За кризата......

  • 14 515
  • 302
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 759
...Всички експерти казват, че ние...
                          Отговарям ти с виц, понеже за друго съм некомпетентна: 'Всички с нетърпение очакваме обявяването от правителството, че България е излязла от кризата, защото самите ние няма да забележим.'

# 16
  • Мнения: 505
И аз като Жозефина не излизам от кризата вече 10 години. Преди това бях наемник, който не винаги си получаваше заплатата, а като я получи, тя не винаги беше в размера, подписан по договор. Но си имам собствена теория защо пропаднахме в криза. Неефективно управление на човешките ресурси на всички нива в държавата. Икономическа политика, която лишава дребния бизнес от възможности (той се слави като гръбнак на обществото, доколкото ми е известно). Корупция - тя пък е първопричината за лошата ефективност на икономиката ни. Ако гледаш да откраднеш, да изклинчиш, в това отива цялата ти енергия и време за работа няма. Затова обедняваме. И не виждам как ще излезем от тази криза, след като не се променя отношението към корупцията. Общоприето е да се "присвоява" - каква елегантна дума! Почти като "усвоява", ама там сме двойкаджии. Мен ме беше срам и страх да си отворя устата в държавното предприятие, в което се опитах да се спася от кризата. Напуснах го. Сега затъвам финансово. Изход не виждам. Докато работещите хора са ограбвани в преносен и буквален смисъл, аз не виждам бъдеще за себе си. Уплашена съм до немай къде и единствено вярата, че съм донякъде глупава и неосведомена ме кара да се надявам, че нещо не съм разбрала и че обществото ни се развива и върви по правилната пътека. Но ако пътеката беше правилна, защо изпадаме и затъваме в кризата? Мисля, че причините за кризата у нас и в чужбина са много различни и не може да се извиняват собствените ни грешки с обяснението, че и други грешат. Най-малкото това няма да ни нахрани. Затруднявам се да платя сметките си за ток, вода, парно, ето този интернет и телефона. Много от тях изчакват по-добри времена. Бих могла да изкарвам много добри пари, ако има възможност да си упражнявам професията порядъчно(без да ме крадат, казано натурално). Но дори чужденците, които плащаха с най-голяма охота и благодарност за моя труд, нещо не се появяват от поне две години насам. А българите ме гледат с гладни, молещи очи - не ни карай да ти плащаме много. И сметките се трупат неплатени, бръчките се вдълбават на лицето и челюстта се вкаменява. Какво правят болните, самотните, в каква мизерия живеем всички?
Аз поне хляб и сирене имам всеки ден, все още. Често си мисля, че живеем в състояние на война. Но кои са противниците, кои са враговете? Нали всички сме част от едно общество? Всичко, което правим, се връща към нас - и доброто, и лошото.

# 17
  • София
  • Мнения: 38 515
Аз още 2007 мърморех, че вътрешнофирмената задлъжнялост ще избие на лошо.
Според мен, тепърва се започва с най-гадната част на кризата.
Само като погледна сайтовете за работа и ми се смразява кръвта.
А по новините всяка седмица съобщават за затворени заводи.
Не се оплаквам, гледам фактите - винаги съм била реалист.

# 18
  • Мнения: 4 785
В семейството някак си не я усещаме... все още... Но например в туризма -  ooooh! Туристи няма - никакви, хотелите ни стоят празни. Семинарите тая година са по 500 човека (както и досега), но с тази разлика, че са изместени към 11-15.06., това миналата година беше активен сезон със 60-70% запълнена база, а семинари имаше най-много до края на май.... хотелите отваряха на 1 май.... че и по рано, сега отворилите седят празни, други са с дати в най-добрия случай 1 юни, масово отварят към 15 юни, това са такива загуби, че... Confused Няма пари от ранни резервации, няма кредити - е как да си ремонтираш хотела за новия сезон - взимаш от заделени пари, ремонтираш - обаче няма туристи...шанс. Такива фалити в туризма ще има тази година, че чак не искам да се сещам! Всеки се е вторачил в тези семинари като спасителен пояс, а миналите години сме отказвали, защото не сме имали толкова печалба от тях, колкото от база запълнена от германци по това време  newsm78


пп - по това време бях на работа и едвам смогвах, сега седя и си клатя краката в нас - работа имам, но няма върху кой да я упражнявам, та седя и чакам...това е положението!

# 19
  • Мнения: 34
Има ен на бр. такива теми, за какво ни е още една. Търси с търсачката.

# 20
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Криза има, да, усеща се.

Но има и една друга криза - криза на персонала, криза на мениджмънта.
Няма стратегии за управление, няма желание и воля за промени, няма кураж за взимане на решения.
Това е положението по нашите ширини, за съжаление.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 63
Извинявам се на тези, които са се подразнили от темата, защото имало и  много други коментари по въпроса за кризата.
Но за мен специално в петък /когато пуснах темата/ тя се изправи в цял ръст пред мен......
Прекратиха три договора, които ни бяха основно перо приход. По-точно 2/3 от прихода.
Няма никакъв шанс за подновяване или за сключване на нови.
Не съм се отчаяла, с мъжа ми търсим изход от положението, но наистина до сега не сме изпадали в такова положение.
Децата вече са по-големи, разходите са по-големи, тока и парното са по-скъпи, да не говорим за това, че всяка година потова време вече сме си платили морето и знаем къде и колко ще почиваме, а сега даже и не мисля за море. Но това се преживява, не е болка за умиране.
Просто много е болно, когато влагаш желание, усилие и мерак в това, което правиш, а резултата е нулев.....
На хляб и сол ще караме, ако се наложи, но въпроса е ЗАЩО?
Това  нов вид геноцид ли е или развомидност на естествения подбор?!
 #Crazy

# 22
  • Мнения: 175
Мързел, алчност, крадливост, завист, непрофесионализъм. Ето това са нещата, заради които вечно ще сме в криза в БГ.  И при  поредната криза у нас отново няма никаква гъвкавост, идеи и яко бачкане. Заговорихте за туризъм - ами обаждам се аз тези дни да си правя ранна резервация. Казаха ми, че няма намаление за ранна резервация, нито за повече нощувки. Питам - а колко стаи за юли са ви заети вече в хотела? Отговорът е "нито една".  Joy

# 23
  • Мнения: 2 401
Хаха, това е класика в българския туризъм. Нямам търпение да почнат фалитите, да отпаднат от играта мързеливите и тъпи задници.

# 24
  • София
  • Мнения: 462
Хаха, това е класика в българския туризъм. Нямам търпение да почнат фалитите, да отпаднат от играта мързеливите и тъпи задници.

Охх, не исках да пиша по темата за туризма и кризата, ама напълно подкрепям горното.
Тази седмица се върнах от морето...какво да кажа.Никаква гъвкавост, още по-малко грижа за клиентите и отношение.Отсендахме в един хотел, като при настаняването ни казаха че в цената са включени закуска и комплект чадър и 2 шезлонга на плажа.
Ставам на другата сутрин, питам рецепционистката къде и в колко е закуската...нямало да има закуска, защото не били подготвени, вместо това управителят ни предлагал да ползваме чадътите безплатно.Питам, нали си бяха безплатни тези неща за гости на хотела...били ама  миналата година, тази година нямало да има такива "бонуси"  Mr. Green
Не съм умряла за закуска, аз в 8 часа трудно бих погълнала нещо различно от кафе, но е смешно...
И аз чакам да се поопразни черноморието и да се разчистят пишман бизнесмените, ама не ми се вярва.80% са перачници, да сте видели крадец да фалира?

# 25
  • Мнения: 4 785
Има нужда от разчистване - обслужването и кадрите са ни под всякаква критика... а такива, които и в кризата се държат с туриста все едно му е длъжен.... А и много лошо е, че са започнати много строежи, които няма да бъдат завършени - претъпкано е, но поне да са завършени хотели, че така на груб строеж - е няма такава грозотия!

# 26
  • Мнения: 5 462
Хаха, това е класика в българския туризъм. Нямам търпение да почнат фалитите, да отпаднат от играта мързеливите и тъпи задници.
И не само в туризма !!!!  Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 11 116
Има нужда от разчистване - обслужването и кадрите са ни под всякаква критика... а такива, които и в кризата се държат с туриста все едно му е длъжен.... А и много лошо е, че са започнати много строежи, които няма да бъдат завършени - претъпкано е, но поне да са завършени хотели, че така на груб строеж - е няма такава грозотия!

Хотелите, като цяло са твърде много, недовършените да ги събарят хем малко въздух да има ...

# 28
  • Мнения: 390
И аз съм вътре...в кризата. И понеже съм с бюджетна заплата, всеки момент очаквам да кажат няма пари за заплати.Е тогава я втасах  #Crazy

# 29
  • Мнения: 338
И аз вече съм на борсата.

Общи условия

Активация на акаунт