Ограничавате ли децата си относно някои храни и напитки?

  • 4 978
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • ново
  • Мнения: 5 969
...... но ако му кажеш че е полезно и лайно би изяло. Ясно, че детето е безхарактерно и много наивно, ама мойто не е такова. Яд ме е много когато сме заедно и тя започва да чете морал на нейното дете, та /бий самара да се сети магарето/ едва ли не аз трябва да се чуствам като безотговорна и непросветена. Знам, че е вредна кока-колата например.....

Извинявай, но доста грубо се изказваш за въпросното детенце - какво значи безхарактерно и наивно?! Това че ще се тръшне посред града за кола примерно ще го направи ли според теб волево и със силен характер? Ти сама признаваш, че колата е вредна, детенцето го знае и не иска - какъв е проблема? Не знам с какви методи майката го е постигнала и поради това не бих искала да ги коментирам, но и аз бих се радвала, ако детето ми знае кое е полезно и кое не и ми се доверяви като му кажа, че ябълката е полезна, а снакса не и не посегне първо към него. А ти си в правото си да разрешаваш на детето да яде каквото и когато сметнете за добре, затова и не би трябвало да те притеснява тя какво ще си помисли.

Не съм искала да звучи ГРУБО, още повече, че съм споменала че са ни много близки. Имах предвид следното: веднъж децата ни си играеха заедно и в стаята беше влязла някаква буболечка. Въпросното дете викна "Мамо има буболечка", а тя каза на шега "Ами убий я и посля я изяж", след което дедето попита "Полезна ли е?" и тя пред смях ми каза, че ако каже че е полезна като нищо ще я изяде. #Cussing out

# 16
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Ограничавам с мярка. Например: ако иска шоколад, купувам най-малкия размер. Сладолед самата аз й купувам всеки ден, защото , като бях малка, едва дочаквах пролетта, за да мога да ям. За газираното не се разправяме много, от една дума разбира, че не трябва. Аз самата не съм му фен, а пък за колата  newsm11

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 903
И ние имаме някой забрани, по скоро не забрани а неща които не сме опитали още: шоколад, сладолед, газирано. Иначе крокита, снаксове, бонбони /без шоколадовите/, бисквити с крем ги хапваме с удоволствие.

# 18
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Не смятам да и давам сандвичите от Макдоналд, газирано /особено кола/, чипсшоколад. Ще ограничаваме сол, захар и мазни храни.

# 19
  • Мнения: 4 358
Да, ограничавам го, но синът ми е с алергия (АБКМ).
Не пие безалкохолни, не яде зрънчовци, не яде шоколад, не яде бонбони... Докато мога, ще го ограничавам.
Може да съм крайна, но реплики от рода на "ми то ме гледаше в устата и аз му дадох" понякога ми се струват безотговорни... а после идват оплакванията, че детето не иска да яде нищо друго освен шоколад и чипс...

# 20
  • Мнения: 1 250
Да, ограничавам го, но синът ми е с алергия (АБКМ).
Не пие безалкохолни, не яде зрънчовци, не яде шоколад, не яде бонбони... Докато мога, ще го ограничавам.
Може да съм крайна, но реплики от рода на "ми то ме гледаше в устата и аз му дадох" понякога ми се струват безотговорни... а после идват оплакванията, че детето не иска да яде нищо друго освен шоколад и чипс...

А като кажеш след тези реплики, че детето е алергично - виждала ли си реакцията?
Налагало ми се е да успокоявам после хората, че евентуално само ще повърне после, а няма да направи шок.

