Рецепти- защо изписват най скъпото?

  • 23 025
  • 96
  •   1
Отговори
# 15
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
А например аз като съм болна- доки ми изписва Проспан за 10 лв, а например може дами изпише Бромхексин за 3 лв
Или АБ от вносна фирма за 50 лв, а българският е 5 лв например . за това става въпрос

 ooooh! ooooh! ooooh!

Не може да сравняваш Проспан с Бромхексин.
Съвсем различни действия имат.

Абе като толкова знаеш кое с какво да замениш,
и какво да даеш при кой случай защо ходиш на лекар.
Стой си в къщи и си лекувай детето.
Така хем ще си спестиш ходенето, хем парите,
хем ще си сигурна че си назначила правилното лечение.

# 16
  • Мнения: 37
Аз съм на мнение, че пациента може да сподели с лекаря относно цените на лекарствата, сиропите и капките. Вярно е че до сега нито веднъж не съм привършвала капки и сироп за едно боледуване, и после ги ползвам повторно. От ксилометазолина на сина ми му става много гадно, а от вуброцила не. Е кое да взема тогава !?

# 17
  • Мнения: 647
Здравейте!

Моят съвет е простичък:

1. Намирате си лекар, за който има добри отзиви. Като гледате отзивите, питайте дали е добър диагностик - да може да ви познава заболяването - това е най-важното за един лекар.

2. Намирате си един добър фармацевт и почвате да ходите само при него, за да ви познава и да е наясно с проблемите ви.

И така, като се сдобиете с личен лекар и с личен фармацевт, схемата е проста:

Отивате (ако се налага) при вашия лекар. Той ви дава диагноза и ви изписва лечение.
След това отивате при вашия личен фармацевт и му показвате рецептата. Питате го- има ли начин някое от лекарствата да ги замените с по-евтини, като постигате същия фармакологичен ефект. Вашият личен фармацевт ще ви каже какви са възможностите и кое с кое може да се замени или дали може да се замени и ще ви даде информация кое колко струва. Вие ще си направите тогава сама сметка кое да вземете.

Така протича един нормален терапевтичен процес в Германия и хората там ходят само в една и съща аптека при един и същи фармацевт. Ако го няма на смяна и могат да почакат, идват, когато е на смяна. Също, както тук си чакате личния лекар да дойде на смяна.

Така ще сте наясно кои лекарства могат да се заменят взаимно и вашият фармацевт ще ви е не само лекарствен, но и здравно-финансов консултант.

Днес на мой познат му спрях назначението от лекаря на бърза помощ, понеже му бяха изписали ненужно мощен и скъп антибиотик (60 лева) без преглед, практически - без рентгенова снимка. Но той преди да си купи лекарства, първо ми се обажда по телефона или идва на място в аптеката. Не ходи в други аптеки. Освен това аз му познавам заболяванията и какво му пише личния лекар и мога да преценя кое да взема и кое не.

Защо вие да не почерпите този толкова полезен опит още сега?

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 18
  • София
  • Мнения: 4 578
Здравейте!

Моят съвет е простичък:

2. Намирате си един добър фармацевт и почвате да ходите само при него, за да ви познава и да е наясно с проблемите ви.
Аз точно това правя. Отивам и показвам рецептата, като винаги ми заменя това, което може. Лошото е, че отиваме скоро на другия край на града и къде ще търся пак такъв фарм-т не знам.... Tired

# 19
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 593
Случвало ми се е в аптеката да ми предложат по- евтин заместител( вместо Аугментин ми дадоха Медоклав май, нещо такова), но като цяло нашата лекарка не изписва скъпи лекарства, ако има евтин вариант. Да, изписа Ериус, но пък Перитол аз и не би купила. Не са еднозначни нещата в никакъв случай.

# 20
  • Мнения: 471
Да тъкмо намеря добър фарм. и след време го няма- може би подбива оборота на аптеката newsm78

малкия е ОК без нищо да съм му дала.
Аз не искам да си тъпча детето с химия от пеленаче

# 21
  • Мнения: 647
Здравейте!

Моят съвет е простичък:

2. Намирате си един добър фармацевт и почвате да ходите само при него, за да ви познава и да е наясно с проблемите ви.
Аз точно това правя. Отивам и показвам рецептата, като винаги ми заменя това, което може. Лошото е, че отиваме скоро на другия край на града и къде ще търся пак такъв фарм-т не знам.... Tired

Сега малко реклама: моята аптека е на Христо Ботев до Втора градска болница, но си имам пациенти от Младост, Люлин, Иван Вазов и от някои други градове даже. И ме намират, където и да се местя по аптеките... Е сега вече не се местя, но все пак, движат се с мен..

