Древните цивилизации.

  • 13 444
  • 137
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 394
Тъй,като ми направи впечатление,че на много хора им е интересна темата за 2012,а и някой спомена,че ще е хубаво да има отделна тема,за всички древни цивилизации,познати на човечеството.Със сигурност има какво да дискутираме.Надявам се темата да се превърне в интересна дискусия,за различните цивилизации,за нашите предшественици...Има ли нещо мистериозно в тях и защо са успяли да събудят толкова интерес у хората?Може би,защото не са разгадани напълно!...Надявам се темата да се хареса на повечето от вас.И нека не намесваме  2012...Да си говорим за цивилизациите!Като за начало ето какво открих:
http://drevnicivilizacii.hit.bg/...
Според мен древните паметници крият някакво "вълшебство".Заредени са с някаква енергия,която не можем да си обясним.Вие как мислите?Има ли нещо,което да ви кара да изтръпвате,когато ги видите и от какво точно се поражда това?...У мен лично са всявали винаги респект!.....Или просто всичко идва от жаждата на хората да се докоснат и да знаят всичко....Коя древна цивилизация според вас е допринесла най-много за човечеството и как?И научили ли сме урока си от тях или все още сме "двойкаджии"  Wink
......Това е сериозна тема и за тези,които се опитват да остроумничат/извън темата/,място тук няма!Благодаря ви предварително за разбирането!  Hug!

# 1
  • Мнения: 54
Благодаря за интересната тема и за сайта, който си посочила. Ще се поровя с удоволствие в него.  atworkМного обичам да чета за митовете и загадките на древните цивилизации. smile3529    

# 2
  • Мнения: 1 394
Радвам се,че поне някой се интересува от такива неща... Hug
Аз сега съм на вълна Атлантида...ако намеря нещо ще пиша!

# 3
  • Мнения: 830
за древните паметници спор няма, пустите пирамиди не ми излизат от главата ами висящите градини на семирамида, ами паментицине на маите...
Отивам да прегледам линка и ще следя темата, определено ми е тръпка.

# 4
  • Мнения: 1 517
  bouquet
Аз напоследък съм на вълна произход на древните българи  Grinning

# 5
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
интересувам се, но не виждам вълшебство ....
сайта е интересен но с твърде малко информация в него.

# 6
  • Мнения: 1 517
http://www.wmyst.hit.bg/Civilization-HiddenHistory1-main-s.htm

Кое е вярното в крайна сметка  Thinking

# 7
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Казва ли ти някой newsm78 Историята се пише от политиците.
Определено ще ви следя.

# 8
  • Мнения: 10
Страшно са ми интересни древните цивилизации, най-вече Египет и всичко зараждало се в Месопотамия. Не помня години, не се задълбавам във фактологията, а по-скоро ми е интересна историята като справка за философията на хората от онова време.

Ето още един сайт от мен, за хора, които се интересуват http://crystalinks.com/ancient.html

# 9
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 449
Записвам се, за да следя..

Аз съм запленена от пирамидите в Египет.

# 10
  • Мнения: 1 394
Не,че има нещо магично в тях,а по-скоро е пленяващо и загадъчно.Ние днес нямаме такъв паметник,който науката да не може да обясни.Ей за това говоря.Че това наследство останало ни от древните цивилизации ни кара да се замислим,дали има нещо,което и ние ще оставим за идните поколения...Има един филм-"Земята след хората"Според него,ако хората престанат да съществуват,след 10 000 години земята ще е обрасла със зеленина,а нашите паметници,като Айфеловата кула,Статуята на свободата и т.н....и помен няма да има от тях.Накрая на филма дават,че само пирамидите,храмовете на маите и Великата китайска стена,са обрасли с растителност но са останали непокътнати,като постройки...Ето това е загадъчното!Как с примитивни сечива "уж" и средства са могли да изградят нещо,което ще остане десетки хиляди години занапред,а ние с модерните технологии не можем да сътворим нещо подобно.
Ето нещо интересно за пирамидите
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2006-10-13&article=164054
http://www.chudesa.net/?p=statia&statiaid=4449

# 11
  • Мнения: 54
И сега могат да се сътворят сгради и съоръжения, които да се запазят векове, но никой не си го поставя за цел. За съвременното строителсво е важно да се продаде изгодно т.е. с малко материали и вложени пари да се изкарат много, а не така, че това, което е построено да остане за поколенията.

# 12
  • Мнения: 155
Здравейте, и аз съм фен на древните цивилизации. Голям интерес за мен представляват Атлантида и Египет. А според Моладшев между тях има нещо общо, а именно пирамидите.  Wink

# 13
  • на изток от рая
  • Мнения: 442
Сигурно го знаете това:  http://www.kolibka.com/2.html

# 14
  • Мнения: 296
Много интересна тема Peace
През различни прериоди в живота ми съм се интересувала и чела за Египет, Гърция, индианците, Китай, ЯПония, но в последно време чета повече за Рим. dodyniki съгласна съм с тебе за паметниците, но тогава, когато са строени това знание е било достъпно и обяснимо. В последствие със западането на Египет и завладяването му от по-примитивни племена знанието се е загубило и просто е било преоткрито много по-късно и малко по-различно. За това сега не може да се даде напълно достоверно обяснение как са били построени пирамидите и свинкса.

# 15
  • Мнения: 2 746
Чели ли сте "От кого сме произлезли" на Мулдашев? В беседите си с будистки свещеници, Мулдашев научава, че мисълта има триъгълна форма....Веднага си направих аналогия с египетските пирамиди.Според мен, определено има нещо закодирано, има някакво послание в тези постройки, което все още не можем да разчетем.

# 16
  • Мнения: 2 652
Мулдашев (който е офталмолог), чрез изследване на очите на над 1000 души от различни раси, не беше ли стигнал до заключението, че всички хора имат общ корен и произхождат от една двойка души, живяли в Тибет?

# 17
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Аз ви предлагам да започнем хронологически. От люлката:

http://www.mythology.tribak2007.com/shumer-history.htm

# 18
  • Мнения: 212
Това не го знаех,но ми се видя  интересно Grinning

Темата ще я следя с интерес Peace

# 19
  • Мнения: 4 753
Много неща ми харесват в древните цивилизации, но като златната градина на инките не съм срещала аналог...

# 20
  • Мнения: 483
И аз се записвам тук, историята ми е слабост, а древните цивилизации са ми много интересни. Обичам да чета по тази тема, но най-вече за Египет и Рим.

# 21
  • Мнения: 1 394
За златната градина,можеш ли да дадеш повече инфо?Нищо не откривам,освен текст,в който се споменава,че била разграбена от конкуистадорите...Ако можеш да дадеш линк поне да я видим.да си призная,не съм се интересувала специално от инките и за пръв път чувам за тази "златна градина",но ще ми е интересно да разбера повече!  Peace

# 22
  • Мнения: 4 753
За съжаление, в нета информацията е много малко (поне на български няма)... Общо взето, градината е била цялата от злато и в реален мащаб - имало е много цветя, животни, хора, пеперуди и т.н. Конкистадорите не само са я разграбили, но са претопили много неща, за да е в по-малък обем и по-лесно за носене... Четох, че имало много красиви златни пеперуди, изключително леки, могли са да се задържат във въздуха известно време ако ги пуснеш... Всички са били много изящни и фини и не са се повтаряли - били са различни, но всички са претопени... За тях се знае само от описанията - това е май единственият плюс на завоевателите, описвали са всичко подробно и за много неща сега се знае само от техните записки и рисунки с обяснения... И до сега се чудят, как инките са изработили толкова прецизни златни фигури, без нужните инструменти за обработване на златото...
Инките са имали данък в злато, като всичко се е носело в столицата им... Имало е закон, златото, което влиза в столицата, да не излиза от там... По тази причина, цялата им столица е била облепена в златни плочи... Много голяма част от златото е изчезнало... Конкистадорите не са могли да изнесат почти нищо от инкската столица... Изгубените златни съкровища на инките все още се търсят, пишат се книги, правят се филми... Всички сме чували за легендите за Ел Дорадо, на някои места се твърди, че това е точно изгубеният златен град на инките...

# 23
  • Мнения: 265
И аз тук  Simple SmileБила съм в Египет , Йордания -Петра - гледаш и не вярваш на това което виждаш .......и стъпваш върху 3 000-на история  #Crazy
Но е това ме разби
http://www.epochtimes-bg.com/2006-01/2006-11-04_01.htm

# 24
  • Мнения: 3 835
Древните цивилизации и история изобщо, са ми голяма страст, за разлика от съвременната. Шумер, Вавилон, Египет, Тракийската цивилизация, Елада...Обожавам българската история, старата, много, много стар народ сме, с безумна история, никой не знае с точност къде ни е началото и откъде идваме. Версии и теории, колкото искаш, дори само споровете около нашата история и политическите трансформации, които търпи, предвид конюктурата на влияния и интереси, е достатъчно доказателство, че си струва да знаем повече за нас, но от достоверни и обективни източници, каквито за съжаление почти липсват.
Темата е страхотна, но за съжаление.....огромна....

# 25
  • Мнения: 1 394
Малко дългичък ще бъде този пост,но в един форум открих много интересна информация за Атлантида.Ето я и нея:
Цитат
веденията на Едгар Кейси за Атлантида - знаменит пророк и ясновидец от 19 век той разказва историята на древна цивилизация, която владеела и използвала енергията и силата на кристали, също така строила летящи апарати и машини. Атлантите според него имали пещери със запаси от мощни взривни вещества! Гибелта на Атлантида била предизвикана от самите атланти - те насочили мощен лъч от кристал разположен в косомоса към нея и това причинило гибелта им(междуособна война довела до взаимно унищожение!)
Кристалите на Атлантида излъчвали свелина, някои са били лазери, но какви са били кристалите източник на енергия?
По всяка вероятност това са били специални призми, които служели за създаване на гравитомагнитни обекти - изкуствени черни дупки с гола сингулярност(като в тях се създавал светлинен поток с пълно вътрешно отражение от стените на лъчите вкарани в тях със специална оптична система или призма за зареждане) , а черните дупки излъчват особено в инфрачервения спектър като поглъщат виртуалните частици на вакуума! Тези заредени призми могат да изкривяват пространството - хиперпростронствени двигатели или телепортация за пътуване по-бързо от светлината, да създават антигравитация и да се ползват за сопдиране на времето! За да могат да се управлявят те трябва да са по двойки и със промяна на положението им една спрямо друга се променя гравитомагнитната сила!

Светещите камъни на Яретидите от книгата на Мормон на Йосиф Смит!
Според автора книгата е съкратен и редактиран вариант на индиански оригинал изиписан с непозната йероглифи на златни плочки - 11 души подписали клетвени декларации, че са видели плочите! Конкистадорите са намирали подобни златни индиански книги и библиотеки, но ги претопили на кюлчета.
Ако махнем умишленото библео-юдеизиране на книгата(за съжаление Йосиф Смит се оказал користолюбив човек и използвал книгата да създаде секта и да се облагодетелства от това - трябвало му да привлече християните, а и през 1830г можели да те линчуват за нехристиянски твърдения) виждаме че историята на нефитите и ламанитите предци на индианците в книгата много напомня преданията на племето хопи за съдбата на цивилизацията на маите:
- пристигане от друг континет отвъд океана
- прекосяване на окена с помощта на качина или богове
- изграждане на цилизация при първоначално присъствие и помощ на качина (боговете)
- след оттеглянето на качина(боговете) цивилизацията се отклонява от правия път - появяват се различни култове възцаряват фанатизъм и невежество, започват междуособни войни каито вадят до упадък на цивилизацията
За нас по-интересна е книга на Етер в която се разказва за изчезналия народ на Яред(по Библията Яред е много близък роднина на Енох - взетия от бог(овете)). Йосиф Смит пише, че книгата е само съкратена и редактирна от оригиналните плочи на Етер, които били запечатани иму било забранено да ги предвежда, защото още не било дошло времето да се оповестят!
В кщнигата пише, че яретидите построили херметично затворени кораби в които сложили по два светещи камъка - камъните били от прозрачен кристал и почнанали да светят след като били заредени, докоснати от божия пръст!
С тяхна помощ по-точно с два камъка братът на Яред видял миналото и бъдещето - сондиране на времето!
За подобни двойки камъни служещи за виждане във времето споменава Йосиф Смит и при намирането на плочите(твърди че с намерените заедно с плочите урим и тумим разчел плочите - времевото сондиране може за разкрие миналото на даден предмет или поскоро той е видял историята на книгата)! Урим и тумим споменати и в Библията също служели за пророкуване - може би Моисей взел заредени камъни-призми от Египет, оставени там от "боговете" или са му били подарени от "боговете"!
Яретитите се унищожили взаимно в междуособни войни - дали това не всъщност историята на Атлантида на Едгар Кейси(да не се бърка с Платоновата Атлантида)!
Дали част от атлантите яредити не са оцелели в космоса (Енох) създавайки космическа цивилизация независима от уязвимите планети - според индийските предания за войните между асури и деви те се криели в подземни бази или в космоса на летящи небесни(космически) градове!

Хопи за воината на хората преди потопа

Цитат
Успоредно с това се променило и използването на творческия потенциал, тясно свързан със сексуалната енергия. Започнало създаването на магически механизми, предназначени за война. Тук особенно пагубна роля изиграл Клана на Лук. Така били създадени първите летящи апарати паттувот, имащи формата на щит и захранващи се с жизнената енергия на хората (не е трудно да се забележи приликата с НЛО).

Скоро много хора можели да си построят паттувот, започнали разрушения и войни. Виждайки това, Сотукнанг решил да разруши третия свят, като използва стихията на водата и предизвика потоп. Той казал на Жената-паяк как да спаси праведните хора, докато не бъдели съблазнени или убити. Този път от кухите стебла на специално растение, подобно на бамбука и трастиката, били изработени херметически контейнери с неголям запас от вода и храна. В тях хората преживяли ужасния потоп, който унищожил цялата суша. Интересното в историята е, че храната и водата не намалявали, колкото и хората да ядяли и пиели. Съгласно легендите на Хопи, остатъците от третия свят и до сега лежат по туловището на всемирния океан.
http://www.secretsbg.com/civilizations/civ.php?num=n19

http://xfile.hit.bg/teleport.html
Обърнете внимание на кристалите призми - с тях може много неща,освен сондажи на времето, генериране на енергия и придвижване през пространството, дори биха могли например да възстановят увредено тяло, включително и живо!
http://www.angely-sveta.ru/russian/default_ru.htm




Тази много прилича на една от схемите за призми на Зиг ^




както и другите на сайта  
 
« Последна редакция: май 24, 2009, 07:51:50 от bai_lun »  
 
И малко снимки:

Последна редакция: ср, 27 май 2009, 01:58 от dodyniki

# 26
  • Мнения: 6 713
http://drevnicivilizacii.hit.bg/...

Според мен древните паметници крият някакво "вълшебство".Заредени са с някаква енергия,която не можем да си обясним.

Коя древна цивилизация според вас е допринесла най-много за човечеството и как?

Не искам да се възприема като заяждане, обаче не мога да приема такива сайтове за сериозни. Stop

Аз не мисля, че има нещо вълшебно в тях, съвсем реални са били, но зависи за КОИ цивилизации говорим. Simple Smile

Най-много за човечеството са допринесли всички цивилизации, които по един или друг начин правят някакво значимо откритие, променило след себе си много неща. Арабите, египтяните китайците, гърците, римляните, шумерите са част от тях. Всяка от тях е оставила своя отпечатък. Със сигурност пропускам доста, заради късния час ще да е. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 54
За съжаление, в нета информацията е много малко (поне на български няма)... Общо взето, градината е била цялата от злато и в реален мащаб - имало е много цветя, животни, хора, пеперуди и т.н. Конкистадорите не само са я разграбили, но са претопили много неща, за да е в по-малък обем и по-лесно за носене... Четох, че имало много красиви златни пеперуди, изключително леки, могли са да се задържат във въздуха известно време ако ги пуснеш... Всички са били много изящни и фини и не са се повтаряли - били са различни, но всички са претопени... За тях се знае само от описанията - това е май единственият плюс на завоевателите, описвали са всичко подробно и за много неща сега се знае само от техните записки и рисунки с обяснения... И до сега се чудят, как инките са изработили толкова прецизни златни фигури, без нужните инструменти за обработване на златото...
Инките са имали данък в злато, като всичко се е носело в столицата им... Имало е закон, златото, което влиза в столицата, да не излиза от там... По тази причина, цялата им столица е била облепена в златни плочи... Много голяма част от златото е изчезнало... Конкистадорите не са могли да изнесат почти нищо от инкската столица... Изгубените златни съкровища на инките все още се търсят, пишат се книги, правят се филми... Всички сме чували за легендите за Ел Дорадо, на някои места се твърди, че това е точно изгубеният златен град на инките...

   И аз съм чела за златните пеперуди. Били са около 500 на брой всичките различни, но са изчезнали (в съзнанието ми е останало, че са потънали на дъното на океана).

# 28
  • Мнения: 4 753
   И аз съм чела за златните пеперуди. Били са около 500 на брой всичките различни, но са изчезнали (в съзнанието ми е останало, че са потънали на дъното на океана).

И на мен ми се мотае май нещо такова, но преди това са ги претопили и са ги направили на парчета злато удобни за носене, а после са ги изпуснали в океана (не помня как се беше случило)... Златния диск, символизиращ бога на слънцето, май също беше изчезнал по такъв начин... Или него инките си го бяха скрили после!?!   Thinking

# 29
  • Linz
  • Мнения: 11 619
dodyniki, пак вкара мистика с тая Атлантида.
На мен са ми интересни реалните цивилизации. Най-много съм чела за Римската и Гръцката, защото съм разглеждала историческите паметници намясто.

  bouquet
Аз напоследък съм на вълна произход на древните българи  Grinning
Дай нещо по темата. Истина ли е това за Кавказ?

# 30
  • Мнения: 1 394
За произхода на българите /незнам дали вече не сте го чели/,но ето:
http://www.sarakt.org/letopisi.htm

# 31
  • Мнения: 51
Оппа,още една готина темичка! Winkаз вече писах в някои сходни,ама тук вече съвсем намясто пак ще спомена едно заглавие"не пипай тази книга"има я в електр.издание(както и др.накои на същият автор)Човекът прави своеобразна хронология на развитието и еволюцията на планетата като цяло.От най-дълбока древност,още от преди лемурийците,до днес.За силата на мисълта,за религиите,за загадките и чудесата по света ,за тамплиери,масони,световни политически заговори,какво ни се готви Mr. Greenвсъщност,истинските причини за световните войни,финансовата криза,днк еволюцията, #Crazyнло,наса и каквото се сетите в 350стр.авторът прозто прави логически заключения позовавайки се на източници като мулдашев и мн.др.както и на други публикации,факти и пр.книгата е писана преди финансовата криза,но в нея ще видите материал показващ точно за нея Laughingне е задължително да вярвате на всичко,но определено ще си зададете много въпроси и за цивилизациите и за всичко около нас.

# 32
  • Мнения: 1 394
Аз пък ще ви препоръчам още една /като стана въпрос за книги/ и тя е "Тайните общества" от Майкъл Брадли...от нея може да разберете,кой и как управлява целият свят!

Последна редакция: чт, 28 май 2009, 07:55 от dodyniki

# 33
  • Мнения: 51
dodyniki право в десятката bouquetза съжаление я няма за теглене

# 34
  • Мнения: 620
Езотеричното познание е такова, понеже е само за избрани. Мислите ли, че управляващите съвременния свят/използвам предложеното определение/ нямат силата и възможностите да спрат една книга, която ги "разконспирира"? Убедени ли сте, че информацията във въпросната книга е достоверна, а не изложена с определена цел /освен да допринесе за финансовото благополучие и популярността на автора си/?
Част от историята на човечеството винаги ще бъде загадка и това я прави особено привлекателно поле за спекулации от всевъзможен характер.
В какъв аспект ще се разисква темата-  в строго научен или с окултна насоченост?

# 35
  • Мнения: 3 098
Хубава тема,поздравления!
Аз се интересувам от древните българи,траки,инки и египтяни.
Много стар и зна4им народ сме били,12 Българии сме имали.За наша радост доказателствата не са унищожени,както в Лат.Америка от болни и неуки търса4и на бързо забогатяване,а са си там в Русия.
А в днешна България по каква светиня ходим,мъка ми е 4е не го осъзнаваме.

Вие 4ували ли сте за за тайно общество наре4ено"Българите" или"Посветените българи",основано на 5.06.1782 в Берлин от Йохан Хелген?Това не е много по темата за древните народи,които са били по_просветени от нас сега,но тъй като не бях попадала на такава информация никъде ви питам и вас дали знаете нещо пове4е.
"Bulgari" се индентифицирали с татуировка,изобразяваща буквата Б на дланите на ръцете,освен висшите рангове,които ползвали сребърни пръстени халки с инкрустирано Bulgari 2 пъти.Тези пръстени били предавани на наследниците заедно с 4инът и знанията относно обществото,при навършване на 21 год.възраст.Това се е извършвало 4рез ритуал,на който е трябвало да присъства 4лен с най_висш ранг или съветник,избран от настоящият лидер.В слу4ай на липса на наследници се е избирал 4лен от следващият ранг.
Общо взето тайната организация е имала за цел да свали правителствата и царствата по света,а освен това и да изкорени съществуващите религии,за да съедини 4ове4еството под нов ред,базиран на управление подобно на социализма,с обща пари4на единица и универсална религия,където според разбиранията им всеки 4овек би постистигнала съвършенството.Те въвели млади у4еници и бързо се разпространили първо в Австрия,а след това и в други то4ки на Европа.
На 15.07.1792 Папата усетил предполагаемата заплаха от страна на "Българите" спрямо католи4еската църква и монархиите,заради тяхната революционна,освобождаваща и уеднаквяваща идеология и предложил указ срещу тях.Подписали го през 1795.Оттам нататък накратко запо4нали гонка.Обществото изнесло дейността си в 4ужбина.След смъртта на основателят се разделили на две в Европа и Япония.Развивали са успешно дейността си и доказателства,4е обществото е из4езнало няма,тъкмо напротив.

