За бащиното име на детето

  • 25 349
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 274
Познавам много хора, на които фамилното име завършва на -ин/а, но нито един с бащино.

Като казах, че има много, имах предвид, че са с такива фамилии.
Иначе, за да носи бащино име, завършващо на -ин, името на бащата трябва да е много рядко срещано, или по изрично негово желание (и на майката, разбира се), детето да бъде записано така.

# 46
  • Мнения: 240
На мен също ми предстои да стана самотен родител, защото с бащата сме скарани и няма шанс нещата да се променят. По отношение на имената, мойто име е Олга и ми е интересно как ще му оформя бащиното име на детето? Може би Олегов?  newsm78

# 47
  • Мнения: 6 274
На мен също ми предстои да стана самотен родител, защото с бащата сме скарани и няма шанс нещата да се променят. По отношение на имената, мойто име е Олга и ми е интересно как ще му оформя бащиното име на детето? Може би Олегов?  newsm78

Олгов.

# 48
Здравейте, настоящи и бъдещи мами!
Съвсем наскоро научих, че ще имам бебе и много се зарадвах, за разлика от таткото.
Очертава се да съм самотна майка и един от въпросите, които ме вълнуват сега е за бащиното име на детето.

Според Закона за гражданската регистрация:
Чл. 15. (1) Бащиното име на дете, на което е установена само майката, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.
(2) В случаите по ал. 1 със съгласието на бащата на майката неговото име може да се вземе за бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката.

Т.к. се казвам Петя, интересува ме дали детето ми може да бъде записано с бащино име Петров/а.
На няколко места в закона се споменава за длъжностно лице. Очевидно зависи от него как ще бъде регистрирано детето.
Някой знае ли кои точно са тези длъжностни лица и има ли наредби свързани с въпроса.
Ако някоя от вас се е сблъскала с подобен проблем, ще съм й много благодарна ако сподели опита си.

# 49
Здравейте, настоящи и бъдещи мами!
Съвсем наскоро научих, че ще имам бебе и много се зарадвах, за разлика от таткото.
Очертава се да съм самотна майка и един от въпросите, които ме вълнуват сега е за бащиното име на детето.

Според Закона за гражданската регистрация:
Чел. 15. (1) Бащиното име на дете, на което е установена само майката, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.
(2) В случаите по ял. 1 със съгласието на бащата на майката неговото име може да се вземе за бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката.

Т.к. се казвам Петя, интересува ме дали детето ми може да бъде записано с бащино име Петров/а.
На няколко места в закона се споменава за длъжностно лице. Очевидно зависи от него как ще бъде регистрирано детето.
Някой знае ли кои точно са тези длъжностни лица и има ли наредби свързани с въпроса.
Ако някоя от вас се е сблъскала с подобен проблем, ще съм й много благодарна ако сподели опита си.

# 50
Моето дете носи "звучната и типично българска" фамилия Тръстенишки. Преживявах го известно време, вече свикнах.
hahaha ,успя да ме разсмееш  bouquet
Здравейте, настоящи и бъдещи мами!
Съвсем наскоро научих, че ще имам бебе и много се зарадвах, за разлика от таткото.
Очертава се да съм самотна майка и един от въпросите, които ме вълнуват сега е за бащиното име на детето.

Според Закона за гражданската регистрация:
Чел. 15. (1) Бащиното име на дете, на което е установена само майката, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.
(2) В случаите по ял. 1 със съгласието на бащата на майката неговото име може да се вземе за бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката.

Т.к. се казвам Петя, интересува ме дали детето ми може да бъде записано с бащино име Петров/а.
На няколко места в закона се споменава за длъжностно лице. Очевидно зависи от него как ще бъде регистрирано детето.
Някой знае ли кои точно са тези длъжностни лица и има ли наредби свързани с въпроса.
Ако някоя от вас се е сблъскала с подобен проблем, ще съм й много благодарна ако сподели опита си.

Здравейте, настоящи и бъдещи мами!
Съвсем наскоро научих, че ще имам бебе и много се зарадвах, за разлика от таткото.
Очертава се да съм самотна майка и един от въпросите, които ме вълнуват сега е за бащиното име на детето.

Според Закона за гражданската регистрация:
Чел. 15. (1) Бащиното име на дете, на което е установена само майката, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.
(2) В случаите по ял. 1 със съгласието на бащата на майката неговото име може да се вземе за бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката.

Т.к. се казвам Петя, интересува ме дали детето ми може да бъде записано с бащино име Петров/а.
На няколко места в закона се споменава за длъжностно лице. Очевидно зависи от него как ще бъде регистрирано детето.
Някой знае ли кои точно са тези длъжностни лица и има ли наредби свързани с въпроса.
Ако някоя от вас се е сблъскала с подобен проблем, ще съм й много благодарна ако сподели опита си.

Здравейте, настоящи и бъдещи мами!
Съвсем наскоро научих, че ще имам бебе и много се зарадвах, за разлика от таткото.
Очертава се да съм самотна майка и един от въпросите, които ме вълнуват сега е за бащиното име на детето.

Според Закона за гражданската регистрация:
Чел. 15. (1) Бащиното име на дете, на което е установена само майката, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.
(2) В случаите по ял. 1 със съгласието на бащата на майката неговото име може да се вземе за бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката.

Т.к. се казвам Петя, интересува ме дали детето ми може да бъде записано с бащино име Петров/а.
На няколко места в закона се споменава за длъжностно лице. Очевидно зависи от него как ще бъде регистрирано детето.
Някой знае ли кои точно са тези длъжностни лица и има ли наредби свързани с въпроса.
Ако някоя от вас се е сблъскала с подобен проблем, ще съм й много благодарна ако сподели опита си.

Grafata bashta- neizvesten, kato baba,me pravi-bezpomoshtna.Zakona e unijavasht lichnosta na deteto Chovek.Da napraviat zakonotvorcite zakon- v grafata  bashta -da pishe majko ime sas simvol-kato kod -oznachavasht=neizvesten. Tova da se znae samo ot niakoi slujiteli a ne ot;kliukari uchiteli i drugi takiva.Ima i shte ima zachenati deca s metoda insiminacia,na drugi bashtite-biagat,treti biat i biagat ,a i zashto maikite triabva da sa vinovni i dabadat do stenata ot decata si zaradi -grafata bashta neizvesten.Po dobre da NIAMA GRAFA BASHTA ,kakto pri tezi koito imat,taka i pri tezi koito niamat bashta.

# 51
  • Мнения: 23
                  Здравейте!
Предстои ми след няколко месеца да родя.!И,мен ме притесняват такива въпроси,като вашите.
Имам приятел,който ще е баща на детето ми,но не сме в добри отношения,тъй като обича да лъже!
Радвасе за детето,но колко ще бъде отговорен ,не знам.
Проблема ми е,че не искам да му взимам иментата,защото за в бъдеще това ще ми направи много проблеми.
С него не се чувствам щастлива,разделени сме и не вярвам да потръгнат нещата между нас.
Просто казано,нямам планове да живея с него и да правя нещо с него!Не го обичам дори!
Той ме излъга за нещо много важно от самото начало на връзката ни и вярвам,че продължава да ме лъже.Много пъти съм го хващала и не искам да чуя за никакъв съвместен живот с него!
По отношение на детето си искам пълна независимост от този човек.
Не искам да му взема имената,защото знам,че за в бъдеще ще бъда зависима докоментално от него и ако реша да си устроя живота навън ,няма да мога да взема детето си без негово разрешение.
Много искам бащинското име на детето ми да бъде взето от името на баща ми,но за съжаление той е починал,а майка ми,тя му е законна съпруга да ли може да даде съгласие вместо него?Макар ,че не ми се вярва,но знам само едно,че за всеки закон си има вратичка.А,също майката на баща ми  е жива,но едва ли може това да повлиае в този казус нещо.Ако има вратичка,сигурна тя ще е човека ,който може да даде съгласие.
Много обичам баща си и искам да вземе за бащино име, неговите имена.
Ще митрябва добър адвокат.
А,иначе,моето име е дълго и сложно и ако се сложи представка ,,ов”или,,ова”,ще падна от смях.
Въпросът ми е,като е починал баща ми да ли мога по някакъв начин да сложа за бащино неговото име?
Знам само едно,ако беше жив,нямаше да има против!

# 52
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Петя-Петев,Петева
Олга-Олев,Олева.Олгев,Олгева.
Ако се роди момиче,не може ли да се използва направо цялото име на майката,без наставка.Например-Мая Петя или Мая Олга...и фамилията.

# 53
  • Мнения: 23
Много добре звучи,а Димитрина.Как ще е?Димитров,Димитрова или Димитринов....мале,дано да не е Димитринов.Не ми звучи добре.

# 54
  • Мнения: 3 410
Петя-Петев,Петева
Олга-Олев,Олева.Олгев,Олгева.
Ако се роди момиче,не може ли да се използва направо цялото име на майката,без наставка.Например-Мая Петя или Мая Олга...и фамилията.

Въпросът на Петя е от 2009, ако се включи може да ни разкаже Simple Smile

Линда, ако таткото реше да иска детето да носи имената му, може и да ти трябва адвокат, но ако си сама, не е голям проблем.
Питай в съвета, не знам в кой град живееш, но ако си в София, отиди в съвета на Красно Село. Има една госпожа, която прави актовете с дълга прошарена коса. Освен че е най-любезния, приятен и симпатичен държавен служител който съм срещала, знае много.
Мисля че ще ти помогне.

# 55
  • Мнения: 23
Благодаря много!За сега бащата иска детето,но той е човек на който не може да се разчита на него.Ако му взема името,после ще трябва вечно да се дирим.Самият човек е много странен и с ужасен характер.Просто искам да съм свободна и с нищо да не завися от него!

# 56
  • Мнения: 82
Благодаря много!За сега бащата иска детето,но той е човек на който не може да се разчита на него.Ако му взема името,после ще трябва вечно да се дирим.Самият човек е много странен и с ужасен характер.Просто искам да съм свободна и с нищо да не завися от него!
Здравейте!Само да знаенете, че това решение не зависи само от Вас.Ако бащата желае да фигурира, като такъв в акта за раждане на детето, той може да сам да отиде в общината и да го припознае.

# 57
  • Мнения: 23
Знам,но не вярвам,че бащата да е такъв смелчага и да тръгне да си търси правата.Защото от сега не сме в добри отношения ,а той постоянно е с промяна на намеренията си.Не ктм мен и детето,а към сериозността в живота.
Почва работа,отказва се,изглежда объркан човек.Жалко,че е на 44г.,но не може да му се има доверие.Заради това искам да си подсигуря нащата.Имена не ми вършат работа,като бащата е безоотговорник и само ще го издирваме под дърво и камък за документи.За уздръжки да не говорим.
Сигурна съм,че нищо няма да потърси,а до тогава може да се укрие.Макар и да не вярвам.И,да го направи,пак ще бъде с промяна на решението.
Жалко,че е на 44г.и е пълен некъдърник.Чудя се ,как може да има такива мъже!Мъжа е сила,увереност,спокойствие.....за семейството.
А,моя,май иска него да го издържат.
Е,заради това не искам нищо с него и да имам спокойствие в живота.
Съжалявам,че му казах за детето.Това беше грешка.Дори да сора да го търся,не се знае какъв акъл ще му дойде до тогава.Но,няма да му позволя да се меси вживота и да завися от него,чрез детето и то документално.За мен ее важно,да съм независима от него.
За съжаление погрешно съм преценила ,че може да бъде отговорен мъж!
Вече и си мисля,че и психически не е добре.

# 58
  • Мнения: 5
Здравейте, мили дами. Общо взето се намирам в подобни на вас ситуации. Предстои ми да родя първото си дете, но ще съм самотна майка. “Бащата” няма намерение да участва.
Казвам се Десислава и ме интересува презимето на дъщеря ми “Десиславова” ли ще е ? Защото изобщо не звучи добре Sad
Нямам отношения и с моя баща, за да й даде той имената си .. Така че какви са ми възможностите?
Благодаря ви!

# 59
  • В сърцето на любимия човек
  • Мнения: 13 414
Може и Десислав да бъде. Напоследък има много деца, чиито втори имена не са с окончание, едва ли ще имате проблем в общината да запишете детето така.

Общи условия

Активация на акаунт