не е ок.
схващаш ли разликата?

# 23
  • Мнения: 3 483
Знаете ли какво мисля, и то не само аз.Да ме прощава Господ, хората не, защото не целя да обидя никой, това са просто размисли на глас.  Добре, че я има медицината в съвременното й развитие.  Огромна част от майките и бебетата в момента нямаше да ги има...........  Секцио се е практикувало още в древността, но с масов фатален край за родилката.......
Когато всичко е наред с положение на плода и физиката на майката - добре. Но в другите случаи.......  Струва ми се, че усложненията тогава винаги са в повече.... за впоследствие говоря.... дано се бъркам...... Кой каквото и да казва, това си е борба с природата.... Сега да не тръгне някой да ме обвинява, че тези дечица и майчици не трябва да се спасяват ooooh!  Дай като сме умирали от туберкулоза , и сега да се оставим да мрем Mr. Green Не.... просто наблюдавайки с годините деца и майки, които не са имали усложнения при раждането, ми се виждат много по-спокойни и здрави..... може и да бъркам, наблюденията ми са върху доста малка част.... Сега ще тръгнат да пишат хора, раждали с усложнения, независимо секцио или вагинално, как децата им са здрави и силни ooooh! Laughing  Разбира се.....То и много други фактори се намесват - възпитание, гени   и т.н.   Просто ми се струва, че цивилизацията съвсем ни изнежва.....липса на здравна култура (което не е миене на ръцете) и т.н.   Затова имаме и толкова проблеми при ражданията....

Простете тези объркани мисли на глас Hug

# 24
  • София
  • Мнения: 2 249
мишка, и друг път сме говорили, но не пречи пак да поговорим Laughing.
Какво всъщност е предложението ти, че като няма точно в кохрейн систематично изследване да вземе да вземем да раждаме със секцио по избор? Между другото този извод на кохрейн е от 2005, 4г не са малко, а ново проучване не са правили.
A zozima  е права, че много от рисковете на цезаровото сечение като цяло, се пренасят при елективното. Или ще отречеш,че се прави разрез на матката и това не носи риск от адхезии със всички възможните последствия, включително ектопична бременност, безплодие, плацента акрета при последваща бременност и др. За инфекциите и изобщо всичко, което една отворена коремна операция носи като потенциални рискове? Тук отварям една скоба, че има значение как се води нормалното раждне, но при 80% от случаите според СЗО то може да протече без усложения.
Изобщо можеш ли да обясниш защо в случая е нужно нещо повече от здрав разум? Няма да пропусна да кажа, че никоя човешка имитация на природата и решение не може да достигне гениалността на оригинала. Или ще дадеш обратен пример?
Пак между другото ето една много любима статия, която говори за неща, които дори при елективно при спонтанно начало на раждането не могат да се изживвят, и които сигурно скоро няма да се оценяват от  изследванията, но което ги прави не по-малко важни: http://www.sarahjbuckley.com/articles/ecstatic-birth.htm
Авторката е лекар.

И последно (от горната статия е):
"Dutch professor of obstetrics G. Kloosterman offers a succinct summary, which would be well placed on the door of every birth room:

Spontaneous labour in a normal woman is an event marked by a number of processes so complicated and so perfectly attuned to each other that any interference will only detract from the optimal character. The only thing required from the bystanders is that they show respect for this awe-inspiring process by complying with the first rule of medicine--nil nocere"

# 25
  • Мнения: 705
Да, всъщност си права, че елективно секцио включва и това по медицински причини, извинявам се за неточността, но така или иначе изказването ми не губи тежест. Ива е обяснила добре какви са усложненията при майката след операцията, пък била тя и без индикации.

Много важни са последствията за новороденото, които са също пряк резултат от хирургичната операция, без значение дали е по спешност. Все говорим за избор на подилката, а няма кой да защити детето от обствената му майка.Респираторните проблеми при децата се дължат на незадействането на механизмите, работещи при едно нормално вагинално раждане. Лекар би го обяснил по-добре, но и аз ще опитам. Преминавайти през родовия канал, от органите на бебето се резорбират феталните белодробни течности.
Затова за родените с планирано или непланирано секцио има 30 % по-голяма вероятност за постъпване в болница поради астма в детса възраст, отколкото при родените вагинално.
А респираторните проблеми са три пъти по-чести, отколкото при родените вагинално.
Продължава да съществува опасност от порязване.

Но това, което Ива казва, ми допада адски много и си струва да се замислим над него :
Няма да пропусна да кажа, че никоя човешка имитация на природата и решение не може да достигне гениалността на оригинала. Или ще дадеш обратен пример?

# 26
  • Мнения: 2 376
Да, добре, че я има съвременната медицина, едно време, когато бебето не е могло да излезе нормално са правели такива неща на бебето, че .. направо.. аз не можах да спя седмици наред след като чух. ooooh!

Личното ми мнение е, че човек трябва да прави информиран и непредубеден избор и когато го прави да има впредвид не само себе си, но и другите, които този избор засяга (в частност бебето). С една дума да сме толерантни към себе си и децата ни.

Откакто се помня ми е насаждано в главата, че един ден секцио трябва да родя, супер лесно, резнат те хоп, вадят детето. Ее боли там един ден, после ти дават бебето ... Може би, ако все още се правеха операции на термин (т.е. когато раждането е започнало) може би щях директно да се доверя. В момента е такава драма, че .. не усложнения, не травма, ами не знам .. Прочетох и си реших. Не съжалявам за избора си. Съжалявам само, че не беше естествено раждане без медицинска намеса.

Нина, не смятам, че сме чак толкова изнежени.

Зозима, за съжаление, порязване се случва и при нормалното раждане, когато решат да ти пукнат мехура, а бебето вече е в родилния канал..

# 27
  • Мнения: 705
Брит, уви, права си. Беше голяма полемика, когато ме приеха да раждам и заявих, че не искам да пукат мехура.
Но намесите при вагинално раждане са предмет на един друг също толкова дълъг и труден разговор Sad
Някой беше казал : "Не бутай реката, тя си тече сама". Май Мишел Оден. Ако бъркам, нека бъда извинена.

# 28
  • Мнения: 14 654
Понеже няколко пъти споменавате толерантност - това не зависи никак от начина на раждане. Ако човек е нормален горе-долу не си пъха гагата в чуждите решения. За мен всички статистики за това кое е по-травмиращо за бебето и майката нямат никакво значение, защото който и лекар да ме види е категоричен, че живо бебе по нормален път не мога да родя. За рискът от астма в детска възраст ми е много любопитно дали всички други показатели освен начина на раждане са взети предвид - примерно генетична обремененост от алергии, дали детето е ваксинирано, с какво се храни и т.н.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 249
   Ако човек е нормален горе-долу не си пъха гагата в чуждите решения.
Да, мисля, че в случая си много права.

Общи условия

Активация на акаунт