Самостоятелно хранене...

  • 2 693
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 701
Ми ... Embarassed
Той отдавна иска сам!  Embarassed
Ама аз уж по-бързо и чисто да стане...  Embarassed
Сама съм си виновна и сега търся помощ от форума.

# 16
  • Мнения: 113
 Баткото започна доста късно да се храни сам, за сметка на малката - тя вече се справя сама и с вилица и лъжица.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 3 889
Първия път, когато поят син посегна към лъжицата, стана голяма драма, че не успя да си улучи устата нито веднъж  Mr. Green. Беше около годинката някъде. Тогава измислих следното упражнение: слагах 2 купички с 2 лъжички. Едната празна пред него - да бърка вътре и тренира на сухо какво се прави с лъжицата. В това време аз го хранех с другата. От време на време сменяхме лъжиците за малко. Беше му доста забавно и бързо се научи да улучва устата. После спря да опитва ей така изведнъж. Няколко месеца го хранех пак аз. И сега, от около месец, поиска пак да яде сам. Слагам му манджата и го оставям. Колко ще изяде зависи от това колко е гладен. Като се понаяде хваща купичката и ми я дава. Опитвам малко да го дохраня и го оставям, никога не съм го насилвала да яде. Давам му и с вилица да опитва, но като цяло му е трудно с "набучването" и му помагам малко.

Та опитвам да ти отговоря: Това се учи като се интересува детето. В останалото време според мен е безсмислено. Явно като е искал ти не си му дала и сега няма интерес. Остави го малко, може след известно време пак да посегне сам.

# 18
  • Мнения: 8 999
Изобщо не съм настоявала да се хранят сами. По-бързо, по-лесно и по-чисто е, когато аз бутам в устата. Много бързо се усъвършенстваха в това изкуство, когато тръгнаха на детски заведения - синът ми на ясла на 2 г., а дъщеря ми на градина на 3 г.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 064
Да, малко късно си се сетила и сега вече е хитър и се усеща, че е по-лесно когато го храниш.
Аз започнах да му давам лъжицата някъде под година - да маже колкото ще.
Научи се бързо, но напоследък пак иска да го храня понякога.

# 20
  • Мнения: 326
Дъщеря ми има огромно желание да се храни сама. От доста време /може би откакто стана на годинка/, иска винаги да седи в мен, докато аз се храня, а тя ми взима приборите и действа  Mr. Green Естествено пред нея слагам храна, която е подходяща за нея. Яде без проблем с вилица - боцка си и си слага в устата. С лъжицата й е по-трудно - винаги я обръща наобратно преди да я вкара в устата си и съответно всичко се изсипва върху нея. С ръце яде без проблем.

# 21
  • Мнения: 958
Никол се храни сама от доста време. Ако е съсредточена и гладна, няма много поражения.
Но в повечето случаи блее и яде и редовно изсипва лъжицата. Но си знае слага си прибори и салфетка, сяда точно на нейното място на масата, задължително яде от съдове като нашите, и всички ако може да са на масата.
От скоро почна да пие и от чаша без поражения, преди не можеше да си прецени колко да наклони чашата и се оливаше.
Ама винаги е имала интерес към кухненските съдове, като малка даже тренираше на сухо с бебешката кухня.
Предполагам че всяко дете, само си решава кога да започне да се храни само, няма смисъл да го насилваш, все ще започне Simple Smile

# 22
  • Мнения: 2 478
Синът ми е на 2г 2 м и от еда седмица се храни абсолютно сам. Да, отдавна държи лъжицата и се опитва да яде с нея, но все си изкривяваше ръката и разливаше всичко.Първоначално го оставях сам да яде по-гъстни храни, а от скоро всички останали, вкл. и супи.

# 23
  • Мнения: 1 317
Преди да стане на 1 годинка се мъчеше с пластмасова виличка да боде каквото види за ядене.
На 1 и половина, за 1 седмица на яслата се научи сама да се храни с вилица и лъжица, както и да пие от чаша.

Ако имате някое близко дете, което се храни само, някой батко или кака, нека седнат заедно да се хранят, мисля, че твоето дете ще копира по-голямото и може и да поиска сам. Мама и татко понякога (според мен), не са достатъчно интересни, но виж, някой батко или какичка ще свършат работа. Нали по яслите и градините гледат едно от друго децата, копират се и се учат на нещата по-лесно. 

# 24
  • Мнения: 417
До Авторката:
Аз изпуснах момента и сега връщане назад няма и знам че грешката е моя. Сина ми изобщо не желае да се храни сам, въпреки че не е злояд. Чака да го нахраня и ако не го нахраня стои гладен. Вече 4 месеца гладува по цял ден в д.градина, въпреки че са му предлагали да го хранят. Големия проблем е че  от известно време той не желае друг освен мен да го храни , а преди нямаше проблем който и да е.
Ако не го храня аз се инати и не иска даже  и пробвах 2 -3 седмици да го оставя да започне сам, но той яде само само хляб и мляко тогава.Разбира се не устоях да го държа гладен и отново започнах да го храня.
Настоявай от сега,въпреки че си позакъсняла, защото след това е доста трудно.



Намери се кой да ти го каже

# 25
  • Мнения: 3 929
На около 1,8 год., малко преди да тръгне на ясла. Но не се хранеше много добре сам - в смисъл, че се цапаше.

# 26
  • Мнения: 22 436
Дъщеря ми започна да се храни "сама" на 1г и 4месеца. Най-напред беше доста непохватно и трудно (имаше повече храна по нея, отколкото в устата и).
Сега мога да кажа, че без проблем се храни самостоятелно в стола за хранене, на 1г и 9месеца е.
Яде супа, кисело мляко, ядене (манджичка или примерно картофи или ориз с месо и др. подобни). Служи си добре и с вилица и с лъжица. Пие всякакви течности от чаша също сама.
Понякога се глези и повече си играе с храната, но в такъв случай аз и давам от време на време някоя хапка.


А за родителите на деца, които не искат да се хранят сами.....сестра ми беше така някъде до 2ри клас (значи 8г), беше и много по-лесно някой да и дава (защото така я бяха научили баба и дядо), отколкото тя сама да се храни. Не че не можеше, просто така можеше да стои цял ден на масата.
Започвайте да оставяте децата сами да се справят, най-напред ще се цапат повече, или няма да искат, но ще се научат.

# 27
  • Мнения: 4 555
На 9 месеца започна да успява да загребе и сложи в устата си известно количество от храната.
На 12 месеца вече ядеше сама, но се цапаше.
На 15 месеца ядеше без да се цапа и обираше от купичката или бурканчето всичко до дъно.
На 20 месеца започна да си играе с храната и ако не е особено гладна или не и е много вкусно, започва да го бърка с ръце и да хвърля по пода и стените. За да не се случва това, се налага по-нелюбимите храни да и ги давам аз  Rolling Eyes
Като цяло, миналата година по това време имаше по-изразено желание да яде сама, отколкото сега.

# 28
  • София
  • Мнения: 7 097
След като навърши 2 г. започна да яде сама или по-точно мама да й дава да се храни сама.

# 29
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Моя син може да се храни сам,но предпочита аз да ги храня.И с лъжица, и с вилица се справя много добре,но когато не иска да яде сам,започва да се лигави,да си играе с храната.И предпочитам аз да го нахраня,отколкот да омаже къщата.За сега ще е така,пък като тръгне на ДГ ще се научи.Няма не научени деца. Peace

Общи условия

Активация на акаунт