Древните цивилизации.

  • 13 461
  • 137
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 835

Боно Шкодров, Божидар Димитров и Петър Добрев? Ти се шегуваш, нали?  Wink
Кои доказателства са неоспорими? За какво въобще говорим, че нещо се загубих между буквите? newsm78

Моля те да ме цитираш, къде точно съм споменала Петър Добрев Mr. Green, споменавам други, а сега и академик Васил Гюзелев, в цитата. Искам да помоля и за доказателствата, че България се създава през 681г..

"Кога е създадена България
През 1981 година в цялата страна тържествено се честваше 1300-годишнината от създаването на българската държава. Същата година бе публикуван академичен труд, наречен “Кратка история на България”, в чието написване участваха най-изтъкнатите ни тогавашни историци. В
книгата се разказва как през 680 година хан Аспарух разгромил византийците в местността Онгъла, а за 681 година пише:
Наскоро след скрепяването на съюза (със славяните) хан Аспарух извършил с войската си няколко похода в Тракия. Стреснат от техния успех, византийският император Константин IV Погонат бил принуден през лятото на 681 г. да сключи мирен договор с прабългарския хан. Той се задължил “за срам на ромеите” – по израза на един тогавашен византийски хронист – да плащаежегоден данък. Този акт всъщност представлява юридическо признаване на създадената българска държава.
От текста излиза, че хан Аспарух е победил византийците, сключил е договори със славяните и с Византия и
така през 681 г. е била създадена българската държава.
Това е официалната история. А съвременниците на онези събития казват съвсем друго.
През 680 година император Константин IV Погонат
(668–685) свикал в Константинопол Шестия вселенски църковен събор. Основната причина била да се пребори с ереста на монотеистите, които проповядвали, че Исус Христос е само бог, а църквата твърдяла, че е едновременно и човек, и бог. Шестият вселенски църковен събор
продължил и през 681 година и одобрил редица решения за организацията на църковната дейност, които са в сила и днес. Въвел правилата, по които може да се женят роднини, уточнил как може да сключват брак свещеници, изравнил статута на Цариградския патриарх и на Римския папа и определил йерархията в православието. Оттогава са изминали повече от 1300 години, но поради важността на решенията протоколите от събора са запазени и до днес.
Ето какво пише в стенограмата от заседанието, проведено на 9 август 681 година. Думата е дадена на епископ
Константин от Апамея:
Константин каза: Казвам се Константин. Презвитер съм на светата Божия църква, която се намира в Апамея, провинция Втора Сирия. Ръкоположен съм от Аврамий, епископ на Аретуса. Дойдох при нашия свети събор, за да ви поуча, че ако бях изслушан, нямаше да претърпим онова, което претърпяхме тази година, сиреч каквото претърпяхме във войната с България. Защото аз поисках още отначало да дойда на събора и да помоля да стане мир, така щото да се извърши нещо, което да обедини двете страни, та нито едните, нито другите да се измъчват, сиреч нито тия,
които изповядват една воля, нито тия, които изповядват две воли.” Този текст ни казва две неща. Първо, че голямото поражение на ромеите от Аспарух е било преди месец август 681 година, когато презвитер Константин е произнесъл цитираните думи. И още по-важно. Свещеникът говори за война на Византия не с българите, а с България. Тоест в ранната пролет на 681 година Византия е тръгнала на война не с българското племе на хан Аспа-
рух, а с държавата България. И логично възниква въпросът: Кога е създадена тази държава?
Обърнах се с този въпрос към авторитетите в областта на ранната българска история.
Първо академик Васил Гюзелев – може би най-изтъкнатият ни специалист по средновековна история, ме удостои с отговора:
Според мен началото на българската държавност трябва да се свърже с името на хан Кубрат, с онова
голямо обединение, което е наречено Голяма или Велика България, създадено в земите на север от Кавказ върху
голямо пространство, което включвало не само прабългарите, но и други етнически групи и е създадено през
30–40-те години на VII век. Всъщност Дунавското българско ханство на хан Аспарух е естествено историческо продължение на голямото обединение на хан Кубрат."

