Нашите любими торти ... глазури, покрития и фигурки за тях 81

  • 34 303
  • 368
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 2 118
Аааа изомалт ли бе. Така кажете. Тук издърпване на изомалт и декориране с карамелена захар са две различни бири. 


Я, да те питм - какво имаш предвид, че са две различни неща - толкова ли се различава технологията при изомалта и захарта?

Знам от офиса, от който купих изомалта, че е немски продукт, затова не се очудвам, че ти е известен Simple Smile, дори си мисля, че е патент...Съмнявам се Magic Sugar ако е на масови цени да е изомалт, като имам предвид, че вносителят на изомалт ми го продава по 9лв/кг...замества захарта в печива и каквото там решиш 1:1, което ще рече, че оскъпява почти петорно, което го прави непопулярен, особено в нашата икономика... По твърдения на вносителите и информацията към самия продукт, той е съвсем естествен (не без обработка, подобна на тази на рафинираната захар, но по-различна) продукт от захарно цвекло, наполовина калориите на захарта и далеч не толкова хидроскопичен, поради което и използването му в тези карамелени декорации.
Личните ми впечатления от този продукт са
- не е толкова сладък все пак,
- пекох относително успешно пандишпан,
- правих варен крем от жълтъци с мляко,
- сиропирах блатове и трябва да кажа, че май като мине топлинна обработка му се развива сладостта, иначе хич я няма.
Нещо любопитно - подсладихме на баща ми мляко с ориз, след като беше сварено, неговото не се сгъсти, даже малко се втечни.
Останалото от изомалта му го оставих, затова не мога да видя дали ще си промени цвета при карамелизация, но другия месец, като си ходим, може да взема малко и да пробвам. За едната проба точно сега не мога да ходя до центъра, да чакам да отворят офис, но мисля да си купя и да дерзая с теглената захар:))

Шемет, то че е парещо, парещо е, но ако човек му посвикне и не е в паника като мен тогава, няма да е чак такова приключение:))) Просто е от нещата, които се правят малко по-бързичко, а като нямах грам опит и представа, нямаше как да съм така организирана:)))

Допълвам с: http://en.wikipedia.org/wiki/Isomalt

Последна редакция: ср, 13 май 2009, 16:20 от dimitrina73

# 256
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Шеметче, имам и едно питане щото нещо не доразбрах. Правиш листата оставяш ги да стегнат и сглобяваш преди да са стегнали  newsm78. Колко меки? И как завираш тая тел в удебелението и тя после не се измъква (за листата говоря). И ти пробва ли със захарно тесто а не с полимерна глина.

Ето какво съм изтървала (знаех си че пропускам нещо) - режеш листенцето, намокряш връхчето на телта и го напъхваш в листенцето за различните листа телта се вкарва от 1/3-та на листото до 1/2-ра от размера му, прищипва се с пръсти за да прилепне към телта и след това се оформя - най-често пресоваше с двустранен вейнър, което тотално запечатва листото към телта. Оставя да постегне за малко и сглобява - всичко е още съвсем пластично, така и като дъства прахчетата полепват чудесно по листата.
Той самия направи няколко цветенца от гъмпейст и ги вкара в композицията, която направи с рошавото лале.
Аз пробвах с руска мастика 2 (голямата роза, която показах е от него) - чудесно става малко ми е трудно да изтъня толкова добре листенцата, но това се надявам да дойде с практиката.

Ако все пак след изсъхване ти се измъкне телта може да я залепиш с малко суров белтък или с лепило за храна - видях че продават и такова, сигурно ще стане и с кашичка от малко вода и моделираща маса.

nandelche да допиша че съм шматка - страхотни са ти листенцата и розичките а орхидеята е прекрасна просто!!!

Rien нямам идея каква е тази мерна единица за телта ама така ги пишат - аз понеже много съм се чудила кое е тънко и кое е дебело от тия номера затова и реших да споделя наблюденията си - сигурно и други се чудят каква тел ще им трябва за дадено цвете, особено ако не можеш да идеш лично да разгледаш и купиш, а пазаруваш наизуст от он-лайн магазин ...

