Януарчетата румени, засмени, всекидневно към градинката са устремени.

  • 10 311
  • 288
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 270
siska8607 и на Йоана много й пада косата,навсякъде е.За жалост не само нейната пада Sad и моята и то на кичури Cry ooooh!

# 16
  • Мнения: 774
еййй...като мухи на мед накацахте на новата тема...
Айде и аз, една от мухите. Joy
Доника, аз пък си мислех, че ей туй заглавие ще избереш: Януарчето отдавна сладко в креватчето си спи, а майка му незнайно що, все още във форума седи., щото в миналата тема се подхвана за пристрастяването към форума(разбирай темата) Laughing На мен лично ми е мнооого трудно да не поглеждам често-често к'во става тук, затова ако искам (т. е. трябва  Laughing) да свърша нещо, не включвам компютъра(което е мнооого трудно наистина  Rolling Eyes).
merrygold, благодаря ти за снимката! Струва ми се Дивна(между другото, прекрасно име!) се чувства досто удобно в слинга! Моят е ето такъв: http://www.mothercare.com/Babaslings-theBabaSling-Midnight-Black … 4041&mcb=core, и както виждаш бебенцето е в горе-долу седнало положение, и все ми изглежда някак си сгърчена вътре, но щом на вас ви е удобно така, трябва и аз да пробвам. Peace
За прането, пускам пералнята само с дрехи на Ивка през ден, и все е пълна. Не знам как стават тез работи, ама едвам дочакваме да изсъхнат изпраните неща...  Confused
За мазането, само след баня мажа челцето с едно овлажняващо кремче на Джонсън, а телцето - с олиото пак на Джонсън.
Бубченцето, честита придобивка! И аз на подобно столче съм мернала око, защото е хем за бебе, хем става за деца, май до 18 кг. Peace



# 17
  • Мнения: 45
Eйййй, страшни сте, бе! Как успявате да изпишете цяла тема, пък и нова да почнете, докато аз изумено гледам на Яна зъбите Mr. Green Кръстили сме я саблезъбия тигър Joy

Гледам много неща сте коментирали, ама нямам сили да се връщам назад и да чета внимателно.

За домакинстването Tired...абе всичко успявам да свърша, ама не с особено голям ентусиазим, че се изморявам...проблемът ми е, че съм педант на тема чистота и подреденост и вътрешно се тормозя, ако не ми е всичко, както трябва....а с две деца и мъж - сещайте се...ще трябва някакъв непукизъм да усъвършенствам, явно Laughing....иначе много обичам да готвя, но ми е кеф да го правя, когато разполагам с време и да въртя манджи всякакви...което, определено, си личи като ме види човек какъв съм тюлен hahaha

Сега като знам, че предстоят летни месеци и градината ще излезе в едномесечен отпуск и ми настръхва косата, щото каката ще си е по цял ден в къщи и на всичкото отгоре ще й е яко скучно, та сещайте се кой ще го отнася...майките с по-големи деца ще разберат за какво говоря ooooh!

Вчера дадох на саблезъбия тигър малко пюре от сливи...ами чак притерперваше милата в очакване на следващата лъжичка Joy...много й хареса...дано и другите пюрета да ги приема толкова възторжено, ама имам известни съмнения, че към зеленчуковите ще подходи по друг начин - нали не са сладки Grinning

Абе да си призная - силно ми липсват "живи" социални контакти...обаче като живея на майната си в Драгалевци и като съм без кола е много, много кофти...нито имам удобен транспорт, нито мога да се разхождам тук, щото няма тротоари и даже ми е трудно да стигна да се видя с драгалевските януарки, щото те са в центъра на прекрасното ни село, а пък аз съм на г..а на географията ooooh! Предполагам, че до края на майчинството, ще съм станала абсолютен социопат със склонност към насилие Joy

Айде стига толкова, че запълних темата и ще създам работа на Доника да прави нова...всъщност, добре, че е тя, че да има кой да пуска темите  bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 120
Леле, пак сте разписали, ама че сте бързи:0
Браво, Дони за темата  bouquetГледам вече почти всички сте с нови снимки, а Преслав още си стои като новороден. Ето и малко по-актуална снимка, с която много моля да замениш бебешорската Simple Smile http://www.facebook.com/photo.php?pid=30424410&l=b17648515c&id=1369581081
Благодаря!
Ама че дъжд, не става за разходки днес Wear Umbrella
Поздрави на всички и много усмихнат ден Hug

