С какво хранят децата в яслата?

  • 4 374
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 537
Aко е чиста ясла, храната е много добра, съобразена е с възрастта на децата. За яслите към ОДЗ-тата, там храната е една и съща за всички деца и често включва филии със шоколад, меденки и вафли.
Точно така е, поне в Сф, сравнявала съм менютата с приятелки, чиито деца са в ОДЗ - там се случва да има и боб с наденица, и филия с халва или пастет. Голямото ми дете е на чиста ясла, за малкото вземам млечна кухня от там, та знам винаги съвсем точно какво е менюто - сутрин обикновено чай с филийка, овесени ядки, кифличка, но никога филийката не е с пастет или подобни гадости - само кашкавал, сирене, рядко е сладко. Наобяд супа, манджа, плод. Парченцата зеленчуци и месо са малки, рецептите са съобразени с възрастта, вкусно е. Следобяд млечен крем, грис, кисело мляко с бисквита "Закуска", рядко кашкавалка или кифла с мармалад, с айрян или чай. Храна от вън категорично не се внася. Вода с наше си шише позволяват само за кратко в началото, докато ги научат да пият от чашка (ако все още не могат), друга течност като сок или чай не може да има в шишето, за да не ферментира в топлото време. Виждала съм какви продукти внасят - зеленчуците са от по-евтините марки, кремчетата са нишестени български, но то и друго не може да се очаква, пак страхотна работа вършат с парите за издръжка на едно дете.

# 16
  • Мнения: 574
Дъщеря ми посещава чиста ясла. Днес ще ги хранят с:
закуска: кифла с мармалад, кисело мляко /по-често има някакъв сандвич или юфка/
обяд: супа с месо, зеле с месо, ябълка /зеле за първи път виждам в менюто/
следобяд: крем малеби /това не знам точно какво е, но най-често е някакъв крем/

# 17
  • София
  • Мнения: 8 283
Момичета, извинете ме, ако има подобна тема... Embarassed

Аз съм от майките, които се вманиачават по отношение на храненето. Не давам "боклуци". Старая се да храня дъщеря си правилно и разнообразно. Малката е на година и два месеца, предстои и да тръгне на ясла... Та питането ми е: "Дават ли неприемливи за възрастта храни?" Аз не давам купешки колбаси, снаксове, солети, шоколади, както и нищо, което съдържа шоколад. Всъщност не давам нищо освен плодове, зеленчуци и качествено месо, качествени млечни продукти. С какво ще се сблъскам? Какво ще яде дъщеря ми?

Зная, че ще ми отговорите, че в такъв случай по- добре да я гледам вкъщи, но вие най-добре знаете, че го изискват обстоятелствата... Финансовите...


Та какво ядат децата ни в яслата?

Благодаря на всички, които отговориха  bouquet

Кремвирши, снакс, звънчо, вафли, шоколад, иначе как ще си задържат питомниците там  Joy ....шегувам се, подоно на млечната кухня е.

albena_vlady, малебито е крем полят с плодов сироп (няколко капки)

# 18
  • Мнения: 233
след като си маниачка на здравословно хранене тогава не пускай детето на ясла.в нашата ясла менюто се прави седмица за седмица и го окачват на таблото до шкафчетата за да можеш да видиш кой ден какво ще хапват.менюто е разнообразно и включва плодове и месо.един път в седмицата имат заешко и риба,телешко и свинско,и зеленчуци.храната им е чудесна,мойте сложиха някой друг килограм отгоре,а бяха много слабички.

# 19
  • Мнения: 289
след като си маниачка на здравословно хранене
Що за глупости??? Shocked Shocked Shocked Първите 3 години от живота на детето са най-важни и по отношение на храненето. Намирам за съвсем нормално да изискваме от детските заведения да дават на децата здравословна храна и това няма нищо общо с каквато и да е мания.

