Древните цивилизации.

  • 13 468
  • 137
  •   2
Отговори
# 60
  • Мнения: 483

 Laughing И, че не сме каквито и да било измислени тюрки, е в пъти по-ясно и доказано отдавна. Просто е смешно несъстоятелно. Ще пиша пак. Grinning
Защо слагаш знак за равенство между тюрки и "от тюркоалтайски произход" ?
Най-разпространената хипотеза е, че прабългарите са "от тюркоалтайски произход", както например аварите и хазарите.

Цитат
Не сме славяни, това е ясно, за всеки здравомислещ човек.
Прабългарите не са славяни  Peace

Но писах вече, че:
Цитат
Когато се създава България, след войната с Византия (680-681г.) прабългарите се обединяват със славянските племена по тези земи, смесват се с тях и така във вените ни тече кръвта и на славяни и на прабългари.


Един от приемните ми изпити в Софийския университет беше по история все пак. Tired

# 61
  • София
  • Мнения: 1 077
И аз тук  Simple SmileБила съм в Египет , Йордания -Петра - гледаш и не вярваш на това което виждаш .......и стъпваш върху 3 000-на история  #Crazy
Но е това ме разби
http://www.epochtimes-bg.com/2006-01/2006-11-04_01.htm

НИЩО от епох таймс не просто не заслужава доверие, но не си струва да се чете, камо ли да се разсъждава над глупостите им.

Мога да отговарям за Китай със сайта "Всичко за Китай" в подписа ми. От днес разширих и информацията, като добавих и преведена на руски език литература, тъй като скоро няма да я видим на български, но можете да се доверите на 99% на всичко в сайта като информация и правилно спелуване на китайските имена.


Много богата по съдържание за Китай е и следната тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=234122.0

Добре дошли в нея и приятно четене Wink

# 62
  • Мнения: 2 759
...А някой не си ли е задавал въпроса,че може да са били и светлинни години пред нас /както сме в момента/...
                          Мисля, че е ясно за всеки вярващ човек. Поколение след поколение регресираме. Уж разполагаме с Инет и всякакви знания покрай търсачките, а не знаем елементарни неща. Знанието се губи, въпреки, че от всички страни се рекламира обратното. Зависими сме от всичко и всички и сме повече роби от робите в древен Египет. Разбира се, биваме непрекъснато убеждавани в обратното. Често съм се чудила кои личности от нашето време ще бъдат смятани за велики след... даречем 200 години. Кое е уникалното, което създаваме за поколенията? Изкуство ли е изкуството, което творим? И т.н.т., и т.н.т.... аз май изобщо не съм по темата  Blush...

# 63
  • Мнения: 3 835

Най-разпространената хипотеза е, че прабългарите са "от тюркоалтайски произход", както например аварите и хазарите.


Да, тoва е един от най-разпространените митове за произхода ни. Удивително е колко много усилия са хвърлени, за да се изфабрикува и фалшифицира историята ни, според политическата конюктура, в различните времена. Историята ни е лашкана ту към едната крайност, че сме най-великите, ту към другата, че сме били примитивно малобройно  племе, от азиатско-тюрско-алтайски произход. Laughing Въпросната теория отдавна е оборена от сериозните историци, по простата причина, че доказателствата за нея са изсмукани от пръстите и не издържат на никаква проверка. По въпросните земи, няма никакви доказателства за каквото и да е било наше присъствие. Дори най-елеметарното, което и най-големия лаик може да забележи е, че ние не носим никакви характеристики от типичните черти, генотипа на тези народи. Сериозните историци си служат с атрефакти и доказателства, които обаче трябва много внимателно и прецизно да бъдат преценявани и съпоставяни, особено, когато става дума за история като нашата, и особено, когато нашите собствени хроники и надписи са унищожени в по-голяма си част, защото и самите хронисти от онези времена, също са били подвластни на тогавашната политическа конюктура.

По темата е изписано страшно много, ето един линк, за който не ги е чел.

Божидар Димитров, 12-те мита в българската история.

http://www.scribd.com/doc/4629054/-12-

Като имайте предвид, че откакто е писано примерно това, има много нови и открити доказателства. Само един пример, съвсем наскоро бяха разчетени надписите на златното съкровище от Наги Сент Миклош. Това е българско съкровище, принадлежало на нашите царе, предавано по наследство.

http://dariknews.bg/view_photo_topic.php?photo_topic_id=378&start=20

Последна редакция: сб, 13 юни 2009, 10:19 от teo7777

# 64
  • Мнения: 483
teo7777 , а според теб коя е най-правдоподобната хипотеза за произхода на прабългарите?

# 65
  • София
  • Мнения: 1 077
Почитател съм на Б. Димитров, с удоволствие прочетох и книгата му за митовете в българската история.

Едно обаче ме смущава - какво общо имат прабългарите и България с древните цивилизации?

Не е ли по-добре да се пусне отделна тема по въпроса?

# 66
  • Мнения: 3 835
teo7777 , а според теб коя е най-правдоподобната хипотеза за произхода на прабългарите?


Според мен, обективно съпоставяйки всичко прочетено и съществуващите доказателства, и чистата логика, съм за теорията, че сме от индоевропейски произход, иранската група народи. Произхода ни има пряка връзка с Балхара, м/у Хиндокуш и Памир. Има множество доказателства за това. В индийските епоси има над двеста пасажа за българите, в китайските също има, но те са трудно достъпни. Примерите за сходства в обичаите, традициите, огромния брой еднакви думи, които са запазени и до днес. Много местности дори до ден днешен са с наши имена, или общ корен, който подказва произхода на името. Съвсем скоро четох и за иранското плато, много интересна статия, там са открити множество тагми, това е знак за родова принадлежност, белег, герб. Именно тези тагми, е един от основните доводи да ни пратят чак горе при Алтай, защото там са намерени такива знаци, и се твърдяло, че никъде другаде нямало, колко удобно! На тагмите знаците са с руни. Прабългарските руни, които са били най-многобройни на брой, най-сложни, с много модификации, показва и сложност на езика, и че вероятно не те са заимствали от другите, а те от тях. Открити са много текстове  от нашето руническо писмо. те са много интересни и теориите около тях също. Много интересен факт е, че около побитите камъни край Варна, са открито тракийски руни, от 4 хил. пр. н. е., които са много сходни с нашите. Това не значи, че сме траки, а ни доближава до теорията за първия пранарод, който е бил един, с един език, и после се е разселил, при някакъв природен катаклизъм. Това обяснява доста странни неща, като например защо при много древни цивилизации, които не са имали контакти и са били отдалечени, имат общи знаци в писмеността си. Спомняте си преди време имаше изследователска експедиция в Черно море, именно във връзка с този пранарод. Попаднах скоро в нета, на артефакти, керамика открита от експедицията, за която е доказано, че е от този народ, най-старата открита в света, с писменост на нея. Бяха направили подробно сравнение на знаците, с всички писмености на старите цивилизации, вкл. и с българските руни. Съвпаденията бяха удивително много. Непременно ще ви пусна линка. Загадките и въпросителните около глаголицата и кирилицата също за безкрайно много. Може много да се пише по темата. Един дребен странен факт, който разбива теорията, че никога не сме се срещали с траките, та ние и до днес пазим и имаме тракийски обичаи, свързани с тяхните вярвания и обичаи. Кукерите, нестинарските, Трифон зарезан, последния е християнски светец мъченик, който никога през живота не е близвал вино човека, не е ясно защо баш него са го набедили за патрон на езическия празник. Laughing


Едно обаче ме смущава - какво общо имат прабългарите и България с древните цивилизации?


Много общо имат, повече отколкото можем да си представим, разгледай поне съкровището от Наги Сент Миклош, голяма част от съдовете са изработени от нашите майстори, а другите са дар за владетелите ни. Изработката е просто изумителна, с часове съм го гледала и не мога да откъсна очи, това е нещо изключително, не случайно е едно от най-ценните в световното наследство. Това е изработено от народ на много високо цивилизационно ниво. А сега да ти кажа, че във Виенския музей, няма нито една дума в надписа, която да уточнява, че това е българско съкровище. Само в нашия музей пише, но тук за съжаление е едно изключително лошо копие на съкровището. Съкровището забележете е открито от братя българи, на територията на Австроунгария, където преди е било българска територия. Какво значи "цивилизация", народ, държава на много високо равнище и развитие, който е оставил след себе си много доказателства за това, и то най-вече за културното си развитие, това  е което се цени от поколенията. Само още нещо последно, защото със сигурност станах досадна вече, в Преслав е имало водоснабдяване и канализация, 9 век?! А в 18 век във Версай, са ходили по храстите и са къпели с парфюми, за да не вонят! А знаете ли, че в Преслав и отоплителна система са имали, тръби в стените, по които е течала гореща вода, затопляна от големи пещи, и така са отоплявали дворцови помещения и бани. Grinning

# 67
  • Мнения: 25 887
Не ги знам откъде произхождат прабългарите (последно четох, че винаги са си били тук и илирите са техни потомци или част от тях, не помня вече), но моят професор по езикознание твърдеше, че са от хуно-алтайски произход (основа за люта война с Дуриданов и Москов). Пък!   Crossing Arms
Проф. Борис Симеонов, лека му пръст.  Hug

# 68
  • Мнения: 395
просто запис засега, че тая вечер диванетата решиха да не спят
другият път ще гледам да се включа и аз
страхотна тема

# 69
  • Мнения: 3 835
... хуно-алтайски произход

Изприщвам се като чуя за този алтайски произход! Сега се сещам, имаше някаква напитка навремето, алтай. Алтайците да си сърбат алтая там и да мълчат. Laughing

П.п., понятието прабългари е напълно безсмислено! Няма такъв народ, нито етнос, има българи! Много съм против да ми промиват мозъка с постоянно насаждани термини, дето ни се набиват в съзнанието и в един момент, без да се усетим, вече са в речника ни, без да мислим, какво значат всъщност.

# 70
# 71
  • Мнения: 483
teo7777 и за твоята теория няма категорични и неоспорими доказателства. Нека всеки сам да преценява на какво да вярва или не. Струва ми се, че се опитваш да наложиш своето мнение, затова го пиша.

 
П.п., понятието прабългари е напълно безсмислено!
Добре, ти не четеш ли постовете преди теб, няколко пъти написах какво всъщност представлява понятието прабългари - разграничение между съвременните българи и предците ни. Никой не казва, че е имало народ прабългари.  Tired

# 72
  • Мнения: 3 835
*brilliance* , напротив, просто представям доказателствата и информацията, която е достъпна и за всички останали, коректно казвам това, което съществува като доказателства, само най-важното, защото информацията като обем е огромна.

Нека всеки сам да преценява на какво да вярва или не.

Именно, ето това е най-важното, всеки сам да може да прецени, само че за целта трябва да се представят доказателствата и за другите твърдения, аз такива сериозни и обемни като материал доказателства не намерих. Не можем да твърдим нещо, ей така, без да се изтъкнат основанията за него, именно за да може човек обективно сам да прецени.

... разграничение между съвременните българи и предците ни. Никой не казва, че е имало народ прабългари.  Tired

Чета, но не го разбирам това разграничение, кому е нужно, и за какво?! Това е измислено, по времето на измислиците, които ни внушаваха, че българите в ония времена са се различавали от днешните българи. Ами не са се различавали, веднага пак давам доказателства, би трябвало да сте ги чули и вие, след много сериозни изследвания се доказа, че средния ръст на българите тогава е бил 1.75-1.80 см., колкото е и сега. А за тогава това е бил много висок ръст и са си били направо исполини. Само в скоби да вметна, че и словените са били много високи, пише го в хрониките. Направи се и възстановка по черепа на цар Калоян, всеки може да го види как изглежда (много красив мъж Grinning), бил е висок около 1.90, какви доказателства повече искате? Отидете и до НИМ, страхотен е музея, разгледайте...

Как'Сийке, още не съм прочела докрая йеромонах Спиридон Габровски, затова не пиша, всичко чета много внимателно. Hug

# 73
  • Мнения: 3 835

Кога е издадена тази книга за пръв път, не мога да се ориентирам?

*brilliance*, кажи ми защо според теб трудовете и изследванията на толкова много сериозни учени, като например проф. Борис Симеонов, за който е пуснала линк Как'Сийка, не се публикуваха и не се даваше никаква гласност. Защо чак отскоро, започнаха да се издават и публикуват? За каква обективна преценка изобщо можем да говорим, когато толкова години само казионните пишман историци са писали историята ни!

За уногундурите, това е рода Дуло, съм чела, че е доказано, намерени са писмени свидетелства, че са тръгнали от град в Балхара. И ми се струва доста логично да вярвам на това, защото знаем, че за преселението на народите има предостатъчно подробни писмени свидетелства. Но подробно не съм търсила инфо, специално по този въпрос.

# 74
  • Мнения: 25 887

Кога е издадена тази книга за пръв път, не мога да се ориентирам?


Не знам, нито твърдя, че проф. Симеонов е абсолютно прав. Въпреки че на лекции твърденията му звучаха съвсем логично. Просто в историята няма преки доказателства или са изключително малко. Всичко е хипотези и теории, базирани на чужди писания - нашите са съвсем оскъдни, за жалост.
Между другото, като стана въпрос за прародината на човечеството, според него геолози са доказали, че единственото място в Европа, което не е било заледено по време на Ледниковия период и където е било възможно да се съхрани животът, е била сегашната Дунавска равнина. Т.е. - прародината е била там, а не на север, както твърдят арийците. Т.е. - индоевропейските племена са се формирали и са започнали разселението си от нашите земи. Теза, която вече се подкрепя от езикознанието - наличието на сходни думи, които присъстват във всички индоевропейски народи. Към тях спадат и някои имена на географски обекти, намиращи се на Балканския полуостров.
Дали е така или не - не мога да кажа, не съм специалист. Просто една от многото гледни точки на един от многото учени, занимаващи се с тази материя.  Laughing
Писанието на йеромонах Спиридон Габровски също е много любопитно и дава друг поглед върху нашата история.  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт