Парични помощи за родили в чужбина...

  • 4 783
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 710
нямам представа как стои в-са тук, честно казано, предполагам както и в другите страни от Ес.

# 16
  • Мнения: 7 605
Добре де, само на мен ли ми куца математиката?  newsm78

Да речем, че е била осигурена в БГ за 500 лева на месец в продължение на 6 месеца. Колко са осигуровките върху такава фиктивна заплата?
Заплатата от общо 3.000 лева ще донесе майчински в размер на 450 лева на месец в продължение на колко, 9 месеца? Това са 4.050 лева майчинство. Как да не е кражба?  Sick

# 17
  • Мнения: 3 521
През същото време(9те месеца или 12 - и аз вече не знам колко са ooooh!), обаче работодателят продължава да си изплаща осигуровки и данъци върху тези 500лв. на държавата. През следващите 12 месеца(до 2г. на детето) пак така, само че "мамчето" получава МРЗ.
Поне по спомени от 2003та принципът беше такъв... Blush

# 18
  • Мнения: 4 399
През същото време(9те месеца или 12 - и аз вече не знам колко са ooooh!), обаче работодателят продължава да си изплаща осигуровки и данъци върху тези 500лв. на държавата. През следващите 12 месеца(до 2г. на детето) пак така, само че "мамчето" получава МРЗ.
Поне по спомени от 2003та принципът беше такъв... Blush

Не знам как е било преди, но веЧе не е така. И тоЧно това е приЧината всиЧки да се осигуряват за по 6 месеца на максимален осигурителен доход във вуйЧовата фирма, както писа Loreley. А после здравната система била лоша, в болниците трябвало да си носиш тоалетна хартия... ooooh! Още много неща ще трябва да се носят и още много ще се плаща на Черно на лекари докато не се промени този наЧин на мислене.

# 19
  • Мнения: 2
Благодаря на всички за отговорите. Simple Smile Относно нападките към мен, че се опитвам да мамя държавата ,ще поясня- скоро завършила студентка съм,работила сам в България и то доста.Така или иначе положението в момента е ,че по новия закон се изискват последните 12 месеца да съм осигурявана в Бг,а аз не съм.Успех на всички  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 1 860
f_abulous, никой не те напада, още по-малко смята, че не заслужаваш майчинство или каквото и да е. По-скоро мнението на повечето, е че не е морално и етично да "цоцаш" пари от двете държави. Иначе успех на теб и да родиш живо и здраво бебе.   bouquet

# 21
  • далечно
  • Мнения: 1 029
по новия закон се изискват последните 12 месеца да съм осигурявана в Бг

едно интелигентно нещо в социалната система на БГ най-накрая  Peace

работила сам в България и то доста
и аз да поясня: да работиш и да внасяш в социално-осигурителната, здравната и прочие системи не е едно и също (поне в БГ, макар че 'на черно' има навсякъде)  Peace.
надявам се да разбираш защо леко се издразнихме на твоите очаквания и претенции - нищо лично, въпросите са принципни  Peace. Желая ти леко бременеене  Peace

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 13:19 от Loreley

# 22
  • Мнения: 597
Благодаря на всички за отговорите. Simple Smile Относно нападките към мен, че се опитвам да мамя държавата ,ще поясня- скоро завършила студентка съм,работила сам в България и то доста.Така или иначе положението в момента е ,че по новия закон се изискват последните 12 месеца да съм осигурявана в Бг,а аз не съм.Успех на всички  Simple Smile

Може да си платиш осигуровките със задна дата.

# 23
  • Мнения: 467
Колкото и странно да звучи, даже детето да не живее на българска територия, пак имаш право на детски от България. Разбрах го случайно, когато отидох да издам български акт за раждане на сина ми (за да има двойно гражданство). Не се възползвах, защото смятам, че не е честно да прибирам пари от две държави. Нека да има за по-нуждаещи се от мен, български майки.

# 24
  • Мнения: 3 521
 Стига глупости - има право на детски, ако детето не живее на българска територия?
 Ето линк към бланката, която се подава при кандидатстване за детски - http://www.asp.government.bg/ASP_Files/M.D-7.doc точка 7 гласи "Отглеждам детето/децата си в страната." Да не говорим, че доходът на член семейство през последните 12 м. не трябва да надхвърля 350 лв./м.

# 25
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Тони и Тото може би има предвид не месечните детски, а еднократните 200 лв за първо/600 лв за второ дете - български гражданин. На мен също съвсем неочаквано ми го предложи това лелята, която ми прие документите за издаване на ЕГН на Дани - и в този случай нямало значение къде живеело детето, защото е за гражданството. Не знам наистина законно ли е, защото така и не се усетихме до 3годишната му възраст да проверим.

# 26
  • Мнения: 467
Наистина в детайли не знам за какво става въпрос, тъй като не отидох да се поинтересувам. Но леличката от обредния дом беше категорична, че майката има право да получи някаква помощ. И още, това беше 2005 година и е възможно сега нещата да стоят по-различно  Thinking

# 27
  • Мнения: 3 521
Тони и Тото може би има предвид не месечните детски, а еднократните 200 лв за първо/600 лв за второ дете - български гражданин.

На бланката за въпросните еднократни помощи фигурира абсолютно същото изречение, но е под номер 5. Точно едно изречение над това, под което се подписваш, че носиш наказателна отговорност при деклариране на невярни данни. Ма щом лелята казва Laughing Rolling Eyes.

# 28
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 351
В Англия зависи от статута дали ще получаваш майчинство или не. Т.е. в повечето случай ако се придържаш към закона нямаш право на помощи каквито и да било. От друга страна, и ако не живееш постоянно и в БГ не става. Немил, недраг си и от двете страни.
В края на деня това са пари за детето ти, надали повечето от нас ще ги похарчат за собствени глезотии.
Друг е въпроса доколко ти работи съвестта и в каква насока.
Всеки медал има две страни Peace

# 29
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Тони и Тото може би има предвид не месечните детски, а еднократните 200 лв за първо/600 лв за второ дете - български гражданин.

На бланката за въпросните еднократни помощи фигурира абсолютно същото изречение, но е под номер 5. Точно едно изречение над това, под което се подписваш, че носиш наказателна отговорност при деклариране на невярни данни. Ма щом лелята казва Laughing Rolling Eyes.


Ми лелите пак не са разбрали. Но предлагат де, услужливи.  Grinning

Е вече знаем, че не е правилно.

Общи условия

Активация на акаунт