Накъде след 7 клас - във Варна?

  • 14 903
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 587
Здрвейте майчици, чийто сърца са вече свити от предстоящите събития. Ако има майки от Варна , нека споделят какво предпочитат децата йм след 7 клас?  По - точно пред нас е дилемата дали в езикова гимназия или в математическа? Моята дъщеря е все още неориентирана и затова търся съвета ви? Знам че и двете имат за и против. Какви са вашите впечатления и вашите за и против?

Последна редакция: сб, 09 май 2009, 09:18 от shiva58

# 1
  • Мнения: 587
Толкова ли е безинтересен за вас въпроса? По друг начин поставен звучи така............... за и против обучението в математическа гимназия профил информатика / АЕ?

# 2
  • Мнения: 87
зависи какво искате да учите приоритетно - език или обща култура + математика/информатика. Ако е първото - езикова гимназия, ако е второто - математическата. Там все още се държи на общата култура и образувателния мининум, естествено с приоритет математика. И езика се научава на доста добро ниво /много от децата си вземат изпита за сертификат по АЕ/. Докато с т.н. езикови нещата много се разминават - май дори основния език не се владее на по-високо от средното ниво. Имам предвид масата от учащи. А и преподавателите не си дават зор да ги учат.

# 3
  • Мнения: 587
Не зная другите деца как са, номоята дъщеря все още не еориентирана за професията си. Скоро ми каза , че исла медицина като мен и майка ми. Аз искам детето ми да владее език , но и да е с добро ниво и по другите предмети. Най вече се страхувам от слуховете които се носят за езиковите гимназии - лоша дисциплина, алкохол и т.н. Дали са верни  и ако е така защо най - добрите деца отиват там?

# 4
  • Мнения: 87
алкохола е навсякъде, не само в ЕГ /и в МГ е така/ Embarassed Моя единия вчера се върна от национална олимпиада и беше и с деца от другите ЕГ, и с тези от МГ. Та децата навсякъде са еднакви по отношение дисциплина и пороци. По отношение слуховете - все пак МГ е една, а ЕГ са няколко - за това се говори за тях /повече деца, повече купони, повече отсъствия... Grinning/. Честно казано, по лични наблюдения : компанията е мешана окоро 17-19годишни от всички ЕГ + от МГ. Резултат - всички на дискотеката са пили поне по 50 алкохол + 1-2 бири, повечето не пушат /май пушачите са 3 момичета/, спортуват редовно и си запазват игрището поред /имат си някакъв техен график/. И от разговорите с други родители - май имам късмет, че е мешана компанията с други гимназии, защото тези, които са от едно място /без значение кое е/  се надпреварват да се показват с по-големи и по-страшни изцепки. По отношение обучението - децата не са виновни. Настроението сред учителите е, че в ЕГ децата са дошли да учат език, поради което другото не е чак толкова важно. А с такова отношение на учащите какво им остава - и те са същите /това няма да ми трябва за после-  не го уча;това ще ми трябва - уча го/. А най-добрите отиват там, защото приемните балове са високи и те влизат. А как ще излязат - това никой не го вълнува /от учителите де/. Нали ЕГ се водят "елитни", след като за тях приема е с най-високите балове! Нали по вестниците пишат за "присъден знак за ..." !Другото май не е важно.

# 5
  • Мнения: 187
Дъщеря ми тази година завършва МГ, профил математика с АЕ. Когато кандидатства преди 5 г., оценките и бяха достатъчно високи, за да може да се запише там, където пожелае. Тъй като с баща и сме завършили АЕГ, тя се беше настроила за ЕГ. Ние обаче виждахме, че езиците не са са силната и страна. За разлика от математиката. И тогава преценихме, че може би конкретно за нея МГ би бил по-добрия вариант. Особено ако след това реши да кандидатства с математика (както и се случи). Има много курсове по езици, така че при добро желание и мотивация има начини да се научи чужд език и ако е необходимо да вземат съответните сертификати . Наистина добра и систематична подготовка по математика обаче може да получи само в МГ. Така че трябва да прецениш къде твоето дете ще се чувства на място. Относно дисциплината - и аз съм чувала от мои бивши преподаватели, че нито дисциплината, нито атмосферата в ЕГ сега  е както преди 20 години (говоря конкретно за  ІЕГ). Това беше още една причина да предпочетем МГ. И все пак, все още нивото на обучение по езиците е най-високо имено в ЕГ. Колкото и да са учили езици в МГ (дъщеря ми учи английски и немски), нивото не е като в профилираните ЕГ. И няма как да бъде с хорариума, който имат и с преподавателите, с които разполагат.