Така вие да сте 4ували,4ели пове4е подробности?Стана ми много интересно,тъй като името Българи е наша запазена марка,така да се каже. WinkТе държави са сменяли,името не.Носели са го навсякъде със себе си древните.Другото странно нещо в името на обществото е,4е едва ли биха го нарекли така,ако няма при4ина за това,предвид как ревностно се крие кои сме и откъде сме.Новият ред(всъщност order е древна българска дума,озна4аваща то4но това ред) който те са искали да осъществят не е ли сегашният период,извратен разбира се от първона4ала според нуждите на други общества,който се осъществява в момента?Единна валута,абсолютен контрол над населението,хаос и безредие,обезли4аване и обезценяване на 4овека? Вижте как само се прекрояват идеите според целите.Пръстените които са използвали много ми напомнят на емблемата на Bvulgari на италиано гръцкият българин Стефано незнам си кой_два кръга и двоен надпис.Освен това има доказателства,4е българи са се заселвали и в земите на дн.Германия и в Италия(там са отишли около 2 милиона).Много въпросителни ми изникнаха про4итайки за това общество,ако искате да го обсъдим и допълним тук?Или е необходима друга тема,"Тайните общества" например?

# 36
  • Мнения: 1 394
Цитат
В какъв аспект ще се разисква темата-  в строго научен или с окултна насоченост?
Какво значи строго научен?Защото на мен малко ми се изкривиха представите за "наука",прочитайки няколко материала.А и да не забравяме,че при древните цивилизации е имало повече окултизъм,отколкото когато и да било,а и са имали личности,които са познавали тези "тайни" и те нерядко са били дясната ръка на повечето владетели,иператори,фараони....При древните цивилизации има и наука  и мистика и окултизъм....говорете за всичко,което ви пленява в тях!Мен лично не ме влече това,което "науката" е открила,интересуват ме неразгаданите неща и точно мистериозното и онова заредено с такава енергия време,което е пропито в паметниците им...Интересува ме,това,което науката смята за съществуващо,но още не е открито....

# 37
  • Мнения: 25 744

Вие 4ували ли сте за за тайно общество наре4ено"Българите" или"Посветените българи",основано на 5.06.1782 в Берлин от Йохан Хелген?

Това някаква линия на бугрите ли са? Защото катарите/бугрите не са никаква историческа тайна, има много писано за тях, както и за последователите им.
Като гледам идеите им - май-май на бугри приличат.  Laughing

# 38
  • Мнения: X
Цитат
В какъв аспект ще се разисква темата-  в строго научен или с окултна насоченост?
Какво значи строго научен?Защото на мен малко ми се изкривиха представите за "наука",прочитайки няколко материала.А и да не забравяме,че при древните цивилизации е имало повече окултизъм,отколкото когато и да било,а и са имали личности,които са познавали тези "тайни" и те нерядко са били дясната ръка на повечето владетели,иператори,фараони....При древните цивилизации има и наука  и мистика и окултизъм....говорете за всичко,което ви пленява в тях!Мен лично не ме влече това,което "науката" е открила,интересуват ме неразгаданите неща и точно мистериозното и онова заредено с такава енергия време,което е пропито в паметниците им...Интересува ме,това,което науката смята за съществуващо,но още не е открито....
Казаха ли ти го, АйвиMr. Green

# 39
  • Мнения: 51
за въпросната книга,първо я прочетете,после разсъждавайте.има логика че би могла да бъде спряна и не казвам че всичко в нея е истина(въпреки че лично за мен мисля че да.с фактите изложени в нея се сблъсках и в други източници)просто ще ви накара да си зададете много въпроси.книгата е нещо като обобщение на огромна база литература,която на мен ми отне почти две години да я изчета,а човекът е направил аналиа на факти и събития в 300стр. Laughing

# 40
  • Мнения: 1 394
И най-интересното е,че всичко се връзва!За саматхи бях чела много отдавна и вярвам в това,но от нея разбрах,че тези хора са всъщност ...айде няма да споменавам,за да е интересно на тези,които тепърва ще я четат.Изумителна е!Това в което вярвах,човекът го потвърждава и дори свързва нещата едно с друго.Аз винаги съм вярвала,че всичко е навързано и няма нищо случайно или необяснимо и ето този автор ми го доказва за пореден път!Продължавам да чета!Благодаря ти за книгата, Константин! Hug

# 41
  • Мнения: 296
Цитат
В какъв аспект ще се разисква темата-  в строго научен или с окултна насоченост?
Какво значи строго научен?Защото на мен малко ми се изкривиха представите за "наука",прочитайки няколко материала.А и да не забравяме,че при древните цивилизации е имало повече окултизъм,отколкото когато и да било,а и са имали личности,които са познавали тези "тайни" и те нерядко са били дясната ръка на повечето владетели,иператори,фараони....При древните цивилизации има и наука  и мистика и окултизъм....говорете за всичко,което ви пленява в тях!Мен лично не ме влече това,което "науката" е открила,интересуват ме неразгаданите неща и точно мистериозното и онова заредено с такава енергия време,което е пропито в паметниците им...Интересува ме,това,което науката смята за съществуващо,но още не е открито....

Според мен има разлика между древната мистика и съвременния окултизъм. Мистиката на древните общества е била опит да си обяснят света около тях и да си отговорят на въпроси като как е бил сътворен света / Гор Видал е разгледал, някой от митовете в "Сътворението"/, какво има в космоса / "Митове и легенди за съзвездията/, защо изгрява слънцето и тн. На много от тези въпроси сега има научно доказани отговори и аз лично не си падам по опитите на някакви хора да открият топлата вода отново. Вярно е, че има много загадки свързани с древността и сериозни учени и днес се опитват да дадат отговори, но базирани на научни доказателства, а не на някаква измислена схоластика. За мен различните древни религии и древната мистика са интересни, защото показват хилядолетното развитие на човешката мисъл.

# 42
  • Мнения: 2 652
Езотеричното познание е такова, понеже е само за избрани. Мислите ли, че управляващите съвременния свят/използвам предложеното определение/ нямат силата и възможностите да спрат една книга, която ги "разконспирира"? Убедени ли сте, че информацията във въпросната книга е достоверна, а не изложена с определена цел /освен да допринесе за финансовото благополучие и популярността на автора си/?
Част от историята на човечеството винаги ще бъде загадка и това я прави особено привлекателно поле за спекулации от всевъзможен характер.
В какъв аспект ще се разисква темата-  в строго научен или с окултна насоченост?


Без да знам подробности, Ян Ван Хелсинг ("Не пипай тази книга") наистина има забранени книги в някои държави. Мисля, че "Силата на тайните общества". Друг е въпросът дали тези управляващи биха хвърлили толкова сила и енергия в тоталното спиране на някоя книга, защото с това само ще привлекат още по-голям интерес. Хората, които по принцип не се замислят за някои неща, прочитат въпросната книга, впечатляват се силно и след 3 дни са забравили. И това е масата.

# 43
  • Мнения: 3 098

Вие 4ували ли сте за за тайно общество наре4ено"Българите" или"Посветените българи",основано на 5.06.1782 в Берлин от Йохан Хелген?

Това някаква линия на бугрите ли са? Защото катарите/бугрите не са никаква историческа тайна, има много писано за тях, както и за последователите им.
Като гледам идеите им - май-май на бугри приличат.  Laughing
Незнам,под името булгари ги намерих аз.Затова ми стана и интересно,защо аджеба една организация използва това име?Ина4е тайните общества явно 4е не са били тайна за управляващите,знаели са ги,но за хората са.

# 44
  • Мнения: 1 394
Цитат
Без да знам подробности, Ян Ван Хелсинг ("Не пипай тази книга") наистина има забранени книги в някои държави. Мисля, че "Силата на тайните общества". Друг е въпросът дали тези управляващи биха хвърлили толкова сила и енергия в тоталното спиране на някоя книга, защото с това само ще привлекат още по-голям интерес. Хората, които по принцип не се замислят за някои неща, прочитат въпросната книга, впечатляват се силно и след 3 дни са забравили. И това е масата.
Повечето ги успокоява факта,че хората вярват в "науката" предимно и за това.Както каза ти-след три дни ще я забравят...На мен ми стана интересно друго.Тези цивилизации,са знаели много повече от нас?Защо???Някой задал ли си е този въпрос???А някой не си ли е задавал въпроса,че може да са били и светлинни години пред нас /както сме в момента/ и е дошъл един момент в който всичко е рухнало и са останали само паметниците им???Аз съм по-склонна да вярвам на това,отколкото ,че всичко това са направили без ток,без техника и т.н.....дори с материали,които до днес не могат да установят произхода им....а разните други необясними находки???Стелт спомена за златните градини на инките...как ли са правили тези пеперуди,които и днес не могат да направят???А кристалните черепи???....Прочетете книгата и ще намерите отговор на всички въпроси,които са ви вълнували през живота ви! Peace...Просто не мога да повярвам,че този човек в 300 страници успя да ме накара да се замисля и да си дам отговорите /окончателни/,такива,каквито ги знаех отпреди,но търсих научно обяснение/като повечето хора/....Науката обаче сме ние!Ето това разбрах!Човешката мисъл и енергия-това е цялата наука! Peace

# 45
  • Мнения: 1 394
http://www.chudesa.net/?p=statia&statiaid=1696
Намерих това,чували ли сте за някои от тези цивилизации?Аз лично за тази етиопската не бях чувала.

# 46
  • Мнения: 917
И аз се присъединявам  Mr. Green
За пирамидите в Китай писахте ли  newsm78

# 47
  • Мнения: 620
Цитат
В какъв аспект ще се разисква темата-  в строго научен или с окултна насоченост?
Какво значи строго научен?Защото на мен малко ми се изкривиха представите за "наука",прочитайки няколко материала.А и да не забравяме,че при древните цивилизации е имало повече окултизъм,отколкото когато и да било,а и са имали личности,които са познавали тези "тайни" и те нерядко са били дясната ръка на повечето владетели,иператори,фараони....При древните цивилизации има и наука  и мистика и окултизъм....говорете за всичко,което ви пленява в тях!Мен лично не ме влече това,което "науката" е открила,интересуват ме неразгаданите неща и точно мистериозното и онова заредено с такава енергия време,което е пропито в паметниците им...Интересува ме,това,което науката смята за съществуващо,но още не е открито....
Казаха ли ти го, АйвиMr. Green
Да, получих отговор на въпроса.  Peace

# 48
  • Мнения: 2 761
Българите взели най-много гени от траките:

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=142530

Та на мен 6те ми е интересно да си поговорим за тракийската цивилизация Peace

# 49
  • Мнения: X
Българите взели най-много гени от траките:

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=142530

Та на мен 6те ми е интересно да си поговорим за тракийската цивилизация Peace


Ето това е истински интересно! Не винаги е нужно нещо да е мистично, за да е супер интересно!  Peace  Благодаря за статията, накара ме да се замисля сериозно...

# 50
  • Мнения: 483
Българите взели най-много гени от траките:

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=142530

Та на мен 6те ми е интересно да си поговорим за тракийската цивилизация Peace


На мен това проучване ми е много съмнително, а това изказване на директорка на “Игенеа” : "За нас изконното население на българските земи са траки и в този смисъл ги приемаме за прабългари, вие като народ сте 49 на сто траки." е лишено от смисъл от всякъде.

Прабългарите и траките нямат абсолютно нищо общо.  Peace
И как така във вените ни не тече дори и 0,001 % прабългарска кръв  Thinking
Не съм съгласна с изследването определено.

Интересно ми е и защо не съобщават какъв брой хора са изследвали и какви са им методиките.

# 51
  • Мнения: 2 761

Цитат
Прабългарите и траките нямат абсолютно нищо общо. 

С кого имат об6то тогава???

# 52
  • Мнения: 483

Цитат
Прабългарите и траките нямат абсолютно нищо общо.  

С кого имат об6то тогава???


Tраките са съвсем различен народ от прабългарите. Населявали са нашите земи, преди появата на прабългарите тук. Завладени са от римляните през 1в.

# 53
  • Мнения: 483
Българската народност се е формирала основно при смесването на прабългари и славяни. Естествено и на малък процент траки, останали по нашите земи.
Но прабългарите не са траки. Peace

# 54
  • Мнения: 2 761
Аз пък не знам на кого викат прабългари newsm78.6то няма прасърби,прагърци,пра незнам си кви? 6тото това понятие е измислено.

Цитат
"Но какви са тези славяни, които настоятелно биват вкарвани като наши предци? Думата е латинска, "склави" значи слуги, често роби. Така след VI в. в римските хроники са били наричани презрително остатъците от населението на разбития Хунски съюз северно от Панония и Дакия и около Прибалтика, които останали извън прикритието на българската конница. Те многократно са търсили наша закрила, разселвали са се в планинските нископродуктивни полета на днешните Санджак и Косово, в Албанските планини, Родопите, в Епир и Тесалия... Ако Екатерина Втора не беше си наумила да прави от Руската империя, населявана от 120 народности и племена, еднонационална православна славянска държава, за славяни днес нямаше да става дума ."
http://web.hit.bg/bgsviat/proizhod.html

# 55
  • Мнения: 483
Да, измислено, така е  Peace (Пра)българските племена са например кутригурите, уногондурите...
Понятието прабългари е въведено само с образователна цел.

# 56
  • Мнения: 483
Аз пък не знам на кого викат прабългари newsm78.6то няма прасърби,прагърци,пра незнам си кви? 6тото това понятие е измислено.

Цитат
"Но какви са тези славяни, които настоятелно биват вкарвани като наши предци? Думата е латинска, "склави" значи слуги, често роби. Така след VI в. в римските хроники са били наричани презрително остатъците от населението на разбития Хунски съюз северно от Панония и Дакия и около Прибалтика, които останали извън прикритието на българската конница. Те многократно са търсили наша закрила, разселвали са се в планинските нископродуктивни полета на днешните Санджак и Косово, в Албанските планини, Родопите, в Епир и Тесалия... Ако Екатерина Втора не беше си наумила да прави от Руската империя, населявана от 120 народности и племена, еднонационална православна славянска държава, за славяни днес нямаше да става дума ."
http://web.hit.bg/bgsviat/proizhod.html

Явно авторът има предвид славините. Но това е наименованието на южните славяни, което се е наложило и се използва и днес. Славяните са населявали първоначално територия в североизточната част на Европа, но по различни причини се разселват на юг (славини), запад (венети) и на изток (анти). Нищо спорно и неизяснено няма за славяните.
Тези от тях, които са населявали днешните български земи се обединяват с българите срещу Византийската империя и за създаването на обща държава.

# 57
  • Мнения: 3 835
Но прабългарите не са траки. Peace


Както не са и славяни, по простата причина, че такъв народ и етнос няма. Да сте чували за държава Славяния? Понятието “славяни”, възниква в 17 в..  В старите хроники има сколоти, склабои, скловени..., и всякакви подобни обединяващи наименования на племената мотаещи се по тези земи, които са от един произход, северен народ, дошли по тези земи, криещи се по горите и блатата. Макар, че се счита, че сме от един произход, индоевропейските народи. Племената им са воювали постоянно помежду си, непрекъснато са враждували, избивали са се, и така и не са успяли да създадат трайни съюзи и да направят държава. Не са създали нищо, което да има поне някакво далечно подобие на държава. Прехранвали са се с лов, роболов, скотовъдство, примитивно земеделие. (За разлика от българите, които са имали много високо развито такова, открити са цели делви със зърно, и изследванията са показали, че е зърно с много високо качесво, селектирано стотици години.)
Всичко това няма кой знае какво значение за главното, едно е сигурно, нашия народ е много стар и определено не сме със славянски произход. Откъде накъде тогава ще ни слагат в групата на славянските народи, че и езика ни направиха славянски, изобщо колкото се може по-малко да се използва думата Българи, български. Забравих кой много известен историк, четох го някъде, беше казал, че всички нещастия на българите, идват от комплексите за малоценност на Русия. Под инструкциите на БКП, ролята на българите в създаването на собствената им държава, е сведена до минимум, националната ни идентичност и името ни, носено от прастари времена, почти заличени. „Били сме претопени от славянското море”, а хората на Аспарух, ги изкараха една шепа примитивни номади. А по цялата земя дето са живеели славянските племена не е намерене нищо „...по-високо от сламена колиба. А най-често са откривали землянки...”, които са били кошмар за съветските учени, дето са се опитвали да доказват „високата” славянска култура. (Б. Димитров). Дълбали са землянки дори в останките на римските сгради, вместо да вземат да го оправят. Историята ни, заради политически интереси и цели, е престъпно манипулирана и фалшифицирана, и то по направо брутален начин.
Прабългари не е точно и вярно, защото внушава, че става въпрос за различни от нас хора, което не е вярно.  Има просто българи, и това е много стар народ, етнос (славянски етнос няма), един от най-старите народи, който създава много държави, имал е много сложно устройство на държавата, стари традиции, и където и да отиде, никога не е копирал от другите народи държавното им устройство и каквото и да е било друго, просто защото ние сме си имали вече по-добро такова, и устройство, и традиции и познания. Българите, противно на много изписани глупости за тях, никога не са били самоцелно военолюбив народ, но са били много добри във военното дело, защото са създавали, и е трябвало да защитават създаденото, ако е завладявал нови територии, то е било за плодородна земя, за да увеличи територията на държавата си, заради пренаселение, а не за да граби, плячкосва и пали. И в най-старите индийски епоси, и в китайските хроники, има много изписано за българите и съвсем точно е написано всичко за още по-древната ни родина, за произхода ни, за култура, бит и всичко. Глупости, с които ни пълнеха главите като деца, са дотолкова съшити с бели конци, че дори и аз имам спомен как изобщо не ги проумявах, защото не виждах никаква логика в тях. Например българите били от азиатската група народи, монголоиди, ниски с криви крака, живеели на конете. Още тогава гледах хората около себе си, и се чудех защо не сме с дръпнати очи и кога и как сме пораснали толкова?! А като се огледате по улиците, да виждате черти от така наречените „славянски” народи, черти от северните народи?  Българите сме били примитивен номадски народ (или още по-зле племе), водещо чергарски начин на живот, от тюркски произход, живеещо в юрти?!? Е, как тогава това примитивно племе идвайки от древната си прародина Балхара, веднага прави сложно организирана държава, не му стига и една, ами направо е било вманиачено на тема създавене на държави, по-точно увеличаване на територията на държавата. Постоянно някой брат, е потеглял в някоя посока, и е започвал да строи и създава, и то трайно, за векове напред, да бъде и да пребъде. Никъде не пише, че Аспарух е създал държава, казва се само, че е управлявал отвъд Дунава. По същото време, когато Исперих (така е името му, така е записано в съкровището ни от Наги Сент Миклош) идва тук, се появяват още две Българии, една на Волга и една във Вардарска Македония. Много по-вероятно е Исперих, да е увеличавал територията, заедно с другите си братя, защото няма никакви данни и доказателства,  че той е създал нова държава. А за 681 г., че не е вярно като дата, вече много се изговори по въпроса, това е просто годината на подписване мирен договор с Византия, и то много унизителен за тях, защото указва да плащат годишен данък на България и загубват огромни територии. Никъде, в никоя хроника не пише, че 681 година се е случило нещо, камо ли пък да е създадена нова държава, споменава се само, че е имало война м/у българи и ромеи. Самите византийци считат за основател на нашата държава, кан Кубрат, дотолкова доколкото и те са познавали цялата ни история, защото са свидетели само от времето, когато идваме по тези земи. Един от многото хронисти казва :”Предупредих ли ви да не започвате война с България”. Е, много интересно как така предупреждава да не се започва война с „несъществуваща” все още държава, явно тя е несъществуваща по това време май само за нашите пишман историци. И още по интересен е факта, че византийския император тръгва с/у българите, лично, с цялата си армия и флота, с/у „едно примитивно чергарско племе”, като че ли си няма друга работа и врагове?! Повече от ясно е, че императора тръгва на сериозна война, с/у Държава, и то не каква да е, а много опасна и силна, щом си дава толкова зор с цялата си 60 000!!! армия! Абе......спирам, че написах ферман...
П.п., различни племена на словените винаги са се мотаели около нас, и това е много просто и логично. Голяма, силна, добре и справедливо устроена държава, която на всичкото отгоре е била и толерантна към другите народи. Осигуряваща ред, сигурност, спокойствие и защита, ниски данъци,  закони, справедливи и спазвани!, съвсем логично е, че славянските племена хич не са се оплаквали живеейки под управлението на Българската държава, точно напротив, най-вероятно това е било желано поданичество. В един момент, от всички летописи, гръцки и български, изчезват имената на всички славянски племена, всички в нашите територии са българи.  Естествено, че различните народи и култури през цялата история на човечеството са контактували помежду си, и са се примесвали по различни начини, ръководени от всякакви интереси, извън политически такива, обикновените хора винаги са се ръководели най-вече от интереса за по-добър живот, както е и сега. Нищо ново под слънцето. Но конретно, по-скоро славяните са асимилирани от българите, отколкото обратното.

# 58
  • Мнения: 483

Всичко това няма кой знае какво значение за главното, едно е сигурно, нашия народ е много стар и определено не сме със славянски произход.
Така, нека първо да изясним нещо много важно. Прабългарите не са славяни и нямат нищо общо с тях. Славяните спадат към индоевропейското семейство, а прабългарите към тюркоалтайското (макар, че произходът им още не е категорично изяснен). Както вече споменах, прабългари е съвременно понятие , което се използва с образователна цел за разграничаването между днешните българи и предците ни.
 Така. Когато се създава България, след войната с Византия (680-681г.) прабългарите се обединяват със славянските племена по тези земи, смесват се с тях и така във вените ни тече кръвта и на славяни и на прабългари.

А преди създаването на Дунавска България е съществувала Стара Велика България, но не е била държава в пълния смисъл на това понятие, а племенен съюз. Затова именно  Дунавска България се счита за първата българска държава.

