Простички игри (Боц, буба лази, друса конче...)

  • 29 801
  • 81
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 283
От известно време се опитвам да се сетя за една такава игра, която много обичах като ми я правеше баба ми. Беше с пръстчетата и само си спомням, че бяха прасенца, първото отишло на пазар и т.н. по нещо за всичките, и нямам никакъв спомен в какво точно се състоеше нататък, само помня, че голям смях падаше. Дали я знае някой?

# 16
  • София
  • Мнения: 44 115
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24581
ето една тема с мн такива залъгалки Simple Smile
mill77 - вероятно и тази я има.

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
"Иди си - ела си" - класика в жанра Grinning Мая на почти 6г. още обича.
Слага се детето да седне на коленете на възрастния (или ако е бебе, може да легне по корем върху свитите крака - възрастният лежи по гръб). След това, придържано (под мишници, за ръцете - според възрастта) - се реди със закачлива интонация:

Иди си (отдалечаваш го от себе си, ако е по-голямо, може да се наклони сииилно назад и надолу към пода)
Ела си (приближаваш)
Иди си (отдалечаваш)
Ела си (приближаваш)
Да сварим каша (отдалечаваш)
Да станеш наш/а-наш/а-наш/а! (тук приближаваш и според това как си хванала детето, гъделичкаш с лице коремчето му или друга закачка някаква)

# 18
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
"Иди си - ела си", но в друг вариант:

Иди си
Ела си
Майка ти
Опече
Топла
Пита
Иди
Да се наядеш
И
Да ми донесеш


"Замазала баба..."

Замазала баба таванчето (галиш с длан челцето на детето)
Замазала стеничките (галиш бузките)
Замазала пода (галиш брадичката)
Затворила прозорците (притваряш с длан или просто погалваш клепачите)
Хлопнала вратата (с пръсти притваряш устата)
И врътнала ключето (врътваш нослето)

# 19
  • пак там
  • Мнения: 2 885
А някой знае ли целия текст на Хей ръчички?

# 20
  • София
  • Мнения: 44 115
Хей ръчички, хей ги две
Те ме слушкат най-добре
Едната мие другата
А пък двете лицето

Хубавите ръчички
Те са още мънички
Тупа лупа ръчички
Цапа цапа мънички

Да се хванем за ръце
Да направим колелце
Трака трака тракалце
Вижте нашето хорце

Хайде всички ред по ред
Че да тръгнем все напред
Хайде крачка едно две
Да вървиме две по две.

# 21
  • Мнения: 6 442
"Замазала баба..."

Замазала баба таванчето (галиш с длан челцето на детето)
Замазала стеничките (галиш бузките)
Замазала пода (галиш брадичката)
Затворила прозорците (притваряш с длан или просто погалваш клепачите)
Хлопнала вратата (с пръсти притваряш устата)
И врътнала ключето (врътваш нослето)
И аз се сетих да това.
Но вместо замазала казвам изчистила.
И накрая,след ключето :"Хайде на пазар"  Grinning

# 22
  • Мнения: 2 110
Децата ми много обичат да си играят на топло и студено.

# 23
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Angel_Dust, благодаря!

# 24
  • Там....където всичко е възможно ....
  • Мнения: 745
Една по възрастна жена онзи ден държеше едно бебе и тропаики му крачетата пееше:"троп,троп краченцаааа,троп,троп краченцааааа  (едното отива наляво)едното за водаааа,(другото на дясно ) друготооо за храна ,(сега ги хваща и двете крачета на ляво )ама не може и двете трябва да отидат за вода ,(сега ги хваща и двете крачета на дясно)и двете за хранаааа.

Това детенце толкова мируваше ,че после и аз го испробвах на моето момиче Mr. GreenМного и е интересно и на нея  Grinning

# 25
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Ей, че хубави неща, някои ги бях забравила.
Имаше нещо с ..."" Вървяло едно камионче, срещнало
едно завойче и ...казало би-бийп" .Прави се като се обикаля внимателно
с пръст по лицето на детето, като накрая се натиска нослето за бип.

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
И накрая,след ключето :"Хайде на пазар"  Grinning
Ще си намериш извинения ти Mr. Green
"Варило мишле кашичка" обичам аз.

# 27
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
"Варила баба кашичка" играем ние.

Правиш кръгчета с показалец по дланта му, все едно бъркаш каша и казваш:"Варила баба кашичка" 2-3 пъти. После хващаш палчето:"На това мишле дала", после показалчето:"На това мишле дала" и така с другите пръстчета. Като стигнеш до кутрето, казваш:"На това не дала. И то се разсърдило (правя тъжна или сърдита физиономия), и хукнало да бяга, и бягало, бягало, и чак тук се скрило." Бягането е с твоите пръсти нагоре по неговата ръчичка, а скриването - под брадичката му, като го гъделичкаш.

Дано ме разбра.

Другата игра - слагаш детето полулегнало в скута ти, с гръб към теб  Mr. Green (и аз четох "онази" тема  Wink) Хващаш едното краче и го поклащаш, като казваш:"Иди краченце за водичка", после поклащаш другото:"Не, ти иди". После пак първото:"Ти иди" и така ги редуваш няколко пъти. Накрая хващаш двете и лекичко ги удряш едно в друго:"Хайде двете, хайде двете"

Последна редакция: чт, 28 май 2009, 12:22 от svetlitsa

# 28
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
" Вървяло едно камионче, срещнало
едно завойче и ...казало би-бийп" .Прави се като се обикаля внимателно
с пръст по лицето на детето, като накрая се натиска нослето за бип.

Аз го знам така:

Едно камионче обикаляло, обикаляло, обикаляло...накрая стигнало до едно мостче и казало "би-бииип".
Обикаляш с показалец лицето на детето няколко пъти, после през челото минаваш по нослето и на върха завършваш с бип.

# 29
  • Велико Търново
  • Мнения: 76
Една по възрастна жена онзи ден държеше едно бебе и тропаики му крачетата пееше:"троп,троп краченцаааа,троп,троп краченцааааа  (едното отива наляво)едното за водаааа,(другото на дясно ) друготооо за храна ,(сега ги хваща и двете крачета на ляво )ама не може и двете трябва да отидат за вода ,(сега ги хваща и двете крачета на дясно)и двете за хранаааа.

Това детенце толкова мируваше ,че после и аз го испробвах на моето момиче Mr. GreenМного и е интересно и на нея  Grinning

Ето още едно такова: "Хайде, крачо за вода" (държи се едното караче); "Не, ти иди" (съответно другото); "Не, ти" (пак първото) "Двамца, двамца, двамца да идем прясна водица на мама да донесем" (едновременно двете краченца)  Wink

Общи условия

Активация на акаунт