Бели шведски нощи

  • 40 700
  • 746
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 30
Didi4 да ме извини за обърканото име,съжалявам!  bouquet

# 31
  • Мнения: 2 171
Ми-ми, в кой град се случват тези неща, ако не е тайна? И аз нямам такива впечатления, макар че не мога да претендирам със сигурност, защото съм от едва 2 месеца в Швеция. Градчето, в което живеем е с население около 6000 жители. Има страшно много араби, нигерийци, иранци, сомалийци, турци и какви ли още не. Дори се майтапех, че шведи се намират тук-там за цвят Simple Smile. Не съм забелязала по-различно отношение към чужденците. Съвсем нормална картина е да видиш тийнейджърска компания от шведи, араби и негри, или пък шведка и негърка да си бутат заедно количките. Към мен също всички са добронамерени, не съм имала никакви проблеми. Но мога да говоря само за мястото, където живея, все пак нямам впечатления от големите градове Peace.

Момичета, иска ми се да ви попитам с какви хора общувате? Имате ли български приятели, с които се събирате? Сближили ли сте до толкова с местни, че да си пиете например кафето заедно? Много ми тежи липсата на приятели и близки тук Confused. По цял ден съм сама с децата, няма с кого да си разменя и една дума и просто откачам. Затова и всичките ми мечти и стремежи са свързани не с това да се интегрирам тук, а да се махна в България час по-скоро Embarassed.

# 32
Здравейте пак Мими къде живееш. Браво дидич и ти значи ще учиш аз съм в обикновена паралека сега обаче от август ще ме местят в дневен курс и по-високо ниво. За работа да не говоря че съм се отчаяла вече уж и при приятели питаме няма никъде. Дано поне ме приемат да уча че иначе незнам какво ще правя тука.  сигурно ще пробвам да кандидатствам и в други училища ама ако изтърва сега шанса после чак есента другата година много време ми се вижда особено ако нямам работа. Ужас не ми се мисли.
За тва малтретиране кво да кажа аз съм в Малмо и тука 40% от населението са 4ужденци и не съм виждала никога нищо подобно нито съм чувала.

# 33
  • Мнения: 2 171
Имам един спешен въпрос. Ще съм благодарна, ако някой се включи. От няколко дни съм с температура, надявах се да ми мине от самосебе си, обаче явно няма да стане Confused. Започнах сериозно да се притеснявам и ми се иска да отида на лекар и да си пусна изследвания на кръв и урина. Някой знае ли колко ще ми излезе приблизително това удоволствие, при положение, че не работя, регистрирана съм в бюрото по труда, мъжът ми също. Тоест нямаме никакви осигуровки. Не сме много добре с парите и се страхувам от сметката, която ще ми кажат, затова искам да съм подготвена предварително и да знам дали мога да си го позволя. Предварително благодаря!

# 34
  • Мнения: 30
Здравейте,разбира се не е тайна къде съм.В  Borås съм.Тук има няколко семейства българи с който се виждам често,познавам ги откакто съм тук.Момичета и аз не искам да е така с отношението на шведите към нас,аз лично не съм изпитала това само споделих какво съм чула.Исках да знам вашето мнение защото е важно за мен.

# 35
  • Мнения: 314
Астарта ако имаш шведско егн+шведски документ за самоличност(не съм обаче съвсем сигурна дали това условие е достатъчно в последно време, но би трябвало да е), или ако имаш Европейската здравна карта ще струва колкото за всеки шведски гражданин, около 200 крони на посещение при личен лекар (варира в различните области), при изследване на кръв и урина във връзка с лекарско посещение не се плаща нищо. VC (vårdcentralen) е затворена в събота и неделя, можеш да се обадиш на тел. 1177, там ще те посъветват и ако преценят - ще те насочат към дежурни лекари, но най-вероятно ще ти кажат да изчакаш до понеделник.

# 36
  • Мнения: 69
Астарта би трябвало да си осигурена щом имаш шведско ЕГН, но и в БГ да си усигурена пак няма да има проблем. Потребителската такса варира между 150-200 кр според общината. Допълнителни изследвания не се заплащат. Обаче разликата между Бг и тук е , че лекаря преценява дали и какви изследвания да се пуснат. Обикновенно такива неща се правят много икономично, не като разсипията в БГ, да се правят изследвания за щяло и нещяло. Вероятно ако имаш оплаквания само от температура няма да те прегледа дори лекар, а за изследвания да не говорим. Аз когато дойдох в Швеция бях 1 месец с жестока кашлица и температура. Просто организма ти се приспособява. Нови вируси, с които не се е срещал досега. Не е се тревожи. Ще мине. Ако имаш и други оплаквания вече, или продължи повечко време - да речем една седмица, anita_ ти е казала какво да правиш.
 Hug Оздравявай по -бързо.