# 19
  • Мнения: 270
Май всички гледате филма. Crossing ArmsИ аз го пуснах.Абе,кажете ми какво аджеба е направила мацката с портрета newsm78Кой е изплющяла дет' се вика,че така се тормози женицата Laughing

Внимание, докато преглеждахте тази тема, в нея бяха публикувани 2 нови отговора. май не всички гледат Mr. Green

# 20
  • Мнения: 854
Запис и от нас
Дони  Hug
Ей този сериал ще ме накарате да го сваля от нета че да ви настигна  hahaha

# 21
  • София
  • Мнения: 2 613
Хайде и аз в новаа тема да се запиша.
Доника- евала за пореден път- между другото като гледах снимките от срещата, не мога да не спомена, че изглеждаш супер добре  bouquet
Копривке- и на теб браво, че успяваш с толкова много неща да се заемаш наведнъж  bouquet и искрено ти се възхищавам за уменията, които явно притежаваш за тортите  bouquet, защото аз никога не съм била добра в кухнята, а пък аз торти да не говорим- не мога изобщо да си го представя. Анчето вече добре ли е- много да я нацелуваш от мен- и нейни снимки гледах- страхотни очи Heart Eyes
Чудя се наистина дали и на моята няма да й избият скоро зъби, на едно място от долния венец се вижда доста беличко, а и тя доста настървено се опитва да захапе всичко, което и е под ръка - даже днес като я държах пред мен и й се радвах, се опита да ми загризе носа Laughing- извадих й едни такива дрънкали, дето могат да минат и за гризалки, ама тя още милата, не може да се сети да ги захапе и по-скоро повече се удря с тях, много се смях с нея днес.

# 22
  • Мнения: 641
Дони, мерси за темата, страхотна е, както винаги   bouquet
Копривке, искам снимки на тортата пък! Като не ям реално, поне да се изкушавам виртуално  smile3535
Бубченце, честит да е на Делян стола
Елена, много се радвам, че при Марти нещата са се нормализирали
Аз май нещо не разбрах, нали първо се започва със зеленчуково или плодово пюре, после месно и след това кашите  newsm78.
Абе да ти кажа, май може всякак да се подредят, аз поне с такова впечатление оствам, въпрос на личен избор
Можело така: /пак цитат на Косе Босе - да е жива и здрава жената, че има толкова познания и дава инфо/
Цитат
Ред на въвеждане:
каша – зеленчуци или плодове – месо
зеленчуци или плодове – каша – месо
(най-често срещани схеми на захранване)
зеленчуци или плодове – месо – каша
(Ла Лече Лига)
каша – месо – зеленчуци или плодове
(най-новите промени, само в някои схеми на захранване)


От гледна точка на детската физиология няма решаващо значение коя е първата храна.
Затова педиатричните организации препоръчват както оризова каша, така и плодови или зеленчукови пюрета.
И са прави във всеки случай.
Зависи от избора на родителите, местните педиатрични традиции, културните фактори и т.н.

По-важно от избора на първа храна е:
- подходящата възраст за захранване
- да се дава достатъчно мляко

Възможни варианти на захранване според възрастта:
На 6 м. може да се започне с каша, плод или зеленчук.
На 4 м. често се препоръчва кашата да е първа храна.
Между 4 и 6 м. някои схеми препоръчват основно  каши и плодове, а зеленчуците се включват след 6 м.

Захранване на деца на АМ
Не е съвсем вярно твърдението, че децата на АМ е добре да се захранят на 4 м., а кърмените на 6 м.
Изборът дали да се започне на 4 или 6 м. зависи от други фактори и индивидуалния случай - не от вида на млечното хранене.

Аз мислех да карам зеленчуци, месо, каша, но момичетата ме посъветваха, да издърпам кашата по-напред, защото месото е чак 7 ми месец, да има източник на желязо още през 6 ти
А относно желязото ето инфо

Кои са храните с високо съдържание на желязо?