Последна редакция: пт, 12 юни 2009, 22:25 от *brilliance*

# 59
  • Мнения: 3 835
Така, нека първо да изясним нещо много важно. Прабългарите не са славяни и нямат нищо общо с тях.

Не сме славяни, това е ясно, за всеки здравомислещ човек.

Славяните спадат към индоевропейското семейство, а прабългарите към тюркоалтайското (макар, че произходът им още не е категорично изяснен).

 Laughing И, че не сме каквито и да било измислени тюрки, е в пъти по-ясно и доказано отдавна. Просто е смешно несъстоятелно. Ще пиша пак. Grinning

# 60
  • Мнения: 483

 Laughing И, че не сме каквито и да било измислени тюрки, е в пъти по-ясно и доказано отдавна. Просто е смешно несъстоятелно. Ще пиша пак. Grinning
Защо слагаш знак за равенство между тюрки и "от тюркоалтайски произход" ?
Най-разпространената хипотеза е, че прабългарите са "от тюркоалтайски произход", както например аварите и хазарите.

Цитат
Не сме славяни, това е ясно, за всеки здравомислещ човек.
Прабългарите не са славяни  Peace

Но писах вече, че:
Цитат
Когато се създава България, след войната с Византия (680-681г.) прабългарите се обединяват със славянските племена по тези земи, смесват се с тях и така във вените ни тече кръвта и на славяни и на прабългари.


Един от приемните ми изпити в Софийския университет беше по история все пак. Tired

# 61
  • София
  • Мнения: 1 077
И аз тук  Simple SmileБила съм в Египет , Йордания -Петра - гледаш и не вярваш на това което виждаш .......и стъпваш върху 3 000-на история  #Crazy
Но е това ме разби
http://www.epochtimes-bg.com/2006-01/2006-11-04_01.htm

НИЩО от епох таймс не просто не заслужава доверие, но не си струва да се чете, камо ли да се разсъждава над глупостите им.

Мога да отговарям за Китай със сайта "Всичко за Китай" в подписа ми. От днес разширих и информацията, като добавих и преведена на руски език литература, тъй като скоро няма да я видим на български, но можете да се доверите на 99% на всичко в сайта като информация и правилно спелуване на китайските имена.


Много богата по съдържание за Китай е и следната тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=234122.0

Добре дошли в нея и приятно четене Wink

# 62
  • Мнения: 2 759
...А някой не си ли е задавал въпроса,че може да са били и светлинни години пред нас /както сме в момента/...
                          Мисля, че е ясно за всеки вярващ човек. Поколение след поколение регресираме. Уж разполагаме с Инет и всякакви знания покрай търсачките, а не знаем елементарни неща. Знанието се губи, въпреки, че от всички страни се рекламира обратното. Зависими сме от всичко и всички и сме повече роби от робите в древен Египет. Разбира се, биваме непрекъснато убеждавани в обратното. Често съм се чудила кои личности от нашето време ще бъдат смятани за велики след... даречем 200 години. Кое е уникалното, което създаваме за поколенията? Изкуство ли е изкуството, което творим? И т.н.т., и т.н.т.... аз май изобщо не съм по темата  Blush...

# 63
  • Мнения: 3 835

Най-разпространената хипотеза е, че прабългарите са "от тюркоалтайски произход", както например аварите и хазарите.


Да, тoва е един от най-разпространените митове за произхода ни. Удивително е колко много усилия са хвърлени, за да се изфабрикува и фалшифицира историята ни, според политическата конюктура, в различните времена. Историята ни е лашкана ту към едната крайност, че сме най-великите, ту към другата, че сме били примитивно малобройно  племе, от азиатско-тюрско-алтайски произход. Laughing Въпросната теория отдавна е оборена от сериозните историци, по простата причина, че доказателствата за нея са изсмукани от пръстите и не издържат на никаква проверка. По въпросните земи, няма никакви доказателства за каквото и да е било наше присъствие. Дори най-елеметарното, което и най-големия лаик може да забележи е, че ние не носим никакви характеристики от типичните черти, генотипа на тези народи. Сериозните историци си служат с атрефакти и доказателства, които обаче трябва много внимателно и прецизно да бъдат преценявани и съпоставяни, особено, когато става дума за история като нашата, и особено, когато нашите собствени хроники и надписи са унищожени в по-голяма си част, защото и самите хронисти от онези времена, също са били подвластни на тогавашната политическа конюктура.

По темата е изписано страшно много, ето един линк, за който не ги е чел.

Божидар Димитров, 12-те мита в българската история.

http://www.scribd.com/doc/4629054/-12-

Като имайте предвид, че откакто е писано примерно това, има много нови и открити доказателства. Само един пример, съвсем наскоро бяха разчетени надписите на златното съкровище от Наги Сент Миклош. Това е българско съкровище, принадлежало на нашите царе, предавано по наследство.

http://dariknews.bg/view_photo_topic.php?photo_topic_id=378&start=20

Последна редакция: сб, 13 юни 2009, 10:19 от teo7777

# 64
  • Мнения: 483
teo7777 , а според теб коя е най-правдоподобната хипотеза за произхода на прабългарите?

# 65
  • София
  • Мнения: 1 077
Почитател съм на Б. Димитров, с удоволствие прочетох и книгата му за митовете в българската история.

Едно обаче ме смущава - какво общо имат прабългарите и България с древните цивилизации?

Не е ли по-добре да се пусне отделна тема по въпроса?

# 66
  • Мнения: 3 835
teo7777 , а според теб коя е най-правдоподобната хипотеза за произхода на прабългарите?


Според мен, обективно съпоставяйки всичко прочетено и съществуващите доказателства, и чистата логика, съм за теорията, че сме от индоевропейски произход, иранската група народи. Произхода ни има пряка връзка с Балхара, м/у Хиндокуш и Памир. Има множество доказателства за това. В индийските епоси има над двеста пасажа за българите, в китайските също има, но те са трудно достъпни. Примерите за сходства в обичаите, традициите, огромния брой еднакви думи, които са запазени и до днес. Много местности дори до ден днешен са с наши имена, или общ корен, който подказва произхода на името. Съвсем скоро четох и за иранското плато, много интересна статия, там са открити множество тагми, това е знак за родова принадлежност, белег, герб. Именно тези тагми, е един от основните доводи да ни пратят чак горе при Алтай, защото там са намерени такива знаци, и се твърдяло, че никъде другаде нямало, колко удобно! На тагмите знаците са с руни. Прабългарските руни, които са били най-многобройни на брой, най-сложни, с много модификации, показва и сложност на езика, и че вероятно не те са заимствали от другите, а те от тях. Открити са много текстове  от нашето руническо писмо. те са много интересни и теориите около тях също. Много интересен факт е, че около побитите камъни край Варна, са открито тракийски руни, от 4 хил. пр. н. е., които са много сходни с нашите. Това не значи, че сме траки, а ни доближава до теорията за първия пранарод, който е бил един, с един език, и после се е разселил, при някакъв природен катаклизъм. Това обяснява доста странни неща, като например защо при много древни цивилизации, които не са имали контакти и са били отдалечени, имат общи знаци в писмеността си. Спомняте си преди време имаше изследователска експедиция в Черно море, именно във връзка с този пранарод. Попаднах скоро в нета, на артефакти, керамика открита от експедицията, за която е доказано, че е от този народ, най-старата открита в света, с писменост на нея. Бяха направили подробно сравнение на знаците, с всички писмености на старите цивилизации, вкл. и с българските руни. Съвпаденията бяха удивително много. Непременно ще ви пусна линка. Загадките и въпросителните около глаголицата и кирилицата също за безкрайно много. Може много да се пише по темата. Един дребен странен факт, който разбива теорията, че никога не сме се срещали с траките, та ние и до днес пазим и имаме тракийски обичаи, свързани с тяхните вярвания и обичаи. Кукерите, нестинарските, Трифон зарезан, последния е християнски светец мъченик, който никога през живота не е близвал вино човека, не е ясно защо баш него са го набедили за патрон на езическия празник. Laughing


Едно обаче ме смущава - какво общо имат прабългарите и България с древните цивилизации?


Много общо имат, повече отколкото можем да си представим, разгледай поне съкровището от Наги Сент Миклош, голяма част от съдовете са изработени от нашите майстори, а другите са дар за владетелите ни. Изработката е просто изумителна, с часове съм го гледала и не мога да откъсна очи, това е нещо изключително, не случайно е едно от най-ценните в световното наследство. Това е изработено от народ на много високо цивилизационно ниво. А сега да ти кажа, че във Виенския музей, няма нито една дума в надписа, която да уточнява, че това е българско съкровище. Само в нашия музей пише, но тук за съжаление е едно изключително лошо копие на съкровището. Съкровището забележете е открито от братя българи, на територията на Австроунгария, където преди е било българска територия. Какво значи "цивилизация", народ, държава на много високо равнище и развитие, който е оставил след себе си много доказателства за това, и то най-вече за културното си развитие, това  е което се цени от поколенията. Само още нещо последно, защото със сигурност станах досадна вече, в Преслав е имало водоснабдяване и канализация, 9 век?! А в 18 век във Версай, са ходили по храстите и са къпели с парфюми, за да не вонят! А знаете ли, че в Преслав и отоплителна система са имали, тръби в стените, по които е течала гореща вода, затопляна от големи пещи, и така са отоплявали дворцови помещения и бани. Grinning

# 67
  • Мнения: 25 744
Не ги знам откъде произхождат прабългарите (последно четох, че винаги са си били тук и илирите са техни потомци или част от тях, не помня вече), но моят професор по езикознание твърдеше, че са от хуно-алтайски произход (основа за люта война с Дуриданов и Москов). Пък!   Crossing Arms
Проф. Борис Симеонов, лека му пръст.  Hug

# 68
  • Мнения: 395
просто запис засега, че тая вечер диванетата решиха да не спят
другият път ще гледам да се включа и аз
страхотна тема

# 69
  • Мнения: 3 835
... хуно-алтайски произход

Изприщвам се като чуя за този алтайски произход! Сега се сещам, имаше някаква напитка навремето, алтай. Алтайците да си сърбат алтая там и да мълчат. Laughing

П.п., понятието прабългари е напълно безсмислено! Няма такъв народ, нито етнос, има българи! Много съм против да ми промиват мозъка с постоянно насаждани термини, дето ни се набиват в съзнанието и в един момент, без да се усетим, вече са в речника ни, без да мислим, какво значат всъщност.

# 70
# 71
  • Мнения: 483
teo7777 и за твоята теория няма категорични и неоспорими доказателства. Нека всеки сам да преценява на какво да вярва или не. Струва ми се, че се опитваш да наложиш своето мнение, затова го пиша.

 
П.п., понятието прабългари е напълно безсмислено!
Добре, ти не четеш ли постовете преди теб, няколко пъти написах какво всъщност представлява понятието прабългари - разграничение между съвременните българи и предците ни. Никой не казва, че е имало народ прабългари.  Tired

# 72
  • Мнения: 3 835
*brilliance* , напротив, просто представям доказателствата и информацията, която е достъпна и за всички останали, коректно казвам това, което съществува като доказателства, само най-важното, защото информацията като обем е огромна.

Нека всеки сам да преценява на какво да вярва или не.

Именно, ето това е най-важното, всеки сам да може да прецени, само че за целта трябва да се представят доказателствата и за другите твърдения, аз такива сериозни и обемни като материал доказателства не намерих. Не можем да твърдим нещо, ей така, без да се изтъкнат основанията за него, именно за да може човек обективно сам да прецени.

... разграничение между съвременните българи и предците ни. Никой не казва, че е имало народ прабългари.  Tired

Чета, но не го разбирам това разграничение, кому е нужно, и за какво?! Това е измислено, по времето на измислиците, които ни внушаваха, че българите в ония времена са се различавали от днешните българи. Ами не са се различавали, веднага пак давам доказателства, би трябвало да сте ги чули и вие, след много сериозни изследвания се доказа, че средния ръст на българите тогава е бил 1.75-1.80 см., колкото е и сега. А за тогава това е бил много висок ръст и са си били направо исполини. Само в скоби да вметна, че и словените са били много високи, пише го в хрониките. Направи се и възстановка по черепа на цар Калоян, всеки може да го види как изглежда (много красив мъж Grinning), бил е висок около 1.90, какви доказателства повече искате? Отидете и до НИМ, страхотен е музея, разгледайте...

Как'Сийке, още не съм прочела докрая йеромонах Спиридон Габровски, затова не пиша, всичко чета много внимателно. Hug

# 73
  • Мнения: 3 835

Кога е издадена тази книга за пръв път, не мога да се ориентирам?

*brilliance*, кажи ми защо според теб трудовете и изследванията на толкова много сериозни учени, като например проф. Борис Симеонов, за който е пуснала линк Как'Сийка, не се публикуваха и не се даваше никаква гласност. Защо чак отскоро, започнаха да се издават и публикуват? За каква обективна преценка изобщо можем да говорим, когато толкова години само казионните пишман историци са писали историята ни!

За уногундурите, това е рода Дуло, съм чела, че е доказано, намерени са писмени свидетелства, че са тръгнали от град в Балхара. И ми се струва доста логично да вярвам на това, защото знаем, че за преселението на народите има предостатъчно подробни писмени свидетелства. Но подробно не съм търсила инфо, специално по този въпрос.

# 74
  • Мнения: 25 744

Кога е издадена тази книга за пръв път, не мога да се ориентирам?


Не знам, нито твърдя, че проф. Симеонов е абсолютно прав. Въпреки че на лекции твърденията му звучаха съвсем логично. Просто в историята няма преки доказателства или са изключително малко. Всичко е хипотези и теории, базирани на чужди писания - нашите са съвсем оскъдни, за жалост.
Между другото, като стана въпрос за прародината на човечеството, според него геолози са доказали, че единственото място в Европа, което не е било заледено по време на Ледниковия период и където е било възможно да се съхрани животът, е била сегашната Дунавска равнина. Т.е. - прародината е била там, а не на север, както твърдят арийците. Т.е. - индоевропейските племена са се формирали и са започнали разселението си от нашите земи. Теза, която вече се подкрепя от езикознанието - наличието на сходни думи, които присъстват във всички индоевропейски народи. Към тях спадат и някои имена на географски обекти, намиращи се на Балканския полуостров.
Дали е така или не - не мога да кажа, не съм специалист. Просто една от многото гледни точки на един от многото учени, занимаващи се с тази материя.  Laughing
Писанието на йеромонах Спиридон Габровски също е много любопитно и дава друг поглед върху нашата история.  Thinking

# 75
  • Мнения: 25 744
А ако се отплеснем и на тази тема, уйде коня в рЯката:  Laughing

Чипровски килим:
http://www.balkanfolk.com/bg/pic/shop-products/521-pirotsko-bulg … iprovtsi-rugs.jpg

Мексикански килим:
http://www.atpine.com/mexicankilim1c.jpg

 Mr. Green

# 76
  • Мнения: 483

... разграничение между съвременните българи и предците ни. Никой не казва, че е имало народ прабългари.  Tired

Чета, но не го разбирам това разграничение, кому е нужно, и за какво?! Това е измислено, по времето на измислиците, които ни внушаваха, че българите в ония времена са се различавали от днешните българи. Ами не са се различавали, веднага пак давам доказателства, би трябвало да сте ги чули и вие, след много сериозни изследвания се доказа, че средния ръст на българите тогава е бил 1.75-1.80 см., колкото е и сега.

Разграничение дотолкова доколкото днешните българи са "резултат" от смесването на прабългари и славяни най-общо казано. Иначе и с други етноси сме се смесавали.

За обозначение на българските племена преди създаването на България през 680/681г.

Но както и да е, да не задълбаваме, мен ме устройва и българи само (без представката пра)

# 77
  • София
  • Мнения: 1 077
А ако се отплеснем и на тази тема, уйде коня в рЯката:  Laughing

Чипровски килим:
http://www.balkanfolk.com/bg/pic/shop-products/521-pirotsko-bulg … iprovtsi-rugs.jpg

Мексикански килим:
http://www.atpine.com/mexicankilim1c.jpg

 Mr. Green


Ахахах, не!
Находка си е това, кажи сега - не е ли доказателство, че ние сме дошли/основали мексиканската култура!

# 78
  • Мнения: 3 835
"Човек без памет е загубен, народ без история е обречен, той е в предверието на смъртта си.

Най-здравата защита на българина срещу асимилацията е в познанието на историята на собствения му етнос.

С това познание той не може да бъде с ниско самочувствие и дребнави цели и идеали, не може да бъде манипулиран или нечий роб. Защото живее в свобода и дарява такава. Българите не са поробвали, а са освобождавали поробените.

”Всеки роб, стъпил на наша земя е свободен” – гласи старобългарският катехизис"


А ако се отплеснем и на тази тема, уйде коня в рЯката:  Laughing

А, не, дотук полагам неимоверни усилия да съм максимално кратка, и само най, най-потвърдени доказателства да изваждам (продължавам да се старая), защото иначе ще стане страшно. Laughing Няма да се отплесвам на тая тема и да вадя носиите, думи, местности, обичаи, традиции, които и до днес по нашите и по други земи са си същите.. Mr. Green

Обещах да ви пусна линк за най-старата писменост в света, на древния пранарод.

Сравнителен анализ на писмените знаци в/у черноморския подводен обект от неолита и връзката им с древните цивилизации!
http://balgarite.interbgc.com/2gl.htm

Сравнителен анализ на кирилицата със старите писмени знаци на българите, руните, и сравнителен анализ на глаголицата, пак със старaтa ни писменост. Таблица 7 и 8.

http://balgarite.interbgc.com/2_5_2gl.htm

Паметници на прабългарските руни и писменост, които все пак не са унищожени и са успяли да оцелеят и до днес.

http://www.promacedonia.org/vb/vb_galerija.html#1

Древнобългарският календар е най-съвършеният в света, това е признато официално от Юнеско!

http://www.sarakt.org/calendar.htm


Разграничение дотолкова доколкото днешните българи са "резултат" от смесването на прабългари и славяни най-общо казано. Иначе и с други етноси сме се смесавали.

За обозначение на българските племена преди създаването на България през 680/681г.

Но както и да е, да не задълбаваме, мен ме устройва и българи само (без представката пра)


Предлагам да спрем вече с тези "славяни", между другото, българите винаги са ги покровителствали!

Българите не могат да бъдат славяни по простата причина, че са много по-стар народ от тях. Славяните се явяват на историческата сцена около седми век, когато българите им правят държава, след което отново не участват в историята.

"Когато питахме чувашките учени за какви славяни на Волга говори арабският историк Ибн Фадлан, те отгвориха: “Това не е етнос. Така арабите наричат всички северни бели народи.”



България не е създадена 680-681 година!!!

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 22:06 от teo7777

# 79
  • Мнения: 483

Българите не могат да бъдат славяни по простата причина, че са много по-стар народ от тях. Славяните се явяват на историческата сцена около седми век, когато българите им правят държава, след което отново не участват в историята.

Това обяснение за мен ли е???!!! Пределно ясно ми е, че прабългарите не са славяни, както и на всяко дете. Не мога да разбера защо задълбаваме в елементарни неща.

За славяните също писах (явно се чете избирателно), че славяни или славини е наименованието на южните славяни, източните са анти, а западните венети. (Това разделение е след разселването им вследствие набези на номадски племена и др. Първоначално са пребивавали в североизточната част на Европа най-общо казано). Днес се е наложило името славяни, но ако оставим настрана самото понятие, то славяните като източноевропейски народ (племена) са съществували и направо не мога да повярвам, че го пиша това в момента. За първи път чувам някой да отрича съществуването им.
За тях обикновено се пише, че са били миролюбиви, тихи племена, занимаващи се със земеделие, но не е било точно така. Всъщност има свидетелства , че са нападали тритории на Византийската империя (на Балканския п-в) и са плячкосвали.

В създаването на Дунавска България през 681г. се включват седемте славянски племена и племето севери, като с изграждането на държавността се заемат българите, а славяните поемат грижата за защита на южните граници.

Цитат
България не е създадена 680-681 година!!!

И не разбирам как с лека ръка се отхвърли създаването на България след войната с Византия, при положение, че дотогава тази територия е била византийска, а след това на картата се появява България? И дори Византия се задължава да ни плаща данък.

Преди Дунавска България за кратко е съществувал военно-племенен съюз, наречен от византийците Стара Велика България. Но не е била държава. Ето защо именно 680/681 г. се създава държавата България (Не говоря за Волжка България и другите "Българии" основани от братята на Аспарух)

# 80
  • Мнения: 483
teo7777, аз от теб ясна и стегната теза по въпроса не прочетох. Можеш ли да кажеш на кратко с две изречения каква е позицията ти всъщност, защото темата може да се проточи до безкрай.
От прочетеното оставам с впечатлението, че според теб българите са най-древната цивилизация (едва ли не бащи на шумерите), България не е създадена 681 г. (това, че преди това до Балканския п-в се е простирала Византийската империя сигурно е някаква халюцинация на византийските летописци), славяни не са съществували никога и във вените ни тече само и единствено кръвта на древните българи, без нито капчица славянска кръв.
Извинявам се предварително, ако не съм те разбрала правилно, но след всички тези отрицания и линкове с това впечатление останах.

# 81
  • Мнения: 3 835


 Mr. Green

Стигнах до цар Колад! Mr. Green Какво е направил толкоз този цар, та Спиридон Габровски така го набеждава в такава лошотия? Laughing Това за "Болг се роди, Коладе, тази вечер, Коладе....", песничката, която и до днес пеят децата ни, съм го чела на много места, и с доста сериозни проучвания изцяло за всичко, което споменава йеромонах Габровски. Много е симпатичен. Но за пръв път чета такива черни краски за цар Колад. Laughing Много е интересно писанието, но е от твърде късен период, чак края на 18 век, и със сигурност вече е повлияно в някаква степен, колкото и да личи старанието на йеромонаха да е обективен.

brilliance, от всичко, което си написала, единственото, което разбрах със сигурност е, че не си ме чела, ако си го направила изобщо, то е по такъв диагонал, че наистина не си струва да го обсъждам изобщо. Нито едно нещо не съм пуснала или написала, което да не е проверено, и зад което да не седят наистина сериозни историци. Последните със сигурност не са авторите на учебниците.

