отвлякоха дете от баща му детето крещи за помощ .......

  • 74 878
  • 3 057
  •   1
Отговори
# 1 935
  • Мнения: 1
И аз се запитах същото преди малко. Защо се оказва така, че всички от семейството на бащата знаят къде е детето, обаче никой не казва на властите. Формално това би трябвало още да се води отвличане.
Води се!
Ама се води и още нещо - извършване на престъпление  - осуетяване изпълнението на съдебно решение, за бабата и дядото и останалите приятели - в съучастие, кой като съизвършител, кой като помагач....Формата на вината няма значение - наказват се еднакво - лишаване от свобода до 3 г. и глоба до 5 хил.лева. Понеже знам как съдът определя наказанието (имам предвид - по закон как се предвижда това), най-много да му наложат присъда с отложено наказание (условна, както й казва обществото) плюс 2-3 хил. лева глоба. Вече се води "осъждан", всяко най-дребно нарушение може да му коства да изтърпи ефективно това, което са му дали условно....

# 1 936
  • Мнения: 1
Благодаря ти doriana129  за информацията
но за гражданството, след като детето е родено в чужда страна, а единия родител е българин има закон да се регистрира детето в българия мисля беше до 6 м след раждането /не се сещам точно срока/ в общината по местоживеене на българския родител, при което детето получава български акт за раждане и българско гражданство ...т.е. двойно гражданство
  Имам двама сина, които са родени тук, но и в БГ си имат актове за раждане, имат си паспорти от двете държави, с които пътуват и са с двойно гражданство /българско и австр./
  затова ми е малко странно, как така децата чак след години получават българско гражданство.
Може и след навършване на 6 мес. от детето. Може и на 5 г. да е, родителят може да реши да се върне в родината си и тогава трябва да докаже пред Министерството на правосъдието, че детето е българин по произход! Всичко подлежи на проверка, т.е. - нищо не идва наготово с раждането! съжалявам, но е така. В случая с двете деца от Полша - не са имали българско гражданство до момента на стъпването си в БГ - прочетох прословутата декларация от барбара Ядвига, която позволява на мъжа си да отиде до БГ с децата (изрично пише и да ги върне обратно!!!!). В декларацията децата са посочени с полските си лични данни, а не с българските си, от което си правя извода, че такива просто е нямало!

# 1 937
  • Мнения: 260
Ще видим кога ще се свърши търпението на майката или кога някой адвокат ще я посъветва да осъди страната ни...

# 1 938
  • Мнения: 4 479
doriana129, не знам колко съм сладичка, но благодаря за комплимента Peace.
Изразих се не точно, о аз не съм юрист и отговорям не за
да влизам в полемика с теб, а да стане ясно на всички. Апропо това трябваше да ни го обясниш ти.
Ипълнителното производство не може да спре с жалбата. Но Окръжен съд Пловдив може да го спре след като я разгледа. Затова и детето в момента се укрива, явно с активното съдействие и на държавни институции в Асеновград.
Основанията за спиране няма какво да ги нищим, вече ги разбрахме от няколко места.
Целта е ясна ....протакане. Не познавам адвокататите и нямам информация от вътре, но едната цел евентуално е жалба до Европейския съд за правата на човека, другата може би я знам от мнение на твои колеги, с които говорих сутринта, времето ще покаже.

# 1 939
  • Мнения: 1
Българската държава в момента съдейства на престъпление - укриване на дете. И това е поредното съучастие в престъпление на нашата държава по случая.
Как точно съдейства, че не ми стана ясно?!?! Може би като е прочела мислите на извършителите и си е казала: "Аха, "видях" къде го крият, но ще чакам сами да си го върнат! Що да се напиням да водя разследване...пък то си има салтанати това разследване....гаранция неква си за истинност и справедливост....???"

# 1 940
  • София
  • Мнения: 2 840
Няма да го осъдят. След всичко, което ни се наложи да видим, не биха посмели, особено в предизборна ситуация.
Това по принцип е доста лош пример за други хора. Не че искам да бъде осъден, просто си мисля, че законите трябва да изглеждат безкомпромисни, че да почнем някак си да ги спазваме.

# 1 941
  • София
  • Мнения: 3 467
mimkis, благодаря ти много, че разказа историята.
Задавам си този въпрос, откакто преди няколко дни сподели част от нея.
Задавам си въпроса, дали щяхте да видите майка си, ако баща ви беше останал жив.
Задавам си въпроса какво е преживяла тази жена, вашата майка.
Задавам си въпроси за баба ви и дядо ви.

Дано сте щастливи с днешна дата, дано.

С другото дете какво става?
Извинявайте, ако сте писали, но съм много заета тези дни и изпуснах развитието.
Бащата е пуснал жалба за спиране на изпълнителното дело. Детето се укрива засега.

Да видим дали предположенията ми, че майката няма да види скоро сина си ще се окажат правилни.
Жалбата спира ли изпълнението? Дориана?
Не би ли трябвало да не СПИРА изпълнението?
Их, сладичка си тиииииииииииии!
Обжалва се само разпореждането за издаване на изпълнителен лист. Но той е вече факт, освен това всички срокове за обжалване на разпореждането са изпуснати - обжалва се с частна жалба в двуседмичен срок, който за молителя тече от връчването на разпореждането, а за ответника - от връчването на поканата за доброволно изпълнение. Да допуснем, че поканата му за доброволно изпълнение е връэчена средата на м.април 2009 г. и г-н Василев не е обжалил до сега - изпуснал е сроковете за обжалване.
Но дали обжалването (дори когато е в срок и да речем, ще бъде допуснато) спира изпълнението - НЕ, НЕСПИРА!!!!!!!!
Така, че и да обжалва, и да не обжалва - ИЗПЪЛНЕНИЕТО НЕ СЕ СПИРА И Г-Н Т.ВАСИЛЕВ ВЕДНАГА СЛЕДВА ДА ВЪРНЕ И ВТОРОТО СИ ДЕТЕ!
А, именно. С две думи и пред Римския папа да се оплаче, няма законно основание, вратичка, завойче или крив макарон, според който детето да остане тук.
Знае се и къде е детето.
Хайде сега да видим дали ще го върне.

Фламбе, сладичката съм аз. Благодаря ти, Дориана.

Последна редакция: вт, 02 юни 2009, 15:07 от Azzy

# 1 942
  • Мнения: 490
   Да попитам има ли вече повдигнати обвинения към бащата и съучастниците за това, че възпрепятстват съдебно решение и укриват детето? Не е ли велика глупост да се знае, че точно той укрива детето, а да е обявено за национално издирване  newsm78?

# 1 943
  • София
  • Мнения: 2 840
Ситуацията е много деликатна.
Реакцията на нашите институции в момента трябва много сериозно да бъде обмислена.

# 1 944
  • Мнения: 1
doriana129, не знам колко съм сладичка, но благодаря за комплимента Peace.
Изразих се не точно, о аз не съм юрист и отговорям не за
да влизам в полемика с теб, а да стане ясно на всички. Апропо това трябваше да ни го обясниш ти.
Ипълнителното производство не може да спре с жалбата. Но Окръжен съд Пловдив може да го спре след като я разгледа. Затова и детето в момента се укрива, явно с активното съдействие и на държавни институции в Асеновград.
Основанията за спиране няма какво да ги нищим, вече ги разбрахме от няколко места.
Целта е ясна ....протакане. Не познавам адвокататите и нямам информация от вътре, но едната цел евентуално е жалба до Европейския съд за правата на човека, другата може би я знам от мнение на твои колеги, с които говорих сутринта, времето ще покаже.
Не, не си ме разбрала:

1. Жалбата не спира изпълнението. И 5 жалби да има - то не се спира;
2. Освен ако Окр. съд - Пловдив , който е компетентния в случая съд не го спре;
3. само че може да спре само, когато има подлежащи на обжалване действия, а изпълнението върху дете не са включени в кръга на тези действия:
ГПК:
" Подлежащи на обжалване действия

