Йорданка Фандъкова отговаря на Вашите въпроси днес, 29 май 2009, от 11 до 15 ч.

  • 4 958
  • 80
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 65
Здравейте госпожо Фандъкова,

Искам да попитам кога ще бъдат обявени списъците на класираните деца по критерий СОП. Моето дете е с хронично заболяване и съм заявила критерий СОП в Системата. Но когато бяха обявени  класиранията, се оказа, че сме приети по общи критерии. Същевременно в Ръководството пише, че може да ни бъде отказан прием по общи критерии, в случай че детето е със СОП. Мога ли да бъда сигурна, че ще бъдем приети 100 % по критерий СОП и кога ще стане ясно това?
Благодаря предварително

# 31
  • Мнения: 7 263

И така,
Въпросът не е защо са се изнесли от едната сграда на ДЗ, въпросът, който Ви беше зададен, е защо Социални Грижи Младост са били настанени в сграда, строена за ДЗ?


И още един въпрос - като слагате прилагателно "бивше" пред думичката ОДЗ, допитали ли сте се до избирателите от съответния избирателен район дали са съгласни с това?


Така е в община Младост има цели 4 детски заведения с прекрасна / поне в миналото / база, които за жалост не се използват в момента по предназначението си.
В Младост 1 - това са сградата, в която се помещава Данъчната служба, сградата ползвана от Частно училище "ЕСПА" - дискутирана по-горе и сградата пред блок 45.
В Младост 2 - това е сградата използвана за нуждите на Социални грижи.
В условията на сегашната криза, връщането на тези Детски градини в експолатацията им по предназначение би облекчило значително ситуацията поне в този район на столицата.

# 32
  • гр.София
  • Мнения: 4 165
Г-жо Фандъкова, въпросът ми засяга всички онези деца, които са кандидатствали на общата опашка, но местата им са заети от близнаци. Случаят с моето дете е следният: от обявени 7 свободни деца на общата опашка, детето ми има шанса да изтегли номер, който го нарежда на седмото място. За съжаление са класирани две двойки близнаци, които са взели две места от общата опашка. Направеното е в нарушение с текст от Правилата за прием, а именно "В едно ОДЗ и ЦДГ, за групите с прием от месец септември с предимство по социални критерии могат да бъдат класирани не повече от 40 % деца от общия брой свободни места". Въпросът ми е защо деца от социалната опашка се намесват в квотата, одобрена от СОС, от 60% в другата опашка? Защо не заемат допълнителни места, отпуснати от детските градини или просто места от социалната опашка? Тъй като имам две породени деца с година разлика, голямото от които посещава същата ясла, аз не искам децата ми да бъдат разделени по този незаконен за мен начин. Разбира се веднага потърсих начин да защитя правата си и проведох разговори с директорката на ОДЗ-то,  община Младост, служители от Дирекция Образование и фирма "Сирма Груп". От всякъде отговорът беше "имате право, но..." Кой ще поеме отговорността да защити интересите на тези деца, които би трябвало да бъдат приети още на първо класиране?


Класирането на децата близнаци е извършено с изискванията на т. 2.2.4. от Правилата за приемане на деца в общински обединени заведения и целодневни детски градини на територията на Столична община.
Във Вашия конкретен случай можете да се обърнете към колегите от дирекция "Образование", към което е назначена комисия със заповед на кмета, които могат да вземат решение по Вашия въпрос.
Г-жо Фандъкова, въпросът е принципен и не касае само въпросната майка.
 С отговора си потвърждавате,че винаги има вратичка-желаещите да се обърнат към дирекция Образование Wink
 На парче ли ще се разрешават тези случаи?