# 82
  • Мнения: 3 835
Можеш ли да кажеш на кратко с две изречения каква е позицията ти всъщност, защото темата може да се проточи до безкрай.

Не, не мога, ако ти разкажеш българската история с две кратки изречения, няма професор и учен, който да не ти пише двойка на релси!

# 83
  • Мнения: 483
Значи и ти си ме чела по диагонал. Не съм искала да разкажеш българската история с две изречения, а твоята теза - стегната и не буквално с две изречния. Както и  да е.

# 84
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 913
Записвам се и се връщам да ви чета Peace

# 85
  • Мнения: 25 744
Изводът дотук е, че ние нашата си история не можем да оправим, та чуждите ли?
Или обратното, понеже не можем да се справим с нашата история, я за по-лесно да подпукаме чуждите - т'ва шумери, маи... са направо бонбончета "Детска радост"...  Laughing

# 86
  • Мнения: 3 835
Значи и ти си ме чела по диагонал. Не съм искала да разкажеш българската история с две изречения, а твоята теза - стегната и не буквално с две изречния. Както и  да е.

Aз теза нямам, не съм историк, чета и искам да знам истината, тезата на сериозните учени и историци, не на казионните, които угодно фалшифицират историята ни, служейки на чужди интереси. Вярвам само на тези, за които има неоспорими доказателства.  Защо, защото не обичам да ме манипулират, защото искам да знам историята си, и защото искам да я предам на детето си. Искам да се назовават нещата с истинските им имена, а не с лъжи, които ние поради невежество, незнание или незаинтересованост, да повтаряме като папагали, така удобно за някои.

Изводът дотук е, че ние нашата си история не можем да оправим, .......

За това доста велики сили, са хвърлили много усилия, да не си знаем историята, а и да не ни интересува. Парадоксално е направо, как дори сега, продължаваме да говорим и пишем неща, които отдавна е известно и доказано, че не са верни!?!

Божидар Димитров, цитирам:

"За днешната българска държава знаем със сигурност. За всички останали български държави – в Кавказ, причерноморските степи и т.н., за съжаление нямаме точни данни и затова трябва да пропуснем, поне засега, този период от древната ни история, докато не се открият нови археологически или писмени данни.
Но едно нещо е сигурно – че през 632 г. е основана държавата, на която ние сме наследник. Основана е от кан Кубрат, който е бил близо четвърт век в двора на византийския император и, както се шегувам понякога, е преминал сериозен курс по държавно строителство в течение на този четвърт век. Кан Кубрат е бил личен приятел на императора, израснал е с него и е можел да види как функционира най-перфектната държавна машина в онази епоха – държавната машина на Византия. Определено кан Кубрат се е учил и определено е приложил наученото, когато се е върнал в Причерноморските степи, където прабългарите живеели под властта на Тюркския хаганат. Със сигурност знаем, че през 632 година той успява да обедини всички племена и да отхвърли васалната зависимост от Тюркския хаганат. Защото ние не сме били под робство или под чуждо господство. Всички източници говорят, че тюрките не са упражнявали някакъв реален контрол над българите, освен че българите са били във васална зависимост за
няколко десетки години. Оттук нататък може да се говори за българска държава и много точно да се определи територията. Когато византийците я наричат Велика България, те имат предвид, че е голяма. И тя наистина е била голяма. От Карпатите, по които минават границите им с аварите, до Волга и до Кавказ на юг, а на север – поне до Полтава, където е погребан кан Кубрат. Това е огромна държава. Тя не е унищожена. Мит е, че тя е унищожена от хазарите. Хазарите се врязват и разсичат на две тази държава, заемайки средната зона около Долни Кубан, но двете части на държавата заживяват самостоятелен живот като две отделни
държави. Така наречената Волжка България на изток и нашата България на запад. Никакво движение на хора не е имало. Просто синовете на Кубрат, които пък на свой ред са минали курс по държавна администрация вероятно като областни управители, превръщат поверените им области в отделни държави, разделени от хазарите от няколкостотин километрова полоса. Управляваната от Аспарух западна част наистина не е била малка държава. Тя очевидно е обхващала територията на Влашко, Молдова и голяма част от Украйна.

Само за сведение, на който му е интересно, за началото на нашето присъствие в Европа, цитирам, а не разказвам аз тези:

Още по-назад във времето – 165 година от новата ера...деканът на Историческия факултет в Софийския университет проф. Георги Бакалов:

"Вярно е, че и Теофан, и Никифор – византийски автори, които са най-изчерпателни за ранната история на българите, говорят за Великата Стара България, която е създал кан Кубрат през 30-те години на VII век. Дали тази Велика Стара България е създадена от него, или е продължение на други Българии, това не можем да кажем. Съдейки обаче по “Именника на българските канове” – уникален летопис, какъвто Европа през Ранното средновековие не притежава, можем да стигнем до средата на II век, тъй като това е датата, която посочва “Именникът”
за легендарните първи български канове. По-точно 165 г.сл.Хр. Тя се споменава като начална за управлението на легендарния Авитохол, а по-късно на Ирник или Ирнак.
“Именникът на българските ханове” вероятно е първата и най-ценна българска летопис. Предполага се, че оригиналът е бил изсечен върху камък по времето на първите
български ханове, но не е открит досега. Запазени са три преписа върху пергамент. И трите са в Русия. Най-старият препис на “Именника” е открит в книгата “Елински и римски летописец” от края на XV или началото на XVI век. Списъкът на българските ханове е вмъкнат като продължение на “Четвърта книга на царете” от Стария завет. По този начин историята на българските владетели директно се свързва с историята на библейските царе. В “Именника на българските ханове” са посочени имената и родовете на първите ни владетели, както и години-
те на царуването им по прабългарския календар. Летоброенето по този календар започва в началото на всеки 12 години, а годините са означени с имена на животни прабългарски думи, които днес сме забравили. Списъкът обхваща период от над шест века.
“Именник на българските канове”
“Авитохол живя 300 години. Родът му Дуло. А властта
му е дадена в годината на змията – дилом, месец девети –
твирем.__......................."

Именник на българските канове.



# 87
  • Мнения: 34
Имам чувството, че търсим отговор на въпроса "Всички пътища ли водят до Рим?"  Joy

# 88
  • Мнения: X
[Aз теза нямам, не съм историк, чета и искам да знам истината, тезата на сериозните учени и историци, не на казионните, които угодно фалшифицират историята ни, служейки на чужди интереси. Вярвам само на тези, за които има неоспорими доказателства.  Защо, защото не обичам да ме манипулират, защото искам да знам историята си, и защото искам да я предам на детето си. Искам да се назовават нещата с истинските им имена, а не с лъжи, които ние поради невежество, незнание или незаинтересованост, да повтаряме като папагали, така удобно за някои.
Боно Шкодров, Божидар Димитров и Петър Добрев? Ти се шегуваш, нали?  Wink
Кои доказателства са неоспорими? За какво въобще говорим, че нещо се загубих между буквите? newsm78

# 89
  • Мнения: 2 386
Хм, ние пък винаги сме споменавали в ''извори и историография'' един факт - че е спорна годината, в която е създадена българската държава.

# 90
  • Мнения: 3 835

Боно Шкодров, Божидар Димитров и Петър Добрев? Ти се шегуваш, нали?  Wink
Кои доказателства са неоспорими? За какво въобще говорим, че нещо се загубих между буквите? newsm78

Моля те да ме цитираш, къде точно съм споменала Петър Добрев Mr. Green, споменавам други, а сега и академик Васил Гюзелев, в цитата. Искам да помоля и за доказателствата, че България се създава през 681г..

"Кога е създадена България
През 1981 година в цялата страна тържествено се честваше 1300-годишнината от създаването на българската държава. Същата година бе публикуван академичен труд, наречен “Кратка история на България”, в чието написване участваха най-изтъкнатите ни тогавашни историци. В
книгата се разказва как през 680 година хан Аспарух разгромил византийците в местността Онгъла, а за 681 година пише:
Наскоро след скрепяването на съюза (със славяните) хан Аспарух извършил с войската си няколко похода в Тракия. Стреснат от техния успех, византийският император Константин IV Погонат бил принуден през лятото на 681 г. да сключи мирен договор с прабългарския хан. Той се задължил “за срам на ромеите” – по израза на един тогавашен византийски хронист – да плащаежегоден данък. Този акт всъщност представлява юридическо признаване на създадената българска държава.
От текста излиза, че хан Аспарух е победил византийците, сключил е договори със славяните и с Византия и
така през 681 г. е била създадена българската държава.
Това е официалната история. А съвременниците на онези събития казват съвсем друго.
През 680 година император Константин IV Погонат
(668–685) свикал в Константинопол Шестия вселенски църковен събор. Основната причина била да се пребори с ереста на монотеистите, които проповядвали, че Исус Христос е само бог, а църквата твърдяла, че е едновременно и човек, и бог. Шестият вселенски църковен събор
продължил и през 681 година и одобрил редица решения за организацията на църковната дейност, които са в сила и днес. Въвел правилата, по които може да се женят роднини, уточнил как може да сключват брак свещеници, изравнил статута на Цариградския патриарх и на Римския папа и определил йерархията в православието. Оттогава са изминали повече от 1300 години, но поради важността на решенията протоколите от събора са запазени и до днес.
Ето какво пише в стенограмата от заседанието, проведено на 9 август 681 година. Думата е дадена на епископ
Константин от Апамея:
Константин каза: Казвам се Константин. Презвитер съм на светата Божия църква, която се намира в Апамея, провинция Втора Сирия. Ръкоположен съм от Аврамий, епископ на Аретуса. Дойдох при нашия свети събор, за да ви поуча, че ако бях изслушан, нямаше да претърпим онова, което претърпяхме тази година, сиреч каквото претърпяхме във войната с България. Защото аз поисках още отначало да дойда на събора и да помоля да стане мир, така щото да се извърши нещо, което да обедини двете страни, та нито едните, нито другите да се измъчват, сиреч нито тия,
които изповядват една воля, нито тия, които изповядват две воли.” Този текст ни казва две неща. Първо, че голямото поражение на ромеите от Аспарух е било преди месец август 681 година, когато презвитер Константин е произнесъл цитираните думи. И още по-важно. Свещеникът говори за война на Византия не с българите, а с България. Тоест в ранната пролет на 681 година Византия е тръгнала на война не с българското племе на хан Аспа-
рух, а с държавата България. И логично възниква въпросът: Кога е създадена тази държава?
Обърнах се с този въпрос към авторитетите в областта на ранната българска история.
Първо академик Васил Гюзелев – може би най-изтъкнатият ни специалист по средновековна история, ме удостои с отговора:
Според мен началото на българската държавност трябва да се свърже с името на хан Кубрат, с онова
голямо обединение, което е наречено Голяма или Велика България, създадено в земите на север от Кавказ върху
голямо пространство, което включвало не само прабългарите, но и други етнически групи и е създадено през
30–40-те години на VII век. Всъщност Дунавското българско ханство на хан Аспарух е естествено историческо продължение на голямото обединение на хан Кубрат."

Последна редакция: пн, 15 юни 2009, 17:34 от teo7777

# 91
  • Мнения: X

Боно Шкодров, Божидар Димитров и Петър Добрев? Ти се шегуваш, нали?  Wink
Кои доказателства са неоспорими? За какво въобще говорим, че нещо се загубих между буквите? newsm78

Моля те да ме цитираш, къде точно съм споменала Петър Добрев Mr. Green, споменавам други, а сега и академик Васил Гюзелев, в цитата. Искам да помоля и за доказателствата, че България се създава през 681г.
...
Петър Добрев има изследване по въпроса за прабългарския календар. Споменава се в линка, който постваш.
А що се отнася до датата за създаването на българската държава мисля, че това, което си поместила в последния си пост е добър отговор на въпроса ти. В науката няма спор. Прието е, че годината 680-681 е terminus ante quem или най-късната дата за случване на събитието. Благодарение на запазената документация от Шестия църковен събор се знае със сигурност, че тогава България вече е съществувала, има достоверен източник. Дали е станало събитието със забиването на копието с конската опашка една или две години по-рано, не можем да знаем. Но няма спор и затова, че Аспарухова България е приемник и продължител на Кубратова България. Тези факти ги има в учебниците, не са някаква тайна.

# 92
  • Мнения: 3 835
Петър Добрев има изследване по въпроса за прабългарския календар. Споменава се в линка, който постваш.
А що се отнася до датата за създаването на българската държава мисля, че това, което си поместила в последния си пост е добър отговор на въпроса ти. В науката няма спор. Прието е, че годината 680-681 е terminus ante quem или най-късната дата за случване на събитието. Благодарение на запазената документация от Шестия църковен събор се знае със сигурност, че тогава България вече е съществувала, има достоверен източник.

Е и, какво, защо да няма изследване човека в/у календара? И не само той, по-нелогичното би било никой български учен да не се заинтересува от него и от Именника на българските канове. Учените, които работят и са работили в/у именника и календара са много.

Дали е станало събитието със забиването на копието с конската опашка една или две години по-рано, не можем да знаем. Но няма спор и затова, че Аспарухова България е приемник и продължител на Кубратова България. Тези факти ги има в учебниците, не са някаква тайна.

Ти това сериозно ли го пишеш? Какви 2-3 год.?! 681- 632 = 49 год.. И не самите години толкова са важни, като брой, а тънката подробност, че никаква държава не се създава тепърва тогава, а същата си е съществувала от преди това, и то не каква да е държава, а силна и голяма, такава дето разбива на пух и прах цялата 60 000 армия на Византия, предвождана лично от императора, което е небивала чест!!!
Та не е ли абсурдно да ни обясняват в официалните версии, че сме били някакво малобройно примитивно племе, на коне, което не щеш ли идва и разбива Великата византийска империя, направо на нищо я прави?! Дотолкова, че чак на Вселенския събор, презвитер Константин да излиза да ги хока - Аз нали ви казах бе, какво ще стане, да не излизаме срещу България!  Как става тоя номер? Това са просто не смешни, а жалки глупости, и дете няма да се върже. И тия същите дето разбили на пух и прах 60 000 армия на византийците, изведнъж видиш ли били претопени от „славния славянски народ”. И като се обединили с тях, чак тогава придобили сила и мощ, та си забили копието и си направили държава. Един вид, добре че бяха славяните! Joy То смешно, ама направо е унизително жалко, и ние дори да повтаряме тези неща.
632 г. е със сигурност далеч по-вярната и точна година, не за друго, а защото за нея има доказателства, свидетелства, а във всички свидетелства никъде не пише през 681 да се случва каквото и да е, камо ли пък цяла държава. И в именника си го пише черно на бяло, защо ли пък толкова са ни неугодни писмените свидетелства, и нашите, и на гърците, и на всички останали.

А за Рашо Рашев може ли да спомена? И той ли е така яростно нападан?
„Най-важното е, че главното българско племе, оногундурите или оногурите, идва от района на големия град Бакат, на север от Балх.” Това се признава вече и от историците българисти, например Рашо Рашев.

Последна редакция: пн, 15 юни 2009, 22:38 от teo7777

# 93
  • София
  • Мнения: 1 077
Някой да иска нещо за Китай да прочете ...

# 94
  • Мнения: 25 744
Давай, не питай.  Laughing

# 95
  • Мнения: 483
И тия същите дето разбили на пух и прах 60 000 армия на византийците, изведнъж видиш ли били претопени от „славния славянски народ”. И като се обединили с тях, чак тогава придобили сила и мощ, та си забили копието и си направили държава. Един вид, добре че бяха славяните!
Започваш да си измисляш вече. Кой го твърди това, че "сме претопени от „славния славянски народ”? Никой не е казал такова нещо.

Някой да иска нещо за Китай да прочете ...

Давай Simple Smile

# 96
  • Мнения: 1 394
И аз искам да прочета за Китай!Точно за техните древни не знам нищо и ще ми е много интересно! Hug

# 97
  • София
  • Мнения: 1 077
Ето и от мен, най-любимата и смешна статия, свързана с идиотски преводи:


Щом излезе колата, изключи вратата


Освен алигаторска глава в Пекин могат да ви поднесат за “Добре дошли” и специалитета “Рак, печен без горнище”

Един от проблемите на олимпиадата в Пекин ще е измисленият от китайците английски:

“Ние не можем да понася вида на дюшек ухаеща трева!”

“Братята се чувстват красиви: клуб рекреация на нокти”

“Вземете си бележка прeдпазата: хлъзгавото е много изобретателно!”

В моя случай подобни изречения предизвикват само леко недоумение и може би далечно, почти неосезаемо главоболие, но за правителството на най-мнoгoлюдната страна на планетата загадъчни словосъчетания като горенаписаните са се превърнали в истински кошмар.

Само година ни дели от началото на олимпиадата в Пекин и напрежението в китайската столица нараства с всеки изминал ден. Готви се нещо грандиозно, нещо невиждано, чиито мащаби, подготовка и изпълнение би трябвало да изумят света.
$ 40 милиарда са се изсипали само в столицата за подобряване на инфраструктурата, обновяване на сгради и пътища, строеж на съоръжения, почистване и т.н. Това са огромни средства, които са още по-впечатляващи, като се има предвид евтината работна ръка в Китай.

Всички са въвлечени по един или друг начин в усилията Пекин да се представи достойно пред света: от президента Ху Дзинтао до първолаците в училищата. Сред някои от очакваните препятствия са замърсяването, задръстванията, политически протести и изключителните мерки за сигурност. Но един от най-странните и нестандартни проблеми е свързан с ширещите се във всички сфери на обществото озадачаващи преводи на английски. При това не става дума само за частни магазини и евтини реклами - дори надписите по аерогарите, етикетите върху популярни продукти, уличните знаци, менютата в ресторантите и окъпаните в неон билбордове са инфектирани от неописуемо осакатени английски изречения, които карат туристи и бизнесмени да се олюляват зашеметени.

Надписи от сорта: “Мода за уличници”, “Щом излезе колата, изключи вратата, прозорците, вземи ценност”, “Дворецът подскача към стената” или “Посети цивилизация - обърни внимание на хигиена!”, са сред често срещаните в Пекин. Коренът на проблема не е еднозначен. От една страна, китайските диалекти като “мандaрин” и “кантонски” са изключително богати, но по свой собствен, много уникален начин. Това е древен език с десетки хиляди йероглифи, които често нямат логичен еквивалент в останалите наречия по света

Пъстротата му понякога е непреведима, особено на английски, който пък е наситен с безброй идиоматични изрази. Един и същ символ може да означава много абсолютно различни неща. В китайския няма глаголни времена, пълният член се използва по друг начин, а употребата на множествено и единствено число е забулена в тайнственост. Човек не може просто да вземе речника и да преведе буквално дума по дума даден израз. Подобен подход ражда чудовищни словосъчетания и е толкова разпространен, че вече дори има официално име: чинглиш!

Рожба на чинглиша са и първите три изречения в тази статия. Ако бяха преведени правилно, те би трябвало да гласят: “Не газете тревните площи”, “Салон за красота и педикюр” и “Внимание - подът е опасно хлъзгав!”.

В последните години страната промени драстично подхода си към останалия свят и към самата себе си. Пазарната икономика и западната култура нахлуха в Китай по-бързо, отколкото тяхното схващане. Пекин очаква над 500 000 посетители в 20-те августовски олимпийски дни и тъй като английският е станал малко или повече универсален, всички се надяват гостите да бъдат посрещнати с адекватни преводи. Преди две седмици правителството обяви, че предприема официално масивна война срещу ширещия се навсякъде чинглиш. Много надписи ще бъдат премахнати, други ще бъдат заменени. Чужденците, които живеят в Китай, са свикнали с чинглиша и схващат инстинктивно смисъла му. Но за хора като нас няколко дни на озадачено четене сигурно биха ни докарали до нервна криза.

Реших да дам своя скромен принос към 29-ите летни игри чрез внимателен анализ на действителни надписи в Пекин. Ще насоча вниманието ви към 4 основни сфери на употреба на чинглиш и ще дам личната си, лишена от всякаква стойност, препоръка за отстраняването или оставянето на всеки посочен надпис:

I. Билбордове, улични надписи, реклами, указания и предупреждения

1. “Расистки парк” (уличен знак). Е, само това ни липсва! Препоръка: да се премахне!

2. “Не се опипвайте! Позволете на нас да ви помогнем!” (в магазин за дрехи). Прекалено интимно предложение. Препоръка: да се премахне!

3. “Спирка за отделяне на газ” (знак в метрото). Това определено е спирка, на която горещо ви съветвам да не слизате. Препоръка: да се премахне!

5. “Пътят се изкачва на обратно” (надпис на няколко магистрали). В този мистериозен афоризъм като че ли има някакъв екзистенциален смисъл, някакво даоистко послание. На мен самия все по-често ми се струва, че се изкачвам на обратно, особено в службата. Препоръка: да остане!

6. “Концентрационен лагер Съвършенството” (огромен надпис пред строящ се нов комплекс апартаменти в покрайнините на града). Моля!? Какво?! Препоръка: да се премахне!

7. “Осакaтен асансьор” (на международното летище). Яаа, какви хубави стълби! Препоръка: да се премахне!

8. “Интелигентен обществен телефон” (знак върху телефонна кабина). Интелигентният обществен телефон е едно от онези редки неща, които винаги са ни липсвали, без дори да подозираме, че съществуват. Той е доказателство, че доброто образование и общата култура вече не са запазена територия само за нас, хората. Какво по-приятно от това да се натъкнеш на начетен уличен телефон? Ако имах избор между ниско образован, полуобразован, вулгарен и интелигентен обществен телефон, определено бих предочел интелигентния. Препоръка: да остане!