# 21
  • София
  • Мнения: 39 775
Дияна също се беше натровила от нитратите в пресните домати и краставици (миналата пролет) и повръща 9 часа непрекъснато. После сама се ограничаваше.
За бонбони и шоколад ме пита - "може ли?". Аз не й отказвам ... стига да не е в прекомерни количества. Те с баща си да по сладкото Simple Smile

Кока Кола пие рядко ... понеже и ние я отказахме Simple Smile Онази вечер по погрешка се сбърках та си поръчах кола в кафето ... ама нали бях почти заспала си рекох "защо пък не" ... и малкото ме попита дали може да пийне малко Simple Smile

Дияна общо взето консумира това, което консумирам и аз. Ако седнем на кафе ме пита "мамо ти какво пиеш" и обикновено иска същото (безалкохилните разбира се) Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 3 666
Не мога да си огранича детето от храна или напитка. Пробвал е всичко, което е подходящо за неговата възраст. Предпочитам да го огранича от играчка, просто защото сме затрупани и още един боклук ще ми дойде в повече, но от храна, каквато и да е немога. Трябва да пробва всичко, за да може да избира. Все пак всяко нещо с мярката си. Единствено откъм количество е ограничението.

# 23
  • Мнения: 6 390
Бих я ограни4авала разбира се
Нали за това съм родител, да я насо4вам към правилния път, като порасне е ясно 4е ще си прави и яде каквото си пойска и без да ме пита даже...
Докато няма предпо4итания ще гледам и да й формирам вкуса към по здравословните храни и напитки, след това като има свобода на избора ще се надявам да остане на препоръ4аните неща от мен  Rolling Eyes

Децата незнаят какво искат, първите години майката и бащата са идолите на детето, то иска да ги радва и им вярва на сто процент.

Това 4е детето слуша майка си не озна4ава 4е е наивни4ко и безхарактерно, просто родителя си е изградил авторитет пред него.

Въобще от описаната слу4ка не смятам 4е приятелката ти се опитва да си натрапва мнението пред теб за да се 4устваш зле, незнам защо то4но си го приела като ли4на обида ли или какво...
Цитат
Яд ме е много когато сме заедно и тя започва да чете морал на нейното дете, та /бий самара да се сети магарето/ едва ли не аз трябва да се чуствам като безотговорна и непросветена.

Цитат
Знам, че е вредна кока-колата например

хем знаеш 4е е вредна, хем не ти пре4и 4е пие / не виждам каде е то4но проблема, всеки има съзнанието 4е прави вси4ко в името на доброто за детето, щом си решила 4е е ок, зна4и е така.
 Сега вси4ки да даваме кока кола за да не се 4устваш безотговорна... не става нали...

Всеки си гледа децата така както смята 4е е найдобре и най правилно, не мисля 4е някой лишава или вреди умишлено на децата / поне аз не познавам такива родители...

# 24
  • София
  • Мнения: 3 421
   
Да ограничавам ги, по принцип не си изкарвам деня в обяснения кое може и кое не може, но кола и всякакво друго газирано разрешавам да се пие много рядко от време на време. Бонбони и шоколади, също гледам да ограничавам.Това не значи, че въобще не ядат,такива неща или ги гоня да им забранявам
 Ограничението е свързано, с това, че трябва да ме питат дали може, нищо не слагат в устата си без мое разрешение. И двамата са с характер, не са безхарактерни, просто аз си имам определини изисквания за възпитанието и до момента съм доволна от резултата. За мен е абсурдна идеята, детето да ми се налага и да твърдя, че не мога да излеза на глава с него.
 Винаги обяснявам, коя храна е вредна и коя полезна, ако смятам, че нещо не е полезно за тях им обяснявам защо и те се съобразяват с моята преценка.
  newsm10 Ограничавам ги относно някои храни, но това не означава че не ги опитват. Газираното е сведено до минимум /а кока кола и ние не пием / защото и аз и дъщеря ми сме със "слабо гърло" и веднага си оказва влияние. Шоколад позволявам, но в много малки количества защото дъщеря ми е като мен и се обрива. Гледам сладкото да не е основното ядене за деня. Сладолед се яде по един на ден лятото.
  Аз пък много се дразня като започват да ме съветват, че не трябвало да ги спирам да ядат шоколад, защо не съм им давала студено и газирано, виж другите как давали и т.н. Сякаш незнам като пие студено газирано, че на другия ден сме в аптеката. Ама откъде на къде - всеки си познава децата и сам решава кое е правилно за тях.