Чл. 435. (1) Взискателят може да обжалва отказа на съдебния изпълнител да извърши искано изпълнително действие, както и спирането и прекратяването на принудителното изпълнение.
(2) Длъжникът може да обжалва постановлението за глоба и насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо, отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението.
(3) Постановлението за възлагане може да се обжалва само от лице, внесло задатък до последния ден на проданта, и от взискател, участвал като наддавач, без да дължи задатък, както и от длъжника, поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена.
(4) Трето лице може да обжалва действията на съдебния изпълнител само когато изпълнението е насочено върху вещи, които в деня на запора, възбраната или предаването, ако се отнася за движима вещ, се намират във владение на това лице. Жалбата не се уважава, ако се установи, че вещта е била собствена на длъжника при налагане на запора или възбраната.
(5) Въвод във владение на недвижим имот може да се обжалва само от трето лице, което е било във владение на имота преди предявяване на иска, решението по който се изпълнява. Ако пропусне срока за обжалване, третото лице може да предяви владелчески иск."
Тук да виждате спиране на принудително изпълнение върху нематериални вземания?!?!?! Щото аз не видях?

# 1 945
  • Мнения: 1
Да видим дали предположенията ми, че майката няма да види скоро сина си ще се окажат правилни.
Жалбата спира ли изпълнението? Дориана?
Не би ли трябвало да не СПИРА изпълнението?
Их, сладичка си тиииииииииииии!
Обжалва се само разпореждането за издаване на изпълнителен лист. Но той е вече факт, освен това всички срокове за обжалване на разпореждането са изпуснати - обжалва се с частна жалба в двуседмичен срок, който за молителя тече от връчването на разпореждането, а за ответника - от връчването на поканата за доброволно изпълнение. Да допуснем, че поканата му за доброволно изпълнение е връэчена средата на м.април 2009 г. и г-н Василев не е обжалил до сега - изпуснал е сроковете за обжалване.
Но дали обжалването (дори когато е в срок и да речем, ще бъде допуснато) спира изпълнението - НЕ, НЕСПИРА!!!!!!!!

Така, че и да обжалва, и да не обжалва - ИЗПЪЛНЕНИЕТО НЕ СЕ СПИРА И Г-Н Т.ВАСИЛЕВ ВЕДНАГА СЛЕДВА ДА ВЪРНЕ И ВТОРОТО СИ ДЕТЕ![/quote]

А, именно. С две думи и пред Римския папа да се оплаче, няма законно основание, вратичка, завойче или крив макарон, според който детето да остане тук.
Знае се и къде е детето.
Хайде сега да видим дали ще го върне.

Фламбе, сладичката съм аз. Благодаря ти, Дориана.
[/quote]
Пак заповядай - нуждаеш ли се от още шекер?   chef

# 1 946
  • Мнения: 427
     Хубаво е че водим някаква дискусия по този проблем.Само че се замислям за бъдещето на много други деца,които тепърва ще попадат в такъв безумен капан.Някой тук беше дал линк/на по предните страници/,че една българска майка има абсолютно подобен проблем със своят съпруг-чужденец.По спомени от прочетеното,сподели че съдът е отхвърлил всички нейни законови стъпки ,които е предприела на българска територия,за родителските права и т.н.Сега тази майка стои и чака в ужас,да отнемат детето и по-същия начин,както направиха с Асеновградските деца.И незнае как да постъпи,какво да направи.Дали и тя не е "лош" родител/полът на родителя е без значение/?Дали  и нейният случай ще придобие медийна известност?Дали ще получи някаква защита от държавата,след като български съд отхвърля правата и на майка?А ако всеки родител със чуждо гражданство,започне да си иска децата по същия начин,какво ще последва?Ще започнат да пристигат в държавата сульо и пульо,и да измъкват децата от тук,все едно са им някаква любима ежедневна играчка,без която не могат да заспят."Играчка",която не трябва да има своите желания,радости."Играчка" ,която трябва да е лишена от човешките емоции-на сълзи ,смях и т .н. Наистина смятам че трябва да има промяна в законите-български,хагски,европейски и каквито други там съществуват.     Да помогнем,ако можем със съвет на това момиче,сигурна съм че ако не се включва в темата,то поне я следи.   Доколкото разбирам,тук има хора които имат някакви познания за законите,има и юрист.   Моля ви да и помогнете.             Аз признавам,че нямам нужната компетентност.