Зърнени храни
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Просо                     6.8
Елда                       3.9
Ечемик (глутен)     6.0
Овес (глутен)         4.6
Пшеница (глутен)  3.1

- Усвояемостта на желязото от пълнозърнестите храни е доста ниска поради фитатите и фибрите (напр. вареното просо съдържа около 1.0 мг желязо).
- Желязото като добавка (за обогатяване на каши и пр.) е по-ниско усвоимо от желязото от 'естествени' източници.
- Усвояемостта може да бъде подобрена по няколко начина:
  * прием едновременно с витамин С
  * накисване на зърната
  * отделна консумация на продукти, богати на калций


Месо
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Телешко месо           3.1
Пуйка (тъмно месо)  2.4
Пуйка (светло месо) 1.2
Пиле (тъмно месо)    1.6
Пиле (светло месо)   1.2

- Желязото от месото (хемовото желязо) се абсорбира най-лесно, за разлика от желязото в листните зеленчуци (нехемовото желязо).
- Желязото от месото се усвоява оптимално при комбинациш с 'железни' зеленчуци.


Зеленчуци (подходящи за 7-12 месец)
Съдържание на желязо (на 1 чаша):
Цвекло                        2.8
Леща (сварена)          6.6
Спанак (сготвен)        6.4
Грах (сварен)              1.2
Броколи (варено)       1.1
Брюкс. зеле (варено) 1.1

- Усвояването на желязото от растителен произход е до 10%.
- Когато се консумират едновременно храни с хемово и нехемово желязо се оптимизира усвояването на желязото.
- Витамин С също подобрява абсорбцията му.

Мазнини

Цитат
Растителните мазнини не се въвеждат като нова храна.
Причината не е малкото им количество в пюретата.
Обяснението е, че алергените не преминават в масления екстракт от съответните ядки и семена или преминава минимално количество от тях. Затова вероятността за алергия е много малка.

Затова не е нужно царевицата да е въведена преди царевичното олио, то не е алерген.
Затова е добре царевицата да се въведе отделно (с каша, пюре, нишесте), въпреки че е давано царевично олио преди това.

Добавянето на мазнина в кашата има за цел:
- да повиши енергийната стойност
- да внесе допълнително мазнини (които са важни за развитието на клетъчните мембрани, мозъка, ретината, нервната система и т.н.)

Може и без мазнина в кашите. Стига да се осигури дневния прием чрез зеленчуковото пюре например (8-10 гр или ½ до 1 ч.л.)
Зърнените култури са богати основно на витамини от В-групата, които са водноразтворими.
Мастноразтворимите витамини А, Е, К се срещат в плодовете и зеленчуците, а D – в животински продукти.
/Някои зърнени култури са източник на витамин Е - пшеница и царевица, но под формат на зародиш или масло/


* Рапичното олио е растителна мононенаситена мастна киселина - каквато е зехтинът и фъстъченото олио. По-скоро е въпрос на традиция и вкус да се прибавя именно рапично олио: в Германия, Австрия, Швейцария, Северна Америка. В случая – може успешно да се замени със зехтин.
 
* Слънчогледовото олио е растителна полиненаситена мастна киселина – както и останалите растителни масла. Те са богати на линолова киселина, която е една от най-важните киселини. В кърмата също се съдържат ненаситени мастни киселини.

* Маслото, млякото, месото са богати на животински наситени мазнини.


Полезно съотношение на мазнините:
- поравно полиненаситени и мононенаситени растителни мазнини
- растителните мазнини да са поне половината от общото количество мазнини
- в ранна детска възраст най-важни са растителните и млечните мазнини

=> Мисля, че това е горе-долу и отговора на дилемата „масло, олио и/или зехтин” в пюретата и като цяло в детското меню след 1 година. Колкото майки, толкова мнения

# 23
  • Мнения: 656
Сиска, и ние като Данинцето - и на Кало му пада косата, а че и моята. Скоро ще стана дебела плешивка с тенденции към абсолютно изпростяване  ooooh! Дали Митко ще ме върне? Няма, щот не ме е взимал  Mr. Green

Май всички гледате филма. Crossing ArmsИ аз го пуснах.