# 25
  • Мнения: 3 576
Ограничавам доколкото мога вредните храни, но не ги забранявам.
Вкъщи не държа сладки, шоколади, газирано т.к аз и мъжа ми не обичаме.
Но навън на детето съм му давала чипс (заради татуировките  Wink), сладолед си хапваме редовно - даже на морето сутрин и вечер, но от детския с играчките. Кола съм давала малко и дегазирана, шоколадче 1-2 парченца, биричка е пийвал няколко глътки .... когато е в малки количества и от време на време мисля, че не е толкова страшно.

Но никога не бих тръгнала да се меся на някоя майка и да й давам акъли как да храни детето си. Вчера например в градинката едно дете на наша възраст ядеше близалка (за да стои кротко) и после като дойде майка му даде да пие бира от бутилката направо ... Shocked

# 26
  • Варна
  • Мнения: 4 969
определено не разре6авам колата или поне гледам да са само една две глътки и то в краен слу4аи ..а за храните не му давам само тези сладки не6а на които етикетите по4ти няма ни6то друго освен консерванти,емулгатори и стабилизатори.но сум на мнение 4е никои не може да ти се меси в отглеждането на собственото ти дете

# 27
  • Мнения: 1 425
Ограничавам, но не забранявам. Кола пие много рядко, само като летим за някъде. Сладки неща също рядко откакто му ги ограничих и той не ги търси. Чипс, пуканки и разни други такива също в редки случаи. За предиобедна и следобедна закуска яде пълнозърнести бисквити със сусам или ленено семе (не са сладки), плодове или зеленчуци. В детската градина е задължително яденето да е здравословно. Георги пие вода и мляко, последното по един литър на ден.

# 28
  • Мнения: 1 072
Естествено, че го ограничавам. Ами то аз ако не го огранича той нормална храна няма да хапне! Ще яде само бисквити и филии намазани с течен шоколад. Ограничавам не означава забранявам. Давам му и чипс, и шоколад, сладолед като яде даже се радвам (то и шоколада така), но аз избирам кога да му ги дам. Кола не ми минава през акъла да му дам. Познавам деца на 3 годинки, които пият кола и също не го одобрявам. За всяко нещо си има времето. Ми че то и водка може да поиска, какво, да му дам ли?
Родителите трябва да научат децата си да се хранят здравословно, а не само с "вкусни" неща като чипс и т.н. Звучи жестоко, но в дългосрочен план не е така. Освен това като го научиш, че черния хляб е по-вкусен от белия и на него му е по-вкусно, то също не си мисли, че си лош спрямо него.В края на крайщата ние им изграждаме вкуса.
А, да, детето ми е едно ангелче, но не е безхарактерно. И по принцип е много злоядо, но за мен е по-важно да хапне 1 филия с нещо смислено отколкото 1 пакетче чипс. 

# 29
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Ограничавам ги, да. При все, че семейните наблюдатели не смятат така. Много съветници имам и аз, особено голямата дъщеря на мъжа ми, която от известно време е вегетарианка и непрекъснато ми натяква каква лоша майка съм.

Иначе,  на големия позволявам много рядко малко кола, шоколад също. Чипс, снаксове - макс. един път в месеца. Но сладолед ядем всеки ден. С бисквитките и чайчето за закуска /това закусваме от 1 година насам/ не мога да се справя. Просто друго не хапва. 

До крайности според мен не трябва да се стига. Имат обратен ефект. Джипито ми разказваше за някакво детенце, на което в къщи налагали суперздравословен режим на хранене. Но познайте какво станало като тръгнало детето на ДГ - изяждало по една кутия вафли там. Та това е за забранения плод и неговата сладост и за това, че майките трудно могат да бъдат  единствените отговорни за възпитанието на детето

Общи условия

Активация на акаунт