Край на рекламата! Simple Smile

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 22
  • Мнения: 471
браво маг.фарм.
Само един въпрос защо се съкращавате така?
като работх в актавис и като го прочетах за първи път сигурно 10 мин си мислих "по какво ли маг" Joy Joy Joy Joy

# 23
  • Мнения: 647
браво маг.фарм.
Само един въпрос защо се съкращавате така?
като работх в актавис и като го прочетах за първи път сигурно 10 мин си мислих "по какво ли маг" Joy Joy Joy Joy

Съкращаваме, защото инак титлата ни ще е по-дълга от двете ми имена, взети заедно Simple Smile

Но, специално за вас,

магистър-фармацевт Антон Вълев

П.П: Така изглежда като спалния вагон на влака за Варна - ехееее, някъде накрая Simple Smile

# 24
  • Мнения: 471
E НЕ по новия закон за титлите трябва да сте

Дипломиран магистър фармацевт Антон Вълев
много се държи на "дипломиран" т.е че не сме завършили семестриално

Дипломиран инженер  Антония Иванова

# 25
  • Мнения: 37
А доколко е уместно да отиваме в аптеката с единствената мисъл да заменяме изписаното ни лечение. Не е ли по - нормално да се изкоментира с личния предварително. Моите наблюдения са че обикновенно мълчим и не коментираме какво ни изписват, а после плюем по лекарите. Alizarina като каква си работила в актавис ? Ако е медицински представител едва ли ще е приятно да си извоювал позиции пред лекаря  за някой медикамент и после да го заменят в аптеката с друго. Но тук навлизаме в друг дебат. А в аптеката сега имат ли право да подменят лекарства newsm78

# 26
  • Мнения: 647
А доколко е уместно да отиваме в аптеката с единствената мисъл да заменяме изписаното ни лечение. Не е ли по - нормално да се изкоментира с личния предварително. Моите наблюдения са че обикновенно мълчим и не коментираме какво ни изписват, а после плюем по лекарите. Alizarina като каква си работила в актавис ? Ако е медицински представител едва ли ще е приятно да си извоювал позиции пред лекаря  за някой медикамент и после да го заменят в аптеката с друго. Но тук навлизаме в друг дебат. А в аптеката сега имат ли право да подменят лекарства newsm78

Прощавайте, но за какво са фармацевтите и защо името на професията е "фармацевт", ако не правим генеричните замени, не спираме грешните назначения на лекаря и не контролираме въобще лекарствената терапия.
Според вас, защо фармацевтите въобще учат в университета, ако става въпрос за "продажба на лекарства"? Излиза, че видите ли, лекарят разбира от всичко- от диагнози, от лечение, от лекарствена терапия, от генерични замени, от цени на лекарствата, от снабдяването с лекарства по складовете... Че то не остана едно нещо, дето да го върши фармацевта.. Моля ви, в тези професии си има разделение! Фармакоикономическия елемент е приоритет само и единствено на фармацевта, лекарите въобще даже не учат фармакоикономика. После идва и фармакоепидемиологията, която учат малко. А технология на лекарствата и фитохимия те никога не учат, затова казват да се чупят филм-таблетки, щото през живота си не са виждали как се прави една филм-таблетка. Но, не им е работа..

Затова, моля ви не се дръжте, все едно в аптеката има едни паднали от небето продавачки на чорапи- там са хората, които трябва да осъществяват лекарствения контрол върху лекарите. Те, затова са измислени фармацевтите и затова се изисква да са отделни хора, щото инак, никой не контролира сам себе си.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Не виждам нищо пресилено, нито избор на най-скъпи лекарства.

Пари за здраве не се броят, камо ли когато става въпрос за детето ти.



Ами 16 лв си е скъпичко само за едното лекарство. 
А индустрията се възползва от второто, което си написала, така е.

А относно въпроса в заглавието- защото съществува професия "Медицински представител", който обикаля джипитата и прережда пациентите, за да навива лекарите да изписват лекарства от съответната компания и предполагам има бонус за това.

# 28
  • Мнения: 647
Не виждам нищо пресилено, нито избор на най-скъпи лекарства.

Пари за здраве не се броят, камо ли когато става въпрос за детето ти.



Ами 16 лв си е скъпичко само за едното лекарство. 
А индустрията се възползва от второто, което си написала, така е.

А относно въпроса в заглавието- защото съществува професия "Медицински представител", който обикаля джипитата и прережда пациентите, за да навива лекарите да изписват лекарства от съответната компания и предполагам има бонус за това.

Да, медицинските представители пререждат хората и информират лекарите. Кажете ми, откъде другаде лекарите да разберат за един новорегистриран продукт, ако не от медицинския представител?! Те са част от цялата система на здравеопазването, не са някакви марсианци, дето ни се пречкат.

Дайте ми друг, работещ начин!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
Не виждам нищо пресилено, нито избор на най-скъпи лекарства.

Пари за здраве не се броят, камо ли когато става въпрос за детето ти.



Ами 16 лв си е скъпичко само за едното лекарство. 
А индустрията се възползва от второто, което си написала, така е.

А относно въпроса в заглавието- защото съществува професия "Медицински представител", който обикаля джипитата и прережда пациентите, за да навива лекарите да изписват лекарства от съответната компания и предполагам има бонус за това.

Да, медицинските представители пререждат хората и информират лекарите. Кажете ми, откъде другаде лекарите да разберат за един новорегистриран продукт, ако не от медицинския представител?! Те са част от цялата система на здравеопазването...



Според мен са по-скоро част от маркетинговата сфера, а не от здравеопазването, защото в обявите за медиц. представител не се изисква винаги медицинско образование. Но често се иска опит в директните продажби.

Последна редакция: вт, 12 май 2009, 16:07 от svetla

Общи условия

Активация на акаунт