"Защо?" - Как се спрвяте?

  • 1 877
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 24 467
Отговарям, докато ми стигне търпилото. То е до към 5-6 въпрос нейде, т.е. не много голямо. Все пак е на три и повечето въпроси са от типа на "Мамо защо искам да ме заведеш на люлката?", "Мамо, защо си мама?", "Мамо, ти мека мама ли си? Защото аз обичам да имам мека мама." и подобни. Има и по- смислени, за тях търпилото ми се простира по- далече.
След това почвам и аз да питам "Ами ти защо питаш? А защо искаш да знаеш? Защо ти е зелена книжката пък синя колата? Защо си си изнесъл точно синият мини купър?" и т.н.
Така до следващият път, който е след, най- често, 10-15 минути.

# 16
  • Мнения: 9 814
 ooooh! Големият ми проблем от поне годи и нещо насам- "Защо?".
Просто понякога не издържам и спирам да отговарям. Наистина не мога да се оправя с този вечен въпрос.... Tired

# 17
  • Мнения: 547
Синът ми е на периоди. Имаше един период, в който дежурната дума беше "защо?', ама за всяко нещо и даже се забавляваше - аз измислям отговор, а той ме поглежда дяволито и пак "защо".
Аз мисля, че понякога е от любопитство, понякога се забавляват, понякога ни усещат, че сме по-разсеяни и не сме съвсем "в играта" ...... или просто искат да си говорим, но не знаят как.
Моята тактика е започвам аз да питам "Ти как мислиш?", "Помниш ли ..... " давам някакъв пример, той се включва и така отиваме в съвсем друга тема.

# 18
  • Мнения: 2 587
Моите деца освен към "защо?", бяха много пристрастени и към "как?". Питат ме дали има течен шоколад. "Не, няма." - отговарям аз. "Как няма!" е контравъпросът. "Ей така, няма, свърши, изядохме го!" - натъртвам аз, за да дам да разберат, че този разговор е приключил. Ама те упорстват: "Дай да видим как няма!"
Няма лошо да питат децата, любознателни са.

Именно,но при нас е "защо"-"Защо няма?" и следва:"А,защо не сме купили щом е свършило?"

И ние сме на тази вълна от доста време. На мен ми е забавно, отговарям, опитвам се винаги да дам смислен отговор, защото помни всичко и не искам да я заблуждавам. Не ме дразни, даже се радвам, любопитството й ми харесва, иска да опознае всичко. Даже стигаме и до въпроси като "Мами, аз защо направих това?"  Joy

Наистина има и някои на които им е приятно.Имам позната,която е като радио(не искам да обидя никого,даже и тя си го признава)- обожава да говори.Това че детето я пита е само добър повод да говори още и още  Simple Smile Аз обаче съм от другите,които не са много по приказките,а предпочитат да слушат.И когато имам да казвам нещо в повечето случай го правя с малко думи,не обичам монолозите.Затова и се дразня повече.

# 19
  • Мнения: 10 618
Някъде бях чела, че човек разбира колко малко знае, когато детето му почне да задава въпроси.
Скоро разбрах колко прав е бил. И аз отговарям, като ми писне - казвам: Питай тати. Последно ме пита докато се обличах какво е зърното на гърдата ми  Shocked. Аз не го разбрах първоначално, мислех, че пита за самата гърда. И после му казах: питай тати. И той познайте какво измисли - това било шапчицата на гърдата.
После разпитваше за кокалчето на крака, за стъпалото, петата... Как се казват героите във филма, в рекламите...
Май Бу си беше сложила в подписа преди време нещо такова: Осигурявам храна и подслон на човека, който се заеме да отговаря на всички въпроси на дъщеря ми Grinning

# 20
  • Мнения: 489
Ами отговарям, като се опитвам да му обясня по най- разбираемия за него начин.

# 21
  • Мнения: 111
Отговарям, отговарям, отговарям... и отново отговарям  #Crazy
 

# 22
  • Варна
  • Мнения: 159
Мен днес ме попитаха "Какво е аура?" Измислих отговор възможно по-разбираем, но аз сериозно се замислих дали съм права в твърденията си  Embarassed
Има една лекичка хватка, която си разрешавам да използвам понякога...Не често, за да не ме хванат Wink
Питам "А ти как мислиш?" Mr. Green В повечето случаи получавам невероятни отговори.

# 23
  • Мнения: 299
Някъде бях чела, че човек разбира колко малко знае, когато детето му почне да задава въпроси.
 
   Peace  Баткото , като му отговаряхме на въпросите той почваше да ни обяснява как не било така а еди как си . Сега ни предстои с малкия тази фаза "защо".