9. “Шанхри-Ла е в съзнанието ти, но твоят бизон не е!” (огромен, неразгадаем билборд на оживена магистрала). Този мистериозен надпис вече дълго време предизвиква тоталното недоумение на летящите по магистралата пътници. Според мен обаче в него се крие криптичната мъдрост на древната китайска философска школа. Навремето Конфуций е казал, че дори най-дългият път започва с една-единствена крачка. Мъдро… Но не е ли мъдро и прозрението, че именно твоят бизон не може да съжителства с Шанхри-Ла в съзнанието ти? Може примерно нечий друг бизон да се намести някак си, но никога, никога твоят собствен! Препоръка: да остане!

10. “Стая за забавление на закъснелите полети” (отново на злополучното летище). Ха! Откъде-накъде? Не стига, че са закъснели, ами ще ги и забавляваме! Аз лично не смятам за уместно подобни полети да бъдат поощрявани за немарливостта си. Препоръка: да се премахне!

11. “Чаровен зъболекар” (улична реклама на стоматологичен кабинет). Поздравления за чара и най-вече за скромността. Препоръка: да остане!

12. “Продавам евтин пушек” (надпис на магазин за цигари). Браво бе, братче - ти засрами и най-големите търговци от ранга на Доналд Тръмп и Уорън Бъфет. Велики неща те чакат, щом и пушек можеш да продаваш. Препоръка: да остане!

II. Обществени тоалетни

1. “Деформирана мъжка тоалетна” (надпис на тоалетна в близост до Забранения град). Бих искал на страниците на този вестник да попитам самите вас: има ли изобщо сила на този свят, която би ви накарала да използвате деформирана мъжка тоалетна? Препоръка: да се премахне!

2. “Тоалетната е оборудвана с топъл ручей!” (тоалетна в Пекин). Великолепна идея! Тоалетната и игривият шепот на топлия ручей са създадени един за друг. Препоръка: да остане!

3. “Деликатеси” (знак на врата на тоалетна в Пекин). Не бих казал! Препоръка: да се премахне незабавно!

4. “Мъжки мъж” (мъжка тоалетна в Пекин): Еми то, както е тръгнал светът, май си е време наистина да има тоалетни за различните видове мъже. Препоръка: да остане!

III. Менюта в ресторанти

1. “Тиха скаридата се сношава със зелето” (от меню в хотелски ресторант). Вижте сега, аз не съм от хората, които ще тръгнат да осъждат когото и да било за сексуалните му предпочитания. Всеки има право на избор, независимо дали е мъж, жена или скарида. Дори бих казал, че в случая скаридата заслужава аплодисменти, че поне не афишира шумно афинитета си към зелето и се старае да е тиха. От друга страна обаче, когато действието се развива в чинията ми, това излиза извън рамките на всякакво приличие. Препоръка: да се премахне!

2. “Рак, печен без горнище” (от меню в пекински ресторант). Аз между другото съм виждал страшно много раци да се пекат без горнище и по нашето Черноморие. Знаете ли, че май въобще не съм виждал рак с горнище. Сигурно всички са били мъжки. Във всички случаи горнищата ми се струват напълно излишни. Препоръка: да остане!

3. “Супа топла гъбено изнасилване” (меню в пекински ресторант). Едва ли в богатата история на човечеството съществува по-злополучен кулинарен експеримент. Ако има такъв ненормалник, който да си поръча този деликатес, то той трябва незабавно да бъде вкаран в психиатрично заведение. Препоръка: да се премахне!

4. “Изпържен в олио призрак” (от меню в пекински ресторант). Доста обезнадеждаващо - тъкмо си се разделил с бремето на тленните си останки и си витаеш волен под формата на призрак, когато се оказва, че съвсем не си неуязвим и спокойно може да бъдеш заловен, изпържен в олио и изяден в столицата на Китай. Препоръка: да се премахне!

IV. Надписи върху продукти

1.”Пандемични сладки” (върху опаковката на сладки). Търсена вкуснотия от епидемиолозите по цял свят. Препоръка: да се премахне

2. “Бутилка пот” (име на минерална вода): Всъщност потта е солена вода, но по-скоро ще умра от жажда, отколкото да надигна бутилка c освежаваща пот. Препоръка: да се премахне!

3. “Кравешки тор” (име на шампоан!): Коментарът е излишен. Препоръка: да се премахне!

4. “Ухаещо, хрупкаво проникване” (странен надпис върху пакет за чипс). Това чипс ли е или име на публичен дом? Препоръка: да се премахне.

5. “Доброкачествено момиче” (надпис върху детска кукла). Важното е, че не е злокачествено. Препоръка: да остане!

6. “Свинско ефрейторско” (надпис върху пакет с кайма). Продуктът най-вероятно е деяние на моя старшина от казармата, за когото винаги съм преполагал, че е канибал, и който нищо чудно да използва тази кошмарна кайма, за да си изпържи някое и друго “канибабче”

Препоръка: да се премахне!

В заключение бих отбелязал, че посочените примери са само капка в океана. Спестих ви много от най-изумителните надписи поради тяхната шокираща нецензурност и поради липсата на място. Списъкът с примери е безкраен и има цяло течение в туристическата индустрия, посветено на тяхното откриване и документиране. Трябва да кажем, че чинглиш не е толкова плод на необразованост, колкото на огромната пропаст между два напълно различни езика. Празнината обаче рано или късно ще бъде запълнена. Китайското правителство е твърдо решено да елиминира напълно чинглиша преди 8 август 2008. Дали това ще стане, е друг въпрос. Въпрос, на който бих могъл да отговоря, ако имах някой и друг бизон в съзнанието си или поне достъп до интелигентен телефон. Но за съжаление нямам, така че тази тема си остава хлъзгава… А хлъзгавото, както вече добре знаем, е много, много изобретателно.



ИВО ИВАНОВ
Канзас




# 98
  • София
  • Мнения: 1 077
А в тази тема е пълно с наистина познавателни и интересни неща за тази магична страна:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=234122.0

# 99
  • Мнения: 2 386
За трети път чета откъса и ми текат сълзи от чинглиш-а..  Joy Благодаря ти за невероятна тема и тук, Занда - ако знаеш колко полети съм изкарала с нея, четейки я..  Simple Smile

# 100
# 101
  • Мнения: 621
Болната ми тема.Мястото,на което мога да плюя с чиста съвест на материалното.
Не веднъж съм споделяла,че времето ,в което живея не е моето.
Времето,в което битуваме е изтъкано от безчестие,а това ме натъжава.
Контрират ме,че в онези  времена на хановете ни или по времето на Симеон Велики било мръсотия,хората не се къпели....да,но умираха с чест,за кауза,а не като сега от безизходица.
Това не е моето време,аз не съм си на мястото,но....
Изгледала съм цялата поредица на "Изгубените цивилизации" - респект bowuu
Правейки си равносметка сама със себе си,установявам,че обожавам миналото,обожавам и бъдещето.....нашите дни някак съзнанието ми ги заличава.Нямам обяснение защо го правя.

# 102
  • Мнения: 1 394
Имаме нещо общо с теб! Peace...И аз все към миналото се връщам...не в личен план естествено.Просто ако ме попитат къде искам да живея примерно за три дни в бъдещето или в миналото...определено ще избера миналото.Точно поради горепосочените от теб причини! Peace...А древните цивилизации винаги са ми били слабост,особено тези които са неразгаданите...които са забулени в мистерия...това ме влече мен-мистериозното.Как ли са били по-напреднали и от нас в момента.Какви паметници,какво чудо...някой беше питал,с какво ще се похвали нашето поколение в бъдещето?С"Палмата" в Дубай,която може да бъде разрушена само от едно цунами или с Айфеловата кула,която може да бъде разрушена от едно по-силно земетресение...И как тези паметници останали ни от древните цивилизации са непокътнати и ни буря ни ураган ни земетресение ги е сломило?Може би са построени на точните места?Ето това е "вълшебството"!Как и откъде са знаели неща,които ние днес   недоумяваме и неможем да разгадаем...а уж са били примитивни хорица?  newsm78

# 103
  • Мнения: 1 860
То се е видяло, че ще се разпиша и в тази тема, за която поднасям хиляди извинения на dodyniki и песимизма ми, че няма да я бъде дълго.   bouquet

Включвам се с Гьобекли Тепе, който според последния брой на списание Нексус е най-старият храм някога откриван (около 12 000 годишен).  Купих си списанието днес, само трябва да намеря време да прочета статията, която е доста голяма. За щастие има и достатъчно информация в интернет, за тези които не искат да чакат коментара ми от прочетеното.  Hug

# 104
  • 221B Baker Street
  • Мнения: 1 950
ето един портал и от мен,но сайтовете са на английски  Peace

http://www.mythandmystery.com/


това също е интересно  Peace

http://www.eaglecircle.org/indexbg/indexbg.html

Последна редакция: ср, 17 юни 2009, 07:29 от anubhis

# 105
  • Мнения: 4 753

Това наистина е много интересно, но няма много общо с цивилизациите (което всъщност ме радва)...    Wink 

# 106
  • Мнения: 3 835
То се е видяло, че ще се разпиша и в тази тема, за която поднасям хиляди извинения на dodyniki и песимизма ми, че няма да я бъде дълго.   bouquet

Включвам се с Гьобекли Тепе, който според последния брой на списание Нексус е най-старият храм някога откриван (около 12 000 годишен).  Купих си списанието днес, само трябва да намеря време да прочета статията, която е доста голяма. За щастие има и достатъчно информация в интернет, за тези които не искат да чакат коментара ми от прочетеното.  Hug

Това е просто изумително! Благодаря ти, че го пусна. Направо невероятно.

# 107
  • Мнения: 3 835
http://www.kamennataepoha.com/kabatas_devri_01_b.php  Направо паднах, 400 000 г..

"Тим, който открил копията, казва:
„Използването на усъвършенствани копия още през Средния плейстоцен може да означава, че множество настоящи теории относно ранното човешко поведение и култура трябва да бъдат преразгледани.”19  

Както Хартмут Тим и Робин Деннел казват, дарвинистките твърдения относно историята на човечеството не отразяват фактите. Истината е, че човечеството никога не е преминавало през еволюция. Изостаналите цивилизации и силно развитите такива са съществували едновременно в миналото. "


# 108
  • Мнения: 89
Сайтът е тъп, липсва люлката на всички цивилизации - няма нищо за Шумер и Вавилон, нищо за маите и инките и т.н. Според мен темата е неприкрита реклама на въпросния слаб сайт...

# 109
  • Мнения: 1 394
А според мен в началото на темата излишно съм предупредила ,че темата е сериозна и ,ако имаш нещо да кажеш по нея-казвай!Ако не...не си спомням да съм задавала въпрос :"Харесва ли ви темата или не?"...Няма никаква реклама просто това първо ми попадна,като най-подходящо за темата...Та,ще ми е интересно да споделиш нещо интересно.А ако темата ти се струва тъпа и рекламна просто не пиши в нея.Още веднъж-не съм задавала въпрос "Какво е мнението ви за темата?"...  Peace

# 110
  • Мнения: 3 835
Dodyniki! Peace Темата е страхотна!

Не знам дали прочетохте написаното в линка, дето го пуснах по-нагоре, ама аз направо нямам думи от откритията представени в него, и за Гьобекли тепе също, просто уникални неща и идеи, преди 11 000 г., а според официалната теза по това време са живяли примитивни хора с примитивни сечива. Голям екип от хора прави опит да направи същото с примитивни сечива, и не постига съвършено нищо естествено.

"...Шмид казва, че, противно на смятаното, тези хора не са били първобитни и не трябва да бъдат характеризирани като маймуноподобни същества, които неотдавна са слезли от дърветата и са се опитвали да изградят цивилизация. От гледна точка на интелекта, казва той, става ясно, че те са били точно като нас."

А за зъболечението преди 8000 г., и то с доста съвършени инструменти....?!  Археологически разкопки в Пакистан....

А за музикалните инструменти на така наречените "неандерталци", издаващи четири ноти, и имащи половин и цял тон? Гами от седем тона... Crazy



# 111
  • Мнения: X
http://www.kamennataepoha.com/kabatas_devri_01_b.php  Направо паднах, 400 000 г..

"Тим, който открил копията, казва:
„Използването на усъвършенствани копия още през Средния плейстоцен може да означава, че множество настоящи теории относно ранното човешко поведение и култура трябва да бъдат преразгледани.”19  

Както Хартмут Тим и Робин Деннел казват, дарвинистките твърдения относно историята на човечеството не отразяват фактите. Истината е, че човечеството никога не е преминавало през еволюция. Изостаналите цивилизации и силно развитите такива са съществували едновременно в миналото. "

Да, темата е сериозна. Затова нека се получи дискусия!  Hug
Цитат от горният линк: "През 1995 г. немският археолог Хартмут Тим открил няколко дървени останки в Шонинген (Schoningen), Германия. Това били внимателно изработени копия или, с други думи казано, най-старото известно оръжие за лов. "
Та така...някой от вас знае ли колко време може да се запази дървен предмет и въобще колко време му трябва на дървото да изгние? Дори и при най-добри климатични условия? Чувала съм, че максимум 10000 години. Дендохронологическата скала стига до това място. Странно ми е какви ще са тези дървени копия отпреди 400000 години.  newsm78

Да си учен означава да се съмняваш, да се съмняваш постоянно и във всичко. Не е забавно и хич не е весело. Скучна работа, общо взето. Има учени, които десетки години работят с хипотези и умират преди да посмеят да ги превърнат в тези. Защото са почтенни и не искат да спекулират с нещо, в което не са сто процента сигурни. Има учени, които правят точно обратното. Но те са тези, които печелят аплодисментите и имената им излизат под гръмки заглавия. И все пак истината е по-сладка и от най-сладките измамни чудеса. Peace

Последна редакция: чт, 18 юни 2009, 09:58 от Анонимен

# 112
  • Мнения: 3 835
Така е, да се съмняваш, означава, че се стремиш към обективност и към истината като цяло. Особено в историята, този момент е много сложен, защото историята е изключително сложна наука, и именно сложността й, дава огромни възможности за видоизменяне и подправяне на истината, с конюктурни, политически и всякакви цели. И това се прави откак свят светува, обективните и честни спрямо историята учени са рядкост, то и не е никак лесно да са такива. Интересите, които играят там са много големи, както винаги пак става дума за власт, преимущество на сила, права и т.н...А дори и в най-чистия си стремеж за истинност и обективност, всеки учен може да сгреши, това е неоспорим факт, защото наистина е много сложна материя.
Специално в случая, гледам, че като цяло (не знам кога е писано това), но оборват Дарвиновата теория, която и без друго е меко казано нелогична и прекалено вманиачена на тема материализъм, издиша отвсякъде, така, че лично на мен ми е интересно да прочета всички останали възможни хипотези за произхода на човека и неговото развитие. Особено ми е интересно в случая твърдението, че „еволюция”, физически и интелектуално, в смисъла развит от Дарвин, като цяло, е лишено от логика и няма научна почва за тези твърдения. Това ми изглежда далеч по-достоверно, отколкото маймуните на Дарвин. Laughing

# 113
  • Мнения: 3 835
Някаква по-подробна информация за Шефилдския университет и Робин Даннел да знаете, защото сега както казва Жаве, направо си измислят тия, и няма как да преценим обективно сами за себе си за какво иде реч в крайна сметка. Аз доколкото разбирам, за датировката не спорят толкова, а за предназначението на откритите останки?!

„Копията от Шонинген обаче се датират от много по-отдавна – отпреди около 400 000 години. В допълнение, тяхната възраст е толкова сигурна, че Робин Деннел, един от археолозите на Шефилдския университет, чийто доклад бе публикуван в списание Нейчър (Nature), казва, че било невъзможно да се подправи времето им или да бъдат интерпретирани по погрешен начин:
„Откритията в Шонинген обаче са недвусмислени копия: да ги окачествим като снежни сонди или прътове за копаене е все едно да твърдим, че електрическата бормашина е преспапие.”17 „
Направо ми е странно, тази наука дотолкова да е пропаднала и стигнала нивото на махленските лъжи, ако мине номера, важното е шум да вдигаме.

Гьобекли тепе, от преди 11 000 години, и според официалната история, би трябвало да е построено с примитивни сечива?! Освен каменните блокове, гравирани с фигури на животни, са намерили фигура на човек, скулптура на животно, все доста сериозни неща от гледна точка на интелектуалното и цивилизационно развитие на тези хора. Освен това, с примитивни сечива..., ами доста трудно може да се направи това, ако изобщо е възможно.

На Перперикон ходили сте? Съвсем скоро отидохме пак, все припадаме колко невероятно отвесни са стените на помещенията, издялани в скалата, ок, използвали са някакъв отвес, но перфектността е на съвременно ниво, двуетажни сгради..., поне до втория етаж е останало до наши дни. Изключително перфектния кръг на олтара, където е горял огъня, подобна перфектност, просто изключителна, то все едно е изгладено с някаква машина, не личи инструмент, гладко, съвършено равен, с гладки стени кръг?! Не спираме да се изумяваме, гледаш и не вярваш на очите си, най-вече, защото си представяме прости и далеч по-примитивни инструменти от нашите. Ами, ако са разполагали и с по-сложни такива? Знам ли, това като пирамидите, представяме си някаква неистова експлотация на човешки труд, в такива размери, които трудно могат да се поберат в ума ни, дори и при това положение, как изобщо са го направили, и то толкова съвършено при това? Според официалните версии за ниво и ползвани инструменти, няма обяснение, или нашите версии нещо не са неред, или ще да са се намесили извънземните  в помощ на тези хора, иначе как да наместим фактите, към теориите си?

# 114
# 115
  • Мнения: 25 744
Да, май ще се затвърди теорията, че Кубрат и семейството му са били християни.  Laughing

# 116
  • Мнения: 3 835
Да, май ще се затвърди теорията, че Кубрат и семейството му са били християни.  Laughing

 Laughing Хич даже няма и да го зачеквам този въпрос, че ще стане страшно! Mr. Green Има определени мнения, за които в интерес на истината има и сериозни факти, че сред българите, особено висшестоящите, доста са били християни. Кубрат е живял доста време във Византия, на пръстените на наши владетели има кръстове, на съкровището от Наги Сент Миклош също.....и т.н..., това са само най-меко казано фактите, иначе хипотезите са доста интересни!
Ей така за себе си се питам, кога и как решихме, че всичко ни е ясно, и че всички доказателства са на масата, та имаме официални версии за нашата история, които пробутваме на децата си като неоспорима истина, и всичко останало се заклеймява по доста странен начин, дори и за неспециалист?!


Просто информация пускам, обективна, за Волжка България:

ЕКСПЕДИЦИЯ НА БЪЛГАРСКИ ЖУРНАЛИСТИ В ТАТАРСТАН ПРАВИ ОТКРИТИЯ
 
ВОЛЖСКИ БЪЛГАРИ И ДНЕС ТАЧАТ БОГ ТАНГРА
Максим КАРАДЖОВ
Цветан ТОМЧЕВ


Щом излезеш от Казан, столицата на днешен Татарстан, попадаш в безгрижието на степта - няма график на автобуси, селата са на 100 км едно от друго... Ето на това място се озова експедицията на в. “Нощен Труд” до Татарстан, осъществена с финансовата подкрепа на фондация “Отворено общество”.
Първо стигаме Чистопол, като минаваме река Кама с ферибот - огромна, мътна и силна, - пред нея Дунав ни прилича на Перловската река. След два дни път от Казан с джип по черните друмища стигаме село Билярск. Директорката на музея Любов Салникова е била на Златните пясъци преди 20 години и сега ние сякаш я връщаме в младостта. Мигновено зарязва всичко, изтрива и съветско-татарската научност от знанията си за древния Биляр и започва да разказва.
Наблизо минавал пътят на коприната
Край столицата на волжките българи, основана в IX век, минавал пътят на коприната. Сведенията за Биляр са предимно от арабски пътешественици и търговци. Затова и името Болгар се е запазило в хрониките с арабската транскрибция - Биляр. И сега около селцето има камари от кости на камили. Биляр стигнал разцвета си през XII век, когато бил третият по големина град в Европа и Близкия изток - разположен върху 700 хектара. (Париж тогава е бил 430 хектара, Самарканд - 218, Багдад 750, Киев - 150, а Константинопол - 1600 хектара.)
Волжките българи приели исляма от арабите в 922 г., за да получат от тях помощ в отпора си срещу хазарите. “У нас ислямът уби българското, у вас - православието!” - казва историкът от Казан Фаргат Нурутдинов
На 4 км от града и днес е живо светилището на бог Тангра. В гъста дъбова гора, на възвишение се намира хилядолетен дъб - символ на Бога. В подножието му е изворът “Святой ключ”, така го наричат руснаците. Те не знаят, че това е тангристко светилище, но всички си пълнят тубите от лековитата вода. Навсякъде се натъкнахме на поверието, че където са отсядали древните българи, там водата после става лековита. Съзираме семейство с 10-ина годишна дъщеря да рие с лопатка около свещения дъб. “Глината тук също е целебна за кожата, за стомаха. През Отечествената война хората са яли само нея и така са оживели” - разказва водачката ни Любов Салникова, директор на музея в Билярск.
След опожаряването на Биляр
българите преместват столицата си на брега на Волга. Мястото не е случайно - преди това тук било първото поражение на Чингиз хан. Българският цар Челбир го победил в 1232 г. и върху полето на победата започва изграждането на Велики Болгар.
Доскоро това чудо на архитектурата било скривано под името село Куйбишев /да не се бърка с град Куйбишев - б.а./. Дотам може да се стигне само по Волга. На 114 км южно от Казан корабът ни акостира на малко спретнато пристанище с нов величав надпис “Болгарьi”. След 4-5 км из гората излизаме пред традиционна съветска деревня. Чак в края на калната _ улица прозираме белокаменните куполи на древни български мавзолеи и дворци.
Овалният мавзолей е гробницата на победителя над Чингиз хан - цар Челбир. Вътре са струпани надгробните плочи и на други волжко-български владетели. Пред мавзолея заварваме богомолци, които идват тук на Хадж. Велики Болгар се смята за “Северната Мека на мюсюлманите" и хора се стичат от цял Татарстан, Чувашия, Башкортостан, Марий Ел и други бивши съветски републики.
Зам.-директорката на архитектурно-историческия комплекс г-жа Раиля Симошева ни съобщава, че в началото на юни 1997 г. в Болгар се проведе среща-конференция на всички места, назовани с името Болгар. “Сега, казва тя, все по-често ни питат: “Българи ли сме, кой ни забрани да се наричаме българи?” Аз се ровя в историята и какво се оказва? Петър I е идвал тук и дори е издал царски указ за съхраняването на архитектурата на Болгар. Екатерина Велика също е идвала и е наричала хората тук болгари. През XIX век тук са се назовавали мюсюлмани или българи, но никога татари. Това име се появи през XX век”, твърди Раиля Симошева.
За конференцията в Болгар се обадили жители от незнаен остров на устието на Волга до Астрахан. Те пишели, че селцето им също се казва Болгарьi. В момента били около 500 жители, потомци на бягащи от болшевиките през 1917 г. На острова очевидно не достигнали указанията на Сталин и хората си запазили името!
 
