Как имащите власт манипулират общественото мнение

  • 1 934
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 091
Аз не чета вестници и не гледам сутрешните информационни блокове.
Когато ми се налага служебно - правя мониторинг на изданията по съответната тема, винаги с неудоволствие.



# 16
  • Мнения: 25 619
извинявай, како сийке. може ли още веднъж разликата между промишленост и производство. и в тази посока например твоето описание например за тежка металургия в чисто географиски план /нека бъде спам тук/ - като част от промишлеността ли или производствотото.

Аз лично правя разлика между "промишленост" и "производство", но понеже не съм специалист, се съгласявам, че греша.  Peace
Приемам за момента, че са едно и също.
Но, понеже съм представител на по-старото поколение, което помни какво се произвеждаше в и изнасяше от България, просто ще попитам - какво стана с торовите ни заводи, с електроенергията, с машиностроенето, с добивната ни промишленост, със селското ни стопанство? Какво стана със заводите ни за текстил, защо мандрите ни преработват сухо мляко и прочие вносни суровини, вместо да влагат български, какво се случи с огромните памукови полета, с вълната, с изкуствените тъкани?
Кое природно бедствие съсипа географията ни, та спряхме да произвеждаме със собствени суровини и започнахме да внасяме даже чесъна и киселото си мляко?

Важна е добавената стойност към продукта и потока на $$$$

Именно. Но подпомагането на чуждите икономики не води до потоци от $$$$, поне не и в нашата посока...

# 17
  • Мнения: 1 417
Точно по тази причина не чета вестници от години, а от нач на годината изкл рядко гледам и новини. Чат пат преглеждам в интернет. Всички медии така манипулират общественото мнение, а сега преди изборите явно с пълна сила Confused Относно Белене доколкото знам става въпрос за някаква сделка при която Русия ще строи ел.централата а ние ще и плащаме в стоки и услуги - е сете се каква далавера ще падне Rolling Eyes

# 18
  • Sf
  • Мнения: 978

Но, понеже съм представител на по-старото поколение, което помни какво се произвеждаше в и изнасяше от България, просто ще попитам - какво стана с торовите ни заводи, с електроенергията, с машиностроенето, с добивната ни промишленост, със селското ни стопанство? Какво стана със заводите ни за текстил, защо мандрите ни преработват сухо мляко и прочие вносни суровини, вместо да влагат български, какво се случи с огромните памукови полета, с вълната, с изкуствените тъкани?
Кое природно бедствие съсипа географията ни, та спряхме да произвеждаме със собствени суровини и започнахме да внасяме даже чесъна и киселото си мляко?


Трябва да попиташ и за къде се е изнасяло онова време. За страните от СИВ, които на свой ред са ни "продавали" техни неща, също на измислени цени.

Отговорът на въпроса ти се нарича неконкурентоспособност и ценови дъмпинг. Защо във Франция млекарите си изливат млякото по улиците? Сигурно не защото е некачествено, нали.
Добивната промишленост пък съвсем е от областта на фантастиката.

# 19
  • Мнения: 106

Но, понеже съм представител на по-старото поколение, което помни какво се произвеждаше в и изнасяше от България, просто ще попитам - какво стана с торовите ни заводи, с електроенергията, с машиностроенето, с добивната ни промишленост, със селското ни стопанство? Какво стана със заводите ни за текстил, защо мандрите ни преработват сухо мляко и прочие вносни суровини, вместо да влагат български, какво се случи с огромните памукови полета, с вълната, с изкуствените тъкани?
Кое природно бедствие съсипа географията ни, та спряхме да произвеждаме със собствени суровини и започнахме да внасяме даже чесъна и киселото си мляко?


Трябва да попиташ и за къде се е изнасяло онова време. За страните от СИВ, които на свой ред са ни "продавали" техни неща, също на измислени цени.

Отговорът на въпроса ти се нарича неконкурентоспособност и ценови дъмпинг. Защо във Франция млекарите си изливат млякото по улиците? Сигурно не защото е некачествено, нали.
Добивната промишленост пък съвсем е от областта на фантастиката.
е това и аз исках да кажа. в рамките на сив всичко беше сигурно и предупределено.
а къде са памуковите плантации. за момент се усъмних къде съм живяла и живея - в българия или гърция, португалия?