# 6
  • Мнения: 587
Лошото е , че самото дете не знае кое по му допада: математика или език. Тя се очертава да има достатъчен бал за всичко, което ме кара много да се замисля какво да я съветвам. До скоро бях категорична - МГ, но в последните дни почвам да се колебая за АЕ. Наистина там ще научи Ае , но толкова. Всичко друго на частни уроци. В МГ ще учи , но пък няма 100% език #Crazy

# 7
  • Мнения: 187
Ние тази година сме отново пред подобна дилема. Този път със сина ми. За разлика от сестра си, той се справя с лекота с ученето на чужд език и определено английския, а и българския са сред любимите му предмети. С математиката се справя добре, но не е сред най-силните му предмети. Проблемът е, че много иска да се занимава с информатика, а там първо балът е  сред най-високите и второ, математиката се учи много сериозно. Другото  му желание е ЕГ, при това Пета. Така си е намислил, пък какво ще направи на изпитите и до къде ще му стигне балът е друг въпрос. Поне има мотивация да се готви за изпитите.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 262
някой да е чувал нещо за Търговската гимназия

# 9
  • Мнения: 587
<º))))><, за кой град става дума?

# 10
# 11
  • Мнения: 587
Ох дилемата е голяма............... има и за и против езиковите гимназии , особенно първа ЕГ  ooooh!

# 12
  • Варна
  • Мнения: 262
момичета споря няколко майки от Варна къде се получава по добро образува ние в ЕГ.МГ или в профилираните гимназии . Ако някой има опит и по голямо дете , или е чувал нещо по въпроса моля да сподели 

# 13
  • Мнения: 43
Здравейте! Много моля тези мами, които са минали по този път и направили избора  да споделят с нас, на които ни предстои вземането на това нелесно решение. Мен ме интересуват впечатленията ви от езиковите гимназия във Варна.
Предварително благодаря!  bouquet

# 14
  • Мнения: 23
Според мен няма "вярна" рецепта. Зависи какво може и иска детето Ви. Когато голямото ми дете кандидатстваше преди няколко години смятах, че ако не го приемат на определени места, ще го считам за голям провал. Сега вече съвсем не мисля така. Да, нея я приеха в V ЕГ с немски, това беше първото й желание, на първо класиране, можеше да влезе с бала си навсякъде. Но... Не смятам, че училището е това, което съм очаквала. Не зная, за І-ва, казват, че е по-добра. Сега тя е към края - остава й още една година, отличничка е, може би нямам право на претенции, но аз имам такива. По-големия ми син миналата година беше приет в МГ. Засега съм с много добри впечатления, но да видим какво ще се случи до края. Или може би просто вече не съм с големи очаквания... Догодина ме чака кандидатстване на номер 3 и аз не знам какво да изберем, но със сигурност за най-малкия не е подходяща МГ, той е по хуманитарно ориентиран. Познавам деца на близки приятели, които влязоха в различни училища - ІІІ гимназия, строителен техникум, Икономическия в Младост, Техникума по туризъм и първоначално си мислех, че това е едва ли не трагично. Ами вече завършиха, някой са студенти в добри специалности и университети, много амбициозни, други сега са абитуриенти и ще кандидатстват у нас и в чужбина, нелеки специалности.
Искам да Ви кажа да гледате по-спокойно, да се опитате да усетите Вие детето си какво може /защото те едва ли в тази възраст знаят точно какво искат/ и да знаете, че най-трудното за Вас и детето почва в осми клас. От пренавиване за добро представяне ли, от емоционалната криза в новото училище ли, от пуберитета ли не знам, но в осми клас те решават, че са си свършили работата и настава голям ужас... Трактат на тази тема мога да напиша.
Не мога да Ви препоръчам еднозначно, да отрека V ЕГ и да кажа, че МГ е идеалното място. Просто трябва да знаете, че не е това, което Ви се иска, може би, особено, ако Ви е за първи път.
Иска ми се да похваля малко Хуманитарната гимназия. Дъщеря ми учи там от пети до седми клас. Тогава много се ядосвах на това училище и много го критикувах. Сега отчитам, че са й дали много, особено по български език и литература, че имат една доста стройна организация за всичко... Но балът за влизане там е много нисък и това определя донякъде нивото, а и нямат добри преподаватели по езици. Сега се сетих, че имам познато дете там и много се изненадах наскоро, колко интелигентен  младеж е станал, с който можеш да си говориш за книги, филми, история... А до скоро не се отлепяше от компютърните игри. Той учи в паралелка със засилено изучаване на история.
Абе всичко си е до детето, но каква криза след приемането Ви чака...И мен, разбира се, но догодина. Успех на всички дечица, за да имат и техните мами весело и спокойно лято!

Общи условия

Активация на акаунт