# 24
  • Мнения: 4 668
Много болна тема ... трудно издържам на моменти , а в други ситуации съм толкова търпелива , че чак не мога да се позная  Simple Smile
На моя син този въпрос му е любим ... стигаме и до безумия от типа на - " Мамо аз защо преди малко не спах / ревах , тръшках се ... ooooh! / Пита ме мен защо бил направил нещо  Sick
Също така и защо вратата се казва врата ? Хмммм ...
Когато имам нерви отговарям .
В друг случай казвам "защото така" или "ти знаеш , престани да питаш " ... и така до следващото защо  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 799
В колата:
"Мамо, защо мирише така?"
"Мирише на бензин, маме, защото сипахме в колата"
"Защо?"
"Защото за да вървят колите, трябва да им се сипе бензин"
"Защо?"
"Защото иначе няма да им работи двигателя"
"Защо няма да им работи двигателя?"
"Защото двигателят работи само ако има бензин"
"Защо?"
"Защото иначе няма да върви колата"
"Защо?"
"Защото няма да й работи двигателя"
"Защо?"
.............
И така 1 час. Няма такъв омагьосан кръг  ooooh!

# 26
  • Мнения: 2 448
Радвам се на всяко "защо", понеже толкова дълго време очаквах да чуя този въпрос.
А и на детски въпроси лесно се отговаря, важното е да имаш въображение.  Simple Smile
На собствените си "защо"-та по трудно намирам отговорите.

# 27
  • София
  • Мнения: 17 592
Въпроса ми е повече към тези мами,които сами си гледат децата и по цял ден чуват само това : "защо?";"защо?";"защо?";"защо?"....... Как отговаряте на по-неважните "защо"?За пример разговор от преди малко:
-Мамо,оцвети ми бананчето на картинката!
Аз взимам жълт фулмастер и следва:
-Ама защо жълто?
-Защото бананчето е жълто.
-Ама това е рисунка,защо да не го направим розово?
-Добре,избери ми цвят с който да го оцветя.
Подава червено.Аз оцветявам.
-А,защо аз трябваше да избера,ти не можеше ли да вземеш червеното?

"Можех, но можеше да избера зелено. А исках да го направим в цвета, в който ти искаш. И не, не бих могла да знам кой цвят би избрала ти. Защо? Ами понеже не мога да чувам мислите ти. Ти знаеш ли аз за кой цвят си мисля? Защо не можем - ами понеже нямаме нужните органи. Защо нямаме - ами понеже не са се развили такива, вероятно не е възможно. Защо? Ами понеже мислите са само в главата, не излизат навън, докато не ги изречеш на глас"..... .... ...
Не би ми пречело.
Понеже самата аз мразех отговора "като пораснеш ще разбереш".



В колата:
"Мамо, защо мирише така?"
"Мирише на бензин, маме, защото сипахме в колата"
"Защо?"
"Защото за да вървят колите, трябва да им се сипе бензин"
"Защо?"
"Защото иначе няма да им работи двигателя"
"Защо няма да им работи двигателя?"
"Защото двигателят работи само ако има бензин"
"Защо?"
"Защото иначе няма да върви колата"
"Защо?"
"Защото няма да й работи двигателя"
"Защо?"
.............
И така 1 час. Няма такъв омагьосан кръг  ooooh!

Ами обясни - поне по идея - принципа на двигателя с вътрешно горене.

Бензина изгаря, появяват се газове - както пушека, когато си правим барбекю (или където и да е виждала огън). Само че в колата гори в затворен съд. Газовете, които излизат, искат да се разширят - нали се сещаш как пушекът отива на всякъде?, избутва едната страна на съда, а тя задвижва една ос по средата на колата и тя - колелата. Ако няма бензин, няма да има какво да гори, няма да се появи пушек и няма да се движат колелата.

# 28
  • София
  • Мнения: 17 592
"Мамо защо искам да ме заведеш на люлката?",
"Мамо, защо си мама?",
 "Мамо, ти мека мама ли си? Защото аз обичам да имам мека мама."

->Защото обичаш да се люлееш (защо обичам - ами не знам, ти обичаш, не аз, ти ми кажи)
->Понеже с тати много искахме да си имаме такова малко сладко детенце и си те направихме, за да съм ти аз мама, тати - тати, а ти - детето ни. Като пораснеш и ти ще започнеш да искаш да си имаш такова малко детенце, за да си го гушкаш и обичкаш и тогава ще си направите и ще станеш ти мама / тати.
->Разбира се, че съм мека мама. Нали като те гушкам не ти убива - значи съм мека мама.

# 29
  • Мнения: 3 804
Навремето с големите ,а сега и с малката гледам доколкото е възможно да отговарям точно на поставени въпроси,или ако е за нещо по сложно да се опитвам максимално да доближа отговора до тях.

Общи условия

Активация на акаунт