Майчинството - счетоводно - 19

  • 51 853
  • 1 043
  •   1
Отговори
# 300
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Bulechka™ ,за да палучаваш обезщетение за бременност и раждане трябва да имаш 12 м стаж изобщо през целия си живот и в момента на издаване на 45 дневния болничен да работиш някъде.Няма изискване да си работила 6 м във фирмата,от която излизаш да ползваш обезщетение за бременност и раждане.Може и едни ден да работиш и да излезнеш в майчинство.
Искат ти осигуровки за месеци,през които не си работила ли?

# 301
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте Simple Smile

След, като изчетох цалата тема имам няколко доуточнителни въпроса и ще съм благодарна да получа отговор Simple Smile

1) На 30.07.2009 г. дъщеря ми ще навърши 1 година и тогава ми приключват 410-те дни. Междувременно е приета на ясла и аз очевидно щях много да сглупя в края на седмицата...Не смятам да се връщам на работа, т.е. ако я запиша на ясла ще получавам 50% от 240 лв = 120 лв., нали, докато тя стане 2 год.?
За мен в случая е по изгодно да не подавам документи за ясла, а да си подам декларация при работодателя за оглеждане на дете до 2 год и да си получавам 240 лв.

2) В началните страници видях, че едно момиче, на което не са му изтекли 410-те дни пита, дали може да сключва Граждански договор...Преди време аз специално питах в счетоводството и от там ми казаха, че не мога, докато не изтекат 410-те дни. Те ли нещо са в грешка?
Малко оффф топик - за съжаление за всички документи, които са ми били необходими по време на бременността и сега все аз трябва да ги ръчкам...малко гадно и мисля, че е умишлено  Confused, заради неразбирателства с работодателя...

3) Детските се изплащат, като се взема в предвид дохода на семейството. В моят случай ние с таткото намаме брак, т.е. се водя самотна майка. След изтичането на 410-те дни, когато майчинството ми ще стане 240 лв. мога ли да си подам декларация за детски? Някъде прочетох, че се взима 12 м. назад или бъркам  newsm78

Надявам се да съм задала ясно въпросите си и благодаря предварително   bouquet 

1. Да, ако детето посещава ясла трябва да се върнеш на работа и да вземаш само 1/2 от обезщетението.
2. По моя прецена няма никакъв проблем да сключиш граждански договор докато получаваш обезщетение 410 дни.
3.Да според ЗСПД се водиш самотна майка и делиш твоя доход на 2. Вземат се 12 месеца назад. След като минат 410 дни прецени дали обезщетението ти делено на 2 ще надвиши 350 лева.

# 302
  • Майничка
  • Мнения: 12 628
Здравейте!   bouquet
Имам въпрос и ще съм много благодарна, ако някоя от вас ми отговори Simple Smile

Въпросът ми е следният: Тъй като се оказа, че е голяма каша във фирмата, в която ме водят на работа от 20.08.2007г., а аз съм родила на 16.10.2007г., което е около 2 месеце преди раждането, но сега ми казаха, че дължа осигуровки за 6 месеца O_O (по 130 лв., за времето, в което не съм била по майчинство), но понеже преди са работели с една счетоводна фирма, а сега с друга и някои документи за "късмет" и точно моето досие ги нямат в новото счетоводство и ми казаха, че ако нямам 6 месеца стаж преди раждането в тази фирма нямам право на майчински!
Аз знам, че трябва да имам 6 месеца стаж по принцип!
За периода 1.12.2006г.-20.08.2007г. не съм работила никъде Sad

Извинявам се за дългото и може би малко объркано обяснение и се надявам, че сте ме разбрали!!!

Благодаря предварително!  bouquet



Трябва да имате 6 месеца трудов стаж изобщо, не само в тази фирма (от 2009 - 12 месеца).
Но не разбрах:
Искат ви осигуровки със задна дата за 6м., при положение, че Ви водят реално 10-на работни дни (предполага се, че 45-дневния болничен е започнал около началото на м.09.2007?
Предполагам, че болничните и майчинството минават през работодателя, щом сте раждали 2007, досега не Ви ли са ги изплащали?

Последна редакция: вт, 02 юни 2009, 14:29 от gargamela

# 303
  • Мнения: 283
Здравейте!   bouquet
Имам въпрос и ще съм много благодарна, ако някоя от вас ми отговори Simple Smile

Въпросът ми е следният: Тъй като се оказа, че е голяма каша във фирмата, в която ме водят на работа от 20.08.2007г., а аз съм родила на 16.10.2007г., което е около 2 месеце преди раждането, но сега ми казаха, че дължа осигуровки за 6 месеца O_O (по 130 лв., за времето, в което не съм била по майчинство), но понеже преди са работели с една счетоводна фирма, а сега с друга и някои документи за "късмет" и точно моето досие ги нямат в новото счетоводство и ми казаха, че ако нямам 6 месеца стаж преди раждането в тази фирма нямам право на майчински!
Аз знам, че трябва да имам 6 месеца стаж по принцип!
За периода 1.12.2006г.-20.08.2007г. не съм работила никъде Sad

Извинявам се за дългото и може би малко объркано обяснение и се надявам, че сте ме разбрали!!!