# 33
  • София
  • Мнения: 17 592
Здравейте г-жа Фандъкова.
Най-напред искам да ви благодаря, че се вълнувате от нашия проблем и че сте от малкото хора в София, които мислят по него и работят АКТИВНО по него.
За съжаление Вие обирате и негативите от нашето недоволство от крайния резултат: Липсата на достатъчно места в Дг в София.
Като цяло искам да кажа, че нашия протест не е политически и искам още тук да се разграничим от този протест, който се организира от младежката организация на БСП само ден преди нашия.
Моите лични забележки към Общината са основно в две направления:
1. Да се освободят ВСИЧКИ сгради на бивши ДГ от всички общински структори, които ги помещават и всички дриги институции, които са настанени в такива.. Докато това не е 100% факт, смятам,че Общината не си е свършила едно основно задължение към родителите..
2. Да се преразглеждат казуси от типа ЕСПА...Намирам за недопустимо Общината да не спазва собствените си Мораториуми..
..
Иначе..искам да Ви поздравя лично с това, че организирахте създаването на СИСТЕМАТА ИСОДГ и особено с това, че в София класиранията за ДГ вече протичат цивилизовано.
Сама разбирате,че няма как да са доволни родителите, поради факта, че извън ДГ остават толкова много деца..Общината и Държавата са задължени на тия деца и ..трябва да намери начин да реши техния проблем максимално бързо, защото това не е само проблем на децата, но и на техните родители и..на бъдещето на цялата ни държава..
Благодаря за Вашата съпричасност към проблема. Столична община търси възможности за освобождаване на сгради на бивши детски градини, в които са настанени общински структури, но това е процес, който изисква време, докато се намерят подходящи за целта помещения.

Госпожо Фандъкова, на Вас може би това не Ви е известно, но в София - и особено в Младост - има огромно количество новопостроени офис- сгради, които предлагат помещения под наем и което с радост ще приютят "осиротелите" общински и национални служби и институции.
Срещу съответния наем, разбира се, който ще бъде платен от нашите данъци, разбира се - но поне ще бъде платен справедливо от данъците на всички. Не само от мен. Не само от щурчо. Не само от онези, чиито деца са останали "извън" поради грабежа, извършен от Общината.
Не забравяйте, че тези ДЕТСКИ ЗАВЕДЕНИЯ са построени от моите родители, от родителите на щурчо, именно за да бъдат детски заведения. Не за да бъдат НАП, социални грижи и каквото и да е друго. Платили са ги моите родители, като не са получавали пълния размер на дължимото срещу труда си. Платили сме ги и ние със щурчо, като не сме получили шоколадче, кукла, шейна. Понеже мама и тате са строили детска градина за моите и нейните деца. Не за НАП. Не за Социални грижи. И като ги вкарвате в категорията "бивши" - сега, тази година, този месец, вие крадете от мен.

Честно казано, много на сериозно се замислям дали да не вземем да подадем групов граждански иск срещу Общината за крупна кражба...  newsm78
Само дето, разбира се, ние няма да имаме време и възможност за това - хитро - понеже децата ни си остават в къщи, или ще трябва да си намерим по 3 и повече работни места, за да се справим с таксите в ЧДЗ - понеже, нали се сещате, НАП е по- беден от мен... е, или Социални Грижи.
И как не - нали аз и на тях плащам.

# 34
  • Мнения: 12
Здравейте, г-жо Фандъкова!

Имам следните два въпроса към Вас:

1. Защо след 18ч. на 21 май 2009г., като тези час и дата бяха изрично определени като крайни за кандидатстване и актуализиране на профили, в списъците за кандидатстване в детска градина се появиха деца, които до този момент не са фигурирали изобщо? Заради такъв случай нашето дете остана първото некласирано дете под чертата с класираните!

2. Част от сградата на 128 ЦДГ "Феникс" в район Красна поляна доскоро се ползваше от Частно училище. Вече сградата е освободена, кога се очаква да бъде ремонтирана тя от Общината, ще бъдат ли открити нови групи в тази детска градина, ако е известно кога и за кои набори деца ще бъдат те?

Предварително Ви благодаря за отговора и отделеното време!

# 35
  • Мнения: 771
Уважаема г-жо Фандъкова,
Моите уважения за прякото Ви включване в този форум.За този жест към нас, се изисква смелост.Благодаря Ви.
Благодаря Ви и за друго - че лаконично и интелигентно отговорихте, че ЧДГ също са част от образователната система.И за това Ви благодаря.
За съжаление не всеки може да си го позволи, но децата, които са в ЧДГ не получават никакви "облекчения" от държавата.Защо трябва да се отрича частното образование /на принципа-"гроздето е кисело"/. Ако определено частно заведение е в бивша сграда на детска градина, би трябвало то да бъде подкрепено за тази си дейност.И аз ще попитам "тези деца по-малко ли са деца на държавата".Какво лошо има в това?!
И още един въпрос.Образованието в ЧДГ /повечето/ е на нужното ниво и според ДОИ.За съжаление се нароиха "ЧДГ" без лиценз, които подбиват авторитета и изхабяват децата. Пирави ли се нещо в тази посока? Би трябвало критериите със завери в РИО, проверки от МОН и т.н.т. да са идентични. И такива, които "ни отварят очите колко ненужна е българската образователна система" да бъдат игнорирани.

