Работа в конкурентна фирма?

  • 2 848
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
То още по-смешното е, че в договора ми с настоящата фирма пише, че до 2 години не мога да работя в конкурентна фирма. Къде съм бляла като съм го подписвала незная. В крайна сметка казвам истината и ако им харесва ок, ако ли не - да си намерят друг служител.  Crossing Arms
Е, кое му е смешното, че ти с подписа си си декларирала, че няма да работиш за конкуренцията.
Ако решат сегашните ти работодатели могат да те съдят.

# 16
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
То още по-смешното е, че в договора ми с настоящата фирма пише, че до 2 години не мога да работя в конкурентна фирма.

А това законно ли е? Особено, ако става въпрос за специфична професия, която не може да се упражнява току-така?
Бях чела някъде по трудово-правни консултации, че такава клауза и условие не трябва да фигурира в трудовия договор, но не е пречка да се изготви като отделен документ.

# 17
  • Мнения: 25 641
Е, то е ясно, че ще е в отделен документ. Чини ми се, че не е особено законно. Конституция, право на труд, такива едни ми ти работи...

Съвсем хипотетично - лекар, в града има само две болници, ако не работи в едната, то ще е в другата. Какво правим с един такъв договор за неработене при конкуренцията? Докторът мре от глад или отива да оперира домати на пазара?  Laughing

# 18
  • Мнения: 4 916
То още по-смешното е, че в договора ми с настоящата фирма пише, че до 2 години не мога да работя в конкурентна фирма.

А това законно ли е? Особено, ако става въпрос за специфична професия, която не може да се упражнява току-така?
Бях чела някъде по трудово-правни консултации, че такава клауза и условие не трябва да фигурира в трудовия договор, но не е пречка да се изготви като отделен документ.

Много от медиите в София пуснаха анекси с подобно съдържание. Да не мислите, че някой се е спрял да си сменя работата и да се премести? И на работодателите им е ясно, че такъв анекс няма никакъв смисъл и много лесно ще падне в съда, и на работниците също. Както клаузите, че жената няма да забременява в еди-какъв си период в някои от големите компании Laughing Подписват го и след няколко месеца вече са в майчински  Peace

# 19
  • Мнения: 1 919
Специално за ИТ сектора е важно - защото ако се занимават със еднакъв тип софтуер могат да им го изнесат и да го продава конкурентната фирма, без да е плащала за разработката му. Аз имам такаква клауза в договора си.

# 20
  • Мнения: 93
Галче, уцели десятката. Това имах предвид.  Peace

# 21
  • Мнения: X
Не съм юрист, но доколкото ми е известно, претенциите на работодателя приключват с приключването на трудовото правоотношение. Работодателят няма право да ограничава правата на служителя си в бъдеще, на практика е противоконституционно. Единствено може да изисква да не се работи с конкуретна фирма докато служителят още е на работа и при него.

Подобни клаузи са повече са "сплашване" и трябва да се разчита по-скоро на етика при спазването им, отколкото на законово основание.

# 22
  • Мнения: 25 641
Специално за ИТ сектора е важно - защото ако се занимават със еднакъв тип софтуер могат да им го изнесат и да го продава конкурентната фирма, без да е плащала за разработката му. Аз имам такаква клауза в договора си.

Нелоялният служител може да изнесе софтуера и да го продаде, докато си работи там. Достатъчно е да подпише, че няма да изнася фирмени тайни, но чак пък да не работи за конкуренцията...

# 23
  • Мнения: 10 620
Преди време се занимавах дълго и подробно с подобни въпроси - юрист съм.
Работодателят първо трябва да докаже кои са конкурентните фирми, дали ще работиш същото нещо, дали ще използваш знанията и уменията придобити при него и още един куп неща.
Тези клаузи не се прилагат на практика. Отивай в новата фирма и не се притеснявай - те със сигурност знаят откъде идваш.

# 24
  • Мнения: 1 919
Специално за ИТ сектора е важно - защото ако се занимават със еднакъв тип софтуер могат да им го изнесат и да го продава конкурентната фирма, без да е плащала за разработката му. Аз имам такаква клауза в договора си.
Нелоялният служител може да изнесе софтуера и да го продаде, докато си работи там. Достатъчно е да подпише, че няма да изнася фирмени тайни, но чак пък да не работи за конкуренцията...
Естествено, че може, но обикновно отива заедно със софта в другата фирма, за да го поддържа.

# 25
  • Мнения: 1 006
Не съм юрист, но доколкото ми е известно, претенциите на работодателя приключват с приключването на трудовото правоотношение. Работодателят няма право да ограничава правата на служителя си в бъдеще, на практика е противоконституционно. Единствено може да изисква да не се работи с конкуретна фирма докато служителят още е на работа и при него.

Подобни клаузи са повече са "сплашване" и трябва да се разчита по-скоро на етика при спазването им, отколкото на законово основание.

O, и аз без да съм юрист ще кажа, че вече има зачетени такива клаузи като напълно редовни от БГ съд, все пак не забравяйте, че има голямо значение как точно е формулирано това ограничение за последваща работа в конкурентна компания.
С присъствието на големи международни компании и на нашия трудов пазар считам, че това ще се превърне впрактика, както е и на Запад от БГ. Все пак има много варианти - например, ако софтуерен разработчик напуска по една или друга причина, може Работодателят да му плати достатъчно, за да не работи специалиста определено време, през което въпросният продукт ще е пуснат на пазара и изтичането на инфо и ноу-хау няма да е толкова решаващо. Въпрос на време и натрупване на бизнес кулутура е, ще стане.
Няма начин да не се разбере откъде идва служителя, дори да е скрил ТК, досега  в практиката си не съм се сблъсквала със случай, да не мога да разбера. И даже ставам доста любопитно-подозрителна, ако опитвам да ме баламосват...

Успех!
Бъди честна и открита, само можеш да спечелиш!

# 26
  • Мнения: 93
Вече съм го решила. Ако държат на знанията ми - започвам, ако ли не, нека си намерят някой специалист от Мозамбик.  ooooh!

# 27
  • Мнения: 4 916
Вече съм го решила. Ако държат на знанията ми - започвам, ако ли не, нека си намерят някой специалист от Мозамбик.  ooooh!

А какво общо има Мозамбик?

# 28
  • Мнения: 93
Казах го на майтап. Предполага се, че е далеч от България и няма да си бъркат шапките.  Tired

# 29
  • Мнения: 4 916
Казах го на майтап. Предполага се, че е далеч от България и няма да си бъркат шапките.  Tired

Аз пък помислих, че става въпрос за някаква тясна специалност без достатъчно хора в Бг.

Общи условия

Активация на акаунт