# 20
  • Мнения: 233
е какво искаш да кажеш,че в яслите ги тъпчат с боклуци,че не им дават здравословна храна???? newsm78ако това ти е мнението по добре не си пускай детето на ясла.пред вратата на всяка група има информационно табло и там изкарват менюто.не си ли доволна от това което им дават примести го в частна ясла.ако се замислиш реално по голяма част от зеленчуците имат нитрати,дали това което ти му готвиш е мноооого здравословно???аз съм доволна от това с което ги хранят в яслата.съобразена е с тяхната възраст.когато ги записах ми зададоха куп въпроси какво харесват,какво предпочитат,какво им готвя в къщи,алергични ли са към нещо и т.н.след това решаваш какво да правиш да го пуснеш или не на ясла.разбирам да се притесняваш дали храната е развлена и други подобни,ама туй ....... иди и разпитай приятелките си които са си пуснали децата доволни ли са от храната или не.

Последна редакция: нд, 05 юли 2009, 21:35 от mama Mimi 81

# 21
  • Мнения: 289
менюто е разнообразно и включва плодове и месо.един път в седмицата имат заешко и риба,телешко и свинско,и зеленчуци.
Ти нали не мислиш, че във всички детски заведения е така?

# 22
  • София
  • Мнения: 8 283
и защо да не е  newsm78...

# 23
  • Мнения: 233
менюто е разнообразно и включва плодове и месо.един път в седмицата имат заешко и риба,телешко и свинско,и зеленчуци.
Ти нали не мислиш, че във всички детски заведения е така?
интересувала съм се какво ядът когато подадох документи.чух,видях и си дадох децата на ясла.но не съм чула и видяла вместо месо и зеленчуци да им дават снаксове.защо и какъв е проблема ако мисля така,по същата логика тогава нямаше въобще да има ясли.във вашата ясла боклуци ли дават на децата да хапват? newsm78то тогава има къде да се оплачеш.

# 24
  • Мнения: 289
Сега съм тръгнала т.нар. детски площадки да оправям, после - храната. Ама една птичка пролет не прави. Едва ли нещо ще се промени, въпреки че от всякъде валят реклами по този въпрос. Вие сте просто късметлийки.

# 25
  • Мнения: 38
Ей богу, останах без думи!!! #Crazy
Искам да попитам майките, за които даването на здравословна храна е вманиачаване- по какъв начин подпомагат здравословното развитие на децата си?
Може ли да ми отговорите, как давайки  зрънчо, снаксове, вафли и шоколади, безалкохолни и боядисани сокчета със 6 вида консерванти и стабилизатори, аз помагам на детето си и му създавам имунитет? И за да сме по-конкретни, моля, кажете ми, в какво точно се състои тяхната полза за детският организъм?
 А с вредата, която тази храна нанася, запознати ли сте?
И такива приказки от сорта"ами свиквай, иначе по-добре си го гледайте вкъщи", направо ме вбесяват. В крайна сметка в ДЗ ходят нашите деца, и кой, ако не ние родителите, можем да променим статуквото. И защо не, какво ни пречи?
Може би само недостатъчата информираност и липсата на желание, аз така си обяснявам нещата.

# 26
  • Мнения: 289
Emocion, напълно съм съгласна с теб. Peace Но както казват, гражданското общество не ни е готово още. Пък аз си мисля, че и в следващите 50 год. ще е горе-долу същото.

# 27
  • София
  • Мнения: 8 283
Добре де, я кажете най-накрая какви боклуци ядат некъсметлийските деца я яслите!

а дали здравословното хранене не е повече в яслите, отколкото в къщи...

# 28
  • София
  • Мнения: 8 283
Компанията за изследвания е лаборатория или такава за проучване на общественото мнение? и каква е връзката на неяденето  плодовите млека и ясленското меню?.
а това да се обади някой на подхвърлен мобилен телефон в Интернет ... как да ти кажа, май баламите не останаха след толкова измами.

# 29
  • Мнения: 157
Храната при нас е разнообразна. Дават им всичко: макарони с масло и сирене, филийки, плодове, риба.........абе повтаря се на 2 седмици едно и също ядене.

Общи условия

Активация на акаунт