Ваучер за деца, ходещи на частна градина

  • 5 730
  • 112
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 562
А последно по принцип обмисля ли се да има някаква помощ за неприетите, но кандидатствали, деца или не???

# 16
  • Мнения: 47 986
Категорично не, но ен виня никой самоз а това че мисли само за себе си....

# 17
  • Мнения: 4 877
Ето тук е нашата анкета "Парите следват детето"
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=279590.0
Все още е отворена за гласуване.

Събрали сме различни принципи на идеята и може да са ви в помощ. Откакто се заговори за идеята, се прелива от пусто в празно. Никой не смее да го реализира. А си е нормална практика в повечето европейски страни.

# 18
  • Мнения: 4 300
Категорично не, но ен виня никой самоз а това че мисли само за себе си....
Това може да се каже и за двете групи Wink.
Никой не мисли само за себе си, говорим за обективен опит в много други страни, сред които Великобритания. А тя е призната за една от страните в най добро образование.
И тук не става въпрос за децата, които не са приети в държавни уч.заведения. А за тези,които избират да ползват частни услуги.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 437
И тук не става въпрос за децата, които не са приети в държавни уч.заведения. А за тези,които избират да ползват частни услуги.

Така ли ?!?  newsm78

Може би трябва да се поясни в анкетата, защото нещата се бъркат. Или поне връзката, в която беше пусната анкетата е друга.

Но, ако се приеме, че е така, както си писала- при избор, ще отговоря, че  смятам, че най-важно е да се осигури минимумът- свободен достъп до държавни детски заведения и от там нататък всеки да си прави изборът за частните заведения.
Бих предпочела тези пари да отидат за бедните деца- за закуски, обяд, купуване на учебници и дрехи, отколкото за някой, който е избрал частното образование. Хората са много бедни, отворете очи. Особено в провинцията.
Едно е да не ти стигат 250лв да платиш сметките и храната на детето, а друго е да не ти стигат 250лв за да подпомогнеш частното му образование.
Нямам против идеята, но не мисля, че в БГ й е дошло времето. На съвсем друго социално ниво сме.

# 20
  • Мнения: 4 300
Защо смяташ, че неотпускането на въпросните ваучери, ще освободи пари за бедните?

Тук говорим за социална справедливост, която е от полза най вече за бедните. Защото все пак има една граница, отвъд която богатите могат да спрат да плащат данъци и тогава ще са прецакани бедните. "Богатите" , които така и така ползват частно образование и здравеопазване, се чувства хем мразени, хем плащащи за услуги, които не получават.
Да не говорим, че в цитираните от мен линкове, е описан ефектът вурху качеството на образованието, което всъщност е най важното в случая.
За съжаление има някаква омраза , която ни дърпа назад  Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 413
Германия е една от най-социалните държави в Европа. Там парите отиват в избраната ясла или ДГ и освен това годишната сума, която плащат родителите за ясла или детска градина се приспада от данъците им и това ги стимулира да започват работа по-рано, а не да стоят на помощи до последно  Grinning
Аз съм твърдо за парите да се превеждат в частната детска градина или ясла - разбира се лицензирани от държавата. Това вече е сито и ще намали злоупотребите.

# 22
  • Мнения: 107
И аз съм "ЗА" това да се превеждат парите на съответната градина,в Холандия също градината се приспада от данъците, а и ако работиш,държавата и работодателя плащат по 1/3 от градината!

# 23
  • Мнения: 5 370
Германия е една от най-социалните държави в Европа. Там парите отиват в избраната ясла или ДГ и освен това годишната сума, която плащат родителите за ясла или детска градина се приспада от данъците им и това ги стимулира да започват работа по-рано, а не да стоят на помощи до последно  Grinning
Аз съм твърдо за парите да се превеждат в частната детска градина или ясла - разбира се лицензирани от държавата. Това вече е сито и ще намали злоупотребите.

Съгласна с ТТ БГ, само че при едни конкретни условия, проучване на родителите-примерно, и двамата да работят-и т.н.

Подкрепям инициативата и за по-нагоре, не само за градините, защото иде време, в което няма да има места и за учениците в първи клас. Tired  Не може да ми скубат всеки месец една камара пари, за здравни и пенсионни и социални, на мъжа ми също, и въпреки това, когато стане въпрос за здравеопазване и образование хем да търся частно, хем да плащам като поп. Твърдо не.

# 24
  • Мнения: 562
ПП. Държаваната субсидия я има в отговора на Фандъкова, качен в сайта на ИСОДГ, където всеки може да го прочете.

Напоследък нямам време и не съм разбрала за това. Потърсих този отговор, но не го намерих - може и баламско да е, но е факт.  Blush
Моля да ми дадете линк към това, което ме интересува. И какво казва г-жа Фандъкова? Това с отпускането на субсидии за децата, посещаващи частни детски заведения, ще се случи ли???

# 25
  • Мнения: 84
А тези, които въпреки тези 250 лв не могат да си позволят ЧДГ? За тях защо да няма компенсация от 250лв? Не подкрепям. Това е решение на проблема на парче, с мисъл само за част от засегнатите от надостига на места! Ще подкрепя, ако има за всички!

да, разбирам, че ще има и такава група, за която това не е решение. Защото с 250 лева не можеш да си вземеш нито детегледачка нито да запишеш детето си на частна градина. В момента главата ми не може да роди решение на този проблем. Но разбери, че даже и тези 250 лв да не ти вършат работа, ти също би имала полза. Ако голяма част от неприетите деца, бъдат записани в частни градини с помощта на този ваучер от 250 лв., напливът за държавна градина ще намалее.
Което разбира се не урежда основния въпрос, за който всички се борим: че общината и държавата трябва да осигурят място в общинска градина за всяко дете.