Ааа - ц, аз ходих да приспя бебето и взех, че приспах и двама ни  hahaha Ама добре ми дойде малко сън. Ако не ми се и ходеше до 00 можеше и още да откарам  Sad

докато аз изумено гледам на Яна зъбите Mr. Green Кръстили сме я саблезъбия тигър Joy

Shocked Има зъби ли вече????  Shocked Искам снимков матриал!  Sunglasses

Между другото - моите наблюдения са, че темата се пълни с броя мнения, а не с дълги такива. В смисъл, че на една страница има определен брой мнения и той си стои константа, без значение колко дълги са те. Не съм броила, та не е нАучно обосновано, но ако не беше така само заглавната ни страничка щеше да заеме поне цялата първа. Така че - нямате вече оправдание да не развивате фермани като моя милост  smile3534 (много го обичам тоя емотикон).

# 24
  • Мнения: 45

Shocked Има зъби ли вече????  Shocked Искам снимков матриал!  Sunglasses


Зъбите не са избили все още - ясно очертани са и двата долни, стигнали са повърхността на венеца и е въпрос на време да избият, но категорично няма съмнение, че са зъби. Двете ръце са непрекъснато в устата, а лигите се точат от тук до Луната Joy
Ще гледам и снимки да направя, ама ще трябва тати да помага, че тя едва ли ще си държи устата отворена в подходяща позиция, докато аз снимам Joy

# 25
  • Мнения: 36
Павлинааааа, не се оправдавай!!! Не искаш ти да си дружиш с нас, за това не идваш у нашта маала  Joy  ела ти.... да не дойдем ние!!! И пускай това ICQ... чат-пат.

# 26
  • Мнения: 20
Сиска, и ние като Данинцето - и на Кало му пада косата, а че и моята. Скоро ще стана дебела плешивка с тенденции към абсолютно изпростяване  ooooh! Дали Митко ще ме върне? Няма, щот не ме е взимал  Mr. Green

 hahaha Ами то Кало и Божо имат малко нужда, че в тези жеги издържа ли се с такива коси... горките деца. Иначе и на мене все още ми пада косата, ама нали сме майка и син- трябва да сме в тандем  hahaha

П.П. Май пообърках коупи-пейста....

# 27
  • София
  • Мнения: 3 249

... между другото като гледах снимките от срещата, не мога да не спомена, че изглеждаш супер добре  bouquet

Какво пиеш да те почерпя Blush
 ooooh!И на мен почна да ми капе косата на цели кичури. Мисля да пробвам Ревалид на шампоан...да ли ще има ефект newsm78
Еспа, днес точно се чудех, докато си "преписвах" прилежно от теб написаното домашно - ние четем, кахърим се кое първо второ....Пък колко народ има дето му е все тая...и пак са живи и здрави децата...
Сега някой доброволец да систематизира и за педагогическото захранване инфо... Wink

# 28
  • Мнения: 656
Абе аз затова уж я клъцнах, ама не му е достатъчно явно... Пак се поти като.. абе кое животно се поти много?  newsm78 Те като него  hahaha Замислям се за супер къса прическа, оформена с машинката  Thinking

# 29
  • Мнения: 429
siska8607 , данинце и на Петя много и пада косата- много е смешна отзад на вратлето и е дълга, а малко по-нагоре има плешиво петно  Joy
А аз отново искам да използвам жокера "помощ от приятел": Трябва ми подарък за едно английско детенце (момченце на 3 години)-не мога да се сетя за нищо. Искам да е нещо хем детско, хем да е свързано с България. Също така не трябва и да е много скъпо (не повече от  40-50 лв. , за  да не изглежда ангажиращо  newsm78). Помагайте, че имам време 2 седмици newsm78
Моник, много е хубав Преслав  Hug
Павлина аз помня, че беше казала, че са се подули венците, но реших, че са избили вече...Хайде да се похвалиш когато избият  Hug
Аз 1001 нощ нали го изгледах в В-бокса и сега не го гледам...малко ме е яд, че нямах търпение да го изчакам по ТВ-то, а се мъчих да го гледам със субтитри.
Сиси, ако го подстрижеш Кало с машинка сигурно ще е най-младата главица подстригана с машинка  Joy Петя нали уж има много коса, казвам уж, защото бях убедена, че има много коса допреди да видя Калоян на живо #Crazy Сега ако някой ми каже 'ауу колко много коса", аз отговарям, че съм виждала и повече  hahaha

Последна редакция: пн, 18 май 2009, 19:23 от barboran4e

Общи условия

Активация на акаунт