  
На снимката:
Велики Болгар - мавзолеят на българския цар Челбир, победил ордите на Чингиз хан.
Фото: Цветан Томчев

Заличаването на националността

Смехотворно е днес да избуява сляп национализъм на базата татари или българи. Царизмът, а после и сталинизмът са туширали възможността поне за цвят тук да се съхрани българска етническа група. От 1928 г. българският език е забранен в училищата, а паспортите на всички са подменени и в графа националност съветските другари са изтрили “болгар” и са написали “татар”, “чуваш”, “мордвин” и др. Бащицата на народите специално работил върху изчезването на българите. Над 50 хиляди са разстреляни, други са разселени в съседни републики, а останалите до 1939 г. са със сменени паспорти. Проблемът е, че когато Иван Грозни превзема Волжка България, е подписан договор за анексията й, но в него не бил упоменат срок за изтичането му. И днес, ако съществуваше монолитна българска общност в Татарстан, тя би имала юридическо право да търси право на суверенитет... Затова Москва не преименува местните люде и в монголи - има Монголия, а в събирателното име татари.
Факт за българското самосъзнание на жителите на град Казан, столица на днешен Татарстан, е поведението им по време на Руско-турската война. При обявяването й през 1877 г. мюсюлмани-татари започнали да събират пари за подпомагане на Турция. Тогава българите, също мюсюлмани, разкрили тази мрежа и предупредили руснаците. След няколко години, през 1884-та, отмъстителни татари за една нощ изклали над три хиляди българи и опожарили библиотеките им. После пък НКВД, през 30-те години, се заело да прочиства държавните библиотеки. Тогава волжките българи преписали епоса си от арабски на кирилица и съветските другари не обърнали внимание. Именно от тези източници сега се подготвя вторият том на книгата “Джагфар Тарихъ” /историята на Джагфар-б.а./, чийто първи том втрещи руските и татарските националисти.

Журналистическият екип Максим Караджов и фоторепортерът Цветан Томчев подготвят книга с богат фотоматериал за историята на Волжко-Камска България.
Тя ще излезе от печат в средата на януари 1998 г. Желаещите да я имат могат да се свържат с авторите на следния адрес: България, София-1000, бул.”Дондуков”52. Издателски комплекс “Труд”, за Максим КАРАДЖОВ. E-mail: media@mbox.digsys.bg

Последна редакция: ср, 24 юни 2009, 23:23 от teo7777

# 117
  • Мнения: 3 098
teo7777 ,4ета и ти се радвам. Peace
Но "“У нас ислямът уби българското, у вас - православието!” - казва историкът от Казан Фаргат Нурутдинов..." именно то4но това ни е съхранило.Ислямът е попре4ил на живеещите днес на волжките българи да се похристиян4ат,респ.да станат руснаци.На нашата територия пък християнството е попре4ило след попадането ни под турско робство да се съединим с турците.
Та в тоя ред на мисли каквото е станало,за хубаво е било,историята го доказва.

Гледах наскоро някакъв предизборен клип,4е без българите Европа би имала джамии сега,не църкви и това е 4истата истина.Кан Тервел спира това.През 711 г.маврите превземат Испания и се настаняват там трайно,през 716 и Лисабон,след това тръгнали за Франция.По същото време откъм Мала Азия запо4ват да напъплят към Константинопол и целта на ислямските армии била да напавят обръ4,да нападнат едновременно и да превземат Европа.Но не им излезли сметките,тъй като на 15.08.718 кан Тервел,без да е християнин напада и погромява ужасно арабите,нещо страшно ще да е било,тъй като векове наред после не смеят да стъпят.Така спасил не само България и Византия,но и Европа.Затова сега европейските у4еници не 4етат Корана,за разлика от нашите тъй наре4ени малцинства(или мнозинства),които сега се опитват Бог знае какво да постигнат.
И аз се надявам до някое време вси4ко това да се изу4ава в у4ебниците,ина4е смисъл няма,като не си знаем миналото,а ни е пробутано някакво нелепо съшито такова,как бихме градили бъдещето си,какви са нашите ценности?
Ние българите сме древен,много стар народ с голямо зна4ение.Жалкото е,4е в момента носим кръв пове4е от тракийците,въпреки 4е са били умни хора сами са се унищожили.Воювали са един срещу друг толкова ожесто4ено,както с никой друг външен враг.

# 118
  • Мнения: 3 835
teo7777 ,4ета и ти се радвам. Peace
Но "“У нас ислямът уби българското, у вас - православието!” - казва историкът от Казан Фаргат Нурутдинов..." именно то4но това ни е съхранило.Ислямът е попре4ил на живеещите днес на волжките българи да се похристиян4ат,респ.да станат руснаци.На нашата територия пък християнството е попре4ило след попадането ни под турско робство да се съединим с турците.
Та в тоя ред на мисли каквото е станало,за хубаво е било,историята го доказва.

Гледах наскоро някакъв предизборен клип,4е без българите Европа би имала джамии сега,не църкви и това е 4истата истина.Кан Тервел спира това.През 711 г.маврите превземат Испания и се настаняват там трайно,през 716 и Лисабон,след това тръгнали за Франция.По същото време откъм Мала Азия запо4ват да напъплят към Константинопол и целта на ислямските армии била да напавят обръ4,да нападнат едновременно и да превземат Европа.Но не им излезли сметките,тъй като на 15.08.718 кан Тервел,без да е християнин напада и погромява ужасно арабите,нещо страшно ще да е било,тъй като векове наред после не смеят да стъпят.Така спасил не само България и Византия,но и Европа.Затова сега европейските у4еници не 4етат Корана,за разлика от нашите тъй наре4ени малцинства(или мнозинства),които сега се опитват Бог знае какво да постигнат.
И аз се надявам до някое време вси4ко това да се изу4ава в у4ебниците,ина4е смисъл няма,като не си знаем миналото,а ни е пробутано някакво нелепо съшито такова,как бихме градили бъдещето си,какви са нашите ценности?

Така е, най-интересното за мен в случая е, че кан Тервел нищо не е искал в отплата, византийците изобщо не са очаквали помощта му, дори в първия момент доста са се притеснили, че идва да се възползва от възможността, че са изнемощели тотално и да ги завладее, което Тервел би могъл да направи без проблем. Не само, че спасява тях, спира ислямското нашествие изобщо към Евроипа и дава възможност европейската култура и наследство да се съхрани, но и не се възползва чисто като някой варварин от възможността да завоюва нови територии, не иска нищо. Това е невероятен акт на чиста некомерсиална помощ, в името на цялото, християнска Европа, още повече, че България още не е била християнска официално. Още по-значимо е извършеното от Тервел, ако се има предвид, че арабите нахлуват през Босфора с многократно по големи сили, отколкото през Гибралтар, и че арабските войски превъзхождат по численост и византийските и българските сили взети заедно. И въпреки това българите ги изхвърлят обратно в Азия, като ги гонят до дупка, и исляма се връща чак след седем века. Никой не е търсил, нито е искал помощ от Тервел, и въпреки това той я дава безвъзмездно, и то в грандиозен победоносен мащаб, спасява и Византия и цяла Европа. Ако се опита човек да си представи онези времена, политическите събития, постоянните конфликти с Византия, сложната дипломация и изобщо какво е било и коствало изобщо на един народ и държава да оцелее, и не само да оцелее, но и да е сериозен фактор, трън в политиките на двата колоса Рим и Визания, и въпреки всичко да си провежда своята национална политика, че и да ги спасява в супер критични ситуации, доста сериозно се замисляш на какъв народ сме наследници и дали всичко, което ни пробутват днес за истина, доколко има общо с нея всъщност.  Фактите в обратната посока на мислене са навсякъде, дори и в най-дребните детайли.

# 119
  • Мнения: 3 835
Отнесох се, всъщност исках да ви пусна това:

http://btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=136236&sc=nl

Да събудя темата с една приказака за принцеси в златовезани одежди! Grinning Приказките, които разказвам на дъщеря ми за българските царе и царствата ни изобщо, винаги са страдали от липсата на принцеси и царици, защото много малко знаем за тях, сега поне знам малко повече. Wink

# 120
  • Мнения: 1 394
Тео,това е много интересно!  PeaceЩе потърся дали някъде не пише нещо по-подробно!Коя е била,например...

# 121
  • Мнения: 920
Много, много интересна и необятна тема. Изчела съм много книги на тази тема. Ще следя с интерес Peace

# 122
  • Мнения: 2 453
Записвам се, и се връщам да ви чета. Браво на авторката за темата.

# 123
  • Мнения: 3 835
Тео,това е много интересно!  PeaceЩе потърся дали някъде не пише нещо по-подробно!Коя е била,например...

Надали пише, те тепърва ще изучават находката. За принцесите в хрониките и документите най-вече се споменава дотолкова, доколкото са били омъжвани по политически причини за съседни владетели, изобщо много малко пише и се знае за тях. Щом го датират втората половина на 14 век и е много богато погребана, значи трябва да е от най-високата йерархия и трябва да е останала в Търновското царство, а не да е омъжена извън него. Съвсем хипотетично, примерно може да е Василиса, дъщеря на Иван Александър, за нея не знам дали се знае нещо, докато дъщерите му от втория му брак със Сара-Теодора са омъжени за влашки принц, другата дадена на султан, третата пък на византийски император, демек не са починали тук.  Естествено принцеси, за които се знае много малко, има и други, но вероятно има начини да стеснят и определят с доста голяма предполагаема сигурност коя е била, ще видим.

# 124
  • Мнения: 3 835
Някой да е запознат професионално или да е чел трудовете на д-р Ганчо Цанев? "Произходът на българите и образуване на българската държава и църква" например.

# 125
  • Мнения: 5
Професор М. Юинг от Колумбийския университет е участвал през 1949г. в изследването на верига, която се издига по средата на Атлантика. На дълбочина от 3000 до 5500 метра той открива предисторически крайбрежен пясък. Така се изправя пред голямата загадка защо пясъкът, продукт на ерозията, съществува на дъното на морето... многобройни подводни долини в Атлантика не са друго освен продължение на съществуващи реки, което показва, че на някои места сегашното дъно на морето е било твърда земя...

            ... платоновите “Тимей” и “Критий” съдържат една хроника на Атлантида. Тя е приписана на атинския законодател Солон, пътувал в Египет към 560г. пр. н. е.  Съветът на жреците на богинята Нейт от Саис, покровителка на науките, открил на Солон, че има архиви отпреди хиляди години, в които става дума за континент оттатък Херкулесовите стълбове, погълнат от водите към 9560г. пр. н. е. Платон не прави грешката да смесва Атлантида с Америка, а ясна казва, че един друг континент се намира на запад от Атлантида. Говори за океан отвъд Гибралтарския проток – за него Средиземно море е “само едно пристанище”. Именно в този океан – Атлантическия посочва мястото на острова континент, по-обширен от Либия и Мала Азия взети заедно... В сърцето на Атлантида – разказва той – имало плодородна равнина, защитена с високи планини от северните ветрове. Там климатът бил субтропичен и жителите прибирали две реколти в годината. Страната била богата на минерали, метали и продукти на селското стопанство. Като споменава търговските и отношения с външния свят, Платон подсказва за съществуването на кораби способни да пресекат океана. Азорските острови биха могли да са върховете на тези потопени планини, които според разказа на Платон са пазели централната равнина от студените северни ветрове. Когато “Критий” ни говори за атлантските къщи, строени от черен, бял и червен камък, сведенията му се потвърждават от откриването на терени от бял варовик  и на черни и бели вулканични скали на Азорските острови, последните останки от Атлантида...

            ... Друга представителка на руската наука Катерин Хагемайстер пише през 1955г. , че след като водите на Гълфстрийм не са стигали до Северния ледовит океан преди 10 000 – 12 000 години, Атлантида би трябвало да е бариерата, обърнала течението на юг. “Атлантида обяснява появата на ледниковия период. Също Атлантида е довела до неговия край” – твърди тя.

            … По време на сондажи в екваториалната част на дъното на Атлантика шведският кораб “Албатрос” открива на дълбочина повече от 3219 метра следи от растения, живеещи в сладка вода. Началникът на експедицията проф. Ханс Петерсон изказал мнението, че на това място има потънал остров.

            ... Някога във Венецуела живеело племе от бели индианци – то обитавало село с многозначителното име Атлан. Племето имало една легенда за бедствие, разрушило земята му – обширен остров в океана...

            ... Старите жители на Централна и Южна Америка също издигнали внушителни пирамиди и ги използвали за храмове, обсерватории или гробници. Дълъг е пътят от Мексико до Вавилон и Египет. Но този общ обичай да се издигат пирамиди от двете страни на Атлантичекия океан се обяснява лесно, ако приемем, че корените му са в Атлантида, откъдето се е разпространил на изток и запад.

            ... Олмеките, предшественици на маи и ацтеки, са могли да бъдат поданици на империята на атлантите.

            ... Както пирамидите, в Юкатан са намерени и сфинксове създадени в стила на маите.

            ... Култът към Слънцето преминал сред античните народи от Атлантида. Като за пример атлантолозите сочат едновременното обожествяване на Слънцето в Египет и в Перу, както и възцаряването на слънчевите династии в двете страни.

            ... Жреците на ацтеките пазели благоговейно спомена за Ацтлан, страната, разположена на изток, откъдето ще дойде Кетцалкоатъл, носителят на цивилизацията. Инките  вярвали във Виракоча, който ще дойде при тях от страната на утринната зора. В най-старите египетски ръкописи се говори за Тот или Техути, дошъл от една западна страна, за да донесе цивилизацията и науката в страната на Нил.

            ... Лекотата, с която Кортес и Писаро удържали победа, косвено доказва съществуването на Атлантида в едно далечно минало. Традицията на ацтеките и на инките, поддържана от жреците им, почитала дълбоко могъщите владетели от Страната на изгряващото слънце (в случая става дума за Атлантида, която е на изток от Америка), които били брадати, с висок ръст и бяла кожа. Когато испанските авантюристи се появили пред тях, веднага били обявени за представители на легендарната  Империя от Атлантическия океан. Хората на Монтесума и на Атахуалпа отначало приели белите с отворени ръце, тъй като очаквали пристигането им много отдавна.

            ... Между стария Египет и старо Перу съществувала и друга връзка през Атлантика. Техният календар съдържа 18 месеца по 20 дни плюс петдневен празник в края на годината. Дали е просто съвпадение или традиция, почерпана от един и същ извор?

            ... Великият цар с “ослепително лице”, предводител на просветените от Атлантида, като предвиждал неминуемата катастрофа, изпратил въздушните си кораби на своите събратя, другите вождове, със следното съобщение: “Пригответе се, вдигнете се, хора от Добрия Закон, и пресечете земята, докато тя е още твърда.” Изпълнението на плана трябва да е било държано в тайна от могъщите и зли главатари на империята. И така, през една черна нощ, когато народът на “Добрия Закон” бил вече вън от опасност, Великият цар събрал васалите си, скрил “ослепителното си лице” и потънал в сълзи. Когато часът ударил принцовете се качили във виманите (въздушните кораби) и последвали своите племена в страните на изток и север, иначе казано Африка и Европа.

            ... В Паленке, Мексико, може да се види твърде любопитна рисунка върху един саркофаг, изваден от пирамидата, открита от археолога Рю-Люиле. Той представя в стила на маите човек, седнал в апарат подобен на ракета с пламъци, излизащи отзад от соплото. Наведен е напред, ръцете му държат лостовете на управлението. Конусът на ракетата съдържа многобройни тайнствени предмети, които биха могли да са частите на механизма и. След анализ на много кодекси на маите, французите Тарад и Милц са стигнали до заключението, че става дума за астронавт в космически кораб – такъв какъвто го е виждал този народ. Йероглифите на борда означават Слънцето, Луната и Полярната звезда, което подкрепя космическата интерпретация. Но от друга страна, двете дати, отбелязани на гроба – 603 и 633 н. е. събуждат съмненията ни. Във всеки случай, ако погребаният в този гроб жрец не е бил обикновен астроном, а пазител на преданието за “звездните богове” в Централна Америка орнаментиката би могла да се тълкува като припомняне за древните космически пътувания.

            ... Какво ли е било равнището на знанията в Атлантида в навечерието на катастрофата. Платон не се колебае да говори за победите и за империализма на Атлантите в последната им епоха. Ръкописите “Самсаптакабадха” от Индия споменават за самолети, управлявани от “небесни сили”. Те говорят за ракета “с мощта на цялата Вселена”. Блясъкът от експлозията и е сравняван с “десет хиляди слънца”. В книгата се казва: “Боговете се разтревожиха и извикаха: “Да не превърнем целия свят в пепел!” “Маусола пурва” в санскритската редакция описва “непознатото оръжие, желязо, което хвърля светкавица, гигански пратеник на смъртта, който превърнал в пепел целите народи врихни и анхака. Поразените тела били непознаваеми, с опадали коси и нокти. Керамичните съдове се пръскали без видима причина, птиците побелели. След няколко часа цялата храна била заразена.” В книгите си “Загадки на най-старата история” Александър Горбовски пише за човешки скелет, намерен в Индия, който бил високо радиоактивен, повече от петдесет пъти над нормалното. Тъй че наистина бихме се попитали дали “Маусола пурва” няма предвид исторически факт, а не легенда.

            ... В старите ръкописи на Индия се говори за самолети и атомни бомби, както и за пътувания в космическото пространство. Ведическият бог Пушан плава в златен кораб през небесния океан. Небесната птица Гаруда пренася бог Вишну през Космоса. “Самсаптакабадха” описва въздушни полети “през тази област на небосвода, която е над областта на ветровете”. Не е ли това ясен белег за пътуване през космическото пространство? “Сурия Сидханта”, най-старата астрономическа книга на санскритски, разказва за съвършените хора “сидха” и за “видхиахара” или пазителите на познанието, които пътуват около земята – “под Луната и над облаците”. Не е ли това твърде ясен сигнал за древните философи и учени, които обикалят в орбита около нашата планета? Ако свържем епоса на Гилгамеш с ръкописите на Индия, ще можем да запълним множество бели петна от човешката предистория. В момента на световния катаклизъм “небесните люде” на Гилгамеш са отлетели на небето – или да обикалят в орбита около земята, или да заминат към други планети. “Самаранагана Сутрахара” разказва, че хората са могли да отлетят на небето с въздушните си кораби, както и че “небесните същества са могли да слязат на земята”. Когато чете този текст, човек не може да се въздържи да не си помисли за трафик между нашата планета и други светове. Може би е по-разумно да се предположи, че напускането на Атлантида е станало по-скоро с кораби, отколкото със самолети или ракети, които са били за привилигерованите. Оцелелите се настанили в съседните Пиренеи и в Египет, като по този начин спомогнали за подема на средиземноморската цивилизация.

            ... един германски автор, К. К. Доберер излага в книгата си “Майсторите на златото” следната идея: “Мъдреците от Атлантида са превиждали възможността да се изплъзнат от гибелта, като емигрират през Средиземно море на изток, в обширните азиатски територии като основат колонии в Тибет”. Ето ви една удивителна хипотеза, при това може би близка до истината. Големите жреци и принцовете на “добрия закон” биха могли да се вдигнат във въздуха, вън от опасността, към някоя отдалечена земя заедно с всичките плодове на тяхната цивилизация и заедно с техническите се умения. Настанени в малко, напълно изолирано общество, те биха могли да развият науките си и да достигнат равнище, за което нашите академии не могат и да мечтаят. На пръв поглед фантастична теория, но свидетелства в нейна подкрепа не липсват.

            ... Фердинанд Осендовски, лауреат на Френската академия, споменава за странна история, разказана му преди петдесетина години в Монголия от принц Чултун Бейли и неговия Велик лама. Според тях някога съществували два континента – в Атлантика и в Пасифика. Те потънали дълбоко във водите, но част от жителите им намерили убежище с обширни подземни скривалища. Тези пещери били осветявани от особена светлина. Благодарение на нея се развивали растенията и оцеляло едно племе, останало от предисторическото човечество и успяло да достигне много високо равнище на познанието. Известният изследовател и писател Николай Рьорих издействал да му покажат подземни коридори, когато е пътешествал в Синкианг (Китайски Туркестан). Местните жители му разказвали, че понякога от катакомбите излизат странни люде, за да пазаруват в града, като плащат със старинни монети, които никой не познавал. По време на един престой в Цаган Куре, близо до Калган в Китай (1935-а), Рьорих пише статия, озаглавена “Пазачите”, в която се пита дали мистериозните хора, които понякога се появяват внезапно насред пустинята, не излизат от някой подземен тунел? По повод тайнствените посетители той дълго разпитвал монголците и чул от тях твърде интересни обяснения. Понякога тези чужденци идвали на кон. За да не предизвикат голямо любопитство, се дегизирали като търговци, овчари или войници. Правели подаръци на монголците. По време на пътуването през дефилето на Каракорум местен водач разказал на Рьорих, че се появявали големи бели хора, мъже и жени, идващи изпод планините от тайни изходи. Виждали ги да се движат на тъмно с фенери в ръка. Според един от водачите тайнствените планинари дори помагали на пътници в пустинята.