# 37
  • Мнения: 411
Здравейте и от мен

хубава темичка ще я следя.

Бих искала да споделя моето впечатление относно проявите на неприемане на чужденци от страна на шведите. Както съм споменавала и преди от около 9 месеца живя със семейството си в Стокхолм, в един сравнително добър район /квартал/. Дъщеря ми е на годинка и десет месеца, за сега се гледаме в къщи. През по-голямата част от деня сме на вън, в близост до жилището ни има парк с добре организиран детски кът, понякога посещаваме  почасова детска градина /занималня/. Имам възможност да наблюдавам поведението както на деца, така и на възрастни. Лично според мен самите шведи помежду си не се зачитат/ не се изчакват, блъскат се/, може би като последица на затворения начин на живот. Имат определено негативно отношение към чужденци особено турци, индийци и пр., както и към "мелезите", в общи линии едва ли не това са хора втора категория, нечисти, невъзпитани. Думи които съм чувала, от сестрата която ни води консултацията, в смисъл че имаме късмет живеем в добър квартал в който няма "мешани", от жените които водят почасовата детска градина, да съм спокойна при тях няма такива деца, едва ли не това са хора с ниска култура без възпитание. Не са и единични случаите, когато на детската площадка има конфликт между деца, ако шведче удари чужденче придружаващия го възрастен в повечето случаи и не се помръдва, все едно нищо не е станало, но да не се случи обратното. Персонално съм имала случаи на демонстративно неприемане на детето ми от страна на шведите, като например да насърчават собственото си дете да избута дъщеря ми която в момента се качва по стълбичката на пързалката, да я пред редят при люлките или да я смъкне от люлката, имала съм случаи когато швед отива и издърпва от ръцете на детето ми кофичката и лопатката, с които си играе за да ги даде на своето дете / не че наоколо няма други кофички и лопатки, не че играчките са на моето или на някое друго дете/.
Така че въобще не се очудван на изловеното от ми-ми. Напълно е въможно, като се насложат самочувствието им , граничещо с надменност и възпитанието /или липсата на такова/, исторически има също доста предпоставки.

# 38
  • Мнения: 0
   OK, didi4!
 Ще се радвам да се видим. Като пристигна ще ти пиша във форума и ще се разберем как да се срещнем.  Simple Smile

 Направо се учудвам от расисткото поведение на шведите. Била съм Англия и там никога не съм и усетила такова нещо, а е пълно с чужденци в Лондон. В провинцията има много малко чужденци, но и там няма такова нещо. Англичаните са любезни и възпитани хора. При шведите сигурно се дължи на затворения начин на живот и ниска обща култура за света.

# 39
  • Мнения: 2 171
    Направо се учудвам от расисткото поведение на шведите. Била съм Англия и там никога не съм и усетила такова нещо, а е пълно с чужденци в Лондон. В провинцията има много малко чужденци, но и там няма такова нещо. Англичаните са любезни и възпитани хора. При шведите сигурно се дължи на затворения начин на живот и ниска обща култура за света.

Както вече споменах, аз лично не съм се сблъскавала с подобно поведение тук "на село" Simple Smile. Явно в големите градове не е така за съжаление, което е още една точка в полза на решението ми да се приберем в България Wink. Не искам по никакъв начин да защитавам шведите и хич не толерирам подобно отношение, но донякъде ги разбирам. Та тук е пълно с всякакви чужденци, които в по-голямата си част живеят на социални помощи, в общински жилища без да плащат никакъв наем и без да работят Shocked. Мен този паразитен начин на живот ме вбесява, при положение, че не съм оттук и не работя. Тоест нямам заплата, от която всеки месец да удържат данъци, с които да плащат на чужденците да живеят в комунизма. И се чудя на местните как това не им прави впечатление или поне не го показват по никакъв начин. Не искам да се заформя спор, затова пак подчертавам че изобщо не толерирам такова дискриминационно поведение Peace.