# 1 947
  • Мнения: 1
Ето сега какво намерих относно това кога и как се придобива българско гражданство по произход:
СПИСЪК НА НЕОБХОДИМИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА БЪЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО ОТ
ЛИЦА ДО 18 г., НА КОИТО ЕДИНИЯТ РОДИТЕЛ Е БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН

На основание Чл. 18 от Закона за българското гражданство

1. Молба от лицето по образец - Приложение № 1 към Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за българското гражданство.
Молбата трябва да бъде написана на български език.
За лице до 14-годишна възраст или поставено под пълно запрещение молбата се подава от името на двамата родители или настойника. Тя се подава само от единия родител, когато другият е лишен от родителски права или само от майката, когато бащата е неизвестен.
Лице от 14- до 18-годишна възраст или поставено под ограничено запрещение подава молбата лично, със съгласието на родителите или попечителя. Тя се подписва от лицето и се приподписва от двамата родители или попечителя. Молбата се приподписва само от единия родител, когато другият е лишен от родителски права или само от майката, когато бащата е неизвестен.
При разногласие между родителите, както и при разногласие между непълнолетните и родителите или попечителите, към молбата се прилага решението, с което районният съд се е произнесъл по спора.
2. Препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от съответния български или чуждестранен компетентен орган.
3. Удостоверение за българско гражданство на родителя или осиновителя, издадено от съответната община или от Министерството на правосъдието, че единият родител е български гражданин или е починал като български гражданин.
Лицата по чл. 18, ал. 2 от ЗБГ представят и официален препис от влязло в сила решение за допускане на пълно осиновяване.
4. Декларация по образец, съгласно Приложение № 4 към Наредба №1.
5. Актуална фотоснимка паспортен формат – 1 брой.
6. Фотокопие на документ, удостоверяващ самоличността на молителя.
7. Вносна бележка за платена държавна такса в размер на 10 лв. по сметка на Министерство на правосъдието, БНБ-ЦУ, IBAN - BG09 BNBG 9661 3000 1737 01, BIC: BNBG BGSD.

Документите, представени от заинтересуваните лица, в зависимост от чуждата държава, от която произхождат, трябва да отговарят на изискванията на съответните разпоредби на двустранните международни договори или на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранните публични актове, съставена в Хага на 05 октомври 1961 г., по които Република България е страна, или на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа / обн. ДВ, бр.73 от 1958 г., изм .и доп. бр.10 от 1964 г., бр.77 от 1976 г., бр.96 от 1982 г., бр.77 от 1983 г. и бр.103 от 1990 г./, както и да бъдат снабдени с преводи на български език, които се извършват и заверяват по предвидения от Правилника ред.
Молбите се подават лично, по пощата или чрез изрично упълномощено по нотариален ред лице в отдел „Канцелария” на Министерство на правосъдието, ул. „Славянска” №1 от 10.00 до 12.00ч. и от 14.00 до 16.00 ч., или в българските дипломатически или консулски представителства в чужбина.
Молбите, подадени по пощата или чрез пълномощник, трябва да бъдат с нотариално заверен подпис на молителя.


Край на спора за това дали българският татко е успял без полската майка да "извади" българско гражданство на децата си...Освен ако преди години, естествено, това не е сторено с нейно участие (преди отвличането, имам предвид)

# 1 948
  • Мнения: 185
Точно, децата имат право на българско гражданство по произход, както е и моя случай
doriana129 - май не ме разбра в предния ми пост, че Момиченцето НЕ искало да говори на полски, въпреки, че разбирало всичко и можело да говори, отказвало като в "знак на протест"

arabskibliasak - как така "след като български съд отхвърля правата и на майка" ...баси българската система  ooooh!

# 1 949
  • София
  • Мнения: 3 467
Симпатиите са взаимни, Дориана.

arabskibliasak, аз не смятам, че подобни казуси засягат само родители от смесени бракове.
Напротив, ние сме държава, в която, както много други, в частност и този конкретен казус доказва за пореден път, че законността и изобщо понятието за правова държава е само мираж.

У нас се случва много по-често разярен съпруг да вземе децата на жена си за наказание.
И нищо и никой не може да го спре. До скоро, до 2007, виж по-назад.
Но ето, че пред очите ни се случва и на всичкото отгоре, целокупния БГ народ застава в подкрепа на това безобразие, включително и доста майки, на които утре на същия принцип мъжът им може да ги лиши от децата им на същото основание- просто ей така.
Това ме възмущава най-много.

Общи условия

Активация на акаунт