# 26
  • Мнения: 47 986
Парите следват детето е едно, ваучер за ЧДГ- съвсем друго.Според мен. И изобщо има много АКО, зависи как ще се направи цялата работа...ето защо като цяло съм против.

# 27
  • Мнения: 84
Категорично не, но ен виня никой самоз а това че мисли само за себе си....
Това може да се каже и за двете групи Wink.
Никой не мисли само за себе си, говорим за обективен опит в много други страни, сред които Великобритания. А тя е призната за една от страните в най добро образование.
И тук не става въпрос за децата, които не са приети в държавни уч.заведения. А за тези,които избират да ползват частни услуги.
Рокси,
Виждам, че си се подплатила и си чела за практиките в образованието в др. страни. Тъй като аз пуснах анкетата искам да уточня нещо: ставаше въпрос за ваучер в размер на издръжката на едно дете в общинска градина в София за децата, които са кандидатствали, но не са класирани. Логиката е следната, тези които пращат децата си на частна градина (а има и частни градини с такса около 1000 лв!!!) и които не си правят труда да участват в класирането, очевидно при тях става въпрос на избор - предпочитат да платят повече и да получат по-високо качество. Щом като могат да си го позволят значи всички са доволни.
Държава каквато е България, с БВП като нашия, и със качеството на здравноосигурителната система и на пенсионната, едва ли би могла да дава на всички деца под 7 години, независимо дали се гледат от пенсионирани баба и дядо, от майка домакиня и т.н. по 250 лв. Тук става въпрос за намеса на държавата в помощ на работещите майки. И от тази гледна точка държавата избира да финансира икономически най-изгодния за нея вариант : а именно колективна грижа за деца в детско заведение. Частните градини, които освен това калкулират и процент печалба от дейността си , естествено предлагат по-скъпа услуга, те имат и по-друга целева група. Да не говорим че и в момента има доста голямо разнообразие в ценовите категории (от 300 до над 1000 лева) - т.е. тук става въпрос за пазарни механизми и  за предлагане на различни услуги в зависимост от потребностите на различните потребители. В този смисъл, от българските управляващи, не можем да искаме да платят 1000 лв на дете, записано в най-луксозната градина. Но тъй като всички деца в предучилищна възраст, съответно родители на такива деца, имат равни права на достъп до образователни услуги или могат да бъдат наричани  услуги за колективна грижа за деца, би трябвало да не се прави дискриминация по никакъв признак. Т.е. минимумът да е достъпен за всички, а оттам нататък тези, чиито финансови възможности са по-високи, ще си доплатят за по-качествена услуга.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Разбира се, съм ЗА и подкрепям мнението на Рокси.
Не мисля, че трябва да има разделение на такива, които за избрали частно образование без да кандидатстват за държавно заведение и такива, които по принуда избират ЧДГ. А и в крайна сметка, ако има разделение, то първите пак могат да кандидатстват в последния ден за най-желаната ДДГ и да преминат към втората група. Щом като ще са равнопоставени всички, нека всички получават ваучер (т.е. заведението, в което са записани) или да им се връщат данъци.

Миленита, интересно ми е мнението ти по въпроса, поставен по-горе - какво става, ако за едно дете първоначално няма място в ДДГ, запишат го в ЧДГ, а в последствие го приемат в ДДГ? Спират да му плащат ваучера, принуждават го да се премести в ДДГ, или...?

# 29
  • Мнения: 4 300
В такъв случай след допълнителните ти разяснения, Миленитас Блу, съм против.
Не трябва да бъдат раздавани пари на "калпак" на децата, които по една или друга причина не посещават държавно учебно заведение. Ще се аргументирам:
1. това е мярка която няма да стимулира нито откриването на нови ДГ , нито ще повиши качеството на образованието, нито ще даде алтернатива на родителите, които искат да работят. А това е важна цел- да има работещи хора, които да плащат данъци.
2. не смятам, че говорим за различен тип услуга при държавното и при частното образование, напротив, една и съща е- обучение. Нито пък може категорично да бъде сложено разделение частно=качествено, държавно=некачествено. Да не забравяме, че говорим за образованието като цяло, а не само за системата на детските градини ( нищо, че темата е в този подфорум).
3. предложението ти- ваучерите да бъдат компенсация за неприетите деца- дават огромно поле за злоупотреби и оставят много въпроси. Познато семейство има дете, което събира три точки по новата система за ДГ  в София. Бащата работи в сивия сектор, майката не работи. Но това дете е кандидатствало за ДГ и не е прието. За него редно ли е да има 250 лв ( апропо, как я изчисли тая сума?) или не е? Родителите, които нямат адресна регистрация в София и също не събират достатъчно точки, които поне да им дадат някакъв шанс, ще получат ли 250 лв или ще им пратим децата в града по регистрация, където най вероятно има бол места? Със сигурност ще се появят и други такив ахора, които биха кандидаствали проформа, дори умишлено не биха удовлетворили някои критерии, само и смао да се впишат в подбна програма. В крайна сметка 250 лв са повече от МРЗ.
4. не на последно място това би било огромен стимул за братовчедите ( нищо лично, но все пак за да получиш манджичката, трябва да направиш нещо в замяна, поне да си пратиш децата да учат, а не само да се дават едни пари).

Общи условия

Активация на акаунт