# 36
  • София
  • Мнения: 17 592
С какво ЧУ "Еспа" е по-различна от останалите ЧУ? Защо договорите на 5 ЧУ са предварително прекратени, докато този на "Еспа" дори е удължен с 5 години, в нарушение на мораториума на СО? И ако отговорът Ви е, че там също учат деца, то с какво тези деца са по-различни от децата в останалите ЧУ или децата, за които няма място в общинските ДГ?
С Решение №653/12.07.07 год. на СОС е предоставен терен за безвъзмездно право на строеж, съгласно приети критерии на ЧУ „Еспа”. Същото ще ползва сградата, в която е в момента, до построяването на новата сграда, но не по-късно от 2010 год.
Децата от частните училища са също част от образователната система на София.

Госпожо Фъндъкова, не отговаряте на въпроса, защо точно за "Еспа" е нарушен мораториумът на СОС? Защо децата от ЧУ "Еспа" се ползват с привилегии, пред децата от други ЧУ, за които мораториумът е в сила?

Отново бих желала да подчертая, че не става дума за никакви привилегии.
Тези деца от частните училища, както и всички останали деца, са част от образователната система на София.


Аз отново да преведа въпроса, че май Вие говорите друг вид Български език...

И така, момичето, задало въпроса, пита защо другите ЧУ са били изведени, а това - не? Не дали децата от ЧУ са част от образователната система на София, а с какво по- точно децата от това конкретно ЧУ са по- част от въпросната система от други деца, от други ЧУ, които са освободили сградите.

Въпросът е конкретен, според мен доста ясно зададен... не разбирам защо вместо него отговор получава въпрос, който изобщо не е бил поставян.

# 37
  • Мнения: 601
Здравейте г-жо Фандъкова,
Радвам се на участието Ви тук и се надявам да сте така ангажирана с проблемите на децата ни и след избирането ви за Народен представител.Тъй като името Ви се спряга и като евентуалин кандидат за Министър на образованието ще се възползвам от възможността да ви задам тук един въпрос от бъдещия Ви ресор  Simple Smile така де се каже.
Извинявам се на останалите родители, че временно леко ще отместя оста на дискусията, но темата също е важна.

Въпроса ми е следния:
Запозната ли сте с инициативата "Парите следват детето"? Ето материал по   темата
Какво е мнението ви за тази инициатива и предвиждате ли развитие в тази насока - в смисъл има ли шанс да бъдат отпускани субсидии за децата учещи в Частни училища, детски градини и ясли?
Въпроса ми е резонен, тъй като погледнато през призмата на сегаштната криза няма политическа сила, която да успее да се справи с проблема с липсата на места в рамките дори на пълен 4-годишен мандат / особено за големите градове София, Варна, Пловдив/.
Благодаря ви предварително за вниманието към българските родители!   bouquet


Г-жо Фандъкова, ако е вярно, че се кандидатирате като народен представител, моля отговорете ми на въпроса: Вие като народен представител как смятате да защитавате правата на гражданите и гласоподавателите, след като продължавате да защитавате прием с привилегии на персонала. Понеже аз не съм от персонала вие как ще защитавате моите интереси за да гласувам за вас или разчитате персонала да Ви подкрепи?