# 40
  • Мнения: 314
Не твърдя, че в Швеция няма расизъм и нетолерантност към чужденци, има разбира се, но се съмнявам че някой в качеството си на работещ в детска занималня или пък медицинска сестра ще си позволи да се изкаже по начина, описан от bebkakrasi. Освен това ако не се познава социалния код тук лесно може дадено поведение да се изтълкува грешно. Расистко поведение е рядко срещано тук (аз не съм била свидетел за 7 години), но дискриминация от типа при кандидатстване за работа и пр., която по-трудно се доказва съществува определено.

Последна редакция: пн, 08 юни 2009, 21:22 от anita_

# 41
Здравейте от мен. Искам да ви питам някоя от вас знае ли къде мога да намеря билети за влакове от Краков до София Бургас или Варна. Намерихме много евтини самолетни билети до Краков и приятелят ми сега се е закучил и иска с влак да пътуваме от там за да разглеждаме по пътя. Кажете ако някой знае нещо че това което аз намирам е само на БДЖ и немога да резервирам билет нито цени има нищо а и като им ги знае влаковете...

# 42
  • Мнения: X
Записвам се и аз в новата тема  Hug
Ние от 31 май сме в БГ и ще останем два месеца. Дъщеря ми започна да говори шведски, имаме проблем с българския, разбира го, но не говори и се надявам през тези два месеца да се отпусне и да проговори и български. Относно дискриминацията, не съм забелязала такова отношение в нашата градина, където 50 % от децата са чужденци. В училище съм забелязала едно такова негативно отношение от страна на учителите към тези чужденци, които стоят по две години на един учебен термин, само и само да взимат стипендии от CSN. А аз получих много похвали от учителката, защото взех SFI, Svenska grund и  Svenska A само за 10 месеца. Така че това отношение е по скоро към сомалийците и арабите, които гледат само да живеят на муфта.

# 43
Да ви кажа за дискриминацията имам приятелка българка дето е на 18 и от 4 годишна живее тук та питах я и тя каза че я има

# 44
  • Мнения: 69
Вижте сега. Ами то и в България на някоя от вас няма да и е хубаво да иде да живее в циганската махала да речем. Ама и това е дискриминация Peace. Е ако видиш един циганин - да речем нов колега идва на работа - еми ще го гледаш мнгоо време подозрително , или поне мнгоо повече отколкото един българин, докато прецениш що за човек е и дали може да му се има вяра. Ами същото е и тука. Ние като чужденци - сме им просто непознати. Но мисля си , че ако си заслужиш уважението - няма да има проблеми. Аз все още не мога да съм категорична в това - нямам познати шведи - само един, но мъжа ми само за 2 години вече има мнгоо контакти и категорично не е бил дискриминиран, поне от заобикалящите го хора. Преди, когато шведският му беше много лош, може и да се замисля да намеря подобни примери, но сега не.
Сега съгласете се че има и тука чужденци, които идват само за да се облагодетелстват и да живеят на гърба на хората, които работят. Еми сигурно не им е приятно на шведите.

Имат определено негативно отношение към чужденци особено турци, индийци и пр., както и към "мелезите", в общи линии едва ли не това са хора втора категория, нечисти, невъзпитани. Думи които съм чувала, от сестрата която ни води консултацията, в смисъл че имаме късмет живеем в добър квартал в който няма "мешани", от жените които водят почасовата детска градина, да съм спокойна при тях няма такива деца, едва ли не това са хора с ниска култура без възпитание. Не са и единични случаите, когато на детската площадка има конфликт между деца, ако шведче удари чужденче придружаващия го възрастен в повечето случаи и не се помръдва, все едно нищо не е станало, но да не се случи обратното. Персонално съм имала случаи на демонстративно неприемане на детето ми от страна на шведите, като например да насърчават собственото си дете да избута дъщеря ми която в момента се качва по стълбичката на пързалката, да я пред редят при люлките или да я смъкне от люлката, имала съм случаи когато швед отива и издърпва от ръцете на детето ми кофичката и лопатката, с които си играе за да ги даде на своето дете / не че наоколо няма други кофички и лопатки, не че играчките са на моето или на някое друго дете/.
Така че въобще не се очудван на изловеното от ми-ми. Напълно е въможно, като се насложат самочувствието им , граничещо с надменност и възпитанието /или липсата на такова/, исторически има също доста предпоставки.

Ами то такива простаци и в България си имаме.

Като цяло моето мнение, което не искам да натрапвам е , че шведите са доста по-толерантни в отношенията си от нас българите.

Много усмивки и хубав ден момичета

Общи условия

Активация на акаунт