            ... Преди около 40 години (от отпечатването на книгата – 1969г.) д-р Лао Цин отпечата в шанхайски вестник статия посветена на пътуването му в една странна област на централна Азия. Този лекар описва гибелната обиколка из планините на Тибет, която направил в компанията на един йога, роден в Непал. В пустинна част навътре в планините двамата поклонници попаднали на една скрита долина, защитена от северните ветрове и облагодетелствана с много по-топъл климат от околната област. По-късно д-р Лао Цин си припомня “кулата на Шамбала” и лабораториите, предизвикали учудването му. Пред двамата посетители били разкрити големи научни разултати, постигнати от жителите на долината. Те присъствали и на телепатични опити на голямо разстояние. Китайският лекар би могъл да разкаже много повече за престоя си в долината, ако не бил обещал на жителите и да не разкрива всичко.

            ... Преданията за висши същества, живеещи в свещените планини, са разпространени във всички континенти.
.. Любопитна статия била отпечатана през 1932г. в “Лос Анджелис Таймс”. Авторът Едуард Лансър претендира, след като разпитал местни жители за съществуването на странно общество в планината Шаста или във вътрешността и, под земята. Обитателите на селцето фантом са бели, високи и с благороден вид. Имат гъста коса, хваната с лента през челото и са облечени с бели одежди. Търговци претендират, че много нарядко тези хора се появяват в магазините им да напазаруват. Винаги плащат със самородни късове злато с много по-висока стойност от покупката. При случайна среща в гората шастианците избягват всякакъв контакт и изчезват като се “разтварят във въздуха”. Понякога по склоновете на планината се появява и странният добитък на шастианците. Животните не приличат на нито една от породите, съществуващи в Америка. За да бъде мистерията пълна, над планината Шаста са били наблюдавани въздушни кораби. Те нямали криле и не издавали никакъв шум. Понякога се потапяли в Тихия океан и продължавали пътя си като кораб или подводница.

            ... Изглежда съществуват тайни общности от същия вид и в Мексико. В книгата си “тайните на древна Южна Америка” Харолд Т. Уилкинс пише за неизвестен народ, който живее там и разменя стоки с индианците. Твърди се, че непознатите идват от град разположен някъде из джунглите. В книгите си Рьорих разказва за тайнствени мъже и жени жители на планините, които идват на пазар в Синкянг и плащат с древни златни монети. Макар че между Мексико и Туркестан има голямо разстояние, и тук, и там се виждат общи черти в появяващите се странни същества. Л. Тейлър Хансен говори в своите “Обиколки из двете Америки” за случая с американската двойка, която летяла над джунглата на Юкатан с личния си самолет. Останали без гориво, те били принудени да кацнат в джунглата, където се озовали пред таен град на маите, замаскиран, за да не бъде забеляван от въздуха. Тези маи живеели в целия си древен блясък, напълно изолирани от външния свят, за да опазят античната си цивилизация, чиито извори са неоспоримо от Атлантида. Американците били принудени да обещаят да не разкриват мястото на града.

            ...индианците кечуа от Перу и Боливия твърдят, че в Андите имало развита подземна мрежа. Ако държим сметка за изключителните резултати, получени от инженери и строители в епохата преди инките трябва да има нещо вярно в твърденията им.

            ... Всички тези легенди за изгубени градове, свещени планини катакомби и недосегаеми долини трябва да бъдат проверени без никакво предубеждение. Те биха могли да ни отведат до откриването на колонии, населени от наследниците на Атлантида или дори от още по-древни раси.

            ... Кръвни анализи на тъкани от пет мумии на царе инка, които се пазят в Бритиш Мюзеум, били направени през 1952г. от Б. Е. Джилби и М. Любран. Резултатите били представени под формата на на доклад до Кралския антропологичен институт. В кръвта на три от петте мумии имало следи от група “А”, абсолютно непозната сред американските индианци. Никоя не е имала Rh отрицателен, но една от тях съдържала субстанциите “D” и “с” при отсъствие на  “С” и на “Е” – твърде рядка комбинация сред индианците. В друга от царските мумии на инките се намират субстанциите “С”, “Е” и “с” при липсата на “D” – наистина уникален образец на кръвна плазма – без паралел на Земята. Тези смайващи факти доказват, че царете на инките не са произлизали от тамошното население на Южна Америка.

            ... Змията, покрита с пера, или Кетцалкоатъл, дошла от страна, която се намирала на изток. С идването му Мексико навлиза в ера на голям напредък и успех. В една от версиите на легендата има интересна подробност: Кетцалкоатъл се приземил с криле на мястото, където днес се намира Веракрус. Кодексът Виндобоненсис го представя как слиза на земята през дупка в небето. Когато мисията на апостола на цивилизацията била прекъсната от неприятели, той се върнал на брега и заминал за страната Тлапатлан със сал от змии. Друга легенда разказва как пратеникът на боговете се хвърлил в погребалната клада. Пепелта му се вдигнала в небето и се преобразила в птица, докато сърцето му се озовало на планетата Венера. Кетцалкоатъл възкръснал и се въздигнал на небето като бог. Дали крилатият му кораб не е бил космически, а погребалната клада площадка за изстрелване?

            ... през 1959г. намериха отпечатък от обувка върху пясъчник в пустинята Гоби с възраст милиони години. Според науката в тази епоха човекът още го няма. Членовете на китайско-руската палеонтологична експедиция, ръководена от д-р Шоу Мидн Шен, чието било откритието, не могли да го обяснят. Следа върху варовик от триасовия период, открита в каньона Фишър (графство Пършинг) в Невада, изглежда като от подметка на обувка със слаби следи от шев. Тъй като в епохата на динозаврите не е имало обущари, редно е да се попитаме кой ли може да е произвел тази обувка или сандал. Налагат се два извода: или човекът е стъпил на земята милиони години по рано, което науката не приема или това са пришълци от Космоса, слезли тук в отминали времена. И двата извода могат да се приемат като еднакво фантастични.

            ... Черепът на първобитен човек отпреди 40 000 години е намерен в Брокън Хил, Северна Родезия. Днес той се пази в Музея по естествена история в Лондон. На него има добре оформена дупка, без онези пукнатини, които се получават обикновено при удар с рог, зъб или хладно оръжие. Това е отвор който само куршум може да пробие. Отсрещната страна липсва, което потвърждава хипотезата ни.

            ... Кости от предисторически щрауси, камили, хиени били открити през 1960г. в пещери край Одеса, Русия, от Т. Г. Грицай и И. Ж. Яцко. Възрастта им била около милион години. Вниманието на учените било привлечено от факта, че костите били гравирани сръчно; според експертите те са прерязани с метален инструмент и след това полирани. Общоприетото научно мнение изключва да са съществували занаятчии на земята преди милион години. Тогава кой е обработвал тези кости? Сред стенописите на Тасили, открити в Сахара от проф. Анри Лот, е “Големият марсиански бог” от Ябарен. Рисунката представя човек с нещо като космическо облекло. Кой ли е този, чийто портрет е нарисуван върху скалата преди 8000 или 10 000 години? Учудващи галерии от портрети съществуват в пещерите на планинската верига Кимбърли, западна Австралия. Според аборигените те навярно са рисувани от представителите на друга раса. Художествената техника и употребената на един вид дин пигмент, непознат на аборигените показва като автор на рисунките народ, чийто произход не е от Австралия. Портретираните глави в пещерите на Кимбърли имат фризура или светещ кръг около главата, но нямат уста. На краката си носят сандали – в страната където местното население ходи босо... съществата без уста биха могли да са в скафандри. През 1885г. намерили стоманен куб в буца въглища в леярницата на Изидор Браун от Фьоклабрук, Австрия. Двете му срещуположни страни за закръглени и затова размерите му са от 67 до 47 милиметра. По дължината на куба върви дълбока бразда, почти до средата на страната. Теглото му е от 785 грама и съставът му са подобни на тези на твърдата въглеродно-никелова стомана. Желязното парче било вградено в буца въглища от епохата на терциера, отпреди десетки милиони години. Някои учени смятаха, че става дума за изкопан метеорит. Предвид геометричната форма на предмета и браздата други прецениха, че произходът му е изкуствен, че е направен от човек. Но науката твърди, че в онази епоха на Земята не е имало човешки същества. Произходът на предмета остава необяснен.

            ... През 16. век испанците намерили 18 сантиметров железен гвоздей, плътно обвит в парче скала от вътрешността на мина в Перу. Може да се твърди без колебание, че той е на възраст десетки хиляди години.

            ... Върху пустинните плата до Наска, Перу, се виждат очертани върху почвата с помощта на камъни огромни рисунки и линии, дълги с километри. Били открити при въздушен полет над тях. “Как биха могли да бъдат разположени по такъв съвършен начин ако не са могли да ги гледат от истинската им перспектива?” – пита Дж. Алдън Мейсън в книгата си “Древната цивилизация на Перу”. Дали линиите в Наска не са служили за ориентация на някогашните летци?

            ... Към следите възможно оставени от Атлантида, могат да се прибавят и стотиците странни кълба, намиращи се в саваната на югозапад в Коста Рика, Гватемала и Мексико. Тези каменни топки са фино полирани, а диаметърът им се мени от няколко сантиметра до три метра. Сферите са от вулканична скала, някои тежат много тонове, изработени са съвършено, нещо учудващо при липсата на какъвто и да е било изструмент, който би могъл да послужи за това на мястото, където са намерени. Камъкът, от който са направени глобусите, може да е взет само от далечно разстояние. И кой ги е правил? От коя епоха са? И с какво намерение са разпилени по върховете на планините?

            ... Според Егертън Сайкс: “Същественият фактор е в констатацията, че маите пристигат на континента със собствена писменост, с познания по математика, астрономия, архитектура, медицина, с календарна система, много по-точна от тези, с които си служат в Европа до 18. век. Общоприетата хипотеза според, която за по-малко от стотина години те са придобили всички познания, придобити от западния свят за повече от две хиляди години – подобна хипотеза не само, че няма никакъв исторически прецедент, но просто противоречи на здравия смисъл”. В такъв случай какъв е произходът на тази значителна култура?

            ... Дали китайците са познавали рентгеновите лъчи? Въпросът може да звучи абсурдно и все пак летописът разказва, че китайският император Цин Ши (259-210 пр.н.е.) имал огледало, което “осветявало костите на тялото”.

            ... В “Сантая Грантхам”, която е част от индийските Веди, могат да се намерят инструкции за ваксинация както и описания на последиците.
.. Любопитна статия била отпечатана през 1932г. в “Лос Анджелис Таймс”. Авторът Едуард Лансър претендира, след като разпитал местни жители за съществуването на странно общество в планината Шаста или във вътрешността и, под земята. Обитателите на селцето фантом са бели, високи и с благороден вид. Имат гъста коса, хваната с лента през челото и са облечени с бели одежди. Търговци претендират, че много нарядко тези хора се появяват в магазините им да напазаруват. Винаги плащат със самородни късове злато с много по-висока стойност от покупката. При случайна среща в гората шастианците избягват всякакъв контакт и изчезват като се “разтварят във въздуха”. Понякога по склоновете на планината се появява и странният добитък на шастианците. Животните не приличат на нито една от породите, съществуващи в Америка. За да бъде мистерията пълна, над планината Шаста са били наблюдавани въздушни кораби. Те нямали криле и не издавали никакъв шум. Понякога се потапяли в Тихия океан и продължавали пътя си като кораб или подводница.

            ... Изглежда съществуват тайни общности от същия вид и в Мексико. В книгата си “тайните на древна Южна Америка” Харолд Т. Уилкинс пише за неизвестен народ, който живее там и разменя стоки с индианците. Твърди се, че непознатите идват от град разположен някъде из джунглите. В книгите си Рьорих разказва за тайнствени мъже и жени жители на планините, които идват на пазар в Синкянг и плащат с древни златни монети. Макар че между Мексико и Туркестан има голямо разстояние, и тук, и там се виждат общи черти в появяващите се странни същества. Л. Тейлър Хансен говори в своите “Обиколки из двете Америки” за случая с американската двойка, която летяла над джунглата на Юкатан с личния си самолет. Останали без гориво, те били принудени да кацнат в джунглата, където се озовали пред таен град на маите, замаскиран, за да не бъде забеляван от въздуха. Тези маи живеели в целия си древен блясък, напълно изолирани от външния свят, за да опазят античната си цивилизация, чиито извори са неоспоримо от Атлантида. Американците били принудени да обещаят да не разкриват мястото на града.

            ...индианците кечуа от Перу и Боливия твърдят, че в Андите имало развита подземна мрежа. Ако държим сметка за изключителните резултати, получени от инженери и строители в епохата преди инките трябва да има нещо вярно в твърденията им.

            ... Всички тези легенди за изгубени градове, свещени планини катакомби и недосегаеми долини трябва да бъдат проверени без никакво предубеждение. Те биха могли да ни отведат до откриването на колонии, населени от наследниците на Атлантида или дори от още по-древни раси.

            ... Кръвни анализи на тъкани от пет мумии на царе инка, които се пазят в Бритиш Мюзеум, били направени през 1952г. от Б. Е. Джилби и М. Любран. Резултатите били представени под формата на на доклад до Кралския антропологичен институт. В кръвта на три от петте мумии имало следи от група “А”, абсолютно непозната сред американските индианци. Никоя не е имала Rh отрицателен, но една от тях съдържала субстанциите “D” и “с” при отсъствие на  “С” и на “Е” – твърде рядка комбинация сред индианците. В друга от царските мумии на инките се намират субстанциите “С”, “Е” и “с” при липсата на “D” – наистина уникален образец на кръвна плазма – без паралел на Земята. Тези смайващи факти доказват, че царете на инките не са произлизали от тамошното население на Южна Америка.

            ... Змията, покрита с пера, или Кетцалкоатъл, дошла от страна, която се намирала на изток. С идването му Мексико навлиза в ера на голям напредък и успех. В една от версиите на легендата има интересна подробност: Кетцалкоатъл се приземил с криле на мястото, където днес се намира Веракрус. Кодексът Виндобоненсис го представя как слиза на земята през дупка в небето. Когато мисията на апостола на цивилизацията била прекъсната от неприятели, той се върнал на брега и заминал за страната Тлапатлан със сал от змии. Друга легенда разказва как пратеникът на боговете се хвърлил в погребалната клада. Пепелта му се вдигнала в небето и се преобразила в птица, докато сърцето му се озовало на планетата Венера. Кетцалкоатъл възкръснал и се въздигнал на небето като бог. Дали крилатият му кораб не е бил космически, а погребалната клада площадка за изстрелване?

            ... през 1959г. намериха отпечатък от обувка върху пясъчник в пустинята Гоби с възраст милиони години. Според науката в тази епоха човекът още го няма. Членовете на китайско-руската палеонтологична експедиция, ръководена от д-р Шоу Мидн Шен, чието било откритието, не могли да го обяснят. Следа върху варовик от триасовия период, открита в каньона Фишър (графство Пършинг) в Невада, изглежда като от подметка на обувка със слаби следи от шев. Тъй като в епохата на динозаврите не е имало обущари, редно е да се попитаме кой ли може да е произвел тази обувка или сандал. Налагат се два извода: или човекът е стъпил на земята милиони години по рано, което науката не приема или това са пришълци от Космоса, слезли тук в отминали времена. И двата извода могат да се приемат като еднакво фантастични.

            ... Черепът на първобитен човек отпреди 40 000 години е намерен в Брокън Хил, Северна Родезия. Днес той се пази в Музея по естествена история в Лондон. На него има добре оформена дупка, без онези пукнатини, които се получават обикновено при удар с рог, зъб или хладно оръжие. Това е отвор който само куршум може да пробие. Отсрещната страна липсва, което потвърждава хипотезата ни.

            ... Кости от предисторически щрауси, камили, хиени били открити през 1960г. в пещери край Одеса, Русия, от Т. Г. Грицай и И. Ж. Яцко. Възрастта им била около милион години. Вниманието на учените било привлечено от факта, че костите били гравирани сръчно; според експертите те са прерязани с метален инструмент и след това полирани. Общоприетото научно мнение изключва да са съществували занаятчии на земята преди милион години. Тогава кой е обработвал тези кости? Сред стенописите на Тасили, открити в Сахара от проф. Анри Лот, е “Големият марсиански бог” от Ябарен. Рисунката представя човек с нещо като космическо облекло. Кой ли е този, чийто портрет е нарисуван върху скалата преди 8000 или 10 000 години? Учудващи галерии от портрети съществуват в пещерите на планинската верига Кимбърли, западна Австралия. Според аборигените те навярно са рисувани от представителите на друга раса. Художествената техника и употребената на един вид дин пигмент, непознат на аборигените показва като автор на рисунките народ, чийто произход не е от Австралия. Портретираните глави в пещерите на Кимбърли имат фризура или светещ кръг около главата, но нямат уста. На краката си носят сандали – в страната където местното население ходи босо... съществата без уста биха могли да са в скафандри. През 1885г. намерили стоманен куб в буца въглища в леярницата на Изидор Браун от Фьоклабрук, Австрия. Двете му срещуположни страни за закръглени и затова размерите му са от 67 до 47 милиметра. По дължината на куба върви дълбока бразда, почти до средата на страната. Теглото му е от 785 грама и съставът му са подобни на тези на твърдата въглеродно-никелова стомана. Желязното парче било вградено в буца въглища от епохата на терциера, отпреди десетки милиони години. Някои учени смятаха, че става дума за изкопан метеорит. Предвид геометричната форма на предмета и браздата други прецениха, че произходът му е изкуствен, че е направен от човек. Но науката твърди, че в онази епоха на Земята не е имало човешки същества. Произходът на предмета остава необяснен.

            ... През 16. век испанците намерили 18 сантиметров железен гвоздей, плътно обвит в парче скала от вътрешността на мина в Перу. Може да се твърди без колебание, че той е на възраст десетки хиляди години.

            ... Върху пустинните плата до Наска, Перу, се виждат очертани върху почвата с помощта на камъни огромни рисунки и линии, дълги с километри. Били открити при въздушен полет над тях. “Как биха могли да бъдат разположени по такъв съвършен начин ако не са могли да ги гледат от истинската им перспектива?” – пита Дж. Алдън Мейсън в книгата си “Древната цивилизация на Перу”. Дали линиите в Наска не са служили за ориентация на някогашните летци?

            ... Към следите възможно оставени от Атлантида, могат да се прибавят и стотиците странни кълба, намиращи се в саваната на югозапад в Коста Рика, Гватемала и Мексико. Тези каменни топки са фино полирани, а диаметърът им се мени от няколко сантиметра до три метра. Сферите са от вулканична скала, някои тежат много тонове, изработени са съвършено, нещо учудващо при липсата на какъвто и да е било изструмент, който би могъл да послужи за това на мястото, където са намерени. Камъкът, от който са направени глобусите, може да е взет само от далечно разстояние. И кой ги е правил? От коя епоха са? И с какво намерение са разпилени по върховете на планините?

            ... Според Егертън Сайкс: “Същественият фактор е в констатацията, че маите пристигат на континента със собствена писменост, с познания по математика, астрономия, архитектура, медицина, с календарна система, много по-точна от тези, с които си служат в Европа до 18. век. Общоприетата хипотеза според, която за по-малко от стотина години те са придобили всички познания, придобити от западния свят за повече от две хиляди години – подобна хипотеза не само, че няма никакъв исторически прецедент, но просто противоречи на здравия смисъл”. В такъв случай какъв е произходът на тази значителна култура?

            ... Дали китайците са познавали рентгеновите лъчи? Въпросът може да звучи абсурдно и все пак летописът разказва, че китайският император Цин Ши (259-210 пр.н.е.) имал огледало, което “осветявало костите на тялото”.

            ... В “Сантая Грантхам”, която е част от индийските Веди, могат да се намерят инструкции за ваксинация както и описания на последиците.


# 126
  • Мнения: 5
  ... Вавилонците са знаели за “сърпа” на Венера. Начертали са фазите и. Но “сърпът” на Венера е невидим с невъоръжено око. Следователно пита се: как жреците на древния Вавилон са могли да наблюдават фазите на Венера, без да имат телескопи? Те са знаели и за четирите луни на Юпитер – Йо, Европа, Ганимед и Калисто. Тук има две обяснения: първата теория според, която вавилонските жреци са имали телескопи, изглежда твърде смела; според втората теория халдейските и шумерските жреци успели да запазят през многото поколения елементи от астрономията отпреди Потопа.

            ... Ацтеките били осведомени за кълбовидната форма на планетите и се забавлявали с една игра на топка, която показвала как боговете ловят небесните тела из космоса. Догоните от Африка знаят за съществуването на тъмен двойник на Сириус, отдалечен от Земята на около 10 св. Години и видим само с помощта на телескопа.

            ... Анаксимен е съзнавал преди 2500 години не само разстоянието, което ни дели от звездите, но също, че съществуват техни “неосветени придружители”. А едва през последните няколко години астрономията получи точни данни за планети в други слънчеви системи. Демокрит (460-361 г. пр.н.е.) предложил точно обяснение на Млечния път, като съставен от множество звезди, отдалечени и разпръснати в пространството. Едва преди около 200 години нашата наука стигна до подобно заключение. Дали това са били философски допускания или сведения, получени от пазителите на античната мъдрост, които са позволили на старите гърци да направят такова изстрелване в бъдещето? Демокрит твърдял, че Слънцето има гигантски размери и че лунните петна са образувани от сенките на високи планини и дълбоки долини. Той смятал, че звездите са Слънца. Питагор стигнал до извода, че Земята е кълбо, а Аристарх от Самос настоявал върху факта, че тази Земя обикаля около Слънцето. Ерастотен, консерватор в Александрийската библиотека, изчислил земната обиколка с малка грешка, ненадминаваща 360 км. В “Мнения на философи”, труд, приписван на Плутарх, се посочват 804 милиона “стадии” като разстояние, отделящо Земята от Слънцето. Това е почти същото число, което приема модерната астрономия, при условие, че нашата преценка на античния “стадий” е правилна. Дали астрономите от античността са притежавали точни инструменти? Ако ли не как са могли да отгатнат такива изключителни неща? Емпедокъл претендирал, че на светлината е нужно време за да се разпространява. Метродот от Лампсак казвал, че е толкова абсурдно да се приема земята за единствения населен свят в пространството, колкото да се твърди, че само един житен клас ще порасне в широкото поле.

            ... Дълги векове брахманите грижливо опазили астрономическата таблица на “Суриа Сидханта”. В този астрномически текст от антична Индия диаметърът на Земята е изчислен на 12 617 километра. Разстоянието от Земята до Луната е дадено 407 198 километра. Числото прието от модерната астрономия за екваториалния диаметър на нашата планета е 12 756,5 км, а най-голямото разстояние, което ни разделя от Луната приблизително 406 731 км.

            ... В навечерието на Втората световна война германският инженер Вилхелм Кьониг, изпратен на разкопки в Ирак, направил забележително откритие. Близо до Багдат той случайно открива селище от Партското царство, където изравя известен брой глинени съдове, които по формата си приличат на батерии. Ето какво представляват: всеки глинен съд съдържал цилиндър, направен от меден лист, а вътре в цилиндъра били запоени със сплав 60% олово и 40% калай. Пръчката била закрепена с тапа от асфалт. Долната част на цилиндъра се запушвала с медно кръгче. За изолация използвали битум. Пространството между медния цилиндър и желязната пръчка изпълвали с някакъв електролит, но батериите били толкова стари, че нямало никакви следи от химически продукт. Заинтересуван от находката, известният учен Уили Лий поискал от Дженеръл Илектрик Къмпани в Питсфийлд, Масачузетс, да направи копие на батерията с идеята да я изпробва дали работи. Лабораторията на Дженерал Илектрик произвела дубликат на батерията, като я напълнила с меден сулфат вместо неизвестния електролит – и уредът проработил. В същия район, където са намерени батериите, археолозите открили и материали, покрити с метал чрез електролиза и стари 4000 години.

            ... Манданите, тези бели индианци от Северна Америка, си спомнят за епоха, когато техните предци живеели до Океана “в градове с неугасими светлини”. Атлантида ли е било това? Дали от тези оцелели атланти древните хора са получили странните лампи.

            ... Неотдавна търговци от Нова Гвинея открили в джунглата, близо до връх Вилхелмина, долина, населена с амазонки. За тяхно голямо учудване търговците видели големи камъни с диаметър от 3,5 метра, качени върху колони и излъчващи севтлина подобна на неоновата.

            ... Установено е, че пирамидата на Хуфу е построена по такъв начин, че обиколката на нейната основа е равна на окръжността, прекарана с радиус равен на височината на пирамидата.

            ... Колкото повече биват изучвани пирамидите, толкова повече имаме чувството, че те са били построени от една раса гиганти на науката. Според известна легенда мегалитните паметници били пострени чрез употребата на звукови вибрации. Гравитацията била неутрализирана от музикални напеви и магнетизирани тояжки, които повдигали каменните блокове във въздуха. Тази фантастична на пръв поглед възможност залужава да бъде проучена основно в нашата епоха на авиацията и космонавтиката. Сред арабите има любопитно предание за строежа на голямата пирамида: “Те сложиха листове от папирус (с изписани върху тях многобройни тайни неща) под камъните и после удариха с една тояжка. След това камъните се устремиха напред във въздуха и покриха разстоянието на изстреляна стрела и по този начин те стигнаха до пирамидата”. Възможно ли е древните хора да са владеели силите на отблъскване така, както и силите на привличане, ако са имали научни знания за енергията и материята, различни от нашите. Блоковете от Баалбекската тераса в Ливан са от петдесет до сто пъти по-тежки от тези на Голямата пирамида. Дори и най-мощните съвременни кранове не са способни да ги вдигнат от подножието на възвишението до върха му, където се намира платформата. Кои са били тези титани, строители на мегалитните съоръжения от Ливан, Египет и Перу?

            ... През 1520г. т. нар. адмирал Пири Реис (1470-1554) публикувал в Османската империя атласа “Бахрийе”, предназначен за мореплавателите. Тези карти на сърнешка кожа с бележки по белите полета били открити от Халил Едем, директор на националните музеи на 9 ноември 1929г. в двореца на Топкапъ в Истанбул. В бележките адмирал Пири разкрива произхода на картите. По време на морска битка през 1501г. срещу испанците, турски офицер на име Кемал хванал пленник, който участвал в трите пътувания на Христофор Колумб. Този испански пленник притежавал дял от твърде любопитни карти. Благодарение на тези карти Христофор Колумб можел да определи крайната цел на пътуването си. Ако това предположение е точно, то ни обяснява написаното от сина на мореплавателя Фердинанд в книгата му “Животът на адмирал Христофор Колумб”: “Той намираше грижливо място на всички данни, които моряци или други хора можеха да му дадат. И ги използва така добре, че се убеди твърдо във възможността да достигнат и открият множество страни на запад от Канарските острови”. Сред документите на испанеца, отнети от турците, имало карти, нарисувани от Колумб през 1498г., тоест шест месеца след откриването на Антилите. Все пак тези карти представляват цялостно Северна и Южна Америка, реките им, Гренландия и Антарктида, напълно непозната през 1498г.  Разстоянието между Южна Америка и Африка е посочено с изненадваща точност. Д-р Афетинан, турски професор пише в книгата си: “Най-старата карта на Америка”: “Вглавата (посветена от Пири Реис на Западното море) ние намираме всичко, каквото се е знаело през неговата епоха за Америка. По този повод той разказва, като се позовава на хорски приказки, че някаква книга, останала от Александър Велики, била преведена в Европа и след като я прочел, Колумб тръгнал да открива Антилите с кораби, получени от испанското правителство.

Днес няма съмнение, че Пири Реис е сложил ръка върху картата, използвана от големия мореплавател”. По повод картата на Пири Реис много неща остават необясними. Кога и от кого е била начертана с контурите на Антарктида, освободена от ледовете – в епохата на Колумб или може би в тази на Александър Велики? В края на краищата едва през международната геофизическа година континентът е бил сондиран през ледената му покривка и е била съставена картата му. На същата карта на Пири Реис, Гренландия е представена във вид на два или три острова. А Гренландия е покрита с лед с дебелина 1600 метра и едва неотдавна френска полярна експедиция могла да установи факта, че Гренландия е съставена от два главни острова. Арлингтън Х. Малъри, американецът, смятан за авторитет в картографията, поискал от Хидрографскта служба на САЩ да сверят загадъчната карта. По този повод майор Ларсен направил следната декларация: “ Хидрографската служба на военната флота проучи една стара карта, наречена картата на Пири Реис” съставена преди повече от 5000 години. Тя е толкова точна, че само полет около Земята би могъл да я обясни. Първоначално Хидрографската служба отказва да повярва в това, но накрая тя констатира автентичността на картата и дори я използва, за да поправи някои грешки в наши съвременни карти”. Според Малъри на архаичната карта са отбелязани всички планински вериги в Северна Канада и в Аляска, “включително някои планини, които не се намираха върху картите на картографската служба на амриканската армия, но след това бяха нанесени. Географската дължина, отбелязана на картата, е точна, нещо абсолютно невероятно, защото ние сме се научили да я изчисляваме едва от двеста години. И накрая Малъри казва: “Не знам как са успели да съставят тази карта с такава точност без да са използвали самолет. Картата докава съществуването на наука в отдалечената епоха, за която се смяташе, че няма никаква наука. Дали Александър Велики се е сдобил с папирусите, пазени в египетския храм в Саис? Неговите жреци сигурно са знаели за Америка, защото според Платон те казали на Солон, че Атлантикът “е истинксо море и страната около него може да бъде наречена континент”.

            ... Индуската Рамаяна съдържа подробни описания на Вимана или самолет. Виманата има солидни размери: двуетажна е, с прозорци и купол. Този самолет от античността може да лети според сръчността на водача “с бързината на вятъра”, като издава мелодичен звук. Нейното контролиране изисква значителна интелигентност. Може да пресече небето или да спре и да остане неподвижна във въздуха. Виманите били пазени в хангари, наречени “вимана гриха”. Според свидетелства от античността виманата е летяла над облаците и от тази височина “океанът изглеждал като малко блато”. Летецът виждал “земите около океана и устията на реките, които се вливат в морето”. Архаичните самолети са използвани за военни действия от царете и за спорт от важните люде, които търсели удоволствия. Позволено ли е да смятаме, че и най-големите подробности са плод на най-обикновено въображение?
  ... Вавилонците са знаели за “сърпа” на Венера. Начертали са фазите и. Но “сърпът” на Венера е невидим с невъоръжено око. Следователно пита се: как жреците на древния Вавилон са могли да наблюдават фазите на Венера, без да имат телескопи? Те са знаели и за четирите луни на Юпитер – Йо, Европа, Ганимед и Калисто. Тук има две обяснения: първата теория според, която вавилонските жреци са имали телескопи, изглежда твърде смела; според втората теория халдейските и шумерските жреци успели да запазят през многото поколения елементи от астрономията отпреди Потопа.

            ... Ацтеките били осведомени за кълбовидната форма на планетите и се забавлявали с една игра на топка, която показвала как боговете ловят небесните тела из космоса. Догоните от Африка знаят за съществуването на тъмен двойник на Сириус, отдалечен от Земята на около 10 св. Години и видим само с помощта на телескопа.

            ... Анаксимен е съзнавал преди 2500 години не само разстоянието, което ни дели от звездите, но също, че съществуват техни “неосветени придружители”. А едва през последните няколко години астрономията получи точни данни за планети в други слънчеви системи. Демокрит (460-361 г. пр.н.е.) предложил точно обяснение на Млечния път, като съставен от множество звезди, отдалечени и разпръснати в пространството. Едва преди около 200 години нашата наука стигна до подобно заключение. Дали това са били философски допускания или сведения, получени от пазителите на античната мъдрост, които са позволили на старите гърци да направят такова изстрелване в бъдещето? Демокрит твърдял, че Слънцето има гигантски размери и че лунните петна са образувани от сенките на високи планини и дълбоки долини. Той смятал, че звездите са Слънца. Питагор стигнал до извода, че Земята е кълбо, а Аристарх от Самос настоявал върху факта, че тази Земя обикаля около Слънцето. Ерастотен, консерватор в Александрийската библиотека, изчислил земната обиколка с малка грешка, ненадминаваща 360 км. В “Мнения на философи”, труд, приписван на Плутарх, се посочват 804 милиона “стадии” като разстояние, отделящо Земята от Слънцето. Това е почти същото число, което приема модерната астрономия, при условие, че нашата преценка на античния “стадий” е правилна. Дали астрономите от античността са притежавали точни инструменти? Ако ли не как са могли да отгатнат такива изключителни неща? Емпедокъл претендирал, че на светлината е нужно време за да се разпространява. Метродот от Лампсак казвал, че е толкова абсурдно да се приема земята за единствения населен свят в пространството, колкото да се твърди, че само един житен клас ще порасне в широкото поле.

            ... Дълги векове брахманите грижливо опазили астрономическата таблица на “Суриа Сидханта”. В този астрномически текст от антична Индия диаметърът на Земята е изчислен на 12 617 километра. Разстоянието от Земята до Луната е дадено 407 198 километра. Числото прието от модерната астрономия за екваториалния диаметър на нашата планета е 12 756,5 км, а най-голямото разстояние, което ни разделя от Луната приблизително 406 731 км.

            ... В навечерието на Втората световна война германският инженер Вилхелм Кьониг, изпратен на разкопки в Ирак, направил забележително откритие. Близо до Багдат той случайно открива селище от Партското царство, където изравя известен брой глинени съдове, които по формата си приличат на батерии. Ето какво представляват: всеки глинен съд съдържал цилиндър, направен от меден лист, а вътре в цилиндъра били запоени със сплав 60% олово и 40% калай. Пръчката била закрепена с тапа от асфалт. Долната част на цилиндъра се запушвала с медно кръгче. За изолация използвали битум. Пространството между медния цилиндър и желязната пръчка изпълвали с някакъв електролит, но батериите били толкова стари, че нямало никакви следи от химически продукт. Заинтересуван от находката, известният учен Уили Лий поискал от Дженеръл Илектрик Къмпани в Питсфийлд, Масачузетс, да направи копие на батерията с идеята да я изпробва дали работи. Лабораторията на Дженерал Илектрик произвела дубликат на батерията, като я напълнила с меден сулфат вместо неизвестния електролит – и уредът проработил. В същия район, където са намерени батериите, археолозите открили и материали, покрити с метал чрез електролиза и стари 4000 години.

            ... Манданите, тези бели индианци от Северна Америка, си спомнят за епоха, когато техните предци живеели до Океана “в градове с неугасими светлини”. Атлантида ли е било това? Дали от тези оцелели атланти древните хора са получили странните лампи.

            ... Неотдавна търговци от Нова Гвинея открили в джунглата, близо до връх Вилхелмина, долина, населена с амазонки. За тяхно голямо учудване търговците видели големи камъни с диаметър от 3,5 метра, качени върху колони и излъчващи севтлина подобна на неоновата.

            ... Установено е, че пирамидата на Хуфу е построена по такъв начин, че обиколката на нейната основа е равна на окръжността, прекарана с радиус равен на височината на пирамидата.

            ... Колкото повече биват изучвани пирамидите, толкова повече имаме чувството, че те са били построени от една раса гиганти на науката. Според известна легенда мегалитните паметници били пострени чрез употребата на звукови вибрации. Гравитацията била неутрализирана от музикални напеви и магнетизирани тояжки, които повдигали каменните блокове във въздуха. Тази фантастична на пръв поглед възможност залужава да бъде проучена основно в нашата епоха на авиацията и космонавтиката. Сред арабите има любопитно предание за строежа на голямата пирамида: “Те сложиха листове от папирус (с изписани върху тях многобройни тайни неща) под камъните и после удариха с една тояжка. След това камъните се устремиха напред във въздуха и покриха разстоянието на изстреляна стрела и по този начин те стигнаха до пирамидата”. Възможно ли е древните хора да са владеели силите на отблъскване така, както и силите на привличане, ако са имали научни знания за енергията и материята, различни от нашите. Блоковете от Баалбекската тераса в Ливан са от петдесет до сто пъти по-тежки от тези на Голямата пирамида. Дори и най-мощните съвременни кранове не са способни да ги вдигнат от подножието на възвишението до върха му, където се намира платформата. Кои са били тези титани, строители на мегалитните съоръжения от Ливан, Египет и Перу?

            ... През 1520г. т. нар. адмирал Пири Реис (1470-1554) публикувал в Османската империя атласа “Бахрийе”, предназначен за мореплавателите. Тези карти на сърнешка кожа с бележки по белите полета били открити от Халил Едем, директор на националните музеи на 9 ноември 1929г. в двореца на Топкапъ в Истанбул. В бележките адмирал Пири разкрива произхода на картите. По време на морска битка през 1501г. срещу испанците, турски офицер на име Кемал хванал пленник, който участвал в трите пътувания на Христофор Колумб. Този испански пленник притежавал дял от твърде любопитни карти. Благодарение на тези карти Христофор Колумб можел да определи крайната цел на пътуването си. Ако това предположение е точно, то ни обяснява написаното от сина на мореплавателя Фердинанд в книгата му “Животът на адмирал Христофор Колумб”: “Той намираше грижливо място на всички данни, които моряци или други хора можеха да му дадат. И ги използва така добре, че се убеди твърдо във възможността да достигнат и открият множество страни на запад от Канарските острови”. Сред документите на испанеца, отнети от турците, имало карти, нарисувани от Колумб през 1498г., тоест шест месеца след откриването на Антилите. Все пак тези карти представляват цялостно Северна и Южна Америка, реките им, Гренландия и Антарктида, напълно непозната през 1498г.  Разстоянието между Южна Америка и Африка е посочено с изненадваща точност. Д-р Афетинан, турски професор пише в книгата си: “Най-старата карта на Америка”: “Вглавата (посветена от Пири Реис на Западното море) ние намираме всичко, каквото се е знаело през неговата епоха за Америка. По този повод той разказва, като се позовава на хорски приказки, че някаква книга, останала от Александър Велики, била преведена в Европа и след като я прочел, Колумб тръгнал да открива Антилите с кораби, получени от испанското правителство.

Днес няма съмнение, че Пири Реис е сложил ръка върху картата, използвана от големия мореплавател”. По повод картата на Пири Реис много неща остават необясними. Кога и от кого е била начертана с контурите на Антарктида, освободена от ледовете – в епохата на Колумб или може би в тази на Александър Велики? В края на краищата едва през международната геофизическа година континентът е бил сондиран през ледената му покривка и е била съставена картата му. На същата карта на Пири Реис, Гренландия е представена във вид на два или три острова. А Гренландия е покрита с лед с дебелина 1600 метра и едва неотдавна френска полярна експедиция могла да установи факта, че Гренландия е съставена от два главни острова. Арлингтън Х. Малъри, американецът, смятан за авторитет в картографията, поискал от Хидрографскта служба на САЩ да сверят загадъчната карта. По този повод майор Ларсен направил следната декларация: “ Хидрографската служба на военната флота проучи една стара карта, наречена картата на Пири Реис” съставена преди повече от 5000 години. Тя е толкова точна, че само полет около Земята би могъл да я обясни. Първоначално Хидрографската служба отказва да повярва в това, но накрая тя констатира автентичността на картата и дори я използва, за да поправи някои грешки в наши съвременни карти”. Според Малъри на архаичната карта са отбелязани всички планински вериги в Северна Канада и в Аляска, “включително някои планини, които не се намираха върху картите на картографската служба на амриканската армия, но след това бяха нанесени. Географската дължина, отбелязана на картата, е точна, нещо абсолютно невероятно, защото ние сме се научили да я изчисляваме едва от двеста години. И накрая Малъри казва: “Не знам как са успели да съставят тази карта с такава точност без да са използвали самолет. Картата докава съществуването на наука в отдалечената епоха, за която се смяташе, че няма никаква наука. Дали Александър Велики се е сдобил с папирусите, пазени в египетския храм в Саис? Неговите жреци сигурно са знаели за Америка, защото според Платон те казали на Солон, че Атлантикът “е истинксо море и страната около него може да бъде наречена континент”.

            ... Индуската Рамаяна съдържа подробни описания на Вимана или самолет. Виманата има солидни размери: двуетажна е, с прозорци и купол. Този самолет от античността може да лети според сръчността на водача “с бързината на вятъра”, като издава мелодичен звук. Нейното контролиране изисква значителна интелигентност. Може да пресече небето или да спре и да остане неподвижна във въздуха. Виманите били пазени в хангари, наречени “вимана гриха”. Според свидетелства от античността виманата е летяла над облаците и от тази височина “океанът изглеждал като малко блато”. Летецът виждал “земите около океана и устията на реките, които се вливат в морето”. Архаичните самолети са използвани за военни действия от царете и за спорт от важните люде, които търсели удоволствия. Позволено ли е да смятаме, че и най-големите подробности са плод на най-обикновено въображение?

# 127
  • У вас,че да видиш хубуу ли е!
  • Мнения: 285
Само ви препоръчвам една поредица от книги http://www.helikon.bg/books/author/13887/  Wink

# 128
  • Мнения: 0
Само ви препоръчвам една поредица от книги http://www.helikon.bg/books/author/13887/  Wink
Мулдашев  е гений,но греши в много от предпоставките си

# 129
  • Мнения: 94
Мулдашев го имам в елетронен вариант,но ми е труден за четене и ми звучи като фантастика..

# 130
  • Мнения: 1 394
Вярно,труден е за разбиране,но в никакъв случай не звучи фантастично.Трябва да можеш да вникнеш в детайлите и може да го разбереш.Той не е автор ,пишещ четиво за всеки.Трябва да намериш логиката в думите му.Никак не е трудно,просто ,ако направиш задълбочен анализ на всичко,което е написал ще откриеш,че никак,ама никак не е "фантаст"  Peace

# 131
  • Мнения: 211
Охх, побъркала съм се на подобна тематика Tired
Ще следя с интерес темата ви  bouquet

# 132
  • Мнения: 852
Темата е невероятно интересна,поздравления  bouquet
Ще следя с интерес  Whistling

# 133
  • У вас,че да видиш хубуу ли е!
  • Мнения: 285
Само ви препоръчвам една поредица от книги http://www.helikon.bg/books/author/13887/  Wink
Мулдашев  е гений,но греши в много от предпоставките си
Искам да разкажеш повече... Simple Smile
Не всичко се изчерпва с неговите виждания все пак!

# 134
  • Мнения: 2 093
На мен ми е интересна историята на тракате. Иска ми се да науча повече за живота и културата им. Споделете интересно линкове. Тьрсих си книга за траките и не намерих нищо интересно. попаднах на една книга, която се четеше като учебник по история, много данни, но суха.

# 135
  • У вас,че да видиш хубуу ли е!
  • Мнения: 285
Книги за траките!
http://knigite.eu/istoriya-balgariya-traki-c-59_187_327.html

# 136
  • Мнения: 283
а аз много харесвам древногръцките митове - в сравнение с тях мексиканските сериали ряпа да ядат, аххахаха... друг е въпроса, че много неща, водещи се "гръцки", са всъщност тракийскии... като Дионис. Те дори не са го харесвали - и нищо чудно. Много им отбира главата на тях!

# 137
  • Мнения: 1 394
А някой чел ли е теорията на Блаватска за човешките раси?Там също се говори за съществата от древногръцката митология,и тя дори твърди,че това съвсем не са митични същества,а много древни цивилизации,които не познаваме.... Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт