Древните цивилизации.

  • 13 474
  • 137
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 25 887
А ако се отплеснем и на тази тема, уйде коня в рЯката:  Laughing

Чипровски килим:
http://www.balkanfolk.com/bg/pic/shop-products/521-pirotsko-bulg … iprovtsi-rugs.jpg

Мексикански килим:
http://www.atpine.com/mexicankilim1c.jpg

 Mr. Green

# 76
  • Мнения: 483

... разграничение между съвременните българи и предците ни. Никой не казва, че е имало народ прабългари.  Tired

Чета, но не го разбирам това разграничение, кому е нужно, и за какво?! Това е измислено, по времето на измислиците, които ни внушаваха, че българите в ония времена са се различавали от днешните българи. Ами не са се различавали, веднага пак давам доказателства, би трябвало да сте ги чули и вие, след много сериозни изследвания се доказа, че средния ръст на българите тогава е бил 1.75-1.80 см., колкото е и сега.

Разграничение дотолкова доколкото днешните българи са "резултат" от смесването на прабългари и славяни най-общо казано. Иначе и с други етноси сме се смесавали.

За обозначение на българските племена преди създаването на България през 680/681г.

Но както и да е, да не задълбаваме, мен ме устройва и българи само (без представката пра)

# 77
  • София
  • Мнения: 1 077
А ако се отплеснем и на тази тема, уйде коня в рЯката:  Laughing

Чипровски килим:
http://www.balkanfolk.com/bg/pic/shop-products/521-pirotsko-bulg … iprovtsi-rugs.jpg

Мексикански килим:
http://www.atpine.com/mexicankilim1c.jpg

 Mr. Green


Ахахах, не!
Находка си е това, кажи сега - не е ли доказателство, че ние сме дошли/основали мексиканската култура!

# 78
  • Мнения: 3 835
"Човек без памет е загубен, народ без история е обречен, той е в предверието на смъртта си.

Най-здравата защита на българина срещу асимилацията е в познанието на историята на собствения му етнос.

С това познание той не може да бъде с ниско самочувствие и дребнави цели и идеали, не може да бъде манипулиран или нечий роб. Защото живее в свобода и дарява такава. Българите не са поробвали, а са освобождавали поробените.

”Всеки роб, стъпил на наша земя е свободен” – гласи старобългарският катехизис"


А ако се отплеснем и на тази тема, уйде коня в рЯката:  Laughing

А, не, дотук полагам неимоверни усилия да съм максимално кратка, и само най, най-потвърдени доказателства да изваждам (продължавам да се старая), защото иначе ще стане страшно. Laughing Няма да се отплесвам на тая тема и да вадя носиите, думи, местности, обичаи, традиции, които и до днес по нашите и по други земи са си същите.. Mr. Green

Обещах да ви пусна линк за най-старата писменост в света, на древния пранарод.

Сравнителен анализ на писмените знаци в/у черноморския подводен обект от неолита и връзката им с древните цивилизации!
http://balgarite.interbgc.com/2gl.htm

Сравнителен анализ на кирилицата със старите писмени знаци на българите, руните, и сравнителен анализ на глаголицата, пак със старaтa ни писменост. Таблица 7 и 8.

http://balgarite.interbgc.com/2_5_2gl.htm

Паметници на прабългарските руни и писменост, които все пак не са унищожени и са успяли да оцелеят и до днес.

http://www.promacedonia.org/vb/vb_galerija.html#1

Древнобългарският календар е най-съвършеният в света, това е признато официално от Юнеско!

http://www.sarakt.org/calendar.htm


Разграничение дотолкова доколкото днешните българи са "резултат" от смесването на прабългари и славяни най-общо казано. Иначе и с други етноси сме се смесавали.

За обозначение на българските племена преди създаването на България през 680/681г.

Но както и да е, да не задълбаваме, мен ме устройва и българи само (без представката пра)


Предлагам да спрем вече с тези "славяни", между другото, българите винаги са ги покровителствали!

Българите не могат да бъдат славяни по простата причина, че са много по-стар народ от тях. Славяните се явяват на историческата сцена около седми век, когато българите им правят държава, след което отново не участват в историята.

"Когато питахме чувашките учени за какви славяни на Волга говори арабският историк Ибн Фадлан, те отгвориха: “Това не е етнос. Така арабите наричат всички северни бели народи.”



България не е създадена 680-681 година!!!

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 22:06 от teo7777

# 79
  • Мнения: 483

Българите не могат да бъдат славяни по простата причина, че са много по-стар народ от тях. Славяните се явяват на историческата сцена около седми век, когато българите им правят държава, след което отново не участват в историята.

Това обяснение за мен ли е???!!! Пределно ясно ми е, че прабългарите не са славяни, както и на всяко дете. Не мога да разбера защо задълбаваме в елементарни неща.

За славяните също писах (явно се чете избирателно), че славяни или славини е наименованието на южните славяни, източните са анти, а западните венети. (Това разделение е след разселването им вследствие набези на номадски племена и др. Първоначално са пребивавали в североизточната част на Европа най-общо казано). Днес се е наложило името славяни, но ако оставим настрана самото понятие, то славяните като източноевропейски народ (племена) са съществували и направо не мога да повярвам, че го пиша това в момента. За първи път чувам някой да отрича съществуването им.
За тях обикновено се пише, че са били миролюбиви, тихи племена, занимаващи се със земеделие, но не е било точно така. Всъщност има свидетелства , че са нападали тритории на Византийската империя (на Балканския п-в) и са плячкосвали.

В създаването на Дунавска България през 681г. се включват седемте славянски племена и племето севери, като с изграждането на държавността се заемат българите, а славяните поемат грижата за защита на южните граници.

Цитат
България не е създадена 680-681 година!!!

И не разбирам как с лека ръка се отхвърли създаването на България след войната с Византия, при положение, че дотогава тази територия е била византийска, а след това на картата се появява България? И дори Византия се задължава да ни плаща данък.

Преди Дунавска България за кратко е съществувал военно-племенен съюз, наречен от византийците Стара Велика България. Но не е била държава. Ето защо именно 680/681 г. се създава държавата България (Не говоря за Волжка България и другите "Българии" основани от братята на Аспарух)

# 80
  • Мнения: 483
teo7777, аз от теб ясна и стегната теза по въпроса не прочетох. Можеш ли да кажеш на кратко с две изречения каква е позицията ти всъщност, защото темата може да се проточи до безкрай.
От прочетеното оставам с впечатлението, че според теб българите са най-древната цивилизация (едва ли не бащи на шумерите), България не е създадена 681 г. (това, че преди това до Балканския п-в се е простирала Византийската империя сигурно е някаква халюцинация на византийските летописци), славяни не са съществували никога и във вените ни тече само и единствено кръвта на древните българи, без нито капчица славянска кръв.
Извинявам се предварително, ако не съм те разбрала правилно, но след всички тези отрицания и линкове с това впечатление останах.

# 81
  • Мнения: 3 835


 Mr. Green

Стигнах до цар Колад! Mr. Green Какво е направил толкоз този цар, та Спиридон Габровски така го набеждава в такава лошотия? Laughing Това за "Болг се роди, Коладе, тази вечер, Коладе....", песничката, която и до днес пеят децата ни, съм го чела на много места, и с доста сериозни проучвания изцяло за всичко, което споменава йеромонах Габровски. Много е симпатичен. Но за пръв път чета такива черни краски за цар Колад. Laughing Много е интересно писанието, но е от твърде късен период, чак края на 18 век, и със сигурност вече е повлияно в някаква степен, колкото и да личи старанието на йеромонаха да е обективен.

brilliance, от всичко, което си написала, единственото, което разбрах със сигурност е, че не си ме чела, ако си го направила изобщо, то е по такъв диагонал, че наистина не си струва да го обсъждам изобщо. Нито едно нещо не съм пуснала или написала, което да не е проверено, и зад което да не седят наистина сериозни историци. Последните със сигурност не са авторите на учебниците.

# 82
  • Мнения: 3 835
Можеш ли да кажеш на кратко с две изречения каква е позицията ти всъщност, защото темата може да се проточи до безкрай.

Не, не мога, ако ти разкажеш българската история с две кратки изречения, няма професор и учен, който да не ти пише двойка на релси!

# 83
  • Мнения: 483
Значи и ти си ме чела по диагонал. Не съм искала да разкажеш българската история с две изречения, а твоята теза - стегната и не буквално с две изречния. Както и  да е.

# 84
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 25 015
Записвам се и се връщам да ви чета Peace

# 85
  • Мнения: 25 887
Изводът дотук е, че ние нашата си история не можем да оправим, та чуждите ли?
Или обратното, понеже не можем да се справим с нашата история, я за по-лесно да подпукаме чуждите - т'ва шумери, маи... са направо бонбончета "Детска радост"...  Laughing

# 86
  • Мнения: 3 835
Значи и ти си ме чела по диагонал. Не съм искала да разкажеш българската история с две изречения, а твоята теза - стегната и не буквално с две изречния. Както и  да е.

Aз теза нямам, не съм историк, чета и искам да знам истината, тезата на сериозните учени и историци, не на казионните, които угодно фалшифицират историята ни, служейки на чужди интереси. Вярвам само на тези, за които има неоспорими доказателства.  Защо, защото не обичам да ме манипулират, защото искам да знам историята си, и защото искам да я предам на детето си. Искам да се назовават нещата с истинските им имена, а не с лъжи, които ние поради невежество, незнание или незаинтересованост, да повтаряме като папагали, така удобно за някои.

Изводът дотук е, че ние нашата си история не можем да оправим, .......

За това доста велики сили, са хвърлили много усилия, да не си знаем историята, а и да не ни интересува. Парадоксално е направо, как дори сега, продължаваме да говорим и пишем неща, които отдавна е известно и доказано, че не са верни!?!

Божидар Димитров, цитирам:

"За днешната българска държава знаем със сигурност. За всички останали български държави – в Кавказ, причерноморските степи и т.н., за съжаление нямаме точни данни и затова трябва да пропуснем, поне засега, този период от древната ни история, докато не се открият нови археологически или писмени данни.
Но едно нещо е сигурно – че през 632 г. е основана държавата, на която ние сме наследник. Основана е от кан Кубрат, който е бил близо четвърт век в двора на византийския император и, както се шегувам понякога, е преминал сериозен курс по държавно строителство в течение на този четвърт век. Кан Кубрат е бил личен приятел на императора, израснал е с него и е можел да види как функционира най-перфектната държавна машина в онази епоха – държавната машина на Византия. Определено кан Кубрат се е учил и определено е приложил наученото, когато се е върнал в Причерноморските степи, където прабългарите живеели под властта на Тюркския хаганат. Със сигурност знаем, че през 632 година той успява да обедини всички племена и да отхвърли васалната зависимост от Тюркския хаганат. Защото ние не сме били под робство или под чуждо господство. Всички източници говорят, че тюрките не са упражнявали някакъв реален контрол над българите, освен че българите са били във васална зависимост за
няколко десетки години. Оттук нататък може да се говори за българска държава и много точно да се определи територията. Когато византийците я наричат Велика България, те имат предвид, че е голяма. И тя наистина е била голяма. От Карпатите, по които минават границите им с аварите, до Волга и до Кавказ на юг, а на север – поне до Полтава, където е погребан кан Кубрат. Това е огромна държава. Тя не е унищожена. Мит е, че тя е унищожена от хазарите. Хазарите се врязват и разсичат на две тази държава, заемайки средната зона около Долни Кубан, но двете части на държавата заживяват самостоятелен живот като две отделни
държави. Така наречената Волжка България на изток и нашата България на запад. Никакво движение на хора не е имало. Просто синовете на Кубрат, които пък на свой ред са минали курс по държавна администрация вероятно като областни управители, превръщат поверените им области в отделни държави, разделени от хазарите от няколкостотин километрова полоса. Управляваната от Аспарух западна част наистина не е била малка държава. Тя очевидно е обхващала територията на Влашко, Молдова и голяма част от Украйна.

Само за сведение, на който му е интересно, за началото на нашето присъствие в Европа, цитирам, а не разказвам аз тези:

Още по-назад във времето – 165 година от новата ера...деканът на Историческия факултет в Софийския университет проф. Георги Бакалов:

"Вярно е, че и Теофан, и Никифор – византийски автори, които са най-изчерпателни за ранната история на българите, говорят за Великата Стара България, която е създал кан Кубрат през 30-те години на VII век. Дали тази Велика Стара България е създадена от него, или е продължение на други Българии, това не можем да кажем. Съдейки обаче по “Именника на българските канове” – уникален летопис, какъвто Европа през Ранното средновековие не притежава, можем да стигнем до средата на II век, тъй като това е датата, която посочва “Именникът”
за легендарните първи български канове. По-точно 165 г.сл.Хр. Тя се споменава като начална за управлението на легендарния Авитохол, а по-късно на Ирник или Ирнак.
“Именникът на българските ханове” вероятно е първата и най-ценна българска летопис. Предполага се, че оригиналът е бил изсечен върху камък по времето на първите
български ханове, но не е открит досега. Запазени са три преписа върху пергамент. И трите са в Русия. Най-старият препис на “Именника” е открит в книгата “Елински и римски летописец” от края на XV или началото на XVI век. Списъкът на българските ханове е вмъкнат като продължение на “Четвърта книга на царете” от Стария завет. По този начин историята на българските владетели директно се свързва с историята на библейските царе. В “Именника на българските ханове” са посочени имената и родовете на първите ни владетели, както и години-
те на царуването им по прабългарския календар. Летоброенето по този календар започва в началото на всеки 12 години, а годините са означени с имена на животни прабългарски думи, които днес сме забравили. Списъкът обхваща период от над шест века.
“Именник на българските канове”
“Авитохол живя 300 години. Родът му Дуло. А властта
му е дадена в годината на змията – дилом, месец девети –
твирем.__......................."

Именник на българските канове.



# 87
  • Мнения: 34
Имам чувството, че търсим отговор на въпроса "Всички пътища ли водят до Рим?"  Joy

# 88
  • Мнения: X
[Aз теза нямам, не съм историк, чета и искам да знам истината, тезата на сериозните учени и историци, не на казионните, които угодно фалшифицират историята ни, служейки на чужди интереси. Вярвам само на тези, за които има неоспорими доказателства.  Защо, защото не обичам да ме манипулират, защото искам да знам историята си, и защото искам да я предам на детето си. Искам да се назовават нещата с истинските им имена, а не с лъжи, които ние поради невежество, незнание или незаинтересованост, да повтаряме като папагали, така удобно за някои.
Боно Шкодров, Божидар Димитров и Петър Добрев? Ти се шегуваш, нали?  Wink
Кои доказателства са неоспорими? За какво въобще говорим, че нещо се загубих между буквите? newsm78

# 89
  • Мнения: 2 386
Хм, ние пък винаги сме споменавали в ''извори и историография'' един факт - че е спорна годината, в която е създадена българската държава.

Общи условия

Активация на акаунт