# 38
  • София
  • Мнения: 17 592
Госпожо Фандъкова, обсъждан ли е в Столична община вариант да се създаде ведомствено ОДЗ, в което да бъдат записани децата на служители, работещи в детски заведения на територията на общината, така както подобно заведение си направи Министерството на отбраната. Какво конкретно ще бъде направено, за да не "изяждат" тези деца бройката на други, чиито родители имат не по-малки заслуги към общината като данъкоплатци? Смятате ли за редно от привилегията "работещи в детски заведения" да се възползват снабдители на детски градини, хотелиери, в чиито бази почива персоналът на детските заведения и др. Какво ще направите, за да се промени това?
В последните няколко години успоредно с дефицитът на места в детските градини се очертава и друг голям проблем - липса на непедагогически персонал в детските заведения.
Тъй като възнагражденията на този персонал са твърде ниски, ние търсим възможности за задържане на този персонал по места.
В противен случей е възможно да няма кой да се грижи за децата ни.
Основна грижа на Столична община е грижата за децата на София.

Вижте сега. Подобни "привилегии" са индиректно вдигане на заплатите. Което, обаче, вместо да бъде поето от всички данъкоплатци - както е редно да се субсидират тези кадри - се поема само и единствено от родителите на деца, които са останали "извън" системата на Столичното образование.

Добре е да разберете най- сетне, че не разговаряте нито с глупаци,. нито с четвъртокласници и не е чак толкова просто да бъдем заблудени и / или да ни се хвърля прах в очите. особено когато усещаме олекването на джобовете си. И, общо взето, намирам, че тази точно "привилегия" противоречи на основни текстове в Конституцията.

Няма такова нещо като безплатен обяд. И Вие - Кметът и Вие - искате аз да платя сметката вместо вас.

# 39
Oще един въпрос. Ще подлежат ли на граждански контрол приетите деца по критерий К4? Как можем да сме сигурни, че директорката на дадено ДЗ няма да си затвори очите за родител "случайно" щракнал и заявил този критерий?
Проверката за кандидатстването по критерий К4 се извършва на няколко нива.
Първото ниво е в ИСОДГ, където съществува списък, генериран от база данни АДМИН, в които се съдържат списъци на всички работещи в системата на ДЗ педагогически r непедагогически кадри. Тези данни лесно могат да бъдат съпоставени.
Второ ниво е на място в детската градина, където при съмнение за невярна информация могат да бъдат отправени запитвания към системните адвимистатори на ИСОДГ.

# 40
  • Мнения: 228
Здравейте г-жо Фандъкова.Пише ви майка (ваша съгражданка от Самоков),чието дете посещава 93 ОДЗ в Красно село.Чудно как, с голяма доза късмет,но успяхме миналата година да кандидатстваме и да се класираме,макар детенце да беше само на 5 месеца в момента на кандидатстване.
Та въпросът ми е относоно базата на въпросното 93 ОДЗ и проблема с така наречените сгради в които се помещава детската градина.Няма да описвам в детайли проблема,смятам,че сте запозната.
Имаше две обществени обсъждания на които присъствах.Не разбрах обаче докъде стигнаха нещата и на какъв етап е разрешаването на казуса.

Ще позволи ли Столична Община заради желанието на хора от 2 входа да спре проекта за изграждне на нова сграда и да пренебрегне проблема с детските градини на голям район като Красно село.И защо не бяха отделени двата казуса на 93 ОДЗ и горното (зад 20 поликлиника-"Яйцето") при разглеждане на общественото обсъждане.дали това не беше просто политическа употреба на присъстващите родители ,за да мине проблема с горното строящо се в бъдеще време детско заведение?Вярно,че проблема е голям и насоката е една,но според мен заради проблемите с горния проект се бави разрешаването на казуса с 93 ОДЗ.
Искам да знам кога ще се реализира проекта( в какви срокове)защото не ми е безразлично къде ще пребивава детенцето ми и дали ще и падат мазилки на главата(недай боже и друго) и живее с мухъл и плесен в помещенията.Дали няма да се наложи дечицата ни да останат навън по средата на отглеждането им в детската градина,когато шансът да намерим нова,ще е под нулата.Това,което зависеше от родителите беше свършено,сега нещата са във вашите ръце. Не може да бъде спиран проект с такава обществена значимост дори и със съд,иначе никога нямаше да направите и околовръстното...

И в крайна сметка да спомена,че обсъжданата преференция за жителство в Сф район не е удачно с оглед къде човек плаща данъците си.Защото плащам по 500 лева данък сгради и такса смет тук.Работя също тук,но нямам намерение да си прехвърля жителството тук,защото в Самоков се живее по-добре, има по-добра база на детските заведения и в крайна сметка  може да се наложи да се прибера там,за да мога да работя и гледам детето си. В крайна сметка налозите ми отиват не в Община Самоков ,а тук и затова търся отговор от вас.

Анна Ангелова Николова

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 13:56 от bravy

# 41
  • Мнения: 562
Уважаема, г-жо Фандъкова!

Искам да Ви задам въпрос по един много наболял за мен и други родители казус.
Става въпрос за това, че беше обявена квота от 40% за социалните случаи, но когато се приеме един близнак, а вторият не - тогава на второто дете се дава място, като се съкращава бройката на квотата от 60%. Така моето дете реално загуби шанс да бъде класирано, защото не бяхме наясно, а дори и да имахме информацията добре представена, то според мен пак има нарушение. Това се случва и с други родители, а в някои градини се съкращават дори и 2 места за 2 двойки близнаци. Така на практика квотата не съществува! А и на второ класиране няма да има 2 опашки, всички ще са с пълен брой точки, което нарушава квотния принцип, но все пак е по-допустимо от недоразумението, случило при първото класиране. Тогава защо още на първо класиране това решение на Столична община се обезсмисля??? Мисля, че правата ни са накърнени! Бройката за близнаците или трябваше да се отпуска НАД обявената предварително, или да се отпусне от 40-процентната квота, вместо от тази на децата, кандидатствали по общите критерии.
Считам, че правата ни са нарушени!
Свързах се и с друга майка със сходния проблем, но не знам къде е кандидатствала тя, така че ще ви дам само моя пример. Става въпрос за 16 ОДЗ "Приказен свят" в Студентски град. Бяха обявени 12 места - 7 за ОК, 5 за СК и 0 за СОП. 6 от децата, кандидатствали по ОК, бяха с 8,2 т и следователно влизаха, защото бяха с най-много точки. Следваха децата с 8,1 т (сред които и моето), между които ТРЯБВАШЕ да има жребий за 1 от местата, но вместо това мястото се даде на един от близнаците, приети по СК.
Тази несправеливост е недопустима! Как смятата да разрешите този проблем? Мисля, че това място трябва да се даде на едно от децата с 8,1 т!

С уважение:
Павлина Николова-Стоилова


П. С. Ето и линкове към конкретното ОДЗ:

http://kg.sofia.bg/?page=kindergarden&id=16&k=106

http://kg.sofia.bg/?page=stat-rating&stat=YTo2OntzOjk6InJhdG … 2OiJuZXdfd3QiO30=

http://kg.sofia.bg/?page=stat-rating&stat=YTo2OntzOjk6InJhdG … 7czozOiJ3dHIiO30=

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 14:05 от Pavlina Nikolova

# 42
Г-жо Фандъкова, при всичкото ми уважение, снабдителите и хотелиерите не са непедагогически персонал, а много добре знаете, че има и такива "казуси".
Така е, госпожо, снабдителите и хотелиерите не са непедагогически персонал.
Моля да конкретизирате кое детско заведение имате предвид. Ние ще направим проучване и допълнително ще отговорим.
Всякакви сигнали всички вие можете да подавате в сайта на Столична община - http://www.sofia.bg/virtdelovodstvo.asp.

# 43
  • Мнения: 9 973
ще има ли през септември места в ОДЗ-тата?

# 44
Г-жо Фандъкова, интересува ме предвижда ли се строеж на нови детски градини и училища в район "Витоша". Аз съм жител на кв. Манастирски ливади-запад, район "Витоша". Този квартал се застрои неимоверно много през последните 15 години. Новите блокове са пълни със семейства с малки деца, за които не е осигурена нито една детска градина в района. Интересува ме имате ли план за строеж на детски заведения в този квартал и кога да очаквам да се случи това?

Към настоящия момент се правят проучвания за наличието на терени с предназначение за детски заведения и евентуалното им строителство.
В тази връзка Ви информирам, че действиета на СО, насочени към увеличаване на броя на местата в ДЗ и в конкретния случай за район "Витоша" са следните:
- ЦДГ 112: разкриване на 4 нови групи;
- ОДЗ 160: разкриване на 1 група;
- ОДЗ 46: радкриване на 1 група.
Всичкото това ще се случи до началото на новата 2009/2010 учебна година

Общи условия

Активация на акаунт