Благодаря предварително!  bouquet



Трябва да имате 6 месеца трудов стаж изобщо, не само в тази фирма (от 2009 - 12 месеца).
Но не разбрах:
Искат ви осигуровки със задна дата за 6м., при положение, че Ви водят реално 10-на работни дни (предполага се, че 45-дневния болничен е започнал около началото на м.09.2007?
Предполагам, че болничните и майчинството минават през работодателя, щом сте раждали 2007, досега не Ви ли са ги изплащали?

Всичко беше наред до началото на тази година, всичко ми е изплатено, но тъх като фирмата мсени счетоводната си фирма сега всичко е объркано и затова!!!

Благодаря много!!!  bouquet


И още един въпрос: Колко трябва да са осигуровките, които евентуално дължа на фирмата за времето, през което не съм била по майчинство?
Шефът ми казва, че са по 130 лв.? newsm78
Една позната ми каза, че че не са повече от 70-80лв.

# 304
  • sofia
  • Мнения: 73
momicheta moli kajete kakuv e reda pri zaguben ot rabotodatelia bolnichen list.
i se izviniavam za latinitsata.

# 305
  • Мнения: 118
Имам въпросче, че Човешките ресурси на работа са мн. неинформирани. Спорим за датата на връщане на работа след изтичане на двете години. Детенцето е родено на 16.07. и твърдят, че отпуската ми изтича на 15.07 и на 16.07 трябва да съм на работа, аз си мисля,че трябва да е на 17-ти. Кой греши или къде да прочета? И другото-колко отпуска ми се полага за тези две години? По принцип имам 36 р.д., но май са еднакво за всички-20,21?

# 306
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
momicheta moli kajete kakuv e reda pri zaguben ot rabotodatelia bolnichen list.
i se izviniavam za latinitsata.

Издава се дубликат.

# 307
  • Майничка
  • Мнения: 12 628
Имам въпросче, че Човешките ресурси на работа са мн. неинформирани. Спорим за датата на връщане на работа след изтичане на двете години. Детенцето е родено на 16.07. и твърдят, че отпуската ми изтича на 15.07 и на 16.07 трябва да съм на работа, аз си мисля,че трябва да е на 17-ти. Кой греши или къде да прочета? И другото-колко отпуска ми се полага за тези две години? По принцип имам 36 р.д., но май са еднакво за всички-20,21?

Според мен - 17.07., но нека и другите се изкажат.
По КТ - не по-малко от 20 работни дни на година, според трудовия договор.

# 308
  • Майничка
  • Мнения: 12 628
momicheta moli kajete kakuv e reda pri zaguben ot rabotodatelia bolnichen list.
i se izviniavam za latinitsata.

Издава се дубликат.

Точно така, издава се дубликат от лекаря/заведението, издал болничния, като могат да го поискат работодателят или служителят.

# 309
  • Майничка
  • Мнения: 12 628
...И още един въпрос: Колко трябва да са осигуровките, които евентуално дължа на фирмата за времето, през което не съм била по майчинство?
Шефът ми казва, че са по 130 лв.? newsm78
Една позната ми каза, че че не са повече от 70-80лв.

Зависи на каква сума са Ви осигурявали и за какъв период.

# 310
  • София
  • Мнения: 1 735
gargamela,благодаря ти   bouquetи дано преговорите ми преминат успешно! Praynig

# 311
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Имам въпросче, че Човешките ресурси на работа са мн. неинформирани. Спорим за датата на връщане на работа след изтичане на двете години. Детенцето е родено на 16.07. и твърдят, че отпуската ми изтича на 15.07 и на 16.07 трябва да съм на работа, аз си мисля,че трябва да е на 17-ти. Кой греши или къде да прочета? И другото-колко отпуска ми се полага за тези две години? По принцип имам 36 р.д., но май са еднакво за всички-20,21?

Според мен - 17.07., но нека и другите се изкажат.
По КТ - не по-малко от 20 работни дни на година, според трудовия договор.

И аз така мисля, а освен това при започване на отпускът за гледане на дете работодателят трябва да е издал заповед за ползване на отпуск. Там какво фигурира?

# 312
  • Мнения: 283
...И още един въпрос: Колко трябва да са осигуровките, които евентуално дължа на фирмата за времето, през което не съм била по майчинство?
Шефът ми казва, че са по 130 лв.? newsm78
Една позната ми каза, че че не са повече от 70-80лв.

Зависи на каква сума са Ви осигурявали и за какъв период.

Осигурявали са ме на 200лв., а периода е 2 месеца, даже и по-малко (за периода от 20.08.2007г. до раждането ми 16.10.2007г.)

# 313
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
...И още един въпрос: Колко трябва да са осигуровките, които евентуално дължа на фирмата за времето, през което не съм била по майчинство?
Шефът ми казва, че са по 130 лв.? newsm78
Една позната ми каза, че че не са повече от 70-80лв.

Зависи на каква сума са Ви осигурявали и за какъв период.

Осигурявали са ме на 200лв., а периода е 2 месеца, даже и по-малко (за периода от 20.08.2007г. до раждането ми 16.10.2007г.)

На месец около 80 лева.

# 314
  • Мнения: 283

Много благодаря!!! Hug

Общи условия

Активация на акаунт