Последна редакция: пн, 15 юни 2009, 17:34 от teo7777

# 91
  • Мнения: X

Боно Шкодров, Божидар Димитров и Петър Добрев? Ти се шегуваш, нали?  Wink
Кои доказателства са неоспорими? За какво въобще говорим, че нещо се загубих между буквите? newsm78

Моля те да ме цитираш, къде точно съм споменала Петър Добрев Mr. Green, споменавам други, а сега и академик Васил Гюзелев, в цитата. Искам да помоля и за доказателствата, че България се създава през 681г.
...
Петър Добрев има изследване по въпроса за прабългарския календар. Споменава се в линка, който постваш.
А що се отнася до датата за създаването на българската държава мисля, че това, което си поместила в последния си пост е добър отговор на въпроса ти. В науката няма спор. Прието е, че годината 680-681 е terminus ante quem или най-късната дата за случване на събитието. Благодарение на запазената документация от Шестия църковен събор се знае със сигурност, че тогава България вече е съществувала, има достоверен източник. Дали е станало събитието със забиването на копието с конската опашка една или две години по-рано, не можем да знаем. Но няма спор и затова, че Аспарухова България е приемник и продължител на Кубратова България. Тези факти ги има в учебниците, не са някаква тайна.

# 92
  • Мнения: 3 835
Петър Добрев има изследване по въпроса за прабългарския календар. Споменава се в линка, който постваш.
А що се отнася до датата за създаването на българската държава мисля, че това, което си поместила в последния си пост е добър отговор на въпроса ти. В науката няма спор. Прието е, че годината 680-681 е terminus ante quem или най-късната дата за случване на събитието. Благодарение на запазената документация от Шестия църковен събор се знае със сигурност, че тогава България вече е съществувала, има достоверен източник.

Е и, какво, защо да няма изследване човека в/у календара? И не само той, по-нелогичното би било никой български учен да не се заинтересува от него и от Именника на българските канове. Учените, които работят и са работили в/у именника и календара са много.

Дали е станало събитието със забиването на копието с конската опашка една или две години по-рано, не можем да знаем. Но няма спор и затова, че Аспарухова България е приемник и продължител на Кубратова България. Тези факти ги има в учебниците, не са някаква тайна.

Ти това сериозно ли го пишеш? Какви 2-3 год.?! 681- 632 = 49 год.. И не самите години толкова са важни, като брой, а тънката подробност, че никаква държава не се създава тепърва тогава, а същата си е съществувала от преди това, и то не каква да е държава, а силна и голяма, такава дето разбива на пух и прах цялата 60 000 армия на Византия, предвождана лично от императора, което е небивала чест!!!
Та не е ли абсурдно да ни обясняват в официалните версии, че сме били някакво малобройно примитивно племе, на коне, което не щеш ли идва и разбива Великата византийска империя, направо на нищо я прави?! Дотолкова, че чак на Вселенския събор, презвитер Константин да излиза да ги хока - Аз нали ви казах бе, какво ще стане, да не излизаме срещу България!  Как става тоя номер? Това са просто не смешни, а жалки глупости, и дете няма да се върже. И тия същите дето разбили на пух и прах 60 000 армия на византийците, изведнъж видиш ли били претопени от „славния славянски народ”. И като се обединили с тях, чак тогава придобили сила и мощ, та си забили копието и си направили държава. Един вид, добре че бяха славяните! Joy То смешно, ама направо е унизително жалко, и ние дори да повтаряме тези неща.
632 г. е със сигурност далеч по-вярната и точна година, не за друго, а защото за нея има доказателства, свидетелства, а във всички свидетелства никъде не пише през 681 да се случва каквото и да е, камо ли пък цяла държава. И в именника си го пише черно на бяло, защо ли пък толкова са ни неугодни писмените свидетелства, и нашите, и на гърците, и на всички останали.

А за Рашо Рашев може ли да спомена? И той ли е така яростно нападан?
„Най-важното е, че главното българско племе, оногундурите или оногурите, идва от района на големия град Бакат, на север от Балх.” Това се признава вече и от историците българисти, например Рашо Рашев.

Последна редакция: пн, 15 юни 2009, 22:38 от teo7777

# 93
  • София
  • Мнения: 1 077
Някой да иска нещо за Китай да прочете ...

# 94
  • Мнения: 25 867
Давай, не питай.  Laughing

# 95
  • Мнения: 483
И тия същите дето разбили на пух и прах 60 000 армия на византийците, изведнъж видиш ли били претопени от „славния славянски народ”. И като се обединили с тях, чак тогава придобили сила и мощ, та си забили копието и си направили държава. Един вид, добре че бяха славяните!
Започваш да си измисляш вече. Кой го твърди това, че "сме претопени от „славния славянски народ”? Никой не е казал такова нещо.

Някой да иска нещо за Китай да прочете ...

Давай Simple Smile

# 96
  • Мнения: 1 394
И аз искам да прочета за Китай!Точно за техните древни не знам нищо и ще ми е много интересно! Hug

# 97
  • София
  • Мнения: 1 077
Ето и от мен, най-любимата и смешна статия, свързана с идиотски преводи:


Щом излезе колата, изключи вратата


Освен алигаторска глава в Пекин могат да ви поднесат за “Добре дошли” и специалитета “Рак, печен без горнище”

Един от проблемите на олимпиадата в Пекин ще е измисленият от китайците английски:

“Ние не можем да понася вида на дюшек ухаеща трева!”

“Братята се чувстват красиви: клуб рекреация на нокти”

“Вземете си бележка прeдпазата: хлъзгавото е много изобретателно!”

В моя случай подобни изречения предизвикват само леко недоумение и може би далечно, почти неосезаемо главоболие, но за правителството на най-мнoгoлюдната страна на планетата загадъчни словосъчетания като горенаписаните са се превърнали в истински кошмар.

Само година ни дели от началото на олимпиадата в Пекин и напрежението в китайската столица нараства с всеки изминал ден. Готви се нещо грандиозно, нещо невиждано, чиито мащаби, подготовка и изпълнение би трябвало да изумят света.
$ 40 милиарда са се изсипали само в столицата за подобряване на инфраструктурата, обновяване на сгради и пътища, строеж на съоръжения, почистване и т.н. Това са огромни средства, които са още по-впечатляващи, като се има предвид евтината работна ръка в Китай.

Всички са въвлечени по един или друг начин в усилията Пекин да се представи достойно пред света: от президента Ху Дзинтао до първолаците в училищата. Сред някои от очакваните препятствия са замърсяването, задръстванията, политически протести и изключителните мерки за сигурност. Но един от най-странните и нестандартни проблеми е свързан с ширещите се във всички сфери на обществото озадачаващи преводи на английски. При това не става дума само за частни магазини и евтини реклами - дори надписите по аерогарите, етикетите върху популярни продукти, уличните знаци, менютата в ресторантите и окъпаните в неон билбордове са инфектирани от неописуемо осакатени английски изречения, които карат туристи и бизнесмени да се олюляват зашеметени.

Надписи от сорта: “Мода за уличници”, “Щом излезе колата, изключи вратата, прозорците, вземи ценност”, “Дворецът подскача към стената” или “Посети цивилизация - обърни внимание на хигиена!”, са сред често срещаните в Пекин. Коренът на проблема не е еднозначен. От една страна, китайските диалекти като “мандaрин” и “кантонски” са изключително богати, но по свой собствен, много уникален начин. Това е древен език с десетки хиляди йероглифи, които често нямат логичен еквивалент в останалите наречия по света

Пъстротата му понякога е непреведима, особено на английски, който пък е наситен с безброй идиоматични изрази. Един и същ символ може да означава много абсолютно различни неща. В китайския няма глаголни времена, пълният член се използва по друг начин, а употребата на множествено и единствено число е забулена в тайнственост. Човек не може просто да вземе речника и да преведе буквално дума по дума даден израз. Подобен подход ражда чудовищни словосъчетания и е толкова разпространен, че вече дори има официално име: чинглиш!

Рожба на чинглиша са и първите три изречения в тази статия. Ако бяха преведени правилно, те би трябвало да гласят: “Не газете тревните площи”, “Салон за красота и педикюр” и “Внимание - подът е опасно хлъзгав!”.

В последните години страната промени драстично подхода си към останалия свят и към самата себе си. Пазарната икономика и западната култура нахлуха в Китай по-бързо, отколкото тяхното схващане. Пекин очаква над 500 000 посетители в 20-те августовски олимпийски дни и тъй като английският е станал малко или повече универсален, всички се надяват гостите да бъдат посрещнати с адекватни преводи. Преди две седмици правителството обяви, че предприема официално масивна война срещу ширещия се навсякъде чинглиш. Много надписи ще бъдат премахнати, други ще бъдат заменени. Чужденците, които живеят в Китай, са свикнали с чинглиша и схващат инстинктивно смисъла му. Но за хора като нас няколко дни на озадачено четене сигурно биха ни докарали до нервна криза.

Реших да дам своя скромен принос към 29-ите летни игри чрез внимателен анализ на действителни надписи в Пекин. Ще насоча вниманието ви към 4 основни сфери на употреба на чинглиш и ще дам личната си, лишена от всякаква стойност, препоръка за отстраняването или оставянето на всеки посочен надпис:

I. Билбордове, улични надписи, реклами, указания и предупреждения

1. “Расистки парк” (уличен знак). Е, само това ни липсва! Препоръка: да се премахне!

2. “Не се опипвайте! Позволете на нас да ви помогнем!” (в магазин за дрехи). Прекалено интимно предложение. Препоръка: да се премахне!

3. “Спирка за отделяне на газ” (знак в метрото). Това определено е спирка, на която горещо ви съветвам да не слизате. Препоръка: да се премахне!

5. “Пътят се изкачва на обратно” (надпис на няколко магистрали). В този мистериозен афоризъм като че ли има някакъв екзистенциален смисъл, някакво даоистко послание. На мен самия все по-често ми се струва, че се изкачвам на обратно, особено в службата. Препоръка: да остане!

6. “Концентрационен лагер Съвършенството” (огромен надпис пред строящ се нов комплекс апартаменти в покрайнините на града). Моля!? Какво?! Препоръка: да се премахне!

7. “Осакaтен асансьор” (на международното летище). Яаа, какви хубави стълби! Препоръка: да се премахне!

8. “Интелигентен обществен телефон” (знак върху телефонна кабина). Интелигентният обществен телефон е едно от онези редки неща, които винаги са ни липсвали, без дори да подозираме, че съществуват. Той е доказателство, че доброто образование и общата култура вече не са запазена територия само за нас, хората. Какво по-приятно от това да се натъкнеш на начетен уличен телефон? Ако имах избор между ниско образован, полуобразован, вулгарен и интелигентен обществен телефон, определено бих предочел интелигентния. Препоръка: да остане!

9. “Шанхри-Ла е в съзнанието ти, но твоят бизон не е!” (огромен, неразгадаем билборд на оживена магистрала). Този мистериозен надпис вече дълго време предизвиква тоталното недоумение на летящите по магистралата пътници. Според мен обаче в него се крие криптичната мъдрост на древната китайска философска школа. Навремето Конфуций е казал, че дори най-дългият път започва с една-единствена крачка. Мъдро… Но не е ли мъдро и прозрението, че именно твоят бизон не може да съжителства с Шанхри-Ла в съзнанието ти? Може примерно нечий друг бизон да се намести някак си, но никога, никога твоят собствен! Препоръка: да остане!

10. “Стая за забавление на закъснелите полети” (отново на злополучното летище). Ха! Откъде-накъде? Не стига, че са закъснели, ами ще ги и забавляваме! Аз лично не смятам за уместно подобни полети да бъдат поощрявани за немарливостта си. Препоръка: да се премахне!