# 20
  • Мнения: 25 619
Край Чирпан всичко беше памук и лозя. В Пловдивско също се отглеждаше памук. Който е ходил на бригади  - знае.

# 21
  • Sf
  • Мнения: 978
Нелогично е да отглеждаш нещо, което няма кой да купи. Комунизмът свърши. Отдавна.

# 22
  • Мнения: 106
ама чак пък плантации? даже и тогава не се работеше с бг-памук. никога това не ни е била специализацията. справка - произволен учебник по геграфия на българия за средните училища от 70-те години

# 23
  • Мнения: 58
Тогава икономиката на България се е крепяла на две производства - Военно промишлен комплекс и конопено семе...
Информацията е от личен източник заемал "голяма" длъжност в СССР. Ако някой чуе, все едно не съм го казвал  smile3505
Останалото е "въртим едни пари тука". Имаше един виц за двама борци...

# 24
  • Мнения: 1 072
Прочетох само първия пост, но и там открих манипулация. Непреднамерена надявам се.
Енергетиката отдавна е политика.

# 25
  • Мнения: 58
Прочетох само първия пост, но и там открих манипулация. Непреднамерена надявам се.
Енергетиката отдавна е политика.
Това не го разбрах   newsm78

# 26
  • Мнения: 390
Манипулация е, че не можем да произвеждаме конкурентноспособни стоки.Има и такива, които можем, но не ни дават.Аз, например, бих могла да произвеждам зеленчуци, и то с отлично качество, но Европа не ми ги купува.Защо?

# 27
  • Мнения: 335
България влезе в кризата, когато я разформироваха от самостоятелна държава в територия - пазар на стоки и работна ръка на чужди държави, които влизат в криза.

А нямаше как не влязат, щото моделът им го предполага.
(За какво всъщност на въпросните държави им трябват подобни на нашата новообразувани "свободни" територии, ако не, за да си притъпяват кризите)


Колкото до "теглото" на промишленостите.
Хранително-вкусовата промишленост не е "тежка" хич.
Тя е преработвателна, когато говорим за консервни комбинати например.
Съществува рентабилно само, когато имаш селско стопанство. То пък ти дава най-кристалните примери за производство.

Да се чудиш на "анализатори", дето проблемът им бил
неконкурентоспособност
на българското производство, когато го имаше.

То иначе ни щяха едни честни частници да се изгърбват да приватизират огромни работещи и печелещи предприятия, с пазари и пр. като винзаводите напр., захарните комбинати и пр. (дето първо приватизаторите им ги "фалираха" и после - купиха за по един лев)...
...Ни щяха по същия начин да демонтират и да си поделят въобще цялата държава, направена едно работещо цяло (независимо от кого и защо) от една следвоенна локва с полагаемите й се репарации и други "благини".

Та ей това е манипулация: вицът за "обрулената държава", дето го пуснаха хората със сопите за брулене.
Таквиз чат-пат още бъхтят (близо 20 години вече) по някой и друг недосчупен клон.
Манипулация е, ако някой вярва на този виц всъщност. За другите е просто глупост.


# 28
  • Мнения: 390
Съгласна съм с Холограма.

# 29
  • Мнения: 106
...
Колкото до "теглото" на промишленостите.
Хранително-вкусовата промишленост не е "тежка" хич.
Тя е преработвателна, когато говорим за консервни комбинати например.
Съществува рентабилно само, когато имаш селско стопанство. То пък ти дава най-кристалните примери за производство.
...
стилистично издържани изречения но фактически абсолютно грешни. като отрасъл на промишлеността, хранително-вкусовата, никога не се е числяла към "тежката". това е отрасъл на леката промишленост. вероятно още в 5-ти клас се учи.
връзка между селско стопанство и хранително-вкусова промишленост има, но селското стопанство не дава никакви примери за производство /вероятно промишлено се визира по-горе в мнението/. ако това е вярно как ще бъде обяснено например индустриалното развитие на страните от третия свят, които са със селкостопанска ориентация?

извинявам се, ако постът ми се сметне за спам и за направената забележка. беше доброномерено

Общи условия

Активация на акаунт