Последна редакция: ср, 13 май 2009, 16:34 от shemet_neveroiaten

# 257
  • Мнения: 1 173
Аз така и не разбрах какво точно се продава в Бг под името "магическа захар", но това което каза чичко Гугъл беше че е вид подсладител , много по икономичен от захарта ( понеже е много сладък), и естествено не е одобрен за употреба ( ракоразвиващо се е оказало...)
 Изомалт има и тук , срещала съм го по онлайн магазините. Цената му е 5 пъти повече от захарта .
От всички сайтове за теглена захар които разгледах , никъде не се споменава "магическа захар" . Използват си обикновена захар...
Иначе , да , за теглена захар се иска някои неща - силиконова подложка ( да издържа на висока Т, или мраморна плоча) , лампа ( колкото по силна толкова по-добре) за да се държи под нея захарта , готварска "горелка" - с нея леко се разтапя захарния елемент и се залепва към фигурката. Това е голяма красота...не случайно си му казват "шугър арт" . Тука на "Фуд" Канала има и предизвикателства за теглена захар - какви неща правят  #Crazy, а и как се чупят ...като стъкло Laughing

За телта - 18 е най дебелата ...33( това е което аз съм срещала , но Шемет казва че има и 35...) е най-тънката.
Панадила тел при нас има в Уол Март ( 26 №) , в Майкълс съм виждала 18, 26 и понякога има 32... Други размери от онлайн магазини.
Дарилка много сполучливи Пух и Ко. За правоъгълна торта - първо се заглаждат ръбовете и след това се заглаждат страните . Трябва да ти е поне 5-6 см по голямо покритието ( да има резерв) , за да може да се издърпва и да не се получават "плохи" дали ме разбра  newsm78
Неделче орхидеята е като истинска  #Crazy . Просто нямам думи...розичките - конусчето им се вижда , следващия път , завий им по едно листо да го скриеш  Wink

# 258
  • София
  • Мнения: 618
Аз пък до сега се опитвах с черно да боядисам ГММ, ама не стана Crossing Arms Стигнах до много тъмно сиво-лилаво Sick. За сметка на това ръцете ми са черни Mr. Green Mr. Green

# 259
  • Мнения: 2 708
Дими, там на снимките от предизвикателството има една снимка, на която режеш с ножица за листенце на розата. Взела си си от общата маса и изтъняваш предполагам, и ако в началото е било топло, не изстива ли по време на изтъняването? Как го запазваш топло. По интернет пише под лампа, ти как процедира? И въобще тая голяма топка захар, дето я мачкаш и теглиш в един момент е готова за работа, но как я пазиш топла, докато правиш отделните елементи? Защото аз поне не си представям, как за 2 мин ще направя толкова рози, тия дръжки и т.н орнаменти, които ти имаш. За кончета, лебеди и т.н дори не си и помислям, но ще ми е интересно да разбера как си го опазила това топче топло.

# 260
  • у дома
  • Мнения: 1 581
Аз пък до сега се опитвах с черно да боядисам ГММ, ама не стана Crossing Arms Стигнах до много тъмно сиво-лилаво Sick. За сметка на това ръцете ми са черни Mr. Green Mr. Green

е, все пак има нещо черно  Mr. Green Mr. Green

# 261
  • Мнения: 1 965
Посъбрах го и пак го турнах в найлона,да му бая.Ама май само с баене няма да стане,
Явно не е правилната молитва... Знам ли.... картите ми ТАРО, нищо не подсказват...... кристалната топка също......  newsm78
Може и да ти  е била малко течността. Може  и да си "изгорила" шоколада с топла смес. Може и глюкозата да ти е врътнала някой номер. Може и самия шоколад да е бил кофти....... Може и да може.... ама.... се овъртях у собствените си приказки.

# 262
  • Мнения: 1 485
Здравейте!
Минавам само да споделя с вас вчерашната си придобивка-Основен курс по сладкарство.
Да ме извинят тези,които я знаят,на мен ми се стори доста интересна и полезна и реших да споделя с вас.

# 263
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Аз пак да ви досаждам ... ама като се сещам на час по лъжичка - та като боядисвате и мацнете някъде по погрешка (май младоженката беше със сменена прическа по този повод) опитайте да изтриете с антибактериална кърпичка (мокра кърпичка демек може и бебешка, но тия със спирт в тях сигурно ще свършат по-добра работа)

# 264
  • София
  • Мнения: 2 118
Дими, там на снимките от предизвикателството има една снимка, на която режеш с ножица за листенце на розата. Взела си си от общата маса и изтъняваш предполагам, и ако в началото е било топло, не изстива ли по време на изтъняването? Как го запазваш топло. По интернет пише под лампа, ти как процедира? И въобще тая голяма топка захар, дето я мачкаш и теглиш в един момент е готова за работа, но как я пазиш топла, докато правиш отделните елементи? Защото аз поне не си представям, как за 2 мин ще направя толкова рози, тия дръжки и т.н орнаменти, които ти имаш. За кончета, лебеди и т.н дори не си и помислям, но ще ми е интересно да разбера как си го опазила това топче топло.