11. “Чаровен зъболекар” (улична реклама на стоматологичен кабинет). Поздравления за чара и най-вече за скромността. Препоръка: да остане!

12. “Продавам евтин пушек” (надпис на магазин за цигари). Браво бе, братче - ти засрами и най-големите търговци от ранга на Доналд Тръмп и Уорън Бъфет. Велики неща те чакат, щом и пушек можеш да продаваш. Препоръка: да остане!

II. Обществени тоалетни

1. “Деформирана мъжка тоалетна” (надпис на тоалетна в близост до Забранения град). Бих искал на страниците на този вестник да попитам самите вас: има ли изобщо сила на този свят, която би ви накарала да използвате деформирана мъжка тоалетна? Препоръка: да се премахне!

2. “Тоалетната е оборудвана с топъл ручей!” (тоалетна в Пекин). Великолепна идея! Тоалетната и игривият шепот на топлия ручей са създадени един за друг. Препоръка: да остане!

3. “Деликатеси” (знак на врата на тоалетна в Пекин). Не бих казал! Препоръка: да се премахне незабавно!

4. “Мъжки мъж” (мъжка тоалетна в Пекин): Еми то, както е тръгнал светът, май си е време наистина да има тоалетни за различните видове мъже. Препоръка: да остане!

III. Менюта в ресторанти

1. “Тиха скаридата се сношава със зелето” (от меню в хотелски ресторант). Вижте сега, аз не съм от хората, които ще тръгнат да осъждат когото и да било за сексуалните му предпочитания. Всеки има право на избор, независимо дали е мъж, жена или скарида. Дори бих казал, че в случая скаридата заслужава аплодисменти, че поне не афишира шумно афинитета си към зелето и се старае да е тиха. От друга страна обаче, когато действието се развива в чинията ми, това излиза извън рамките на всякакво приличие. Препоръка: да се премахне!

2. “Рак, печен без горнище” (от меню в пекински ресторант). Аз между другото съм виждал страшно много раци да се пекат без горнище и по нашето Черноморие. Знаете ли, че май въобще не съм виждал рак с горнище. Сигурно всички са били мъжки. Във всички случаи горнищата ми се струват напълно излишни. Препоръка: да остане!

3. “Супа топла гъбено изнасилване” (меню в пекински ресторант). Едва ли в богатата история на човечеството съществува по-злополучен кулинарен експеримент. Ако има такъв ненормалник, който да си поръча този деликатес, то той трябва незабавно да бъде вкаран в психиатрично заведение. Препоръка: да се премахне!

4. “Изпържен в олио призрак” (от меню в пекински ресторант). Доста обезнадеждаващо - тъкмо си се разделил с бремето на тленните си останки и си витаеш волен под формата на призрак, когато се оказва, че съвсем не си неуязвим и спокойно може да бъдеш заловен, изпържен в олио и изяден в столицата на Китай. Препоръка: да се премахне!

IV. Надписи върху продукти

1.”Пандемични сладки” (върху опаковката на сладки). Търсена вкуснотия от епидемиолозите по цял свят. Препоръка: да се премахне

2. “Бутилка пот” (име на минерална вода): Всъщност потта е солена вода, но по-скоро ще умра от жажда, отколкото да надигна бутилка c освежаваща пот. Препоръка: да се премахне!

3. “Кравешки тор” (име на шампоан!): Коментарът е излишен. Препоръка: да се премахне!

4. “Ухаещо, хрупкаво проникване” (странен надпис върху пакет за чипс). Това чипс ли е или име на публичен дом? Препоръка: да се премахне.

5. “Доброкачествено момиче” (надпис върху детска кукла). Важното е, че не е злокачествено. Препоръка: да остане!

6. “Свинско ефрейторско” (надпис върху пакет с кайма). Продуктът най-вероятно е деяние на моя старшина от казармата, за когото винаги съм преполагал, че е канибал, и който нищо чудно да използва тази кошмарна кайма, за да си изпържи някое и друго “канибабче”

Препоръка: да се премахне!

В заключение бих отбелязал, че посочените примери са само капка в океана. Спестих ви много от най-изумителните надписи поради тяхната шокираща нецензурност и поради липсата на място. Списъкът с примери е безкраен и има цяло течение в туристическата индустрия, посветено на тяхното откриване и документиране. Трябва да кажем, че чинглиш не е толкова плод на необразованост, колкото на огромната пропаст между два напълно различни езика. Празнината обаче рано или късно ще бъде запълнена. Китайското правителство е твърдо решено да елиминира напълно чинглиша преди 8 август 2008. Дали това ще стане, е друг въпрос. Въпрос, на който бих могъл да отговоря, ако имах някой и друг бизон в съзнанието си или поне достъп до интелигентен телефон. Но за съжаление нямам, така че тази тема си остава хлъзгава… А хлъзгавото, както вече добре знаем, е много, много изобретателно.



ИВО ИВАНОВ
Канзас




# 98
  • София
  • Мнения: 1 077
А в тази тема е пълно с наистина познавателни и интересни неща за тази магична страна:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=234122.0

# 99
  • Мнения: 2 386
За трети път чета откъса и ми текат сълзи от чинглиш-а..  Joy Благодаря ти за невероятна тема и тук, Занда - ако знаеш колко полети съм изкарала с нея, четейки я..  Simple Smile

# 100
# 101
  • Мнения: 625
Болната ми тема.Мястото,на което мога да плюя с чиста съвест на материалното.
Не веднъж съм споделяла,че времето ,в което живея не е моето.
Времето,в което битуваме е изтъкано от безчестие,а това ме натъжава.
Контрират ме,че в онези  времена на хановете ни или по времето на Симеон Велики било мръсотия,хората не се къпели....да,но умираха с чест,за кауза,а не като сега от безизходица.
Това не е моето време,аз не съм си на мястото,но....
Изгледала съм цялата поредица на "Изгубените цивилизации" - респект bowuu
Правейки си равносметка сама със себе си,установявам,че обожавам миналото,обожавам и бъдещето.....нашите дни някак съзнанието ми ги заличава.Нямам обяснение защо го правя.

# 102
  • Мнения: 1 394
Имаме нещо общо с теб! Peace...И аз все към миналото се връщам...не в личен план естествено.Просто ако ме попитат къде искам да живея примерно за три дни в бъдещето или в миналото...определено ще избера миналото.Точно поради горепосочените от теб причини! Peace...А древните цивилизации винаги са ми били слабост,особено тези които са неразгаданите...които са забулени в мистерия...това ме влече мен-мистериозното.Как ли са били по-напреднали и от нас в момента.Какви паметници,какво чудо...някой беше питал,с какво ще се похвали нашето поколение в бъдещето?С"Палмата" в Дубай,която може да бъде разрушена само от едно цунами или с Айфеловата кула,която може да бъде разрушена от едно по-силно земетресение...И как тези паметници останали ни от древните цивилизации са непокътнати и ни буря ни ураган ни земетресение ги е сломило?Може би са построени на точните места?Ето това е "вълшебството"!Как и откъде са знаели неща,които ние днес   недоумяваме и неможем да разгадаем...а уж са били примитивни хорица?  newsm78

# 103
  • Мнения: 1 860
То се е видяло, че ще се разпиша и в тази тема, за която поднасям хиляди извинения на dodyniki и песимизма ми, че няма да я бъде дълго.   bouquet

Включвам се с Гьобекли Тепе, който според последния брой на списание Нексус е най-старият храм някога откриван (около 12 000 годишен).  Купих си списанието днес, само трябва да намеря време да прочета статията, която е доста голяма. За щастие има и достатъчно информация в интернет, за тези които не искат да чакат коментара ми от прочетеното.  Hug

# 104
  • 221B Baker Street
  • Мнения: 1 950
ето един портал и от мен,но сайтовете са на английски  Peace

http://www.mythandmystery.com/


това също е интересно  Peace

http://www.eaglecircle.org/indexbg/indexbg.html

Последна редакция: ср, 17 юни 2009, 07:29 от anubhis

Общи условия

Активация на акаунт