Не успявах да я запазя, но МВ помагаше - за по няколко секунди я загрявах, а и тя (топката) не изстиваше равномерно, някъде по-навътре си оставаше по-дълго време топла и оттам си издърпвах, а това рязане е възможно няколко секунди след издърпването, после веше се троши като захарно петле и няма как да се реже, защото се чупи наслуки.
Като гледах нещата, които Диана пусна като видео, тази Магическа захар май по-дълго стоеше топла и мека...Но, както каза Рая, това не става за ядене, само за украса, но пък ако ще е неядливо, за какво му е на човек да прави украса от нея, а не от стълкло или друг несладкарски вариант.

# 265
  • Мнения: 1 122
Fior честита придобивка Hug

И от мен две тортички. Първата е бисквитена с цели бисквитени платки, яйчен крем и сметана. Втората е с пандишпанени платки, сметана+крем Парадайс и неуспешен шок. борд.

Разрез ТУК

Разрез ТУК

# 266
  • Мнения: 1 271
Здравейте!
Минавам само да споделя с вас вчерашната си придобивка-Основен курс по сладкарство.
Да ме извинят тези,които я знаят,на мен ми се стори доста интересна и полезна и реших да споделя с вас.


Благодаря за споделеното.Да ти е честита! Кажи сега от къде да я свалим  Wink

# 267
  • Мнения: 208

Ето какво съм изтървала (знаех си че пропускам нещо) - режеш листенцето, намокряш връхчето на телта и го напъхваш в листенцето за различните листа телта се вкарва от 1/3-та на листото до 1/2-ра от размера му, прищипва се с пръсти за да прилепне към телта и след това се оформя - най-често пресоваше с двустранен вейнър, което тотално запечатва листото към телта. Оставя да постегне за малко и сглобява - всичко е още съвсем пластично, така и като дъства прахчетата полепват чудесно по листата.
Той самия направи няколко цветенца от гъмпейст и ги вкара в композицията, която направи с рошавото лале.
Аз пробвах с руска мастика 2 (голямата роза, която показах е от него) - чудесно става малко ми е трудно да изтъня толкова добре листенцата, но това се надявам да дойде с практиката.

Ако все пак след изсъхване ти се измъкне телта може да я залепиш с малко суров белтък или с лепило за храна - видях че продават и такова, сигурно ще стане и с кашичка от малко вода и моделираща маса.

Това го разбрах ама с какво се прикрепят незасъхналите листчета на по-големите цветя да не клюмнат в ента посока като са още меки аз чакам напълно да изсъхнат и тогава сглобявам което пази формата но води и до допълнителни затруднения ако не си изключително прецизен при наместване на елементите за съхнене

# 268
  • Мнения: 202
Ванче,разбрах си грешката...След пресичането на тестото като го връщах в МВ да отделям течността,направо съм го опекла...Направих второ,пак се пресече,ама го пооправих.Спретнах една глава на мече от черното тесто,то се троши,отиде ми една бутилка олио...естествено нищо не стана,мислех да не пускам снимка,но приятелят ми вика,пусни я,че после да се посмеем на коментара на Ванчето...Естествено,приемам хапливи коментари от всички....ЕТО СНИМКАТА
http://media.snimka.bg/3001/012256496.jpg
Така си стои на плота,че не можах да го отлепя.... Mr. Green
Редактирам:след изсъхване,шоколадът побеля и се нацепи..Е,повече от това няма какво да стане... newsm78
Та така,май с шок.тесто няма да ме бъде,а толкова го харесвам на вкус и исках да си играя с него.... Cry
Стаси 76,аз мисля,че и двете ти торти са сполучливи,на мен много ми харесаха...

Последна редакция: ср, 13 май 2009, 20:00 от iskrone

# 269
  • Мнения: 1 965
...След пресичането на тестото като го връщах в МВ да отделям течността,
Я, по-добре се опитай да си разбереш грешката: ЗАЩО ПРЕСИЧАШ ТЕСТОТО. И кой ти дава право да се отказваш, ааааа? Мечето е сладко. Малко му е втрещен погледа, уплашено ли е, учудено ли е???  Grinning  От това което виждам, веднага мога да ти кажа: МАЛКО ТИ Е ТЕЧНОСТТА И ЗАТОВА СТАВА СУХОООО. Скръндзо!!! Водата ли ти се досвидя???  JoyЯ кажи какъв е шоколада, каква глюкоза и колко вода сложи??? Ако искаш и на ЛС, да не тормозим другите тука.
stasi76 - Браво! Личи си че и ти си внимавала на Циган чарк. Отличничка!
Фиорче - кротко с тая книга сега, да не вземеш да пробваш всичко от нея. Почивай си и учи теория. След няколко месеца ще те изпитаме.
За сметка на това ръцете ми са черни Mr. Green Mr. Green
Не се коси! Утре ще са лилави.... Други ден зеленикави....... след още 2 дни ще са като мръсни ...  hahaha
nandelche - Страхотни китки. А за листата... направо завидях

Общи условия

Активация на акаунт